Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
@rusrus Mnogu si se fatil da ispituvas nebare naucnik ke stanes

A koga si trgnal nataka kazi mi dolzina na izmenuvac na Suzumi 13ka ili Mitsubishi SF35/FH35 ??
Ili da ti poednostavam prasanje....ako moze dimenzija na izmenuvac na bilo koja Suzumi ili bilo koe Mitsu
Mozes i na Vivax da premines posle ovie dve i za niv nema da najdes nisto isto kako i za gornive :)
Da imase informacii @gigovit ne ke se izlazese dvapati, ednata mu e so ednoreden drugata so 1polreden :D[DOUBLEPOST=1507503254][/DOUBLEPOST]
Момци ако може да помогнете во изборот на клима уред.Ке се користи за греење на дневна соба од 30 м2 подоле ке ставам скица од станот.По долгото читање на овој и други форуми изборов се сведе на овие 3 клими:
Прегледај го приврзокот 178599

Панасоникот ми е фаворит поради опцијата да се земе од техномаркет со кредитна без камата,за другите незнам дали постои таква опција.Секој совет е добродојден.Прегледај го приврзокот 178602

Станот е на приземје,нема термо изолација и станот над него и до него не се греат со парно,така да не се користи топлината од цевките од другите станови
Zemi si LomoLCLH do -20 gjabe nefrlaj 16.000den plus za Panasonikov nema pojse da te zgree....cim nemoze da povlece pojse od 1600W isto pakovanje ti e i Panasonikov samo sto pojse vetar ke te mava so izduv nad 800m3 na racun na poladen vozduh[DOUBLEPOST=1507503486][/DOUBLEPOST]
A mozda lomo lici na toyotomi, ustvari tebe i ves masina ke ti lici na lomo.
Glej si ti u svojot dvor prvo i tvojava Ves masina Panasonic RE12QKE...u Panasonikov imas prostor i gakjite da si gi pruzis od sto ima lufta :D
RE12QKE.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
617
Среќна околност е што цевките одат окулу ѕидот, па надворешнава едница лесно ќе може да се симне, едно 15-20см, на пример горниот раб да дојде малку под работ од испакнатите делови. Целата работа ќе се сведе на прештрафување на држачите.

Сега гледам и дека цевките не излагаат од надворешната единица нагоре (освен ако не се сролани позади каде не се гледа). Тоа би била кардинална грешка на монтерите. Провери обавезно @SpiderWeb

Но секако не било лошо да ја симнеш подолу надворешнава единица, на раат да бидеш. А ако цевките одат хоризонтално надвор, кога излегуваат од над. ед., тогаш обавезно симнување.
Не се баш хоризонтално цевките, но нема ни некој голем агол, би рекол 10 степени нагоре. Како и да е, мислам дека не ми се исплаќа ризикот од симнување на веќе поставена клима. За мрзнењето заради блискоста на ѕидот (како што спомна @Strelec) баш ќе ја имам на око да видам, ако е така, мислам дека повеќе ми се исплаќа да го сечам гипс-картонот тука (тоа парче е гипс-картон да се скријат одводните цевки од балконот), него да ја симнувам подолу.[DOUBLEPOST=1507536692][/DOUBLEPOST]Инаку, информација за сите што планираат да купуваат клима од Грција, надворешната и внатрешната единица се посебни item-и во сметката, така да доколку ниедно од двете не надминува 350 евра, комотно можете да им кажете да ви ги запишат двете единици на одделна сметка, и секако на различно име (ваљда двајца ќе одите по клима) па после преку граница едниот да помине со внатрешната единица в раце (10-15кг), а другиот со колата со надворешната единица.

Секако, има многу варијабили тука што треба да се поклопат, а и цариниците не пијат нафта, така да не знам дали се исплати ризикот, но за тоа пак би добиле солидна клима од цирка 600 евра. (700 минус данокот што треба да си го вратите)
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Инаку, информација за сите што планираат да купуваат клима од Грција, надворешната и внатрешната единица се посебни item-и во сметката, така да доколку ниедно од двете не надминува 350 евра, комотно можете да им кажете да ви ги запишат двете единици на одделна сметка, и секако на различно име (ваљда двајца ќе одите по клима) па после преку граница едниот да помине со внатрешната единица в раце (10-15кг), а другиот со колата со надворешната единица.

Секако, има многу варијабили тука што треба да се поклопат, а и цариниците не пијат нафта, така да не знам дали се исплати ризикот, но за тоа пак би добиле солидна клима од цирка 600 евра. (700 минус данокот што треба да си го вратите)
Не мора ни пешки преку граница да помине, може во истата кола. Само да се на посебни фактури на поголеми од 350 евра. Пред некој месец, тројца со 3 сметки од по 300 евра поминавме граница со преполна кола работи од Икеа. Нѐ праша цариникот, им покажавме 3 сметки, рече ОК е. И реално беа работите за различни корисници.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
617
Не мора ни пешки преку граница да помине, може во истата кола. Само да се на посебни фактури на поголеми од 350 евра. Пред некој месец, тројца со 3 сметки од по 300 евра поминавме граница со преполна кола работи од Икеа. Нѐ праша цариникот, им покажавме 3 сметки, рече ОК е. И реално беа работите за различни корисници.
Абе реално да, така е... ама пак ќе речам, не пијат нафта цариниците :) ако сака можи да ти напрај проблеми, а ако сака можи и со 5 клими да поминиш. Најдобро е да е договорена работата.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
805
@rusrus Mnogu si se fatil da ispituvas nebare naucnik ke stanes

A koga si trgnal nataka kazi mi dolzina na izmenuvac na Suzumi 13ka ili Mitsubishi SF35/FH35 ??
Ili da ti poednostavam prasanje....ako moze dimenzija na izmenuvac na bilo koja Suzumi ili bilo koe Mitsu
Mozes i na Vivax da premines posle ovie dve i za niv nema da najdes nisto isto kako i za gornive :)
Pricinata za moeto istrazuvanje ili pametuvanje ko sto go dozivea ti ke ja sfatis naskoro :rolleyes:
Ako slucajno se najde pogoden ili mislis deka celta mi bese da go potkopam Gree pa da se mestat komentari kako im se kasa popara servisnite togas na pogresen covek pukas druze ;)
Beter se site drugi vo odnos na transparentnost so specifikacii za vnatresnosta na klimite svoi toa e jasno na sekoj koj ke se fati podlaboko da istrazuva.. E sega vistinitosta na specifikaciite i testovite toa e veke druga prica, so ednakva skepsa gledam i na testovite na proizvoditelite i na jevro-vent pa zatoa za mene najgolem reper vo izbor na klima prvenstveno mi se korisnickite iskustva i taka i ke ostane!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
437
Mobilnive klima uredi do koja temperatura moze da great dali znae nekoj ?
Zatoa sto nema nadvoresen del se e vo edno kukiste odnosno se e vnatre nema nadvoresen del
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.536
Поени од реакции
1.654

Додека кинези поскапуваат (предходно спомнав за AERI i Lomo LCLH).... сега многу солиден Daikin (јапанац склопен во Чешка) за само 1,700 денари разлика со Lomo LCLH, или за две иљадарки поскап од исто така одличен јапонец Panasonic склопен во Малезија https://klimi.mk/product.php?id=251 ... па сега ти види! И пак ќе кажам поскап Даикинот од БГ и ГР за 2-3,000-ки, ама тие се со Чешка во унија (немаат царина)... така да ова можам и да го разберам...
А овие на клими.мк https://klimi.mk/product.php?id=142 уште по 40 сома го нудат овој модел на Daikin а во нивните спецификации како COP дваипол да постигнува или ко да е потрошувачката на клима 18ка.... те влезна моќ при греење 1,3 kW!? АЛООО? SCOP 4.06! Сте го посочиле максимумот како влезна моќ!? Како и цената! Максимална и безобразна! ;) Инаку: https://www.tehnomanija.rs/klime/daikin-klima-inverter-ftxb35c-rxb35c.html Potrošnja (hlađenje/grejanje): 1.030 (290-1.300) / 940 (290-1.290) W
https://www.tehnomanija.rs/klime/daikin-klima-inverter-ftxb35c-rxb35c.html
сега за пет дена очекувајте АЕРИто да се врати на старата цена 26К а Ломо ЛЦЛХ пак на на 27К... аматеризам!
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
437
:bravobe: za DAIKIN odlicni modeli so odlicen esenski popust
Samo neznam do koga lugevo nameato da ne trujat so drva treba da se odlucat so inverter da se great zatoa sto e: polesno poekonomicno pocisto poisplatlivo
Namesto da davaat 500 evra za drva so istite pari ke zemat odlicen inverter.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Update од лепотицата :)Не дека многу се разбирам ама мислам било кој што се разбира барем малку од техника ќе каже дека ова е лоша монтажа. Прво премногу е затворена климата, знаеме дека секој уред кој има вентилатор и проток на воздух колку поотворен е толку е подобро.А овде како што кажа Стрелец баш делот кај изменувачот што е најбитен пола е буквално затворен. И јас многу се нервирам кога такви квази експерти ќе ја утнат работата а за жал кај нас 90% од мајсторите се такви.
Не дека ќе имаш проблеми вака ќе си работи климата единствено може повеќе ќе ти замрзнува и претпоставувам дека повеќе ќе троши (можеби незначително но сепак...)
Поназад во темата имаше коментари за колку би требало да биде растојанието од секоја страна за монтажата.
Баш би сакал да слушнам од поискусните како најправилно односно перфектно се монтира клима не само положбата и растојанието туку комплет се друго. Не за друго туку да си знам за кога ќе ја купам следната клима (веќе имаме една) а мислам дека ова ќе користи и на секој што се интересира да купи клима, убаво е да си знае како се прави правилна монтажа и да бара така да му ја наместат 'мајсторите'.

Едит:
@SpiderWeb Ме интересира зашто 'клапната' или како се вика правилно не знам е вака поделена на два дела. Првпат гледам вака.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
617
@SpiderWeb Ме интересира зашто 'клапната' или како се вика правилно не знам е вака поделена на два дела. Првпат гледам вака.
Таков е моделот MSZ-FH35VE, можеш да наместиш едниот дел да дува на една висина, другиот на друга. А и на самото далечинско има подесување дали климата ти е до ѕид или централно поставена, па соодветно на подесувањето самата си го насочува воздухот спротивно од ѕидот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.129
Поени од реакции
12.645

Додека кинези поскапуваат (предходно спомнав за AERI i Lomo LCLH).... сега многу солиден Daikin (јапанац склопен во Чешка) за само 1,700 денари разлика со Lomo LCLH, или за две иљадарки поскап од исто така одличен јапонец Panasonic склопен во Малезија https://klimi.mk/product.php?id=251 ... па сега ти види! И пак ќе кажам поскап Даикинот од БГ и ГР за 2-3,000-ки, ама тие се со Чешка во унија (немаат царина)... така да ова можам и да го разберам...
А овие на клими.мк https://klimi.mk/product.php?id=142 уште по 40 сома го нудат овој модел на Daikin а во нивните спецификации како COP дваипол да постигнува или ко да е потрошувачката на клима 18ка.... те влезна моќ при греење 1,3 kW!? АЛООО? SCOP 4.06! Сте го посочиле максимумот како влезна моќ!? Како и цената! Максимална и безобразна! ;) Инаку: https://www.tehnomanija.rs/klime/daikin-klima-inverter-ftxb35c-rxb35c.html Potrošnja (hlađenje/grejanje): 1.030 (290-1.300) / 940 (290-1.290) W
https://www.tehnomanija.rs/klime/daikin-klima-inverter-ftxb35c-rxb35c.html
сега за пет дена очекувајте АЕРИто да се врати на старата цена 26К а Ломо ЛЦЛХ пак на на 27К... аматеризам!
Што е разликата меѓу првата и последната, од каталогот не приметив разлика.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.536
Поени од реакции
1.654
:bravobe: za DAIKIN odlicni modeli so odlicen esenski popust
Samo neznam do koga lugevo nameato da ne trujat so drva treba da se odlucat so inverter da se great zatoa sto e: polesno poekonomicno pocisto poisplatlivo
Namesto da davaat 500 evra za drva so istite pari ke zemat odlicen inverter.
Браво момче за логиката! Од некои причини го следам загадувањето на воздухот во Скопјево и можам да кажам дека од Април до крајот на Октомври, практично и неможеш да видиш загадување и вредности над 50 микрограми на многу штетните честички PM10 i PM2.5, за кои велат дека се смртоносни и дека во МК убиваат 1300-1400 луѓе годишно! Тоа е срам за СК за Те за Бт...срам за Малкедонија! Толку луѓе во војни се губат!... Срамно и жано! На листата меѓу првите 10 најзагадени во Европа според СЗО (Светска здравствена орг) за загаденост со PM2.5, а велат преземено од Гардиан....дури три наши градови....


еве на пр денес како е состојбата со PM 10 честички.... околу пладне кога има доста сообраќај и градежна активност, и работат сите три-четири индустриски загадувачи во полна пареа (нели прва смена)... кои се исто така фактори на загадувањето сепак денес 38....концентрација на PM 2.5 уште помала 22мкг/м3
upload_2017-10-10_12-58-26.png
Да се присетиме PM10 (2,5) до 50 микрограми во кубен метар е дозволена концентрација, под 30 мало загадување, и под 20 е многу ниска загаденост... Нула веројатно нема нигде во урбана средина, но овде со почеток на грејната и чурењето на оџаците знае и до 500-600 да оди значи 10 пати повеке од дозволеното! Се разбира и урбаниот хаос во Тетово и Ск си го чинат своето како спомнав и сообраќајот и нешто од индустријата што остана, секако зимно време во Скопје и маглите, учмаениот воздух без циркулација, поради местоположбата котлина (како у дупка да е)... си го прават своето, но највеќе оџаците, значи греење на цврсто (јаглен дрва) и мазут што користат понекои јавни институции школи фирми се најголемиот причинител за загадувањето!!!.... Мислам во проценти лани објавија 50-60% Сообраќајот беше под 20% индустријата и градежната активност и прашина по 10 мислам (не сум сигурен) Топланите на БЕГ преминаа на плин ми се чини (или се лажам!?).... трагедија е што Скопје е единствена метропола во Европа во која е дозволено греење на дрва! А сиромаштијата, уште поке неинформираноста си го прават своето.. и за жал сеуште најдоминантен начин на греење е дрвото, мислам некаде прочитав меѓу 60-70% во МК се греат на дрва... Дрво, ОК ама во село или на планина... во Скопјево или Те или БТ треба да се забрани (Во Ск барем 5-6 км од центарот или во населбите во централно градско подрачје... Ама кај можеш тоа да го направиш пола Чаир Топаана Бутел се греат со крадени дрва, а тоа е секако најекономичното греење! Инаку да, се слагам, во 70-80квадрати два уреда Daikin со иљада Евра си го решил греењето долгорочно.... со сметки месечни во сезоната на греење, од 3,000-4,000 месечно! Колу е тоа кубик храстово дрво за греење!?
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.589
Што е разликата меѓу првата и последната, од каталогот не приметив разлика.
Dve klimi sto maximalno mozat da povlecat samo 1290w na greenje se dobri za vo spalna do 20m2, za primarno greenje na dnevna od 35m2 treba poozbilna klima sto poveke moze da povlece struja.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.536
Поени од реакции
1.654
Што е разликата меѓу првата и последната, од каталогот не приметив разлика.
Verojatno poskapata so oznaka "J" e Made in Japan...:P
се зезам, немам поим што е разликата, а и на клими.мк неможам да најдам некоја разлика... освен во цената!
upload_2017-10-10_13-29-19.png
многу така слични перформанси и разлики во нијанси може да се најде и кај другите модели. На пр. кај Вивакс АЕРИ и АЕСИ мали нијанси разлика (иста тежина надворешна ист SCOP иста енергетска класа ) и разликата е што АЕРИ е изрекламиран максимално со греачот на тацна... па може на -20. Прашање е разликата од 4,000 дали е реална!...
така и кај Daikin моделиве разлика од 5К (па и не е мала)... можда поскапиот не се работи во Чешка, може се склапа у Малезија, па има царина и за земјите на дилерите на нашиве локални продавачи, да не се лажеме втора рака се сите кај нас! Незнам а можеби некој знае!?
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Dva tri pati pisuvam na forumov i ne dobiv bas nekoi odgovori za kakva klima da zemam, imase nekoi iskreni soveti no sepak mojot izbor go svedov na Daikin FTX 50GV po dolgo citanje se odluciv za ovoj za koj mislam deka 40 kvadrati ne bas izoliran prostor nema da mu bidat problem da gi zagree ako ne tuka e kaminot :) sliki od montaza i kako sum zadovolen vo tekot na zimata.
 
На врв Bottom