Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ne znam sto se prepukuvate okolu nekoi za mene nebitni faktori kako toa dali klima odrzuvala temperatura so 300 vati na saat ili 400 vati ili kolku trosi pod puna para koga e ladno. Abe neka topli, toa e bitnoto. Sekako deka ke se poznava nesto vo potrosuvackata plus minus na struja jaka muda. Tolku promenliivi parametri ima taka da e prava glupost da se pravat precizni sporedbi zatoa sto i realno ne e mozno toa da se napravi.
A koga ke vidite 3500-4000 den kubik drva ili pak 200+ den vrekicka peleti a ima magarinja so uste upotrebuvaat ovakov nacin na ogrev se trujat samite i sve okolu niv e toa e praviot sadomazohizam. Site sto ste zele ili vekje imate solidna klima zamislete da se ebavate so drva ili peleti. Jaka muda ako nekoja klima ke potrosi 200-300den pojke struja ili 1000ce koga e kocan, golemata rabota.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Strelco, dzabe se kries pod multi profili, ali i tuka ke ti repliciram.
GREE e vikas originalot, ja bi rekol deka GREE nema NISTO od ORIGINAL vo samite svoi proizvodi. Pre bi rekol deka site drugi i se pooriginal otkolku gree. Ona sto VIVAKS, HAIER, MIDEA, pa i site drugi kinezi ke sklopat i ke mu dadat ime kako AERI,AEZI, GEOS,TIDE, TUNDRA i taka natamu barem toa e toa, nema vtora, treta deseta varijanta, Niz cel svet se prodava so istite delovi vo nego, so istiot kompresor motor, so istata i EDINSTVENA OZNAKA za toj i toj model.
Otvori ja oficijalnata strana na gree za Makedonija i ke vidis deka nikade nema oznaka za serijata koja se prodava tuka, tuku samo imeto.
http://www.gree.com.mk/index.php/produkti-uslugi/klima-uredi/dzidni-klimi
Otvorete i proverete koi se oznakite i dali gi ima za modelite koi gi prodavaat !!!
Primer ke go zemam LOMOTO bidejki izleze deka site klimi od drugite kinezi se kopija na LOMO ili po vase kazano se napraveni od gree po terkot
znaes kako stojat rabotite ne si od vcera na forumov samo za inaet pisis protiv Gree
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ne znam sto se prepukuvate okolu nekoi za mene nebitni faktori kako toa dali klima odrzuvala temperatura so 300 vati na saat ili 400 vati ili kolku trosi pod puna para koga e ladno. Abe neka topli, toa e bitnoto. Sekako deka ke se poznava nesto vo potrosuvackata plus minus na struja jaka muda. Tolku promenliivi parametri ima taka da e prava glupost da se pravat precizni sporedbi zatoa sto i realno ne e mozno toa da se napravi.
A koga ke vidite 3500-4000 den kubik drva ili pak 200+ den vrekicka peleti a ima magarinja so uste upotrebuvaat ovakov nacin na ogrev se trujat samite i sve okolu niv e toa e praviot sadomazohizam. Site sto ste zele ili vekje imate solidna klima zamislete da se ebavate so drva ili peleti. Jaka muda ako nekoja klima ke potrosi 200-300den pojke struja ili 1000ce koga e kocan, golemata rabota.
Точно. Што помалку греење на рак на плуќа и цепење на дрва по лифтови тоа подобро за сите нас.
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
Здраво дечки, пред месец време земав Hansol Nordic. Климата загрева салон од 33m2 кој се наоѓа на долен спрат од куќа, југоисточна страна, обична фасада со пвц прозорци. Спратот над мене се грее на парно. Досега климата си работи ок , ја работам најчесто на Ауто со Ifeel вклучен на 24-25 степени. Прекинува да дува во текот на денот али тоа најверојатно е дека постига температура. Последните неколку дена ја работам на најмала брзина на фен со вклучена опција Quite на 24степени за да не ми исклучува често во текот на денот. Проблемот е што немам мерач а у план сум да земам па ме интересира како е подобро да ја работам, со фан на Ауто или у најмала брзина, бидејќи и вака ми загрева одлично.
Дали некој ја има климата, дали има мерено потрошувачка овој период?
Ако сака некој да сподели искуства.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Зошто го банира човекот а не стрелец, гт1 итн? Ви плаќа нешто? Не коментирам никогаш а ја читам темата не е фер. Гледам дека тука на темата сериозно нешто не е во ред.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зошто го банира човекот а не стрелец, гт1 итн? Ви плаќа нешто? Не коментирам никогаш а ја читам темата не е фер. Гледам дека тука на темата сериозно нешто не е во ред.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Затоа што јасно дадов до знаење дека не ме интересира што било во минатото и дека секој што во иднина ќе ги прекрши правилата ќе биде казнет.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Zaklucokot go nosish od iskazite vo minatoto i toa kako e bitno vo stavot koj ke go blokiras vaka samo delumno resenie za niskoto nivo na komunikacija na forumov.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Zaklucokot go nosish od iskazite vo minatoto i toa kako e bitno vo stavot koj ke go blokiras vaka samo delumno resenie za niskoto nivo na komunikacija na forumov.
Ќути има и полошо
Лани кога беа банирани Златко и ..... се отстрелуваше за криво ако си погледнал некого а не па да пишеш нешто!
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Ќути има и полошо
Лани кога беа банирани Златко и ..... се отстрелуваше за криво ако си погледнал некого а не па да пишеш нешто!
ама тогаш дебело плаќаа од гри, плус друг модератор беше, пеџа девет осум девет не го подмачкале изгледа доволно хехе


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
ама тогаш дебело плаќаа од гри, плус друг модератор беше, пеџа девет осум девет не го подмачкале изгледа доволно хехе


Sent from my iPhone using Tapatalk
Лани модераторот јавно пиша дека грее плаќа и бевме банирани десет фуши минимум.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лани модераторот јавно пиша дека грее плаќа и бевме банирани десет фуши минимум.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Кој тоа ви напишал така? Дајте пост да видиме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тоа е мистика;)! Ако имаш време листни есента 2016 на оваа тема, што да прашуваш по комшии:D.
Немам друга работа, ќе барам во 2016 што се пишувало. Кажете ми кој ви рекол така зошто е лага, се банира за навреди и офтопик дискусии, не затоа што платил некој.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Немам друга работа, ќе барам во 2016 што се пишувало. Кажете ми кој ви рекол така зошто е лага, се банира за навреди и офтопик дискусии, не затоа што платил некој.
Ај јас оправдано, му се сипав на мистичниот ама Златко и уште 3-4 души, на чиста душа, затоа што се бунеа оти стрелецот беше заштитена мечка на овој форум а во исто време идеше платен банер на gree. Сега гледам и многу од постовите се избришани, така да тури му пепел!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom