Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Dali bidejki ne go sakam toj senzor na MICIBUSI MSZ FH35, da ja zemam MICIBUSI MSZ EF35? Klimata ja zimam samo za greenje, za ladenje voopsto nema da ja koristam. Dali ke uspejam da zatoplam so EF celo zimo, samo so toa grejno telo? Prostorijata e okolu 30m2. Ili da ja zemam FH, a da go isklucam senzorot, da ne raboti voopsto. Ne go sakam, da ne zraci na ljuge-deca mali?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Klima kako klima e naj evtino resenie za greenje no da se kupuva klima samo za greenje mislam deka ne e evtina investicija sekako sekoj si ima pravo na svoj izbor
Sepak klima uredite najprvin se izmisleni samo za ladenje a potoa so dousovrsuvanje e dodadena opcijata greenje
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
EF нема логика да се зема кога постои FH за исти пари.

Клима 90% се коритсти за греење во Македонија, а 10% за ладење. Од прилика по саати ако согледаш вака испаѓа. А се исплати да ставиш клима за греење во секој можен случај освен ако имаш парно градско.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
EF нема логика да се зема кога постои FH за исти пари.

Клима 90% се коритсти за греење во Македонија, а 10% за ладење. Од прилика по саати ако согледаш вака испаѓа. А се исплати да ставиш клима за греење во секој можен случај освен ако имаш парно градско.
Mi e strav od toj senzorot, da ne zraci, da ne smeta na ljuge-deca?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
U Makedoniji dali postoji mogucnost narucivanja sa " Aliexpress " ? Citam kako ljudi pisu, da su klime Gree a i ostali Kinezi jako jeftini.
Shumadinac...prvo se izvini svim Makedoncima koji su za tebe Flinnstoni i zive u pecininama....bez toga si na ignor ovde.
pecinci.jpg
Sad se pokloni i izvini....i navijaj za Vardara :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Opet taj "anon" .Jel' ti to brat od tetke ? Sve sto te zanima pitaj anona.
Navijao sam ja i za Vardar,Zeljo,Buducnost i za Panceva,Djurovski i ostale,samo se ti tada nisi ni rodio.
A to sto ti je napisao anon za pecinu.verovatno je mislio na tvoje manipulacije , jer ti mislis da svi mi zivimo u pecinu i da verujemo u tvoje lazi i manipulacije.

Neka vide ljudi u Makedoniji cenu klima uredjaja i to koliko ti @Strelec volis Makedonce kada im uzimas novac.

Ja @zzoranpetrovic , meni ni u dzep ni iz dzepa, samo moja dobra volja da ljudi u Makedoniji dobiju i drugacije informacije , a oni sami neka procene.I uvek pozivam sve , neka potraze informacije i van Makedonije i tvrdim da nigde necete naci ovakvog manipulatora kao ovog akademika.[DOUBLEPOST=1496737756][/DOUBLEPOST]
Mi e strav od toj senzorot, da ne zraci, da ne smeta na ljuge-deca?
Nemas potrebe da se plasis bilo kakvog zracenja i mogucih zdravstvenih problema.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Mi e strav od toj senzorot, da ne zraci, da ne smeta na ljuge-deca?
Укључен сензор не смета ништа јер не зрачи ништа. То није "предајник" па да зрачи, већ сензор који детектује зрачење у инфра-црвеном спектру, тј "препознаје" људе по топлоти коју тело зрачи. Дакле НЕМА зрачења. Ако ти ни то није довољно, на даљинском има дугме да се угаси. Куповати слабији модел од ФХ по истој цени нема смисла.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dali i na kolku vreme treba da se dopolnuva freonot

I dali dokolku ima kvalitetna montaza nema potreba od dopolnuvanje na freonot
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ja imam klimu Midea staru 13 - 14 godina i sluzi samo za hladjenje i nikada nije dopunjen freon.Ako su spojevi dobro odradjeni i nisu porozni , odnosno montaza odradjena kvalitetno ,onda nema razloga za dopunu freona.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Imam klima vivax inverter aezi 18 btu super se pokaza i super raboti pa zatoa prasuvam okolu freonot ne mi bese bas jasno inaku montazata e izvrsena perfektno so vakum pumpa vakumirana 30-tina min
3 metri bakarni cefki
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
[DOUBLEPOST=1495725803][/DOUBLEPOST]mt07485

Значи вака: нема што да се објаснуваме или препукуваме повекје...еве ги сликите од двете клими намонтирани.....(првата слика е од ЛГ со алуминиумски изменувач)...се надевам ја приметуваш разликата.....сеуште стојам на располагање...да ги демонтирам и да ги расклопам климите и да видиме дали се од бакар или не се... и сеуште мислам дека не е касно овде јавно да се извиниш.... Ме немаше на форумов долго време затоа што ми е преку глава од објаснувања....паметувања и клеветење,.......ако незнаеш.....прашај. На твоите матни слики скоро и ништо да не се гледа...а изведовте 300 заклучоци...(среќа што прочитав и го познав местото и климите каде се монтирани)....некои овде со душа чекаат да ликуваат иако знаат точно за какви клими станува збор....Сум монтирал и монтирам не само GREE...него и се што постои на пазаров.......А за GREE....секоја пофалба....има таму клими за секој вкус и за секој џеб...колку и да не им се допаѓа тоа на некој овде...така е
Каснам малце со одговор ама бев денеска и ги прегледав и двете. Има мала разлика во бојата, но кога ќе се погледне одблиску се гледа дека и двете се со бакарни цевки. Најверојатно дур беа внатре под вештачко светло се познаваше поголема разлика во боја и затоа ми падна во очи дека се различни.

Еве јавно се извинувам за погрешната информација!
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Да препорачате добар сервисер за редовен КЛИМА сервис за дома?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom