Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Значи вака се работи за Whirlpool spiw412ll кога ке ја ставам на high fan speed дува млак воздух и послабо загрева само на low се осеќа топло дали има некаков проблем или нормално е?
најмалку струја троши така, но сепак ако имаш термометар стави го на излезот да видиш колку Т дава, па да пресметаме што и како е со климата
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
тебе те греат и комшиите, да си на отворено како мене не ти бегаат 100 евра за струја :D
немој да се навредиш, не мислам ништо лошо
Се согласувам. На приземје сум, под мене имам подрум, над мене стан, леви и десно станови. Само два ѕида ми се надворешни од кој еден е со термопан стакла.
Неможам да се жалам.

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
forumov e najekonomicno greenje ili dogrevanje.edna matematika ako sakas da se greees a za greenje podrazbiram sve nad 23 stepen pod toa ne e greenje na ovie nadvoresni temperaturi,eve za 30 kv soba so prosecna izolacija ako sakas da ja grees normalno ispod 600 do 800 wati prosek nema da bide ili prosek 24x700=16.8 ili 30x16.8=504kw ili vo pari po prosek 5den 2520 prosek samo klima,sto moze i nesto povise na minusni temperaturi.e sega vaka za onie sto trosat mnogu pomalku i,eve neka raboti klimata i na 300x24=7.2 ili 30x7.2=216 ili vo pari 1100 den prosek.a dali mozes da grees i odrzavas tem so 300wati pa neka ima i cop klimat od 4 sto e mnogu,da mozes ama vo wc.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Da se pofalam so denesna montaza....sega za sega mirno raboti i dobro topli, prviot vpecatok posle otvaranjeto na ambalazata i kutiite.....mnogu kvalitetno im e izrabotena Amberot, kako panelot taka i nadvoresnata.
IMG_20161225_134818.jpg
IMG_1028.jpg IMG_1029.jpg IMG_1032.jpg
IMG_1037.jpg IMG_1022.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
25-ти помина па еве нови мерења за изминативе 30дена.
Фотографија0017.jpg Фотографија0018.jpg Фотографија0019.jpg Фотографија0021.jpg Фотографија0023.jpg
Климата 24 часа е влклучена зададена Т21-24 (21 кога нема никој и за спиење).Она со исклучувањето кога нема никој пробав еден ден.Заштедените киловати ги надокнади со зголемена потрошувачка така да на крајот исто му дојде.Таа варијанта може да помине само во преоден период кога има помали топлински губитоци.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
forumov e najekonomicno greenje ili dogrevanje.edna matematika ako sakas da se greees a za greenje podrazbiram sve nad 23 stepen pod toa ne e greenje na ovie nadvoresni temperaturi,eve za 30 kv soba so prosecna izolacija ako sakas da ja grees normalno ispod 600 do 800 wati prosek nema da bide ili prosek 24x700=16.8 ili 30x16.8=504kw ili vo pari po prosek 5den 2520 prosek samo klima,sto moze i nesto povise na minusni temperaturi.e sega vaka za onie sto trosat mnogu pomalku i,eve neka raboti klimata i na 300x24=7.2 ili 30x7.2=216 ili vo pari 1100 den prosek.a dali mozes da grees i odrzavas tem so 300wati pa neka ima i cop klimat od 4 sto e mnogu,da mozes ama vo wc.
Eve napraviv eden 24 casoven test so konstatno podesena temperatura na 26c a vo sobata, spalna 16m2 ima nonstop 23-24 vo prva brzina na ventilatorot i potrosi 73 denara za 24h ili 2200den mesecno. Ja primetiv deka non stop raboti so 560w. I za mene se ispod 23c e ladno

@Strelec :ајнапиво:
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec ај со среќа нека е
многу мерак ми прави кога ја гледам, дај пиши во каква просторија ја стави, со колкав капацитет работи, баш ме интересираат тие работи, пробај да видиш колку и е минимумот[DOUBLEPOST=1482711888][/DOUBLEPOST]
forumov e najekonomicno greenje ili dogrevanje.edna matematika ako sakas da se greees a za greenje podrazbiram sve nad 23 stepen pod toa ne e greenje na ovie nadvoresni temperaturi,eve za 30 kv soba so prosecna izolacija ako sakas da ja grees normalno ispod 600 do 800 wati prosek nema da bide ili prosek 24x700=16.8 ili 30x16.8=504kw ili vo pari po prosek 5den 2520 prosek samo klima,sto moze i nesto povise na minusni temperaturi.e sega vaka za onie sto trosat mnogu pomalku i,eve neka raboti klimata i na 300x24=7.2 ili 30x7.2=216 ili vo pari 1100 den prosek.a dali mozes da grees i odrzavas tem so 300wati pa neka ima i cop klimat od 4 sto e mnogu,da mozes ama vo wc.
јас спаѓам во овие вторите што ги наброја со потрошувачка од 350-450 вати на греење 23с, моментално климата е во мирување се гледа и по Т дека е во фаза на паѓање :D
DSC00904.JPG [DOUBLEPOST=1482712380][/DOUBLEPOST]@Pero007 под хитно да си купиш навлажнувач на воздухот, 22% влажност е премалку за добро функционирање на организмот, барем над 30 треба да биде
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Со здравје, со добро и долго да ја користиш. Колку ја плати, ако не е тајна?
Очекувам, многу информации, споредби и сл.
Поздрав[DOUBLEPOST=1482762846][/DOUBLEPOST]На фотографијата каде е претставен задниот дел од надворешната едеиница, забележувам една жолта жица. Се прашувам зошто е таа? Зошто е така оставена? Која е причината што ја оставиле така, се работи за лоша завршна обработка или јас сум во грешка ??? Ова ми падна во очи без некоја тендетенција. Сигурно некој поупатен од мене ќе даде и соодветен одговор.
Однапред Благодарен.[DOUBLEPOST=1482762991][/DOUBLEPOST]На крај прашање до Стрелец:
Кои се причините што се одлучи за овој модел? Зошто за овој, а не за хансол, ломо и сл. или пак за некој поден-конзолен модел или пак за некој модел од друга марка????
Однапред за благодарен на одговорот. Се надевам дека ќе ми помогне при еден мој понатамошен избор.
Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Здраво, ако може малку помош од стручните лица што се овде, пошто не сум упознаен јас баш многу со работиве. :icon_mrgr:

Што е поекономично од загревање на мала соба во стан 15-20 м2, инвертер 3,5(Беко) или панелка 2000 kw?

Фала однапред.

Гледам дека панелката многу побрзо загрева, па откако ќе загрее после долго време не мора да се уклучува, а климата нешто поспоро и најчесто подолго работи....
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Здраво, ако може малку помош од стручните лица што се овде, пошто не сум упознаен јас баш многу во работиве. :icon_mrgr:

Што е поекономично од загревање на мала соба во стан 15-20 м2, инвертер 3,5(Беко) или панелка 2000 kw?

Фала однапред.

Гледам дека панелката многу побрзо загрева, па откако ќе загрее после долго време не мора да се уклучува, а климата нешто поспоро и најчесто подолго работи....
Според мое скромно искуство, дилеми нема-Инвертерот ти е неколку пати поекономичен од панелот. Можеби треба да се навикнеш на таков начин на загревање, но за економичност инвертерот е без конкуренција.
Поискусните сигурно ќе го потврдат ова мое скромно искуство.
Поздрав[DOUBLEPOST=1482764488][/DOUBLEPOST]
Здраво, ако може малку помош од стручните лица што се овде, пошто не сум упознаен јас баш многу во работиве. :icon_mrgr:

Што е поекономично од загревање на мала соба во стан 15-20 м2, инвертер 3,5(Беко) или панелка 2000 kw?

Фала однапред.

Гледам дека панелката многу побрзо загрева, па откако ќе загрее после долго време не мора да се уклучува, а климата нешто поспоро и најчесто подолго работи....
Според мое скромно искуство, дилеми нема-Инвертерот ти е неколку пати поекономичен од панелот. Можеби треба да се навикнеш на таков начин на загревање, но за економичност инвертерот е без конкуренција.
Поискусните сигурно ќе го потврдат ова мое скромно искуство.
Поздрав
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Со здравје, со добро и долго да ја користиш. Колку ја плати, ако не е тајна?
Очекувам, многу информации, споредби и сл.
Поздрав[DOUBLEPOST=1482762846][/DOUBLEPOST]На фотографијата каде е претставен задниот дел од надворешната едеиница, забележувам една жолта жица. Се прашувам зошто е таа? Зошто е така оставена? Која е причината што ја оставиле така, се работи за лоша завршна обработка или јас сум во грешка ??? Ова ми падна во очи без некоја тендетенција. Сигурно некој поупатен од мене ќе даде и соодветен одговор.
Однапред Благодарен.[DOUBLEPOST=1482762991][/DOUBLEPOST]На крај прашање до Стрелец:
Кои се причините што се одлучи за овој модел? Зошто за овој, а не за хансол, ломо и сл. или пак за некој поден-конзолен модел или пак за некој модел од друга марка????
Однапред за благодарен на одговорот. Се надевам дека ќе ми помогне при еден мој понатамошен избор.
Поздрав.
Со здравје нека ја користи ама јас од стрелец не очекувам веродостојни податоци. За добрите работи секако ќе се пофали ама за лошите.....

Sent from my EVA using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
На фотографијата каде е претставен задниот дел од надворешната едеиница, забележувам една жолта жица. Се прашувам зошто е таа? Зошто е така оставена? Која е причината што ја оставиле така, се работи за лоша завршна обработка или јас сум во грешк
сензор за температура е тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom