Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
:rolleyes:

„Пресметките“ му се неточни. Пошто изгледа како да е скаран со математика, а со физка се пред тепање, јас само можам да го покажам мојот пример: Потрошувачката од вчера попладне до сега, значи скоро 24 часа, е нешто под 4 киловат часови.

едит: точно 3.7 киловат часови, само што проверив
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Еве уште еден модел инвертери за оној кој сака да ризикува и купи кај соседиве (веројатно е ризик) па и за мене и многумина верувам непозната марка .... http://www.apothema.gr/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-inverter-108180p ниту еднаш не е пишувано за оваа компанија на темава (барем на пребарување не ми даде) Toyotomi колку што гледам тука http://www.toyotomi.jp/en-products/air-conditioners/split-air-conditioner/#ac2 јапонска компанија (која не веројатно туку сигурно склапа во Кина) го има на нивниот сајт моделот Hiro HTN/HTG....
Ova na linkot grckiot e Gree lomo economic.
A na linkot na toyotomi najgore e
Amber Do -15
Lomo regular ( Lomo LCLH samo bez greaci)
Lomo ECO - najdolu
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
:rolleyes:

„Пресметките“ му се неточни. Пошто изгледа како да е скаран со математика, а со физка се пред тепање, јас само можам да го покажам мојот пример: Потрошувачката од вчера попладне до сега, значи скоро 24 часа, е нешто под 4 киловат часови.

едит: точно 3.7 киловат часови, само што проверив

Од кај имаш земено мерач?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Од кај имаш земено мерач?
Последниов е од Меркур летово купен, EMET, германски е некој. Добар е, има две тарифи да се наместат, и подоста опции, податоците ги чува со батерии. Нема поврзување со РС. Мислам дека кошташе испод 1000ден.

Имам еден друг од Кина нарачан, некои 10 долари беше и е со помалку опции од овој, и понеквалитетно изгледа, нема батерии и губи податоци ако снема струја. Имав и некој од СЕТ купен, вчера видов дека се расипал и не мери потрошувачка.

Препорака за овој од Меркур, ако уште го имаат на лагер.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ova na linkot grckiot e Gree lomo economic.
A na linkot na toyotomi najgore e
Amber Do -15
Lomo regular ( Lomo LCLH samo bez greaci)
Lomo ECO - najdolu
Od ona sto sam istrazuvav za sebe mislam deka Toyotomi Hiro-to e poveke Gree Cozy otkolku Lomo Eco ama pa ako se ovie dva modela isti u masinerija togas isto e i so dvete. Istrazuvav za 9000-ka. Me privlece kon Toyotomi Hiro golemiot i visok rejting na Skroutz, ko za retko koja druga klima duri 33ca go ocenile i toa so 4.6 vkupna ocenka od 5 sto e mn dobro.

Еве уште еден модел инвертери за оној кој сака да ризикува и купи кај соседиве (веројатно е ризик) па и за мене и многумина верувам непозната марка .... http://www.apothema.gr/toyotomi-hiro-htn-htg-12iv-inverter-108180p ниту еднаш не е пишувано за оваа компанија на темава (барем на пребарување не ми даде) Toyotomi колку што гледам тука http://www.toyotomi.jp/en-products/air-conditioners/split-air-conditioner/#ac2 јапонска компанија (која не веројатно туку сигурно склапа во Кина) го има на нивниот сајт моделот Hiro HTN/HTG....
Po grckive forumi se zboruva za stari skapi modeli na Toyotomi koi bile islkucivo Made in Japan so golem respekt i site preporacuvaat toa "in Japan" da se bara ama izgleda veke po Gr go nema zasto i grkot vise nema platezna mokj i si bara poeftino. Na blgarskite forumi ima isto za starite Toyotomi japonski nekoi iskustva deka bile mnogu zdravi klimi i isto taka i skapi. Inace Toyotomi e mnogu poznat i popularen kaj amerive za onie mobilni klimi. E sega ovie sto Gree gi proizveduva za niv za da vlezat vo budzetniov market za klimi dali kompletno 100% gi pravi ko svoite ili dodava Toyotomi nekoj svoj segment vo elektronikata toa ostanuva enigma...
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Здраво , денес ја видов темава , барајќи економично решение за греење за потоплите месеци од зимава ( октомври , ноември, декември, март, април )
Инаку се греам на спратно топловодно ггреење поврзано на камин на дрва.
Пролистувајќи сватив дека ми треба инвертер клима..
Е сега прашање, зашто гледам темата отишла далеку во избор на марки и модели... Така да веќе ме збуни..

Прашањето ми е дали клима инвертер од 20.000 денари значи дека :
1. Е крш од клима ,
2. Не грее на ладно ,
3. Многу троши..

Односно , зошто да не се купи евтин модел..

Можеби многу барам, одговор на готово , ама гледам дека ги знаете деталите , па ве замолувам за совет..

Фала ви унапред..

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
едит : не ми треба за ладење ,
и просторијата е околу 30-35 m2

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Od ona sto sam istrazuvav za sebe mislam deka Toyotomi Hiro-to e poveke Gree Cozy otkolku Lomo Eco ama pa ako se ovie dva modela isti u masinerija togas isto e i so dvete. Istrazuvav za 9000-ka. Me privlece kon Toyotomi Hiro golemiot i visok rejting na Skroutz, ko za retko koja druga klima duri 33ca go ocenile i toa so 4.6 vkupna ocenka od 5 sto e mn dobro.



Po grckive forumi se zboruva za stari skapi modeli na Toyotomi koi bile islkucivo Made in Japan so golem respekt i site preporacuvaat toa "in Japan" da se bara ama izgleda veke po Gr go nema zasto i grkot vise nema platezna mokj i si bara poeftino. Na blgarskite forumi ima isto za starite Toyotomi japonski nekoi iskustva deka bile mnogu zdravi klimi i isto taka i skapi. Inace Toyotomi e mnogu poznat i popularen kaj amerive za onie mobilni klimi. E sega ovie sto Gree gi proizveduva za niv za da vlezat vo budzetniov market za klimi dali kompletno 100% gi pravi ko svoite ili dodava Toyotomi nekoj svoj segment vo elektronikata toa ostanuva enigma...
Toyotomi Hiro po ovaa spefikcijata sto e dadena sigurno e Lomo ECO I vanatresna lici na Lomo ECO.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво , денес ја видов темава , барајќи економично решение за греење за потоплите месеци од зимава ( октомври , ноември, декември, март, април )
Инаку се греам на спратно топловодно ггреење поврзано на камин на дрва.
Пролистувајќи сватив дека ми треба инвертер клима..
Е сега прашање, зашто гледам темата отишла далеку во избор на марки и модели... Така да веќе ме збуни..

Прашањето ми е дали клима инвертер од 20.000 денари значи дека :
1. Е крш од клима ,
2. Не грее на ладно ,
3. Многу троши..

Односно , зошто да не се купи евтин модел..

Можеби многу барам, одговор на готово , ама гледам дека ги знаете деталите , па ве замолувам за совет..

Фала ви унапред..

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Site ovie tri prasanja se tocni ako klimata ne e kvalitetna
Moj predlozi od pokvalitetni klimi
1.https://klimi.mk/product.php?id=226
2.https://klimi.mk/product.php?id=118
3.https://klimi.mk/product.php?id=216
Site ovie klimi se pokazani kako kvalitetni spored budzetot ti sam odlucisi
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Toyotomi Hiro po ovaa spefikcijata sto e dadena sigurno e Lomo ECO I vanatresna lici na Lomo ECO.
A mozda lomo lici na toyotomi, ustvari tebe i ves masina ke ti lici na lomo.
Здраво , денес ја видов темава , барајќи економично решение за греење за потоплите месеци од зимава ( октомври , ноември, декември, март, април )
Инаку се греам на спратно топловодно ггреење поврзано на камин на дрва.
Пролистувајќи сватив дека ми треба инвертер клима..
Е сега прашање, зашто гледам темата отишла далеку во избор на марки и модели... Така да веќе ме збуни..

Прашањето ми е дали клима инвертер од 20.000 денари значи дека :
1. Е крш од клима ,
2. Не грее на ладно ,
3. Многу троши..

Односно , зошто да не се купи евтин модел..

Можеби многу барам, одговор на готово , ама гледам дека ги знаете деталите , па ве замолувам за совет..

Фала ви унапред..

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Greenje na klima ne e za sekoj. Ima mnogu maani posebno ako si odbral los ured, da ne naveduvam za da ne se navredat doticnite podrzuvaci na kineski eden brend, i na krajot moze da si ostanes so prst u usta. Za tie pari moze da si kupis kolku tolku dobra peralna, inverter nikako.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Замисли дека си Сизиф, и тркалаш камен на угорница. Дали е поефикасно да го пуштиш каменот да се стркала надолу и пак да го качуваш назад, или е подобро да продолжиш да го качуваш надолу? :)

Едноставно така е ??? па не е некој логичен одговор. Ако може некој да ми објасни зошто е така би ми било корисно.
Нека имам инвертер 5кW, максимум може да даде 7kW со потрошувачка 2.5кW.
Да илустрирам - Во дневна го поминувам скоро секој ден од 17ч до 23ч т.е. 6часа секој ден. Ако на инвертерет му се потребни (карикирам) еден час за да достигне тој комфорен за компресорот мод на работа - кога ја достигнал зададената температура, останатите 5 часа ќе работи во истиот режим (од што сум читал погоре во форумот). На пример стартна точка за загревање секој ден би била 5 степени собна температура и треба да дојде до 25, значи да загрее за цели 20степени волумен (100м3=5м*8м*2.5м) - што е еднакво на губитокот во однос да ја оставам да работи 24ч. - Во овој час и да работи инвертерот со максимален капацитет ќе потроши 2.5кW ??
* И да ја пуштам еден час пред да си дојдам од работа (
за да биде потопла собата) нека работи 2 часа, ќе потроши 5кW енергија

Ако ја оставам да работи 24ч секој ден, 18часа консумира енергија (исто како и во последните 5 часа од првиот случај) и ја загрева просторијата која неминовно се лади и немам бенефит да ја чувам топла. 18часа би требало да е минимум 15кW дневно енергија.

Ве молам некој нека ми објасни што е грешно во моиве претпоставки ?!

Благодарам.

ПС: Битно ми е да имам емпириски информации бидејки се двоумам дали да одам на греење со инвертери или со парно на пелети (еден спрат од куќа)
До некаде ти се точни претпоставките но една работа не си ја земал во предвид.
Ако климата не работи цел ден ѕидовите и мебелот толку ќе се оладат, што ќе и треба подолго време да работи со голема потрошувачка за да ја постигне температурата.Откако ќе постигне повторно ќе продолжи со зголемена потрошувачка (отколку кога би работела цело време) затоа што сеуште мебелот и ѕидовите ја "цицаат" топлината.Додека се стабилизира оваа ситуација и да дојде до нормална потрошувачка веќе дошло време за легнување ;).Ова особено важи кога температурите надвор се во минус и ако имаш лоша изолација.
Затоа најдобро е климата да работи цело време и кога не си дома или спиеш да ја намалиш температурата за некој степен.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Кои претпоставки му се точни? Дека со климата ќе троши киловат на секој час??
Можеби. Ако живее во шатор. На Солунска Глава, или некое слично ладно место. :)



Вака нешто:
:LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom