Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. micho73

  micho73

  Член од:
  15 јануари 2015
  Мислења:
  164
  Допаѓања:
  95
  20171205_120709.jpg
  Сликата (сметката) кажува се,отприлика 700 ден потрошил Хансолот за бркање 21-23 степени.
  Се работи за стан на приземје исклучен од Бег(и над мене и до мене искл,доле подрум)дневна со трепезарија кујна ходници 50 м2,четричлена фамилија.Во спалните сеуште не се грее
  Презадоволен од сметката за разлика кога би бил на парно Бег би плаќал 4100ден х 12месеци(нестоплен со ~19°)или со парно на струја(со греачи) 6 ком х 1.2kw х 10 ребра кое го користев подоцна откако се искључив од Бег.
   
  На Strelec, GT1, Kandilce и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Fatdog

  Fatdog

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  27
  Jas imam SV14, na soncevi periodi na nadvoresna -3 do 3 na izduv dava od 45-50 c, a pretezno oblacni kako denes od 30 do 40 c, jas sum mnogu zadovolen od strana na toa sto vozduhot vleguva od nadvor i go procistuva vnatresniot bez potreba da otvoras prozor (soogled na toa sto treba da luftirame sega so PVC dogramava), taka da i so 25 c da duva e dovolno barem ne vleguva laden vozduh pri provetruvanje od nula ili pomalku stepeni, jas ziveam vo kukja i imam dostatocno golem hodnik i go imam staveno da duva vo hodnikot, ventilatorot se napojuva na fotovoltaik i sosema e avtonomno i ne trosi struja voopsto, zatoa ako ste vo moznost ne se dvoumete, ne se preporacuva kako primaren toploten izvor tuku kako nadopolna... Pozdrav.
   
  Последно уредено: 5 декември 2017
  На Pero007, Huddle, Kandilce и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  116
  Допаѓања:
  137
  Сметката ништо не кажува што би рекле маркетинг агентите на грее кога некој ќе постираше за друга клима вакви работи, без видео докази и ред други процедури.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  На диме1978 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nenadbitola

  Nenadbitola

  Член од:
  20 ноември 2017
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  34
  Postojat dva tipa na povrat na ddv.
  Vo edni prodavnici kade shto se vraka ddv se vraka okolu 11 % na primer ikea i sl , i postojat drug tip prodavnici koi go vrakaat ddv to vo celokupen iznos od 24 % . Vo toj slucaj ako kupish proizvod shto cini 1240 eur ke si vratish nazad 240 eur. Toa ddv ne se vraka na granica tuku isklucivo pri sledno odenje vo istata prodavnica ti go vrakaat na raka.
  --- Споено дупло мислење, 5 декември 2017 ---
  Postojat dva tipa na povrat na ddv.
  Vo edni prodavnici kade shto se vraka ddv se vraka okolu 11 % na primer ikea i sl , i postojat drug tip prodavnici koi go vrakaat ddv to vo celokupen iznos od 24 % . Vo toj slucaj ako kupish proizvod shto cini 1240 eur ke si vratish nazad 240 eur. Toa ddv ne se vraka na granica tuku isklucivo pri sledno odenje vo istata prodavnica ti go vrakaat na raka.
   
  На Bafra и bilbili им се допаѓа ова.
 5. Alex86MK

  Alex86MK

  Член од:
  2 септември 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  20
  [​IMG] [​IMG]
  еве и јас да ви споделам искуство.
  со Mitsubishi Heavy model SRK50ZM-S загревам 35 м2 во куќа на 2ри спрат.
  пред недела дена ми стигна броило на потрошени KW/H од AliExpress. го вклучив и за 7дена ми потроши 57kw/h. преку ден вклучена на auto fan 23-25'C, преку ноќ 18'С.
  моја математика:

  57 кв/ч Х 5денари= 285денари
  285 ÷7дена = 41денар по ден
  го сметам просек кв/ч 5ден, но имам евтина 2.82ден и скапа 5.6д. така средна вредност 5денари.

  презадоволен сум!!

  а и предходните 2сметки ми беа, 1200ден и 1700ден.
   
  На Che59, omlet13m, maki01 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 6. rusrus

  rusrus

  Член од:
  26 август 2017
  Мислења:
  102
  Допаѓања:
  128
  Valjda 6.6 i 3.3 treba da smetas! Ili Evn ti go vrakja ddv-to :)
   
  На Bafra и mrkela им се допаѓа ова.
 7. ROLI

  ROLI

  Член од:
  24 ноември 2007
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  16
  "Valjda 6.6 i 3.3 treba da smetas!"

  Smetal clenot zatoa i ima prosek 5 denari (6.6+3.3 =9.9 ili prosek 4.95 ili zel clenot 5 denari) ama ne pojasnil bas najdobro okolu toa kako smetal.

  Iako cenata e pogolema od 5 denari bidejki poveke struja se trosi na skapa otkolku na eftina tafira (samiot naveduva deka preku den e 23-25 a navecer 18).
   
  На Bafra, диме1978, Kandilce и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Strelec

  Strelec

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  2.539
  Допаѓања:
  1.838
  Еве да ја покажам и јас мојата "потрошувачка" пресметана на 8метра од климата во мерна единица °C :)
  xxxx.jpg
  Во ефтина тарифа од 14-16часот немам потреба од задавање 30Ц како некои ;)....тоа е јасно од следниве графици, најтоплиот период од денот е тоа....барем засега
  Aмбер 3,5Kw(на ладење) и 4,2 на греење без проблем бутка 40 па и 70м2 со добар распоред скоро цел период од денот на овие надворешни температури.
  xxxx1.jpg
  xxxx2.jpg
   
  Последно уредено: 6 декември 2017
  На rusrus, ilkata, ante1 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. omlet13m

  omlet13m

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  114
  Hansl -20, соба од куќа 16м2 мал update.

  Решив да не се замараm на дневна база колку троши, но само на месечна, но ме интересираше како се однесува сега, кога времето е прилично заладено, имаме минусни температури цела ноќ и поголем дел од вечерта (-3 до 6 степени) и се осеќа северен студ. Oд вчера 07:30 до денес 07:30, работела 19.5 часа и потрошила 18kwh. Просек 923w/h со сетпоинт 25. Внатре е 22 до 25 степени.
   
  На krkac и Kandilce им се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  176
  Задавање на 30 во 14-16ч не е од потреба туку е од логика за да се заштеди струја во текот на ефтината тарифа и да се акумулира топлина во просторот. Наменето за претстојниот период во кој се враќаат од работа луѓето и заоѓа сонцето и се губат бенефитите од ѕидовите на јужната страна.

  Обично тоа го можат климите со неделни тајмери, што можат да менуваат самите температура во текот на денот по потреба. Особено важно за изутрина во 5-7ч да се крене температурата пред да почне скапа струја да се акумулира топлина во просторот. А ако неможе да го прави тоа климата, немора ќе си троши повеќе во скапа тарифа и тоа е тоа.
   
  На диме1978, krkac, Bafra и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  513
  Допаѓања:
  144
  Mislam deka vo rok od 24h na ovie vremensi uslovi pregolema e potrosuvackata iako si slab so izolacija.
  Mesecno kolku iznesuva smetkata so greenje so hansolot ?
   
 12. Pero007

  Pero007

  Член од:
  27 август 2016
  Мислења:
  112
  Допаѓања:
  103
  Дали климата гаси при работа(откако ќе постигне Т) и ако гаси на кој сетпоинт?
  --- Споено дупло мислење, 7 декември 2017 ---
  Има ли можност да го врти внатрешниот воздух или само од надвор прима?Кога има големо загадување на воздухот (зимно време претежно е така, во Скопје барем) не е баш препорачливо да влегува постојано загаден воздух.
   
  Последно уредено: 7 декември 2017
 13. omlet13m

  omlet13m

  Член од:
  2 октомври 2017
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  114
  Не гаси, на ова ладно време ртко оди под 700w. Претходните недели стоеше на 400 и се спуштате на 200 повремено.

  Објавив за првите 18 дена, ја имам 25 дена досега. Ќе објавувам на секој 1ви од месецот.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pero007

  Pero007

  Член од:
  27 август 2016
  Мислења:
  112
  Допаѓања:
  103
  Муабетот ми беше да провериш на кој сетпоинт почнува да гаси(пошто е мала собата би требало да гаси), потоа ќе покачиш за еден степен.Така ќе ја добиеш најниската потрошувачка.И нормално ќе видиш дали амбиенталната Т ќе ти биде доволна или ќе треба уште некој степен да покачиш.
   
 15. Fatdog

  Fatdog

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  27
  Da samo od nadvor zema vozduh, no sepak moram da provetruvam vo sekoj slucaj taka da ova e po prifatlivo barem za mene plus topli... A ima i nekakov vid felc filter ama ne sum dobro zapoznat okolu toa, no nie vo Resen nemame tolku problem so zagadenost.
   
  На bakigvg и Pero007 им се допаѓа ова.

Сподели преку: