Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Кажете препорака за некоја клима до 20к ? Нешто од евтино па до најевтино... Главна намена би била за ладење и во зимо за греење од 5 часот до 8 часот наутро. Просторо дневниот простор е 30+/- квадрата.

Јас ја гледав оваа за 22к ама незнам која би била најквалитетна за тие пари.
VIVAX ACP-12CH35AEMI по супер цена од 21.990 ден.
Za tolku pari Gree lomo eco bi trebalo da e podobra od vivaksot - ima poteska nadvoresna vo odnos na vivaksot
https://klimi.mk/product.php?id=183[DOUBLEPOST=1501626038][/DOUBLEPOST]
Eve kako raboti Tundrata
https://youtu.be/Zsx54jXXQiU
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Pricina ?
Imas nekogas objasnuvanje za tvoite prazni razmisluvanja ili imas za cel temava da stane BOZA ?
p.s
na prethodnata strana Amber ti e prv predlog..
ps2. Vivaxot go nema na lager a ke stigne za 2-3nedeli...a mozda i 4-5 koga ke pomine letovo :)
Jas mu dadov predlog so toa sto sam da si odluci i vivax ne e losa klima
A moja cel ne e temava da stane boza
Sekoj si ima pravo na svoj predlog i svoe mislenje nikoj ne treba nekogo da ubeduva tuka sme da kazeme svoe mislenje a ne da ubedivame nekogo
Na prethodnata strana mi bese amberot prv izbor zatoa sto ne e losa klima[DOUBLEPOST=1501656323][/DOUBLEPOST]
Za tolku pari Gree lomo eco bi trebalo da e podobra od vivaksot - ima poteska nadvoresna vo odnos na vivaksot
https://klimi.mk/product.php?id=183[DOUBLEPOST=1501626038][/DOUBLEPOST]
Eve kako raboti Tundrata
https://youtu.be/Zsx54jXXQiU
I Gree i Vivax se solidni klimi samiot neka si odluci a za tundrata mozebi ne e stegnata dobro pa zatoa e moze pobucna jas imam prijatel ima Haier tide i e prezadovolen od klimata
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Здраво. Живеам во куќа на втор спрат од 130м2. Дневната ми е 60м2. Моите родители живеат на првиот спрат и се греат на камин и нивната дневна е 35м2 точно под мојата дневна. Сакам да ја купам климата од Gree U crown за 60м2 меѓутоа сега имам опција и да ставам радијатори на каминот од дневната под мене. Дали местењето на радијаторите од долниот камин би го намалиле трошокот на струја за климата? Доколку има подобра солуција за ваква ситуација, што би направиле Вие?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Здраво. Живеам во куќа на втор спрат од 130м2. Дневната ми е 60м2. Моите родители живеат на првиот спрат и се греат на камин и нивната дневна е 35м2 точно под мојата дневна. Сакам да ја купам климата од Gree U crown за 60м2 меѓутоа сега имам опција и да ставам радијатори на каминот од дневната под мене. Дали местењето на радијаторите од долниот камин би го намалиле трошокот на струја за климата? Доколку има подобра солуција за ваква ситуација, што би направиле Вие?
Нема да е мала инвестиција да ставиш котел, радијатори, цевки... Ако парите не се проблем, секако ќе помага таа инсталација на климата.
Иако, тој камин долу треба да е ѕвер со голема можност за да грее успешно 35+60 м2 :)
Имаш повеќе инфо за него?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Здраво. Живеам во куќа на втор спрат од 130м2. Дневната ми е 60м2. Моите родители живеат на првиот спрат и се греат на камин и нивната дневна е 35м2 точно под мојата дневна. Сакам да ја купам климата од Gree U crown за 60м2 меѓутоа сега имам опција и да ставам радијатори на каминот од дневната под мене. Дали местењето на радијаторите од долниот камин би го намалиле трошокот на струја за климата? Доколку има подобра солуција за ваква ситуација, што би направиле Вие?
За колку го најде Укровнот?

До кога ќе се труеме со дрвата не ми е јасно само. Другото се ќе си разјаснам, само тоа не. Инаку фала богу дека е поефтино да се шлепаш на туѓ котел за беспари...
 
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Нема да е мала инвестиција да ставиш котел, радијатори, цевки... Ако парите не се проблем, секако ќе помага таа инсталација на климата.
Иако, тој камин долу треба да е ѕвер со голема можност за да грее успешно 35+60 м2 :)
Имаш повеќе инфо за него?
Парите се проблем :) можеби неправилно прашав (прво прашање на форумов и не се разбравме :) ) Моите долу имаат алфа плам со котел и тој им е претерано јак за соба од 35 м2, што ако ставам 2 радијатори по 2 метра горе (како за 40 м2 соба, кои секако не се доволно јаки да загреат соба од 60 м2, но глобално би ја замлачувале среде зима) и климата да си ја игра улогата до потребното догревање. Математиката е во тоа што едно би трошел инвертерот ако загрева од - 15 степени до 25 степени во зима, а друго од 10 степени до 25 генерално. Моите секако би ја трошеле таа енергија од дрвата, но дали би ја искористил вака и јас, а да намали на потребната струја за клима?

За колку го најде Укровнот?

До кога ќе се труеме со дрвата не ми е јасно само. Другото се ќе си разјаснам, само тоа не. Инаку фала богу дека е поефтино да се шлепаш на туѓ котел за беспари...
Па го немам сеуште најдено Украунот, сеуште летово го реновирам спратот и сум при крај со инвестирање. Некаде кај септември ќе се разбарам. Друже мојата куќа се греела на дрво од кога постои, свесен за загадување на воздух и валкање на домот јас сега се трудам барем кај мене да ја сменам работата, тоа „до кога ќе се труеме“ не би го кажал така бидејќи не е лесно од финансиски аспект да имаш што ќе посакаш, ако сите имаа пари да инвестираат ќе бевме шведска. Всушност и моето прашање се однесува на тоа како да заштедам, а и темата е како до најекономично греење, а не до најбезбедно и еколошко греење.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
140
Поени од реакции
41
Моите секако би ја трошеле таа енергија од дрвата, но дали би ја искористил вака и јас, а да намали на потребната струја за клима?
Не. Од искуство. За да ги загрееш радијаторите горе ќе ти требаат повеќе дрва, а долу старите ќе се варат. Оти на алфа пламот котелот со вода е горе под излезот за димот и треба мн пламен за да ја држи водата топла. Не го добиваш ефектот на заштеда кој мислиш. Подот секако ќе ти биде топол и без парното. Сестра ми 4 години се мачеа вака. Генерално многу незадоволни. Долу 40 степени со надворешна врата отворена седеа за горе 21 степен да постигнат. Исто како во твојот случај.
Ако те интересираат уште детали прашај.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најеколошко е со клима наменета за греење. И најефтино. Башка што не ти ѕрни ѕидови, не треба да кречиш на 2 години, не смрди се околу куќата.

А инвестицијата за клими е смешна во споредба со инвестиција за друг вид на греење.

Ти препорачувам да погледнеш ПАРАПЕТНИ единици за климите ако сакаш да се грееш уште подобро. Консултирај се што како и мислам дека тоа ти е најпаметно. Укровнот ти е 70000денари, а имаш за 40000 парапетни. Со две парапетни многу подобро ќе се згрееш отколку со една ѕидна. САМО ПРОБЛЕМОТ е што треба простор за парапетните пред нив околу 1м простор и над нив 1м простор за да има место да дува. Ако ги пикнеш позади кауч ќе ѕркнат и нема да греат. А ако ги монтираш во ходник или дневна кај што нема да има ништо пред нив барем 1 метар ќе се супер. А тек па ако имаш место за да ги ставиш да имаат поглед до центарот на собата ќе имаш убедливо најдобар ефект. Башка што и летно време ќе ладат, иако за кај нас ладењето е мал проблем и кратко се користи.

Значи погледни една или две парапетни клими. Имаш од Вивакс, имаш од Грее, имаш од Мицубиши. Ем најефтино, ем мала инвестиција под 1500еур се ан се, ем најеколошко греење. Епа толку од мене, остатокот е наменет за тебе да си уживаш и да плаќаш симболично.

P.S. Повеќе дрва ќе одат ако ставиш радијатори. Дупло дрва односно. Котел на дрва не е перпетуум мобиле.
 
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Не. Од искуство. За да ги загрееш радијаторите горе ќе ти требаат повеќе дрва, а долу старите ќе се варат. Оти на алфа пламот котелот со вода е горе под излезот за димот и треба мн пламен за да ја држи водата топла. Не го добиваш ефектот на заштеда кој мислиш. Подот секако ќе ти биде топол и без парното. Сестра ми 4 години се мачеа вака. Генерално многу незадоволни. Долу 40 степени со надворешна врата отворена седеа за горе 21 степен да постигнат. Исто како во твојот случај.
Ако те интересираат уште детали прашај.
Фала Ви за посветениот одговор, ако резимирам.. подобро да не се мачам со ставање на радијатори, да си инвестирам во клима и таа да грее и да лади.
Најеколошко е со клима наменета за греење. И најефтино. Башка што не ти ѕрни ѕидови, не треба да кречиш на 2 години, не смрди се околу куќата.

А инвестицијата за клими е смешна во споредба со инвестиција за друг вид на греење.

Ти препорачувам да погледнеш ПАРАПЕТНИ единици за климите ако сакаш да се грееш уште подобро. Консултирај се што како и мислам дека тоа ти е најпаметно. Укровнот ти е 70000денари, а имаш за 40000 парапетни. Со две парапетни многу подобро ќе се згрееш отколку со една ѕидна. САМО ПРОБЛЕМОТ е што треба простор за парапетните пред нив околу 1м простор и над нив 1м простор за да има место да дува. Ако ги пикнеш позади кауч ќе ѕркнат и нема да греат. А ако ги монтираш во ходник или дневна кај што нема да има ништо пред нив барем 1 метар ќе се супер. А тек па ако имаш место за да ги ставиш да имаат поглед до центарот на собата ќе имаш убедливо најдобар ефект. Башка што и летно време ќе ладат, иако за кај нас ладењето е мал проблем и кратко се користи.

Значи погледни една или две парапетни клими. Имаш од Вивакс, имаш од Грее, имаш од Мицубиши. Ем најефтино, ем мала инвестиција под 1500еур се ан се, ем најеколошко греење. Епа толку од мене, остатокот е наменет за тебе да си уживаш и да плаќаш симболично.

P.S. Повеќе дрва ќе одат ако ставиш радијатори. Дупло дрва односно. Котел на дрва не е перпетуум мобиле.
Исто така фала за исцрпното објаснување, во поглед на парапетните единици, видов дека се поефтини но видов и дека повеќе струја трошат, а Украунот кој планирам да го земам е големиот од 94 000 ден, а не малата од 70 000, таа е за 60м2 дневна, а не малата. Ако веќе останува само на инвертер единица, без радијатори тука веќе ќе се консултирам со продавачите.

П.С. не Ве прашав за искуството со инвертер преку зима, дали постои јако сушење на воздухот, дали смета греењето од клима, бидејќи од песимистите добив и таков совет „Немој со клима, не е иста топлината како од дрва“
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво. Живеам во куќа на втор спрат од 130м2. Дневната ми е 60м2. Моите родители живеат на првиот спрат и се греат на камин и нивната дневна е 35м2 точно под мојата дневна. Сакам да ја купам климата од Gree U crown за 60м2 меѓутоа сега имам опција и да ставам радијатори на каминот од дневната под мене. Дали местењето на радијаторите од долниот камин би го намалиле трошокот на струја за климата? Доколку има подобра солуција за ваква ситуација, што би направиле Вие?
Za 60m2 imas i drugi klimi nekako GREE U CROWN e skapa za tie performansi imas MITSUBISHI https://klimi.mk/product.php?id=196 ili Carrier https://klimi.mk/product.php?id=217 ili Haier https://klimi.mk/product.php?id=221 sepak ti razmislisi i odluci si ova e eden moj predlog pozz
 
Член од
7 август 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Za 60m2 imas i drugi klimi nekako GREE U CROWN e skapa za tie performansi imas MITSUBISHI https://klimi.mk/product.php?id=196 ili Carrier https://klimi.mk/product.php?id=217 ili Haier https://klimi.mk/product.php?id=221 sepak ti razmislisi i odluci si ova e eden moj predlog pozz
Фала за советот, ќе ги видам. Само она од - 15 ми смета, многу лесно последнава зима можеше да падни темп. под - 15, посебно позицијата каде што јас ја местам машината, северна страна и многу ладно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom