Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
805
Plus samo na svoite deca li treba da mislime? Sto e so komsiskite deca od komsilukot koi so gorenje drva gi trueme...
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
37
Знчи вака сега јас не сум истражувал во врска со тоа мене лекарот ми рече да не ја користам климата бидејки малата имаше проблеми со дишните патишта и ми рече дека главен проблем е тоа.Филтрите редовно ѓи чистам и истото му го реков дека филрите се чисти .Одговорот беше не само климата туку секое грејно тело што дува го прави истиот проблем .Истото му го рекоа и на зет ми во скопје на клиника кога испитуваа зошто детето има проблеми со дишните патишта .Значи два одвоени случаи двајца различни лекари.Јас лично сум против дрвата и ја знам нимната мизерија за користење пред се а за загадувањето да не правиме муабет.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Epa vaka sega ne samo klimata tuku problemot se javuva od site grejni tela sto duvat.I da ne kaj site najcsto kaj malite deca .I mene lekar mi rece da ne ja koristam klimata radi malata.Istoto i na zet mi drg lekar mu go rece toa i na negovi bliski komsii.

Sent from my 5045X using Tapatalk
E da, doma nema da duva od klimata, ama zatoa nadvor decata (i site ostanati) koga ke si igraat ubavo ke si vdisuvaat od prekrasniot zan mari le crni cadovi. Aj malce razmislete realno so e daleku pogolem problem.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
37
Проблемот е голем и тежок за решавање што тука на форумот неможеме да го решиме греењето треба да биде решено од државата и така ке се намали и загадувањето а додека зимаме плати по 200 евра ке се грееме кој како се снајде.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Многу деца, и возрасни, имаат проблеми со дишните патишта. Загадувањето во градовите е големо, посебно во Скопје и Тетово, иако ни Битола не е многу подобра (или другите градови). Но неодговорно е некој без никакви аргументи да каже дека проблемот е во климите. Некој што е доктор, не е стручњак за екологија и загадување.

Единствено што може лошо да направи клима кога грее, е што го раздвижува воздухот - и прашината. Ама тоа веќе е проблем со хигиена, и за тоа нема оправдување. Ќе си ја подбереш невестата, а можеш и ти да си ги засукаш ракавите.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Честитам на изборот. :) Имам иста таква во 35м2 неизолиран простор, стари прозори.Многу сум задоволен како грее.Во јануари кога беа големите минуси без проблем одржуваше 24ц.@Vedar исто така ја има истата но во 50м2, така да нема да ти биде потребен каминот биди спокоен :)
Kako so potrosuvacka na struja imate nekoi podatoci, ja gasis ili non stop raboti
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
малку офтопик, За дечкото шо галамеше за струјата
https://www.evn.mk/getdoc/4e189910-de6a-4e5c-8241-b8b4b3fd985b/Tabela-evtina-tarifa.aspx
Ја сум 1ва недела во месецот отчитувачка група, пишува Крај на отчитување 06.10....дали тоа значи дека веќе имам ефтина тарифа напладне ?
Што е ова окт.17 кај сите групи ?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
481
Поени од реакции
376
Кај тебе веќе треба да има ефтина струја.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
"Прилагодувањето на секое поединечно броило е мануелно, за што е потребно физички контакт со секое броило од страна на нашите екипи. Сетирањето на сите достапни броила за мерење по новата тарифа би требало да се заврши во текот на месец октомври."

https://www.evn.mk/SpecialPages/Evtina-tarifa.aspx
 
Член од
26 април 2012
Мислења
189
Поени од реакции
114
drug spas nema osven zabrana. Matematikata ispagja drka e poeftino greenje so klima nego na drva, problemot e samo vo pocetnata investicija i se razbira neukosta in neprifakanje na novi tehnologii od strana na golem procent od naselenieto.
Не е баш се до како што викаш неукоста и неприфаќањето. Лесно ни е на нас овде си правиме филмови со забрани. Повеќето многу добро знаат што е подобро, само во средина каде што по официјални податоци 43% земаат плата до 12.000 денари дрвата сепак се најдобра варијанта зошто со клима, во каква состојба се домовите на тие луѓе со ниски примања реално тие луѓе нема да бидат загреани. Или сега после предлогот за забрана за дрва треба да им предложиме на тие луѓе да реновираат по дома?
Ова требаше државата да го реши бајаги одамна со парното. Огромен процент на тие што се греат на дрва живеат во куќи, а парно освен во населбите со згради нема по населбите со куќи, тоа е главниот проблем. Дури и кога ке дојде гасификацијата како и парното, пак ни таа сигурно нема да оди до населбите со куќи, со што ќе остане проблемот. Така да овој проблем ќе го има уште долгооооооооо :mad:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Така да овој проблем ќе го има уште долгооооооооо :mad:
Само ако продолжиме со ниска свест, и неразбирање.
Парно не мора да има до сите населби/куќи. Некаде едоставно нема интерес, од едната или другата страна.

Но гасификација МОРА да има до СЕКАДЕ. Исто како што сега секаде има струја. Или вода. Или канализација (скоро секаде, во урбаните средни).

Гасификацијата кога ќе заврши, и горењето дрва ќе заврши. Да, државата има обврска цената на гасот да биде еднаква или помала од цената на греење со дрва. Но после сето тоа, ЗАБРАНА ЗА ГОРЕЊЕ ДРВА. Заеби тоа приказните за сиромаштија, сите ќе се грејат на еднакво евтин/скап гас... Или ќе можат да се отселат надвор од градовите, и таму да палат оган колку сакаат.

Не може повеќеда се толерира ова загадување, и сите срања што произлегуваат од него. Ничија тврдоглавост нема оправдување да ги труе луѓето.
 
Член од
26 април 2012
Мислења
189
Поени од реакции
114
Само ако продолжиме со ниска свест, и неразбирање.
Парно не мора да има до сите населби/куќи. Некаде едоставно нема интерес, од едната или другата страна.

Но гасификација МОРА да има до СЕКАДЕ. Исто како што сега секаде има струја. Или вода. Или канализација (скоро секаде, во урбаните средни).

Гасификацијата кога ќе заврши, и горењето дрва ќе заврши. Да, државата има обврска цената на гасот да биде еднаква или помала од цената на греење со дрва. Но после сето тоа, ЗАБРАНА ЗА ГОРЕЊЕ ДРВА. Заеби тоа приказните за сиромаштија, сите ќе се грејат на еднакво евтин/скап гас... Или ќе можат да се отселат надвор од градовите, и таму да палат оган колку сакаат.

Не може повеќеда се толерира ова загадување, и сите срања што произлегуваат од него. Ничија тврдоглавост нема оправдување да ги труе луѓето.
Се слагам. Ама кога ќе се воведе во скоро сите населби во Скопје, што ќе оди многу тешко. Или ќе трае едно 20 години или ќе оди како парното, само во поголемите населби со згради а останатите нека се снаоѓаат. Атоа дека нема интерес за парно :). Живеам во населба со куќи и огромен дел од населението било заитересирано за парно, биле собирани потписи за парно кога било воведувано во некои околни населби со згради ама тука веќе преовладува економскиот интерес, 10 згради заменуваат пола населба со куќи и затоа нема по ќуќите. Истото е сега и со оптиката, се уведува само до зградите, успат ако фатат некоја населба со куќи :)
Истото ќе биде и со гасификацијата верувај. Ке се воведе во Лисиче,Аеродром, Центар, дел од Ѓорче, Чаир, Топаанско, Карпош, а за куќите малку ќе се почека, а бидејќи тие се греат на дрва проблемот ке остане.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Се зависи колку властите озбилно ќе си ја фатат работата. Ако озбилно почне да се работи на гасификација, мислам дека за пар години може да се заврши работата во 90% од градот.
 
На врв Bottom