Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
3.793
Поени од реакции
8.279
Fiche беше ориѓанецот, и уште е активен на форумов, ама под друг псевдоним, и прилично сум сигурен дека не ја посетува темава…
Нејсе…
Изолација може да биде само вакум, или воздушни џебови…
3мм па не знам што да биде, нема доволно простор или да атенуира звук, или да спречи размена на топлина…

Бтв Сојуз капсулата, до ден денес користи плута како фриктивна термо-изолација при влез во атмосферата..
Паметноме и једном доста…
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Дали би имало проблем надворешната да е поставена на повисоко од внатрешните и бакарните цевки да доаѓаат од таванот надолу, (цревото за кондензација би било посебно на друг отвор надолу)?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.459
Дали би имало проблем надворешната да е поставена на повисоко од внатрешните и бакарните цевки да доаѓаат од таванот надолу, (цревото за кондензација би било посебно на друг отвор надолу)?
ne
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.000
Поени од реакции
4.602
https://riversoft.mk/product/150661 Мислење за климава дали вреди? Или препорака во тој ценовен ранг.
Podobro eden od ovie modeli


 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
12
Поени од реакции
5
Podobro eden od ovie modeli


Благодарам за препораките но многу ми ја фати око AIWA-та пошто вика дека грее до -25, + ако е навистина јапонска клима и даваат 10години гаранција мислам дека за тие пари е повеќе од добра. Баш ме интересира дали некој ја има климата и како му се покажала.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.000
Поени од реакции
4.602
Благодарам за препораките но многу ми ја фати око AIWA-та пошто вика дека грее до -25, + ако е навистина јапонска клима и даваат 10години гаранција мислам дека за тие пари е повеќе од добра. Баш ме интересира дали некој ја има климата и како му се покажала.
Taa AIWA od LINK-ot ima 12 meseci garancija taka pisuva ne e naznaceno do kolku e na greenje a za toa so japonska ne e japonska tuku kineska AIWA gi pravi TCL Kina ista nadvoresna edinica ima AIWA i TCL FOTOGRAFIJA podole od postov ( mnogu podobar izbor ti e Vivax I Haier ) AIWA Ne

Za 29.990 best buy e Vivax AERI+


 
Член од
28 октомври 2013
Мислења
12
Поени од реакции
5
Taa AIWA od LINK-ot ima 12 meseci garancija taka pisuva ne e naznaceno do kolku e na greenje a za toa so japonska ne e japonska tuku kineska AIWA gi pravi TCL Kina ista nadvoresna edinica ima AIWA i TCL FOTOGRAFIJA podole od postov ( mnogu podobar izbor ti e Vivax I Haier ) AIWA Ne

Za 29.990 best buy e Vivax AERI+


Тоа е веќе сосема друга работа, ти благодарам уште еднаш
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.543
Поени од реакции
3.757
@PticaSelica
Nikakvi impresii od tebe za novata klima. Baš me interesira na kakov min. raboti na ladenje, za greenje ponatamu.
Eve da se kompletiraš ako ne si so komplet dokumentacija i servis manuel za nadvorešnata edinica https://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-DM25-35VA_Service_Manual_Eng.pdf
Ima sosema pristojna težina i dosta freon vo nea celi 720 gr što garantira dobro greenje. Nadvorešnata ima samo edna brzina i ne e invertorski kontrolirana i kapilara što ne garantira niska modulacija, no da vidime, so dobra optimatizacija na softverot, odličen kompresor, vrvna izrabotka i dobar invertorski sklop veruvam deka nema da e loša modulacijata...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.793
Поени од реакции
8.279
@PticaSelica
Nikakvi impresii od tebe za novata klima. Baš me interesira na kakov min. raboti na ladenje, za greenje ponatamu.
Eve da se kompletiraš ako ne si so komplet dokumentacija i servis manuel za nadvorešnata edinica https://planetaklimata.com.ua/instr/Mitsubishi_Electric/Mitsubishi_Electric_MUZ-DM25-35VA_Service_Manual_Eng.pdf
Ima sosema pristojna težina i dosta freon vo nea celi 720 gr što garantira dobro greenje. Nadvorešnata ima samo edna brzina i ne e invertorski kontrolirana i kapilara što ne garantira niska modulacija, no da vidime, so dobra optimatizacija na softverot, odličen kompresor, vrvna izrabotka i dobar invertorski sklop veruvam deka nema da e loša modulacijata...
Уффф, што да кажам…
Се погоди период да клима не треба… тогаш после местење неколку дена само ладеше, и еве вчера првпат по не знам колку време пак на ладење беше пуштена…
Нешто веќе споделив после два-три дена од пуштање колку е тивка… и некои други ситници..
Ват-метар немам, а не сум ни порачал, ептен гужва ми е септември месец со обврски…
Ќе треба Октомври таму кога ќе почне на греење, па да видам што и како работи… (ваљда и ватметар ќе си земам до тогаш).
Фала за сервисните, и други ги споделија.
Ама или не се точни, или има различни модели за различни држави(?!) трето нема!
Кај мене сигурно надворешниот вентилатор е варијабилен, и можам да чујам! А и русите што расклопуваа тоа го утврдија…
Зошто во украинсково сервисно стои една брзина, не знам…

Мада од се, највеќе мисла ми е дали ќе држи фреон, и во таа смисла дали е добро наместена…
После таква плукни-залепи монтажа, правиот тест ќе биде тек по неколку месеци, т.е. кога ќе дојде да грее…
Ако држи фреон, добро ќе биде… ќе тера…
Пластичниот капак од вентилите кај надворешната, уште ми се матка по дома, вишок, успомен од “мајсторите”…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.543
Поени од реакции
3.757
Za da utvrdiš dali e varijabilen motorot od ventilatorot mora so gledanje ili so raka da osetiš dali se menuva protokot, so slušanje može da e kompresorot.
Inače vo servisnoto ima oznaki na motorot proguglaj, ima i kondenzator za start na motorot, a toj se koristi isklučivo za ednobrzinski AC motori.
I mene ne mi odi vo glava da stavat vakov motor kako na on- off klimi, ne e kojznae kakva zašteda da se stavi DC motor so regulacija.....
Po se izgleda i japoncive ne se imuni od glupi komplicirani oznaki isto kako i kinezive.
Počnuvam i jas da gledam nakaj japoncive bidejći se pomalce sum uveren deka će najdam niskomoduliračka kineska klima za vo spalna. Iskustvava od korisnicive se kilavi, teško da ima iskrenost, možebi će naletam na nekoj na komu će mu veruvam, dotogaš so edno oko gi gledam i japoncive.
Ne mi e nikakov problem da kupam japonec, ama žali bože frleni pari za vlezni modeli po 700-800 E koga za tie pari se zema jak kinez.... no moram da najdam nešto niskomoduliračko, toa mi e najbitno.
Автоматски споено мислење:

Okcevo mi vrti poveće nakaj Toshiba, najevtiniot model NEW SEIYA ima keramički invertorski upravuvan motor na nadv ventilator, EEV namesto kapilara, možnost za povikuvanje defrost so daljinskoto, a ne e mnogu poskap od ostatokot japonci. Imam dovolno vreme za izbor, nema da se brzam. Nema da begam ni od kinezive od povisokata klasa.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
3.793
Поени од реакции
8.279
Za da utvrdiš dali e varijabilen motorot od ventilatorot mora so gledanje ili so raka da osetiš dali se menuva protokot, so slušanje može da e kompresorot.
Inače vo servisnoto ima oznaki na motorot proguglaj, ima i kondenzator za start na motorot, a toj se koristi isklučivo za ednobrzinski AC motori.
I mene ne mi odi vo glava da stavat vakov motor kako na on- off klimi, ne e kojznae kakva zašteda da se stavi DC motor so regulacija.....
Po se izgleda i japoncive ne se imuni od glupi komplicirani oznaki isto kako i kinezive.
Počnuvam i jas da gledam nakaj japoncive bidejći se pomalce sum uveren deka će najdam niskomoduliračka kineska klima za vo spalna. Iskustvava od korisnicive se kilavi, teško da ima iskrenost, možebi će naletam na nekoj na komu će mu veruvam, dotogaš so edno oko gi gledam i japoncive.
Ne mi e nikakov problem da kupam japonec, ama žali bože frleni pari za vlezni modeli po 700-800 E koga za tie pari se zema jak kinez.... no moram da najdam nešto niskomoduliračko, toa mi e najbitno.
Автоматски споено мислење:

Okcevo mi vrti poveće nakaj Toshiba, najevtiniot model NEW SEIYA ima keramički invertorski upravuvan motor na nadv ventilator, EEV namesto kapilara, možnost za povikuvanje defrost so daljinskoto, a ne e mnogu poskap od ostatokot japonci. Imam dovolno vreme za izbor, nema da se brzam. Nema da begam ni od kinezive od povisokata klasa.
Сега кај што е наместена, нема шанса со рака да видам колку врти…
Ама кога ќе имам време ќе пробам со слоу-мо на ајфонов да снимам…
На 240fps сигурно ќе се види дали има разлика у вртежите…

edit: пошто и онака работам низ двор, ја пуштив на најјако (21ц да лади), и снимив неш…
Уствари голема заебанција е тоа за податок кој и не ме интересира многу…
Треба на компјутер да одам и да префрлам рачунам…

Од око, врти еднаш (скоро) секоја секунда на слоу-мо 240фпс.
Груба пресметка ми кажува дека тоа се 480в/мин.
Па ако тоа е некој стандард, значи 500 обртаи мање-више, тогаш е фиксен.

Само која би била логиката да стават ДЦ мотор и да го направат фиксен… мене не ми иде у глава…
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.543
Поени од реакции
3.757
Sekoja čest na ideava za merenje na br. na vrteži na 240 fps video.
Probaj sega na tivok mod ako ima takva opcija,dali gi namaluva vrtežite, bi moralo inaku ne bi moželo da otidede vo toj mod.
Ako se gleda servisnoto na str 28 fan motorot e DC invertorski upravuvan kako i motorot na kompresorot, ušte i stoi ubavo se gleda deka ima i EEV so konekcija na PCB od inverterot. Ne razbiram zošto stoi deka e so edna fiksna brzina.
Ako navistina ima EEV i DC motor na fanot si kupil top klima. Čekam sega na greenje nekoe revju od tebe.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.793
Поени од реакции
8.279
Веруј пукнав по скали качи се симни се…
Генералка се прави по дома, де венецијанки перам, де врати фарбам…
За таков тест ми треба време, или барем некој што разбира да команда со даљинско(а такви дома тешко :rolleyes: ), па јас да му кажувам по телефон, а надвор да снимам и гледам…

Веројатно ќе го направам, ама не ветувам кога…
Бар грубо да видам дали има разлика во вртежи…
Ако има, нема потреба од анализа на компјутер. А богами и ако нема…

Сега и ја сум збунка, оти 500в/мин е перфект наизменичен мотор…
А он сигурно е директ без четкици..
Да се чуди човек…
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.543
Поени од реакции
3.757
Ne ti treba pomoš, nema da ti pobegne klimata, stavi tivko, a fanot će ostane celo vreme na niski vrteži ako gi ima bidejći vo ovoj mod kompresorot najmalku pumpa i najmalku se gree nadvorešniot izmenuvač pa nema potreba od golemi vrteži na fanot.
Zošto misliš deka 500 1/ min e karakteristično za AC motori?
Ubavo stoi vo servisnoto spisok na delovi, nikade nema kondenzator 30 mF/230V koj mora da go ima ako e AC motor.
Jas nabrzina pročitav kondenzator no toj e za invertorskiot modul 800 mF/600V od pobudata na DC motorot za kompresorot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom