Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ќе си земеш VIVAX AERI 18ка за во дневниот салон за 36000.
Ќе си земеш две VIVAX AERI 09 за во спалните/детските за 24000. И две панелки од по 1kw за да стојат во ќош ако се појави дефект или проблем од 4000 денари.
Тоа ти е најефтино решение за кај нас во земја со фантастична медитеранска клима.
1500еур и решено греење и тоа за мерак. Најефтина инвестиција ем најниски сметки. Толку.

Можеш и парапетна АЕРИ единица во собите да ставиш, зависи каков е просторот. Ама тие се поскапи.

Се друго драстично ќе ја крене цената. Зависи од присторот можеш да одиш и на мицубиши ама тоа ќе е 3000 евра. Фуџицу ќе е некои 2300. Грее Ломовци ќе е 2000. Тошиба ќе фати 4000 најмалку за да згрее како другиве опции. Хаиер околу 1800...
A siguren si deka vivaksot AERI 18 ka e tolku dobra klima kako sto ti mislis deka e ili samo po pretpostavka se vodis deka bi trebalo da e dobra ama kako bi rabotela kolku bi odela vo Defrost toa sekako ne go racunas vo smetkata. Da ne odi vo Defrost sekoj cas koga ke zaladi.Ne ostanva drugo nisto osven da ja kupis pa da kazis vpecatoci. Edno e na hartija drugo e vo realni uslovi. Barem GREE Hansolot vo realni uslovi e top I proverena klima so odlicna rabota I si ja zasluzva cenata sto ja ima.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Kako nikoj od vas do sega ne svati deka NEMA ekonomicnost vo klimite ako rabotat 24h I toa 15h na skapa struja?
Letav I ja so pametot vakva onakva do 60.000 I koga se uveriv zimava mozebi I bi platil za nekoa on/off do 15.000 kako sto rece @mdeni da nema samo laden izduv ili najvise do 26.000 denari za nekoj inverter.
Za ova vreme?, da za klima ene ja vo spalna si potrosila za pola mesec 300 denari so toa sto vise ne raboti preku den tuku samo preku noc I toa na pocetok na 23 pa vo noc na 22
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Дајте препорака за клима 3.5ка 95%за ладење ќе се користи и да има ви фи контрола.

Sent from my Huawei P9
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Клима е најефтина опција за греење кај нас. Само крадени дрва се поефтини.

За ладење види Вивакс или Грее некоја најефтина инвертер околу 20-25.000
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Eve me i mene po podolgo vreme :)... Bas mi se sviga kako razmisluva @Sass si gi sporeduva klimite koi gi ima doma kaj nego i za niv go prenusuva islustvoto, i gi cita iskustvata na onie koi imaat klimi doma i spodeluvaat iskustva za nivnite klimi...Se trudam i jas da go napravam istoto...Se odluciv da zemam Hansol bidejki prethodnata Vivax 12aeci ne gi zadovoluvase moite potrebi, mislam deka sega e zameneta so aeri modelot, @mdeni postojano prasuva za nea iskustva,imam pisano za nea ama aj pak ke povtoram, pred dve godini vo golemata magla vleguvase na sekoi 30 min vo defrost...pritoa za vreme na defrostot prvo go ispustase zaostanatiot vozduh vo nea cela minuta skoro so krilcata spusteni nadolu...custvoto bese kako nekoj da ti pusti ventilator doma ili da duva nekoj veter a ti sakas da se zgrees...uzasno me nervirase toa....Bese mnogu bucna i sega e za nadvoresnata edinica zboruvam...Vo najladniot period pred dve godini a ne bese ni priblizno isto ladno kako ovaa zima...uklucuvav termo pecka za da se dogream! So novata klima klima postavena na istoto mesto za Hansol zboruvam gi nemam tie problemi...ne vleguva vo defrost na magla tolku cesto, a i ne duva veter koga ke vleze vo defrost...Vo najladniot mesec potrosi nekade 740kw za 35 dena...Koga bese najldno na sabajleto ukluciv panelka edno 30tina min..dva pati posto ja namluvav temperaturata na klimata vecerta..Sega ne vikam deka mitcata fh35 e podobra polosa ili poekonomicna,posto ja nemam videno ni probano..a i bese dosta poskapa od hansolot..Kazuvam toa sto go imam i sto go imam isprobano..Mozam da kazam deka se zafrknav pred dve godini koga zedov aeci,trebase uste togas da zemam Hansol..poz
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
За што квадратура зборуваш и што изолација? Убаво што сподели.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Imam pisano i prethodno...Dneven prostor zaedno so kujna okulu 31m2...pvc dograma so 3 stakla...izolirana so 5cm stiropor na maltarena strana i 8cm stiropor na nemaltarena strana..Se raboti za sprat od kuka...Tavanot e od armirana ploca, a nad plocata se naoga neizolirano potkrovje...Smetam deka tamu se i najgolemite zagubi, a plus kukata se naoga vo Bitola kade sto se i najniski temperaturi vo zimata..
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Vtora sezona greenje so klima, I lani I ovaa zima klimata e uklucena recisi od oktomvri I voopsto ne e isklucena, osven koga se cisti,lani voopsto ne koristev grugo greenje, ovaa zima samo vo ladniot period dogrevav navecer spalna soba so panel,zagrevam 31kv dnevna i kujna i 14kv spalna, vo kuca bez nadvoresna izolacija,se na se sum zadovolen od greenjeto I potrosuvakata.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Imam pisano i prethodno...Dneven prostor zaedno so kujna okulu 31m2...pvc dograma so 3 stakla...izolirana so 5cm stiropor na maltarena strana i 8cm stiropor na nemaltarena strana..Se raboti za sprat od kuka...Tavanot e od armirana ploca, a nad plocata se naoga neizolirano potkrovje...Smetam deka tamu se i najgolemite zagubi, a plus kukata se naoga vo Bitola kade sto se i najniski temperaturi vo zimata..
Да, да те јаде тебе таа плоча многу. Треба да ја средиш, многу е подобро чувството откога ќе се изолира одозгора. Знам и кај мене беше така во едната куќа.

Инаку кој хансол го зема 09/12ка или 18ка? -20 gexi или -30?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Vivax 12 ima mnogo slab kompresor, i mali pdesign, pa i ne očekujem da može da greje. Ali mene interesuje Vivax 18 AERI, i ima li neko iskustva sa njom? Snage ima, samo ne znam kako troši j koliko često ide u defrost?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Vivax 12 ima mnogo slab kompresor, i mali pdesign, pa i ne očekujem da može da greje. Ali mene interesuje Vivax 18 AERI, i ima li neko iskustva sa njom? Snage ima, samo ne znam kako troši j koliko često ide u defrost?
Pa gledano kolku e teska nadvoresna samo 37 kg sigurno cesto ke odi vo Defrost.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Vivax 12 ima mnogo slab kompresor, i mali pdesign, pa i ne očekujem da može da greje. Ali mene interesuje Vivax 18 AERI, i ima li neko iskustva sa njom? Snage ima, samo ne znam kako troši j koliko često ide u defrost?
Тоа е и моето гледиште. 18ката доаѓа со одличен 14цц компресор, 4.3 пдесигнх, 750м3ч издув. Уствари тоа е многу слично на fh35ve само во мидеа верзија за доста пониска цена.
Воопшто не треба да се гледа на аери18 како 18ка, туку на добра јака 12ка.
И секако за коректна цена од 37000 денари.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pa gledano kolku e teska nadvoresna samo 37 kg sigurno cesto ke odi vo Defrost.
Fujitsu Nocria ima tezinu spoljasnje jedinice 39 kg i mnogo veci kapacitet grejanja.Radi odlicno i svi su zadovoljni.
Imas klimu Gree 24 BTU koja ima tezinu od 55 kg spoljasnje jedinice a radi jako lose i slabo greje.

http://www.klimauredjaji.co.rs/gree-change-gwc12kf-k3dna5a/

Slabo greje a ispod nule nece da radi.[DOUBLEPOST=1490016355][/DOUBLEPOST]Mnogo zavisi i konstrukcija izmenjivaca i od kog materijala je napravljen i debljina istog.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom