Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Ако надвор е релативно топло и со циркулација на воздух , нема да имаш кондензат и нема да тече вода, од надворешната единица. Ако е влажно и замаглено без циркулација, како во вторникот (Скопје), мора да тече. Исто и при дефрост ќе имаш вода низ тоа коленцето , цревото или како веќе сте ја спровеле!
Дефрост ? Да , зависи од условите што ги набројав погоре, нормално е да прави ама тоа специјалистиве ќе ти објаснат кога и колку често :)! Дефростот уствари е кога климата користи дел од апсорбираната топлина во системот за да ја размрзне надворешната единица. Треба да ја оставиш сама да си го среди тоа, програмирана си е за тоа, не треба да ја исклучуваш!
Па сабајлево и не беше така тополо -1, а не испушта вода,малку сум лаик ме интересира дали е тоа нормално?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Здраво, дали може информација дали е нормално од надворешната единица воопшто да не испушта вода и дали е нормален дефрост на овие температури да прави?Дали треба да се исклучи истата за време на дефрост? Инаку се работи за Daikin FTXB50 ја имам два месеци ама последните два дена ми го појавува ова.
Normalno e odnosno mozno e sistemot da pravi takanarecen suv defrost (ima za toa lani izdiskutirano e na temava pobaraj) i bez da e vidlivo zaledena od pozadi nadvoresnata od kaj sto ja gledas ti i da ne pusta voda vo toj period, ama sigurno vo tekot na vecerite ovie denovi pomalce protekuva i kape ama ti najverojatno ne go gledas toa. Kako i da e daj poveke podatoci prvata pomisla mi e deka raboti forsirano klimata tvoja a ti pisi zosto u smisol kolkav izoliran neizoliran prostor grees, u stan u kukja, koja T zadavas na daljinsko, ja palis pa gasis koga izleguvas...[DOUBLEPOST=1511455155][/DOUBLEPOST]
Дечки, да не бидам погрешно сфатен, одлични информации се овие за пвц, дограма, кондензација, изолација, ама темата е најекономично затоплување, па ве молам да се држиме до тоа.
Se slagam deka se zajde so diskusijata inicirana so problemot na nasiot klime i poveke stranici bea nagagjanje i glushenje ama na kraj sepak isprovociraa odnosno proizvedoa edna dve stranici dobri objasnuvanja i podatoci koi se korisni za site nas..
Sve toa sto spomnuvas "пвц, дограма, кондензација, изолација" ima vrska so најекономично затоплување isto kolku izvorot na toplina ili najdiskutiraniot tuka inverter neli..
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Normalno e odnosno mozno e sistemot da pravi takanarecen suv defrost (ima za toa lani izdiskutirano e na temava pobaraj) i bez da e vidlivo zaledena od pozadi nadvoresnata od kaj sto ja gledas ti i da ne pusta voda vo toj period, ama sigurno vo tekot na vecerite ovie denovi pomalce protekuva i kape ama ti najverojatno ne go gledas toa. Kako i da e daj poveke podatoci prvata pomisla mi e deka raboti forsirano klimata tvoja a ti pisi zosto u smisol kolkav izoliran neizoliran prostor grees, u stan u kukja, koja T zadavas na daljinsko, ja palis pa gasis koga izleguvas...
Klimata raboti vo 40m2 se koristi od 15h do 00h skoro sekogas e pustena na 24stepeni. Prostorot koj go zagreva e postara gradba kukja koja nema izolacija. Preporaki za nejzina upotreba dokolku imate prva godina mi e greenje so klima. Vo vrska so defrostot ke pobaram niz forumov.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Prvo baraj za osnovite odnosno zasto ti e greska zimno vreme (pomina "preodniot" period veke nedela dena) da ja palis i gasis klimata i da se ladi i topli tvojot zgora na sve i neizoliran prostor pa poleka stigni i do defrostot. Ne sakam da zvucam grubo druze ama stvarno barem u 100 navrata e izdikutirano istovo.. I posle nekoj den najdi vreme spodeli iskustvo i pisi po nekoj zbor za kako raboti FTXB50 da se bogatat korisnickite iskustva...
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Prvo baraj za osnovite odnosno zasto ti e greska zimno vreme (pomina "preodniot" period veke nedela dena) da ja palis i gasis klimata i da se ladi i topli tvojot zgora na sve i neizoliran prostor pa poleka stigni i do defrostot. Ne sakam da zvucam grubo druze ama stvarno barem u 100 navrata e izdikutirano istovo.. I posle nekoj den najdi vreme spodeli iskustvo i pisi po nekoj zbor za kako raboti FTXB50 da se bogatat korisnickite iskustva...
Blagodaram za dobronamerniot sovet.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво, дали може информација дали е нормално од надворешната единица воопшто да не испушта вода и дали е нормален дефрост на овие температури да прави?Дали треба да се исклучи истата за време на дефрост? Инаку се работи за Daikin FTXB50 ја имам два месеци ама последните два дена ми го појавува ова.
Normslno e da pravi defrost koga e pogolema vlaznosta na vozduhot koga pravi defrost ne treba da ja isklucuvas klimata inaku i navecer ne ja gasi ako ti e preku den primer na 25°C navecer ne ja gasi klimata samo namalija tempeturata na 20°C ili 22°C bitno e da ne ja gasis ako ti smeta toploto navecer namaluvaja ako me neka si stoi na 25°C na primer.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најдобро е ако имаш неделен тајмер за климата добар како што имаат некои клими. Во твојот случај би ја поставил вака секојдневно сама да си ја подесува температурата:

01ч - 23Ц
07ч - 22Ц
14ч - 28Ц
16ч - 25Ц

И ќе си имаш скоро беспари греење со максимално употребена ефтина струја. За твоиве услови што ги сакаш.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Друшка е, не е друже :D.[DOUBLEPOST=1511464798][/DOUBLEPOST]
Најдобро е ако имаш неделен тајмер за климата добар како што имаат некои клими. Во твојот случај би ја поставил вака секојдневно сама да си ја подесува температурата:

01ч - 23Ц
07ч - 22Ц
14ч - 28Ц
16ч - 25Ц

И ќе си имаш скоро беспари греење со максимално употребена ефтина струја. За твоиве услови што ги сакаш.
Daikin FTXB50 е влезен модел и нема неделен тајмер.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Па сабајлево и не беше така тополо -1, а не испушта вода,малку сум лаик ме интересира дали е тоа нормално?
сосема нормално и правилна работа на уредот. немој да ја исклучуваш климата.таа самата знае што и кога
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Blagodaram za dobronamerniot sovet.
моја препорака е - оставија климата да работи нон стоп немој да ја исклучуваш. постави одредена тепература 22-23 с и заборави дека имаш далечински управувач.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Здраво, дали може информација дали е нормално од надворешната единица воопшто да не испушта вода и дали е нормален дефрост на овие температури да прави?Дали треба да се исклучи истата за време на дефрост? Инаку се работи за Daikin FTXB50 ја имам два месеци ама последните два дена ми го појавува ова.
Конкретно за овие 2 изминати дена кои беа суви Нормално е да нема вода.
Tоа што климата од 44кг и огромен изменувач прекинува со дување погрешно се спојува со дефрост (без вода ), тоа нешто што се вика Overheat Protection на компресорот во твојот случај. Грееш од 15 до 00 со зададена 24Ц колку што ни даде информации....или инаку кажано просторот не го греете 15саата од 00:15.
Кога во информацијата би влегла и внатрешната температура vo 15h одговорот ке ти произлезе самиот. Фали и информацијата како е подесен фанот на која брзина.
Во слабо изолира куќа, негреење од 00 do 15 часот резултира со пад на температура од колку степена ? 5 ? 10 ? Мерите воопшто температура внатре ?
Во 15часот кога ке ја пуштите климата на 24 внатре е сигурно под 20Ц.....климата ке залауфа на максимум за да ја достигне таа разлика задаена/внатрешна, ке троши можеби и 2KW саат/два и ке се умори....ке прегрее....ке изгаси да се олади....затоа нема вода надвор оти не е дефрост.
Како што ти кажаа...климата оставај ја на намалена температура наместо на ОФФ....за кога ке ја пуштите во 15:00 нема 5 или 10Ц пониска температура во просторот.
Климата не е кјумбе да за 5минути накачи 10степена, за 5минути да го постигне тоа ке и треба можеби издув од 200Ц а кај климите тој е максимално 60Ц....разликата во температурата кога не сте дома и кога сте дома тодржувајте ја да биде најмногу 3 степена а не 10, и пак нема да потроши ни цел кубик дрва за цел месец со такво работење 21~24C.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Друшка е, не е друже :D.
Uopste ne ni poglednav :confused: eve javno se i se izvinuvam na drugaricata Dida :)
U staro maalo imavme eden Dida go vikavme (hrvat Dedo imase) i taka se pomesav podsvesno izglea :)[DOUBLEPOST=1511478279][/DOUBLEPOST]
...14ч - 28Ц
16ч - 25Ц..
Pojacuvanjevo na T vo dnevniot period na eftina struja koga i nadvor e bas najvisoka T eve denovive kakov efekt ti dava iskustveno me interesira? Absorbira prostorot pa ekonomijata ja postignuvas vo narednite saati koga poleka go "ispusta" visokot nazad? Neli stanuva pretoplo za lugjeto? Bi te zamolil da spodelis detali?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom