Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ovaj Alfa Plam ima mali COP u odnosu na cenu, ne zna se šta je ispod plastike, a i nema podataka do koliko u minus greje. I liči na Daikin, ali samo cenom. Čuli Vranjanci da su klime postale popularne, pa da se obogate na brzinu, hahaha.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali nekoj ja ima koristeno opcijata SELF CLEAN -samocistenje na isparuvacot na vnatresnata edinica gledam na dalecinskoto na VIVAX-ot ja ima taa opcija pa dali ima nekoj iskustvo so koristsnje na ovaa opcija
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Здраво на сите,

Потребна ми е помош околу некои двосмислени информации.

Сакам да ја купам климата GREE GEH18AA-K3DNA1C, при што во салонот на GREE ми рекоа дека овие модели имаа компресор кој е некаков модел на DAIKIN компресор.

Побарав спецификација на интернет ( https://www.airconditioningsalesuk.co.uk/wp-content/uploads/2016/03/Console-Technical-Manual.pdf ) и во спецификација пишува дека моделите 09 и 12 имаат ZHUHAI GREE DAIKIN DEVICE CO.,LTD додека моделот 18 има ZHUHAI LANDA COMPRESSOR CO.,LTD.

Би сакал ваш коментар дали е оваа грешка во спецификацијата или продавачите даваат погрешна информација.

Поздрав
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Види во тој документ кај 09 и кај 12ките. Од лево е зухаи од десно зухаи-даикин. Ти пишува.

Кај 18ката гледам се и двете опции со истиот компресор. Ако зимаш оди на лице место да ја видиш климата и прочитај што пишува на компресорот. Или прашај ги уште еднаш да проверат и да ти кажат точен модел. Може да има грешка во упатствово што го имаш или да има објаснување друго зошто ознаката кај компресорот е скоро иста (само има плус А на крајот).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ima i VIVAX parapetni-konzolni klima uredi
Ima li nekoj iskustvo so ovoj vid na klimatizeri
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Прајслес, купи пријател мој NEO од оние инвертерите во техномаркет на промоција за 18.999 и ми вели ама оваа има Panasonic компресор. Јес :D


Покрај тоа што и оваа https://www.convienesempre.it/panasonic-mono-serie-vz-cs-vz12ske-cu-vz12ske-12000-btu-inverter-p-c-a-a-gas-r-32.html
има Panasonic компресор, исто така и NEO-то има :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
18

2x FH35VE
:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Брат ај ако може кажи каде го купи инвертерот. Заинтересиран сум да ја купам истата за загревање на соба од 50м2 дали би завршила работа и дали знаеш колку и е максималната потрошувача на елек енергија.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Брат ај ако може кажи каде го купи инвертерот. Заинтересиран сум да ја купам истата за загревање на соба од 50м2 дали би завршила работа и дали знаеш колку и е максималната потрошувача на елек енергија.
Пријателе прашањава, ти се одговорени најмалку 100 пати во форуми теми, од Европскиот континент па до Азија, Америка и Јужна Америка. Конкретно на оваа тема имаш тоолку многу инфо детално објаснување само читај и користи го search копчето.
Климава ја има во klimi.mk energosistem.com.mk итн.
Дали ќе загрее 50 квадрати зависи од мнооогу фактори.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ako ta NEO klima ima Panasonik kompresor, nema Panasonik elektroniku. I tu leži moguć problem.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Blizok prijatel pred da ja zeme vivax-ot kupi neo sreka sto ja smenifme za vivax neoto nitu toplese nutu nisto koga ja smeni so vivax-ot odma se oseti toplo dodeka neoto samo bucese i tresese a ne greese
Toa bese pred edno 6 god sega neznam kako se neoto moze ima i panasanonic kompreosor moze ne kopija e kopija orginal e orginal
A i neo ne e poznata marka kako sto e vivax haier gree i red drugi popotnati marki
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Лапна уште една или комшиска е? Јас планирам да отпаковам уште една што е можно побрзо.
Не не, уше една зедовме, долната е на мојте, горната моја. Долната е во 24 m2, горната во 34m2 и плус има кујна од 10 тина квадрати, ќе биде интересно зимово за споредување :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Mi e strav od toj senzorot, da ne zraci, da ne smeta na ljuge-deca?
Ако е штетен,сугурен сум дека ке се најдеа стручни лица од таа област што ке ја забранрле за пуштање во промет . Јас ја користам(со мали деца),ако ти е за утеха. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom