Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Klima ured
Извини те излажав цената е над 200 еур.
Ke razgledam vo gorenje za ovlaznuvacive fala mnogu pozz klimata raboti 24/7 so toa sto navecer ja namaluvam temperaturata[DOUBLEPOST=1511302331][/DOUBLEPOST]
Еве ти линк http://www.gorenje.com.mk/proizvodi/mali-aparati-za-domakinstvo/ovlaznuvaci-i-odvlaznuvaci-na-vozduh
цените се доста скапи скоро двојно од погоре напишаното
Ke razgledam ke baram resenie
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Зашто НЕ одвлажнувач ако има често влага човекот? Си видел како функционира или онака си трескаш како со климите и зашто сушеле воздух :facepalm: .
Бидејќи за 200 евра ќе си купи уште една од поефтините клими и тогаш сигурно таа ќе му го досуши воздухот претходната што не го исушила како што треба а и ќе догрева колку толку
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Зашто НЕ одвлажнувач ако има често влага човекот? Си видел како функционира или онака си трескаш како со климите и зашто сушеле воздух :facepalm: .


Бре Перо прав маж си. Никад не си уклучил машина а :D
Переш со прашок и омекнувач но на крај се тоа 98% е испрано и однесено од водата. Машината на крај прави плакнење. Ако имаш од поновите сигурно имаш опција само плакнење. Штом заврши со перење, пушти ја уште еднаш само на плакнење (10-15мин е обично) и нема прашок . Купи ако не прашак за перење кој е безопасен ( не би го шмркал сепак :D )
Или најефтин бокал за вриење вода, уклучи го во штекер, отвори капак и нека врие. Ама струја ќе ти троши :P
Ама галиба ти си тој што не уклучил машина :D, омекнувачот се додава во последната вода и не се исплакнува т.е. останува на алиштата, само центрифугата го цеди.Последната вода што ја исфрла машината остави ја да истече во некоја пластична посуда,када на пример, па пиши каква е :sneaky:.
 
B

Bafra

Гостин
Бидејќи за 200 евра ќе си купи уште една од поефтините клими и тогаш сигурно таа ќе му го досуши воздухот претходната што не го исушила како што треба а и ќе догрева колку толку
А ти си бил кај него дома за да знаеш од што е изворот на толку влага... Си бил во парна бања ем влага огромна ем висока температура, сакаш човекот да ослабне ли :P или не дај боже мувла по ѕидовите.
Ако е мал % кондезацијата види што би бил изворот и регулирај или почесто луфтирај ама па поголема сметка за топлење :D[DOUBLEPOST=1511302781][/DOUBLEPOST]
Ама галиба ти си тој што не уклучил машина :D, омекнувачот се додава во последната вода и не се исплакнува т.е. останува на алиштата, само центрифугата го цеди.Последната вода што ја исфрла машината остави ја да истече во некоја пластична посуда,када на пример, па пиши каква е :sneaky:.
Затоа ти напишав ќе си пуштиш уште еднаш на САМО плакнење. И ако толку се плашиш а ти останува зашто ги носиш алиштата... Знаеш дека кожата дише и пак го апсорбираш тоа :P
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Абе колега како ќе има влага, кога една клима ако го суши воздухот две ќе го пресушат,
јас така го сватив објаснувањето што ми го дадоа поназад некои поискусни и поупатени во темава.
п.с во бања не се греат со клими
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Sportage
со здравје и убаво да те грее Амберот, ама обавезно горе на плочата или таванот да ставиш 10см. тервол, тоа под хитно, да не имаш маки после некој месец.Не е некоја голема инвестиција, а не ти треба ни мајстор, само распостели го по плочата и завршена работа, ем ти ќе имаш корист од тоа, ем климата нема да се малтретира толку
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Еве да видите како ГРЕЕ AMBER NORDIC "3,5ka"....и суши алишта ;)
Моделот е GWH12YD-S6DBA2A
Prethodno prvo go izladiv prostorot na okolu 20C za da usisot ne se zgolemi do 30C no sepak se kaci od 21 na 26 iako i prozorite bea otvoreni celo vreme, za odrzuvanje 20C na usis sepak treba labaratoriski uslovi i celiot izduv da iskaca negde nadvor sto vo domasni uslovi tesko da se izvede.

