Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. nikola_bb

  nikola_bb

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.651
  Допаѓања:
  209
  vredi da vlozuvas vo izolacija no normalno do nekoja mera kako sto kaza nemozes tolku da namalis trosocite za greenje no donekade znaci se namaluva i do nekoj stepen vredi
   
 2. Papagal

  Papagal

  Член од:
  6 декември 2007
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  13
  Сите овие ситеми како клима уред, инвертор и греењето со геотермални пумпи со цевки под земја се базира на адијабатски процеси. Разликата меѓу нив е ефикасноста. Во адијабатскиот процес се врши размена на енергијата во надворешната и внатрешната единица (кај клима уредите) и подземната и централната единица (кај геотермалните пумпи) на сметка на промена на притисокот во работниот флуид.
  Просто кажано за лесно да се свати, со зголемувањето на притисокот се зголемува и температурата и обратно. Е сега при греење пумпа-компресор го подига притисокот во системот за греење во куќата а со тоа и се зголемува и температурата. На крајот од системот од станот ќе имаме намалена температура на флуидот (нели сме оддале топлинска енергија на воздухот во станот) а притисокот е еднаков како и на почетокот (после пумпата). Е сега, пред работниот флуид да се пушти во надворешната единица (подземната инсталација кај гео-пумпите) се поставува уред кој ќе го намали притисокот на флуидот а со тоа и ќе падне темпераутрата на флуидот па топлината која постои во земјата/воздухот ќе се оддаде во овој процес на флуидот доколку тој има пониска температура од надворешната. На крајот од подземната инсталација/надворешната единица, ќе имаме низок притисок (ист како оној кој сме го имале после уредот за намалување на притисокот) но зголемена темпераутра на флуидот па со зголемување на притисокот од пумпата-компресорот ќе имаме уште поголема температура во внатрешниот дел. Овојо процес се повторува и воглавно така и функционира.
  Е сега зошто некои велат дека под одредена температура уредот веќе ја губи функцијата. Затоа што уредот за намалување на притисокот во надворешната единица не е доволно способен да направи толку голем пад на притисокот за температурата на работниот флуид да биде под онаа надворешна температура за да се обезбеди оддавање на топлинска енергија.
  А за оние кои не можат да сватат зошто уредот во спецификациите вели дека може да оддава 3.5 кW енергија а да троши 1.5kW тоа е заради следното. Во спецификациите не се вели дека уредот троши 3.5kW енергија туку дека тој дава толку топлинска енергија заради процесот кој го кажав погоре со тоа што уредот можеби троши 1.5 kW за да ја обезбеди работата на компресорот и уредот за намалување на притисокот,работа на феновите за подобра размена на енергијата и сл. но никој не зема во предвид дека ние всушност ја искористуваме енергијата од околината. Затоа потрошувачката кај овие уреди секогаш ќе биде помала од дадената топлинска енергија.

  Од ова може сите да заклучиме дека електрична греалка од 3kW никогаш нема да биде поефикасна од уред кој работи на принцип на адијабатските процеси со размена на енергиите од околината.
  А ефикасноста на овие уреди секако дека е различна. Ако земете дека надворешната темпераутра денеска е -5 степени а темпераутрата 50 м под земја е 15 степени тогаш многу лесно ќе сватите дека геотермалните пумпи ќе одземат многу повеќе енергија од земјата колку што клима уредот од воздухот. Е сега овие фонко демек измислиле топла вода... ова е одамна познато само што луѓето си го фатиле редот и се уходале во бизнисот па затоа и они се единствени што се рекламираат. :smir:
   
 3. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  Znaci vo odnos: cena na uredot, efekt, potrosuvacka na energija (cena na cinenje na potrosena energija) .... bi zaklucil najdobar nacin na zatopluvanje e klima-invertor. So cena od 25-30.000.- od ured, so snaga od cca 3KW (+ -) i prosecna potrosuvacka od (+ -) 1KW.... Sto bi znacelo (razmisluvam glasno) deka so dva vakvi ureda bi mozel kvalitetno da se zatopluva solidno izoliran stan od 60m2 pri sto smetkite za struja vo zimskite meseci bi bile 3-3.500 (samo za zagrevanje cca 1500 - 2000 X 6 = 12.000.-) sto e mnogu poevtino od sekoj vid na greenje osobeno od centralnoto, za koe za tolkav stan bi trebalo godisno da se izdvojat cca 30.000 denari (2.500 X 12) Za tri godini se isplatuva pocetnata investicija - dva invertora od po 400 Eur. Da ne zboruvam za iskoristuvanjeto na istite letno vreme.
  Za mene prifatlivo.
  Moze i papagalot da ni kaze sto koristi za zagrevanje na stanot (kukata)?
   
