Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво ај ве молам ако може еден совет. Во план сум за земање на инвертер клима, битна ми е и за греење и за ладење. Просторијата каде што ке биде сместена е 30м2 салон, убаво би било ако може да олади барем уште една соба плус. Станот е ново изграден со пвц прозорци и добра излоација.
Ми кажаа дека од 5иполка нема да имам потреба со оглед на просторот, бидејки и 3иполка ке заврши солидна работа.
Се мислам помеѓу два модела:
Gree Amber GWH12YC-K6DNA1A
Daikin FTX35J3/RX35K
или некој ваш предлог од Vivax.
што ќе ми предложите
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво ај ве молам ако може еден совет. Во план сум за земање на инвертер клима, битна ми е и за греење и за ладење. Просторијата каде што ке биде сместена е 30м2 салон, убаво би било ако може да олади барем уште една соба плус. Станот е ново изграден со пвц прозорци и добра излоација.
Ми кажаа дека од 5иполка нема да имам потреба со оглед на просторот, бидејки и 3иполка ке заврши солидна работа.
Се мислам помеѓу два модела:
Gree Amber GWH12YC-K6DNA1A
Daikin FTX35J3/RX35K
или некој ваш предлог од Vivax.
што ќе ми предложите
Moj sovet ili GREE Amber https://klimi.mk/product.php?id=201
ili vivax:https://klimi.mk/product.php?id=118
Ili eventuno
https://klimi.mk/product.php?id=220 ili Carrier https://klimi.mk/product.php?id=216
Razmislisi moj predlog se ovie klimi
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
GMCC е слично со тошиба, со тоа што тошибите се бајаги слаби за греење.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
GMCC е слично со тошиба, со тоа што тошибите се бајаги слаби за греење.
Mislam deka ako toshiba se slabi pri greenje neznaci i deka tie klimi sto gi koristat kompresorite GMCC treba ili se slabi pri greenje naprotiv tuka igra uloga i izmenuvacot i freonot kako i markata na uredot ima dosta marki sto gi koristat GMCC i se odlicni pri greenje
 
F

Flatter

Гостин
Кажете препорака за некоја клима до 20к ? Нешто од евтино па до најевтино... Главна намена би била за ладење и во зимо за греење од 5 часот до 8 часот наутро. Просторо дневниот простор е 30+/- квадрата.

Јас ја гледав оваа за 22к ама незнам која би била најквалитетна за тие пари.
VIVAX ACP-12CH35AEMI по супер цена од 21.990 ден.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
GMCC е слично со тошиба, со тоа што тошибите се бајаги слаби за греење.
Глупости... :)[DOUBLEPOST=1501576900][/DOUBLEPOST]
Mislam deka ako toshiba se slabi pri greenje neznaci i deka tie klimi sto gi koristat kompresorite GMCC treba ili se slabi pri greenje naprotiv tuka igra uloga i izmenuvacot i freonot kako i markata na uredot ima dosta marki sto gi koristat GMCC i se odlicni pri greenje
Да, затоа природен заклучок е дека Мидеа и Вивакс се подобри клими од Тошиба... :facepalm:
Повеќе од пола напишани работи на дискусијава се тотални глупости.

Тошиба ако имаат некоја мака, е што се скапи.
Од лично искуство кажувам, повеќе грејни сезони (меѓу кои и историски ладнава прошла сезона), 3.5ка Тошиба без никаков проблем грееше просторија од ~36м2 со анекс кујна од ~6-7м2.

Но не е само моќноста на греењето, туку и минималната потрошувачка која знае да се симне под 150вати (да, 0.15 киловат) додека во исто време во истиот објект 2 комада Гри влечат ~900вати а Виваксот кај комшијата влече 1300вати за иста зададена собна температура од 25с. Тука е и тивкоста на внатрешната единица, и едноставната сигурност која ја оддава уредот.

Да, има и клими со поголема максимална моќност на големи минусни температури - моќност која доаѓа до израз можеби ~20тина дена во годината. Има и поевтини уреди, кои трошат прилично повеќе и после поголеми трошоци од доволно години, ќе испаднат поскапи од Тошибата.

Тошиба бриљира во заштеда, и квалитет.
Утре ако треба да купувам пак квалитетна клима, за мене единствена конкуренција на Тошиба би бил Мици (и евентуално Фуџитсу, ако некогаш некој ги донесе за нормални цени). Ако ми треба евтина клима, засега изборот е сеуште Гри, додека Мидеа (и нејзините преподавачи како Вивакс) не докажат дека се „опраени“, што од искуството на комшијава не е точно (освен за производство на вода и вадење на бавчата, „предност“ која на жалост е неупотреблива зимно време).
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Глупости... :)[DOUBLEPOST=1501576900][/DOUBLEPOST]
Да, затоа природен заклучок е дека Мидеа и Вивакс се подобри клими од Тошиба... :facepalm:
Повеќе од пола напишани работи на дискусијава се тотални глупости.

Тошиба ако имаат некоја мака, е што се скапи.
Од лично искуство кажувам, повеќе грејни сезони (меѓу кои и историски ладнава прошла сезона), 3.5ка Тошиба без никаков проблем грееше просторија од ~36м2 со анекс кујна од ~6-7м2.

Но не е само моќноста на греењето, туку и минималната потрошувачка која знае да се симне под 150вати (да, 0.15 киловат) додека во исто време во истиот објект 2 комада Гри влечат ~900вати а Виваксот кај комшијата влече 1300вати за иста зададена собна температура од 25с. Тука е и тивкоста на внатрешната единица, и едноставната сигурност која ја оддава уредот.

Да, има и клими со поголема максимална моќност на големи минусни температури - моќност која доаѓа до израз можеби ~20тина дена во годината. Има и поевтини уреди, кои трошат прилично повеќе и после поголеми трошоци од доволно години, ќе испаднат поскапи од Тошибата.

Тошиба бриљира во заштеда, и квалитет.
Утре ако треба да купувам пак квалитетна клима, за мене единствена конкуренција на Тошиба би бил Мици (и евентуално Фуџитсу, ако некогаш некој ги донесе за нормални цени). Ако ми треба евтина клима, засега изборот е сеуште Гри, додека Мидеа (и нејзините преподавачи како Вивакс) не докажат дека се „опраени“, што од искуството на комшијава не е точно (освен за производство на вода и вадење на бавчата, „предност“ која на жалост е неупотреблива зимно време).
Jas imam vivax do sega sum zadovolen normalno deka toshiba e brend i e kvalitet ama i drugite marki ne se za potcenuvanje
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
Реални споредби не се потценување.
Некој може да има Нео или СТ, и да биде „задоволен“ од нив (на пролет и на на есен, и се додека не ја измери потрошувачката). И тоа нема да значи ама баш ништо.

Зборуваме за реални споредби, со мерење потрошувачка. Напишав погоре колкави разлики во потрошувачка има меѓу Вивакс и Тошиба, во ист ден и на иста надворешна температура и влажност, и на иста зададена внатрешна температура. Небо и земја. Вивакс ни со Гри не може да се мери (меѓу клими од ист ценовен ранг), а со Тошиба само во нечија фантазија.

Потценување е кога се изнесуваат заклучоци врз основа на проценки за еден компресор, кој го има во некој модел од брендот.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Da bi imal pari bi zemal toshiba klima bez razmisluvanje klima za cel zivot no sum nemal pari za toshiba i sum zemal vivax za dadenite pari jas sum zadovolen
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Реални споредби не се потценување.
Некој може да има Нео или СТ, и да биде „задоволен“ од нив (на пролет и на на есен, и се додека не ја измери потрошувачката). И тоа нема да значи ама баш ништо.

Зборуваме за реални споредби, со мерење потрошувачка. Напишав погоре колкави разлики во потрошувачка има меѓу Вивакс и Тошиба, во ист ден и на иста надворешна температура и влажност, и на иста зададена внатрешна температура. Небо и земја. Вивакс ни со Гри не може да се мери (меѓу клими од ист ценовен ранг), а со Тошиба само во нечија фантазија.

Потценување е кога се изнесуваат заклучоци врз основа на проценки за еден компресор, кој го има во некој модел од брендот.
Во голем дел се согласувам со тебе.

Само не пиша модел на клими кои се?
Од модел до модел има огромна разлика.
Иако е општо познато дури и од Eurovent дека Тошибата се поладни клими, споредба со Митсу и Фуџицу, нивната префинетост, изработка и квалитет превладува.
Јас би купил Daiseikai 8 15-ка во еден здив само да не беше толку скапа.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
27
Кој модели ? Некој се веќе стигнати , некој стигаат август и слично.[DOUBLEPOST=1501452616][/DOUBLEPOST]
За цената супер си поминал, ризик е границата сепак клима е не е мобилен телефон да го спикнеш некаде. Воедно близината ти е предност и за транспорт при купување па и за сервис ако се случи проблем.
нај просто е одиш кај нас на граница го пријавуваш производот кој ти е за сервис и дека го носиш во грција со писмена изјава дека е лично тој и дека кај нас нема сервис за него исто и кај грците и проблемот е решен немаш ризик никаков сум го правел истово со друг производ се беше во ред и дефинитивно во грција има подобар сервис за се од колку кај нас
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Кажете препорака за некоја клима до 20к ? Нешто од евтино па до најевтино... Главна намена би била за ладење и во зимо за греење од 5 часот до 8 часот наутро. Просторо дневниот простор е 30+/- квадрата.

Јас ја гледав оваа за 22к ама незнам која би била најквалитетна за тие пари.
VIVAX ACP-12CH35AEMI по супер цена од 21.990 ден.
Za tie pari dobar izbor e VIVAX Aemi
 
Член од
31 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ај ве молма кажете ми споредба кој од овие две е подобра
VIVAX ACP-18CH50AESI+
или
Gree Amber GWH12YC-K6DNA1A
 

Kajgana Shop

На врв Bottom