Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ova garancija vazi i za Gree u Hrvatskoj,Sloveniji,Srbiji,Bosni -- " Od denes na site monosplit GREE klimatizeri garancijata ke iznesuva 10 godini." ???
Ko daje garanciju proizvodjac Gree ili trgovci - zastupnici ?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.205
Garanciju od 10 godina daje i Lg klime na kompresor .
http://www.lg.com/rs/klima-uredaji/promocija-10-godina-garancije
Samo sto sitnim slovima pise da garancija ne pokriva kvar kompresora koji je nastupio zbog HABANJA.Svaki motor koji radi , dolazi do habanja i istrosenosti takvog motora.Pise to na kraju teksta o LG garanciji.Naravno da ste uslovljeni i redovnim servisima.
Zato i kod Gree je potrebno procitati i sitna slova i uslove garancije , veoma pazljivo.Napisu oni i zemljotrese,poplave,nezgode ali pise i HABANJE.
Lg ima 3 God garancija so redoven servis. Ima 10 God garancija na kompresorot potocno za rabota okolku kompresorot inace ako se rasipi ke si kupis Nov kompresor. Golem manipilulant si. A 10 God bezuslovana garancija vo mk dosega nemalo I na brend klimite I da sakas da si platis da ti se prodolzi garancijata. 10 God si se 10God
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
To su uslovi garancije koje daje LG.To nisam ja napisao.Samo sam upozorio ljude da se pazljivo informisu oko uslova za garanciju.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.205
Ako pocnam da ti objasnuvam kako na malo dete, ke mislis deka sum sarkasticen, ama ne gledam poinaku kako mozes da me razberes
Doticniot clen ne razbral za informacijata od slikite, evidentno e od prethodnite negovi komentari i na negovite istomislenici deka se dileri ili vraboteni vo GREE, i zatoa skokaat kako da si im ja vregal familijata,a se pravat objektivni i nezavisni!
Uste da objasnuvam?
Razbral ne razbral jas Batka imam dva Gree Hansol i.mozam da ti kazam top masina e i ako mozis da si kupis hansol nema da zazalis toa e toa.
Jas imam probano da ti prodadam klima pa mislis deka diler sum.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Mozete malo da vi, @Strelec ,@GT1 povedete racuna o svojoj kulturi i vaspitanju kada se obracate meni !!!
Ovo je samo moja dobra volja sto pisem na ovom forumu i zelim da informisem druge citaoce.
Pokazite malo postovanja.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.205
Mozete malo da vi, @Strelec ,@GT1 povedete racuna o svojoj kulturi i vaspitanju kada se obracate meni !!!
Ovo je samo moja dobra volja sto pisem na ovom forumu i zelim da informisem druge citaoce.
Pokazite malo postovanja.
Vo red se izvinuvam.
A sega kazimi ako nekoj dava 10 God bezuslovna garancija togas toa sto znaci deka e siguren vo svojot kvalitet.
 
Член од
20 март 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Значи тотално разочарување од Грее и од представниците.
Само што ми се јави другарот кој имаше проблеми со Хансолот, кој го зеде на мое наговарање. И после 2 месеци молење и пријавување во сервис на проблеми во работата сеуште никој не дошол да го погледне и да го испита.

Блажо Зорба денеска дека повторно ќе го испрател монтерот, кој патем го праќа 2 месеци и кој се оградувал дека не е специјализиран сервисер за Грее и дека најдобро би било од сервисот да го средат проблемот, но од Грее биле премногу зафатени во 2 месеци да си најдат термин да ја испоштоваат гаранцијата.

На крајот уште и имал лице да му каже дека ќе ја измереле ампери и волти и толку од нив. А за тоа дали ги испорачува декларираните перформаси: топлина, консумирана енергија, одржување на температура (сите оние што и беа проблематични) ниту знаеле ниту можеле да ги проверат.

После ваквиот однос јас дефинитивно не си преземам ризик да препорачам ниту еден прозвод од ГрееМак. Иако производите се можеби добри и секаде може да се јави дефектен производ, ваквиот однос дефинитивно не е.

А како што гледам на форуов ова изгледа е пракса на ГрееМак. Изгледа и Goran0505 имал слични проблеми со климата па мака мачел на крајот да ја заменат.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Razbral ne razbral jas Batka imam dva Gree Hansol i.mozam da ti kazam top masina e i ako mozis da si kupis hansol nema da zazalis toa e toa.
Jas imam probano da ti prodadam klima pa mislis deka diler sum.
Ajde ajde,nema dzabe ni kod stare babe. Ah sto si tiiii
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
А колико кошта тај годишњи сервис?
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Пресудно кога бирав инвертери беа неколку фактори.
Цена,гаранција што поголема,дизајн.
Влечев накај јапанците, ама за жал јапанци сите склопени во Кина и некако моделите скапи а гаранцијата 2 или 3 години и дизајнот не ми се допаѓаше.Даикен од Чешка и тој ми заостануваше на изглед од Гри.
Во кус период земав 2 Хансола 18, вториот со новиот двостепен компресор.
Јануари кога фати минусот ме фати инат ги ставив на 24 степени нон стоп.
Имав спремно дрва за бекап, најавија -23, ми стојат нечепнати.
Во долниот дел 45м2 температурата во просторијата беше 22 степени.
Во горниот дел кој е покровје, висина 240цм, три спални со дневна, загреано секаде, спалните 19 степени, дневната каде беше климата 22 степени. Вкупна квадратура околу 90м2.
Јануари сметка 15.000 денари комплет. Некаде околу 10000 денари беше само греењето.
Февруарската кога затопли сметката падна на 7000.
Мое мислење е дека Хансолот со новите цени губи на бест бај, но треба добро да се провери што се носи таа зголемена цена. Сепак со високата гаранција која е битен елемент, со оглед дека се работи за комплицирана технологија и скапа за одржување е некаква сигурност.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.329
Поени од реакции
1.795
Со која цена те привлече хансол 18ка? Јас читам 70000.

Тој е со солидна димензија на компресор, ама е отров скап.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.189
Поени од реакции
6.640
Направив видео од температура на издув на FH35VE, подесено на макс, надворешна температура мислам беше околу 8-9 степени.
https://youtu.be/SGdYC6bXaOk


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
So koja brzina na Fan e mereno i koja e zadadena T na daljinskoto ako moze da dopolnis info
 

Kajgana Shop

На врв Bottom