 4. Papagal

  Papagal

  Член од:
  6 декември 2007
  Мислења:
  191
  Допаѓања:
  13
  Zmigo, јас само го објаснив процесот на работа на овие типови на уреди но не и тоа колку се исплати инвестицијата.

  Ако гледаме на исплатливост... се е до тоа колку време се планира системот да работи. Ако е предвидено 5-10 години да се користи (можеби планирате нова куќа, ова она) тогаш не се исплати парно, или геотермални пумпи и сл. од чиста причина дека инвестицијата е голема и не може да се исплати. Ако се планира долготрајно користење тогаш според мене најисплатливо е централно парно (во куќата) или инвертори (во стан). Е сега централното парно во куќа е доста господска работа ако се користат овие системиве на фонко ама пак од друга страна инвестицијата е голема (се зависи од џебот). Од друга страна централно на дрва е доста исплатливо само што има по малце работа.

  Јас се греам на централно парно на дрва и загреваме околу 250 квадрати во куќата за кои трошиме 12-15 кубни метри дрва. Дедоми-пензионер, парното му е занимација па имаме кој да се грижи за тоа иако котелот е огромен и доколку се наполни со дрва нема потреба од чепкање околу 6 часа а контролата на работата си ја врши термостат. Ако земам дека максимум трошиме 15 кубни метри*2800 денари (по толку ги земавме дрвата оваа сезона) тоа се 42 000 денари + 1500 сечење = 43 500 поделено на 6 месеци се 7250 денари за 250 квадрати а температурата е околу 22 степени. Е сега мора да ги дадеш сите пари наеднаш и истиот ден ќе собереш другари, комшии, пријатели едно 10 души за да се средат 15 кубни метри дрва се комплет за еден ден и после :3: .
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smart ass

  smart ass Гостин

  :pos2::pos2::vozbud:

  ЅВЕР!!!

  2000 X 6 = 12.000.-

  Само би додал од 12000 треба да одземете 1500 денари


  Значи има добар коефициент на полезност.
   
 6. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902

  So se smesis druze Smarti? I zosto Ѕвер? Da ti kazam pravo "izgorev" eden invertor na renoviranje, ne dobiv na smetkata nisto, ama ke se tesam so toa sto e kade-kade potoplo dihtovet! dihtovet! A so starite prozori "krilo na krilo" od 1962 ko ke imase sneg so veter mi frlase v soba!.... I policno bre brate! Lepota je prava!:pos2: ..... Steta sto NEZNAM slika da stavam tuka. Atacevo (spajalkava) ne raboti nesto, ili ja gresam!?
   
 7. smart ass

  smart ass Гостин

  абе таман де...се смеам за ова аргонов ахаха...и ме потсеќа на..перр перрпету ум-от:vozbud:

  на еден наш...месија:pos2::pos2:
   
 8. Caligula

  Caligula Realiziran

  Член од:
  25 јануари 2005
  Мислења:
  984
  Допаѓања:
  95
  Jas bash isto sum zainteresiran za temava...doma se gream so konvektor "Thermor" francuski...i smetkata za struja od 3700 naglo skokna na 5000 za dekemvri i januari.
  Razgovarav so nekoj lugje so se razbiraat na taa tema (zboram konkretno za stan,ne za kukja) mi preporacaa klima inverter od nekoj 440 evra i smetkata e drasticno prepolovena.
  Edniot covek ima dukan za bela tehnika i se greese na thermor...plakjase 8000 den za dukanot...sega ima inverter (dukan od 60kw) smetka mu dojde 4000 den.
  Interesno...neli?!
   
 9. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902

  Se poveke mislam deka se prevara ova konvektorite!? Osven imeto negledam nesto revolucionerno i inventivno kaj niv. Struenje na vozduhot, aluminiumski difuzer, precizen termostat.... bla bla. Kao da ima tuka nekoja tehnologija koja zasteduva el. ili toplinska energija!? OBICNA GREALKA samo malku poskapa od drugite! Kako moze precizen termostat (so amplituda od 0.3*C) da bide glaven atribut na proizvoditelot na konvertorite!? Smeski! Evtina i brza montaza - uste pogolemi smeski! Kaloriferite i el radijatori imaat uste poevtina i pobrza montaza :pos2:
  Ne procitav nesto konkretno! Nitu pak sum ubeden deka se ekonomicni....

  Invertorite nesomneno se! I jas od mnogumina slusnav deka po upotreba na invertor-klimi nikogas do togas na bile pozatopleni i nikogas nemale poniska smetka... E sega dali e za polovina pomala neznam ama znam deka i 30% pomala ne e malku osobeno ako so Thermori ili drugi "El-goltaci" smetkite odat i nad 6.000....
  A, kazi mi za koj model zboruvaat tvoite prijateli koi se strucni i koi go isprobale... Ako ne e tajna!
  Za koj model Invertor se raboti?
  Verojatno za Panasonic PANASONIC CS/CU-UE9JKE aj malu reklama za Panasonic... (ovoj model cini tolku - 440.- Evra)
  МОЌНОСТ:
  -ЗА ЛАДЕЊЕ -2,6KW
  -ЗА ГРЕЕЊЕ-3,3KW
  -ПОТРОШУВАЧКА:
  -ЗА ЛАДЕЊЕ-0,75KW
  -ЗА ГРЕЕЊЕ -0,82KW
  ccc... 8 sijalici od 100W! Pa mene ovoj period barem 4 mi svetat po 10-12 saati dnevno! POLOVINA SNAGA OD INVERTEROT!
  BTW....Treba da se razmisli i za menuvanje na ovie starite sijalici - svetilki. Znae nekoj kade ima ekonomicni a poevtini od 200.- denari? Ekvivalent na stotki se razbira.
   
 10. korka

  korka Голтар

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  392
  of sum za temava ama za svetilki da ti kazam ima LED svetilki i trosat po 1W ne 100W
  samo golema e razlikata ne e taa svetlina sto treba da bide
  jas sakam da mi bide svetlo doma
  ima OSRAM svetilki koi trosat pomalku od obicnite za 40% a ja davaat istata svetlina a i poveke traat vremenski
  sum probal i zatoa mozam da kazam
  150w sijalica moknost vo svetlina trosi 100w el.energija
   
 11. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  Mislev na vakva svetilka:
  http://www.doma.com.mk/artikal.aspx?ArtikalID=5144
  Светилка OSRAM Duluxstar,економик 16W
  trosi 16 dava svetlina 75W
  Ama cenata ne e ic "ekonomik" 220.- den .... verojatno e dolgiot vek traenje (4-6 god spored proizvoditelot) na svetilkata toa sto ja pravi isplatliva investicija!?
  Ufff ja preterav ne e temata toa! Ke otvoram nova!:helou: za zasteda na el. energija so ekonomicni svetilki....
  Caligula, mi dolzis odgovor! :helou:
   
 12. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  И мене .......и мене ептен ме нервираат....преваранти.. :)
  Инаку....сакаш да кажеш дека она црното е кавитатор и дека само циркулационата пумпа ( тоа плавото, за пацерите овде) е доволна за да ја тера водата во кавитација и загревање ...или има и некој друг вид на трошење струја во тоа црното цевче????
  .....колку KW топлина, се добива од KW струја????
  .....колку работни саати е векот на кавитаторот???

  [​IMG]

  вака гледано системчево е ептен елегантно....!!!
   
 13. korka

  korka Голтар

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  392
  kano prijatele
  objasni malku poveke za celiov sistem
  bez navreda go imam gledano sajtot tvoj i pred toa
  samo e mnogu amaterski napraven
  objasni montaza potrosuvacka
  koja e prednosta
  gledam deka ima i podno greenje
  sto moze da se izvede od tvojot sistem vo edna kuka i koja e prednosta
  dali e podobro KANO ili kotel nafta
  kako strucno lice objasni kako i sto e sistemot
   
 14. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.339
  Допаѓања:
  25.473
  Кано, од општ интерес (и на смрзнатите граѓани, а и на тебе) е прашањата и одговорите да се одвиваат токму на темава. Интеракцијата со луѓето, кои патем сеуште немаат целосна доверба и сигурност во алтернативните системи на греење, е клучна за успехот и доброто пласирање на овој систем. Луѓето што се чувствуваат измамени од Топлификација сакаат малку подетално објаснување за целиот Кано систем. Откако се „изгорени“ од цените на Топлификација, сосема нормално е да се влезе со доза на претпазливост пред да се одлучиме за било каква инвестиција за алтернативно греење.

  Веќе прочитав дека системот може да биде инсталиран на постоечкaта инсталација од Топлификација. Мене ме интересира дали е легално и дозволено да се користат цевките кои до сега сме ги користеле да се грееме преку Топлификација за овој систем? Ме интересира и дали позади овој систем стои фирма (КАНО ИНЖИНЕРИНГ претпоставувам?) и дали со инсталација на системот добиваме валидна гаранција (колкава?) за квалитет/функционалност? И за крај, зошто не најдов цени на сајтот, колку би чинело да се постави системот на постоечката инсталација во стан од, да речеме, 80 квадрати?
   
  На losmij му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Сабазиј

  Сабазиј

  Член од:
  17 јануари 2009
  Мислења:
  2.399
  Допаѓања:
  2.793
  А која опција е најекономична онаму каде што има ограничување во изборот на видови на греење? На пример на 5 - ти спрат, без лифт?!
  Препораки?
   
  На bobipp му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: