Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Пошто на сите им се предимензионирани тоа ќумбињата, ако им требаат 3 киловати тие сепак имаат дома ќумбиња од 12 киловати. После жешко било, „намали ја печката“ и намалуваат доток на кислород, а 90% од дрвата им излегуваат низ оџак во вид на чад и саѓи, па го трујат градот (и себе). :-/
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Metanot na makpetrol e 30den za kg so mu doaga skoro isto ko dve litra plin. Za ogrev vetojatno cenata bi bila uste nesto poniska. Pa eve nekoj so gi razbira rabotite neka naprai esap dali zemniot gas moze da konkurira na drvata i klimite ili ne.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Цената на енергенсите како гасот е шпекулантска. Државата може и треба да наложи по која цена ќе се продава гасот кога ќе се заврши гасификацијата (ако воопшто се заврши). Таа цена не треба да биде повисока од греењето со дрва... Едноставно е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Kilo metan mislam deka sodrzi energija priblizno kolku 4 kila suvi drva. Ako eden kubik suvi drva ima kolku se sekavam 500-600kg ispaga da se zameni kubik drva se potrebni 150kg metan ili okolu 4500den ako e po ovaa cena od makpetrol. ako se zeme vo predvid mnogu pogolemata efikasnost pri sogoruvanjeto na metanot cenata ke izleze gore dole ista.
Vo sporedba so naftata za domakinstvo isto metanot sodrzi mislam okolu 35 posto povece energija vo eden kg nego litar nafta pa taka ispaga ko da kupues crvena nafta po 20den litar.
 
Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
160
Поени од реакции
149
Dva tri pati pisuvam na forumov i ne dobiv bas nekoi odgovori za kakva klima da zemam, imase nekoi iskreni soveti no sepak mojot izbor go svedov na Daikin FTX 50GV po dolgo citanje se odluciv za ovoj za koj mislam deka 40 kvadrati ne bas izoliran prostor nema da mu bidat problem da gi zagree ako ne tuka e kaminot :) sliki od montaza i kako sum zadovolen vo tekot na zimata.
Честитам на изборот. :) Имам иста таква во 35м2 неизолиран простор, стари прозори.Многу сум задоволен како грее.Во јануари кога беа големите минуси без проблем одржуваше 24ц.@Vedar исто така ја има истата но во 50м2, така да нема да ти биде потребен каминот биди спокоен :)
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
37
Абе климаџии зошто не ги кажете негативните ефекти од греењето со клима поготово кај малите деца проблеми со дишните патишта инфекции итн.На некој модели од климатиерот во самото упатство пишува не се препорачува да се користи во простории со деца под 3 години.Самото тоа што дува веке е проблем што не е занемарлив .Сите доктори говорат да не се користи климата лично јас знам 4 мои блиски кој што имаа здравствени проблеми од геењето со клима.Ама тука не важи тоа тука климата е нај по нај за греење и сите други се луди што не се греат на клима.И јас имам клима и не ја користам токму ради тој проблем!
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Шо збориш... Се разболеле од клима?
Дај некои податоци, сигурно нешто вака „опасно“ е документирано на нетов и има стотици линкови и мноштво податоци... Само што нема. Јас лично сум пребарувал, и се што сум нашол се линкови со информации за ладење со клими.
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
34
Поени од реакции
36
Еве јас да кажам, примарно греење веке 6 години ми е клима уред (VIVAX GECI), син ми има 4,5 години и фала му на господ до сега не сме имале никаков проблем со дишните патишта. Така да според мене сето тоа е идивидуално. ПОздрав
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Ма тоа се глупости, мешаат со некои заебанции што ги има со ладење со клима. Претеруваат луѓе со ладење, па имаат проблеми надвор на топло. Или на ладење во внатрешните едници се кондезира вода, па ако се прљави може да се јави мувла, а спорите се лоши за здравје.

Но на греење кондензацијата се јавува во надворешната единица. Во внатрешната и да имало некои проблеми со мувла, истата се суши (заради високите температури) и ја снемува за пар денови. Греење со клима секогаш резултира со подобрување или отклонување на проблеми со влага и мувла во просториите, нешто што било проблем со други видови греење.

Плус со греење со дрва во просториите често се ослободува јаглерод моноксид, и други срања во облик на гасови. Не е дека тоа е здраво.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
124
Поени од реакции
37
Epa vaka sega ne samo klimata tuku problemot se javuva od site grejni tela sto duvat.I da ne kaj site najcsto kaj malite deca .I mene lekar mi rece da ne ja koristam klimata radi malata.Istoto i na zet mi drg lekar mu go rece toa i na negovi bliski komsii.

Sent from my 5045X using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Epa vaka sega ne samo klimata tuku problemot se javuva od site grejni tela sto duvat.I da ne kaj site najcsto kaj malite deca .I mene lekar mi rece da ne ja koristam klimata radi malata.Istoto i na zet mi drg lekar mu go rece toa i na negovi bliski komsii.
Дај некои факти друже, аргументи. Овој кажа, оној кажа... Ништо лично, ама тоа не се аргументи. Во држави како Германија и Шведска масовно се грејат со клима уреди, изгледа не знаат дека е штетно? Сите регулации за заштита на здравјето што ги имаат, некако пропуштиле да „откријат“ дека греење со клими (и се што дува), е штетно?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
Фактите се мерат....климата има ли филтри ? ИМА!
Да земе ili pozajmi Particle Meter каков што се вртеше по ITForumot во темата прочистувачи на воздух, штом ке ја пушти климата која ке почне да ја филтрира прашината процентот на честички во воздухот само може да опадне а не да се покачи!!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
805
Epa vaka sega ne samo klimata tuku problemot se javuva od site grejni tela sto duvat.I da ne kaj site najcsto kaj malite deca .I mene lekar mi rece da ne ja koristam klimata radi malata.Istoto i na zet mi drg lekar mu go rece toa i na negovi bliski komsii.

Sent from my 5045X using Tapatalk
Stetno e da ne se cisti po doma stetno e da ne se cistat filtrite na klimata redovno pa koga ke razduva prasina niz soba i te kako nezdrava atmosfera se stvara.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.413
Поени од реакции
8.676
Најпосле што е здраво?
Да палиш оган во голема градска урбана средина која ја има таа несреќа да биде во котлина? Да ослободуваш јаглерод моноксид, и други срања од гасови во домот, да ги дишат децата и домашните? Да испушташ тежок чад и саѓи (кои не одат повисоко од неколку метри во воздухот? Да ги труеш сите, тоа е здраво?
 
На врв Bottom