nadvor 4C, usis na krajna tocka 26C izduv 57C na treta brzina od 630m3/h
A toa znaci deka AMBER NORDIC (Deklarirana kako 4Kw) i vikana 3,5ka na 4C predava 6500W toplina....Q= 1,2 x 630 x(57-26) /3600 =6,51Kw
nesto sto retko koj Vivax 18ka moze da go izmeri :D

Maksimumot e negde na 12minuta

Aj objasni ni sto e Q=1.2?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Aj objasni ni sto e Q=1.2?
не мора да ви објасни, оти пак ќе го нападнете, затоа имате Google па истражувајте
ако знаеш како се пресметува COP на климата, ќе го знаеш и тоа Q што значи ;)[DOUBLEPOST=1511306612][/DOUBLEPOST]@Pero007
за 35м2 ќе си купиш барем од 5L овлажнувач, овој јас што го имам е од 2 за мали простории. Понекогаш го полнам преку ден,а најчесто на 3 дена, ама не сум по цел ден дома, работи по 5-6 часа на ден
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
за 35м2 ќе си купиш барем од 5L овлажнувач, овој јас што го имам е од 2 за мали простории. Понекогаш го полнам преку ден,а најчесто на 3 дена, ама не сум по цел ден дома, работи по 5-6 часа на ден
И кај мене би работел отприлика толку, гледам на стараната на Сетек дека е за простории до 30м2, па мислев дека би можел да заврши работа.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
И кај мене би работел отприлика толку, гледам на стараната на Сетек дека е за простории до 30м2, па мислев дека би можел да заврши работа.
не е којзнае колку скап, земај го, колку толку ќе ја накачи влажноста во собата. Јас кога сакам повеќе влажност го пуштам до крај, прави облак од пареа и брзо ја качува влажноста. Го користам веќе 2 години и немам никаков проблем како што кажа @Alex86MK, се гледа на сликата што ја ставив, поставен е на бирото до мониторот, нема никакви траги од влага нити на него нити на зидот, сето тоа оди во возхух и дел во мене пошто тука е на пола метро до мене :D
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
не мора да ви објасни, оти пак ќе го нападнете, затоа имате Google па истражувајте
ако знаеш како се пресметува COP на климата, ќе го знаеш и тоа Q што значи ;)[DOUBLEPOST=1511306612][/DOUBLEPOST]@Pero007
за 35м2 ќе си купиш барем од 5L овлажнувач, овој јас што го имам е од 2 за мали простории. Понекогаш го полнам преку ден,а најчесто на 3 дена, ама не сум по цел ден дома, работи по 5-6 часа на ден
Portparolce, presmetajmu ti cop i kazi kolku e na povleceni 2 kw.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Portparolce, presmetajmu ti cop i kazi kolku e na povleceni 2 kw.
како прво, не сум му портпарол на стрелец, тој е од скопје, јас гевгелија, нити се знаеме, нити се познаваме :D
а за тоа колку COP има, не треба тебе многу да те вознемирува, знае тој убаво како се пресметува ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Он има шкарт клима вивакс ако имаше од грее ни влага ни студ ќе сетеше вака што да му правиме кога неслушал навреме :D
Јајцата ни ги подувте со навреди за одредени клими. Фалете си ги своите пулени, не ги кудете другите. Кондензацијата на пвц прозорите нема врска со климите, туку со прозорите. Кај мене исто се јавува кондензација откако ставив пвц прозори. Ако тоа low-e стакло е К-стакло, јас имам такво па пак кондензира. Најмногу кондензација има во спалната кај што не греам. Ако најде некој чаре нека каже, ама изгледа тоа е тоа, кога имав дрвени прозори кои дуваа од сите страни немаше кондензација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom