Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Една корекција. Не дека ја сакам многу Комерцијална банка, ама да наплаќаат 20 ден. по web риквест би било стварно страшна работа која брзо би се проширила и кај другите.
За среќа не е така, или не те разбрале што прашуваш или ти не си ги разбрал нив :) Се наплаќа 20 ден. месечно, тоа го проверив прво на нивната ВЕБ страна а потоа и со директен разговор.
Убаво ме разбраа ама може и тие на шалтер толку знаат точно да одговорат па веднаш се референцираа дека и на банкомат проверката им се наплаќа.... и тоа не еднаш месечно туку секоја проверка.... шознам да не имапше нешо као 3 бесплатни месечно или така нешто....

Убаво им реков, не ја работам сметката туку само штедна книшка имам кај вас па ако ми наплаќа за проверка трансакциската ќе влезе во минус...
За да не дојде до тоа сакам да ја исклучам опцијата.... нивниот одговор беше избриши си ја апликацијата не може од кај нас да се исклучи, ако продолжиш да проверуваш ќе ти наплаќа....
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Убаво ме разбраа ама може и тие на шалтер толку знаат точно да одговорат па веднаш се референцираа дека и на банкомат проверката им се наплаќа.... и тоа не еднаш месечно туку секоја проверка.... шознам да не имапше нешо као 3 бесплатни месечно или така нешто....

Убаво им реков, не ја работам сметката туку само штедна книшка имам кај вас па ако ми наплаќа за проверка трансакциската ќе влезе во минус...
За да не дојде до тоа сакам да ја исклучам опцијата.... нивниот одговор беше избриши си ја апликацијата не може од кај нас да се исклучи, ако продолжиш да проверуваш ќе ти наплаќа....
На банкомат бесплатни им се првите три проверки на сметката месечно, потоа наплаќаат по 20 денари за секоја наредна.

За интернет банкарство е 20 денари месечно само ако гледаш. Ако во тек на месецот воопшто не пристапиш, не ги наплаќаат тие 20. Ако правиш трансакции, тогаш е 35 денари месечно + евентуални провизии за трансакциите.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
На банкомат бесплатни им се првите три проверки на сметката месечно, потоа наплаќаат по 20 денари за секоја наредна.

За интернет банкарство е 20 денари месечно само ако гледаш. Ако во тек на месецот воопшто не пристапиш, не ги наплаќаат тие 20. Ако правиш трансакции, тогаш е 35 денари месечно + евентуални провизии за трансакциите.
Тогаш добро ми оговориле... најдобро да си избришам апп од телефонот....

Забегавме офф-топик....

Он-топик... завршивте со грејна сезона или и во Јуниов ќе си грееме?
Прогнозава со ноќни температури од 10-13С за цел Јуни вика да не исклучувамe клими :(
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Тогаш добро ми оговориле... најдобро да си избришам апп од телефонот....

Забегавме офф-топик....

Он-топик... завршивте со грејна сезона или и во Јуниов ќе си грееме?
Прогнозава со ноќни температури од 10-13С за цел Јуни вика да не исклучувамe клими :(
Mesec dena ne gream veke :D
duri nekogas preku den osekam ladenje deka mi treba (samo da ostane vaka da ne pocnat toa mizernite dozdovi kako po obicaj
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
da za svedska zboram, plazite se puni za vikend (ali radi sonceto za suncanje, ne se za plivanje, probav prosli vikend ne preporacuvam 14 stepeni bese vodata)
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
21
Поени од реакции
29
Koja e razlikata megu AERI i AERI+ oti jas ne gledam nikakva razlika osven malce izmenetiot dizajn na nadvoresnata edinica i novoto dalecinsko?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Kolku e korisna dry opcijata na klimite?
Многу е корисна… ако живееш во џунгла или имаш 6 месеца монсуни во годината! :)

За кај нас, може и ич да ја нема!
Нормална и препорачана влажност е 40 до 60%
Кај нас дури и навлажнувач ти треба повремено!
И 70-80% се нормални доколку не е висока температурата! (а кај нас најчесто и тоа е случај.)

Така да комотно заборави ја таа опција дека воопшто и постои ;)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Многу е корисна… ако живееш во џунгла или имаш 6 месеца монсуни во годината! :)

За кај нас, може и ич да ја нема!
Нормална и препорачана влажност е 40 до 60%
Кај нас дури и навлажнувач ти треба повремено!
И 70-80% се нормални доколку не е висока температурата! (а кај нас најчесто и тоа е случај.)

Така да комотно заборави ја таа опција дека воопшто и постои ;)
Opcijata posto kaj aeri i i funkcionira za 1 cas ja namali od 69 na 60%. Ama vo sobata frizider ne se zivee vo nea :D

Temp vo sobata mi e 23.5 23.7 ama.vlaznosta e od 75 do 80% sto na internet pise deka e premnogu pa zatoa baram nekoi odvlaznuvaci i najdov nesto na gorenje i wirpool okolu 14.000 den.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Opcijata posto kaj aeri i i funkcionira za 1 cas ja namali od 69 na 60%. Ama vo sobata frizider ne se zivee vo nea :D

Temp vo sobata mi e 23.5 23.7 ama.vlaznosta e od 75 do 80% sto na internet pise deka e premnogu pa zatoa baram nekoi odvlaznuvaci i najdov nesto na gorenje i wirpool okolu 14.000 den.
Абе :eek: Еј

Ја не знам што си читал на интернет, ни па како си дошол до заклучок дека влажноста е голема!
75-80% на 15-20ц е ништо!
Да не те смарам со математики, ама ова е еквивалент на 40% влажност на 30+ц

Второ, оти сум астматичар, миљон посто проверено и препорачано од триста доктори…
Влажност 50-60% !! Мин 40!

И да… модот за одвлажнување е всушност модот за ладење.. само со помал проток на ваздух за “помалку” да лади, а повеќе да кондензира…
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
313
Поени од реакции
402
Не сум толку упатен во проблематиката на влажност како на пр.PticaSelica (кој од потреба го проучувал тоа), само да се согласам дека кај нас почест е проблемот на пресув отколку превлажен воздух, т.е. да оваа опција dry нема често да се користи во Македонија. Има ефтини мерачи со кои влажноста може да се контролира и држи во распон 40-60%, поблиску до 60 отколку до 40. Можеби во ретки случаи на екстремно високи температури кога ни климата не може да излезе на крај со ладењето, па да се оди на спуштање под 40% за краток период со оглед да оваа пониска влажност не е корисна за здравје ама побрзо го разладува телото а поради зголемената адсорпција на темп. од кожата (Египет ефектот).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom