Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
3.385
Поени од реакции
7.056
Planiraj okolu 8000 evra da si na sigurno. Posto si vo kuka, gledaj samo split modeli na toplinska pumpa.
Па лош совет ти е ова..!
Мислам точно дека сплитот си има предности, ама и моноблокот исто. Се е кантар.
Ево рецимо му испаѓа идеално ТП од 8kw!?
Што ќе прави? Вие имате или 6 или 10!
Едната му е слаба, другата јака.
Најдобро е да земе 8-ца од друг производител моноблок отколку појак/послаб сплит!
(Нема врска ова со производителот, туку чисто како пример).

@Kanye.brt да си седнеш и ова да си го изгледаш натенане неколку пати додека не укапираш што кажува типацов!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.227
Поени од реакции
2.518
Па лош совет ти е ова..!
Мислам точно дека сплитот си има предности, ама и моноблокот исто. Се е кантар.
Ево рецимо му испаѓа идеално ТП од 8kw!?
Што ќе прави? Вие имате или 6 или 10!
Едната му е слаба, другата јака.
Најдобро е да земе 8-ца од друг производител моноблок отколку појак/послаб сплит!
(Нема врска ова со производителот, туку чисто како пример).

@Kanye.brt да си седнеш и ова да си го изгледаш натенане неколку пати додека не укапираш што кажува типацов!
8-ca monoblok koga ke i stavis glikol , nemoze da bide pojaka od 6-ka split.
Vtoro , split ima backup , monoblok nema.
Treto, za podno nema potreba poveke od 40-50W na m2, za taka izoliran objekt. Samo da se vnimava na redenjeto na podnoto.
Termoglavi sekade, i neka uziva.
Jas imam 10-ka split za 160m2, bez nikakov problem postignuva zadadena temperatura.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.385
Поени од реакции
7.056
8-ca monoblok koga ke i stavis glikol , nemoze da bide pojaka od 6-ka split.
Vtoro , split ima backup , monoblok nema.
Treto, za podno nema potreba poveke od 40-50W na m2, za taka izoliran objekt. Samo da se vnimava na redenjeto na podnoto.
Termoglavi sekade, i neka uziva.
Jas imam 10-ka split za 160m2, bez nikakov problem postignuva zadadena temperatura.
5-10% топлински капацитет на водата намалува гликолот во зависност од омјерот.
Да и тоа се осеќа, ама па нели финтава со топлинските е да не се гаси никогаш?!
Малку глупо ми е тоа ставање гликол за да не замрзне!
На крај-краева и тежок дефект да има на дебели минуси, ќе се испушти водата!

А и ти да си го изгледаш мајсторот иако веќе имаш ТП ;)
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.781
Поени од реакции
2.556
8-ca monoblok koga ke i stavis glikol , nemoze da bide pojaka od 6-ka split.
Vtoro , split ima backup , monoblok nema.
Treto, za podno nema potreba poveke od 40-50W na m2, za taka izoliran objekt. Samo da se vnimava na redenjeto na podnoto.
Termoglavi sekade, i neka uziva.
Jas imam 10-ka split za 160m2, bez nikakov problem postignuva zadadena temperatura.
Подно имаш и ти ?
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
179
Поени од реакции
244
Дали некој може да објасни зошто се ставаат бакарни цевки помеѓу внатрешната и надворешната?! По логика на работите, што е цевката подобар изолатор помалку ќе има топлински загуби при преносот, а вака бакарните стануваат топли/ладни од фреонот, па за да не се изгуби таа топлина мора да ги изолираме од надворешната средина. За изменувачите се разбира дека треба да е бакар (попатно да спомнам кај поефтините клими па и дел од средната класа и таму е алуминиум офарбан во жолто), но зошто бакар и кај надворешните цевки ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.385
Поени од реакции
7.056
Дали некој може да објасни зошто се ставаат бакарни цевки помеѓу внатрешната и надворешната?! По логика на работите, што е цевката подобар изолатор помалку ќе има топлински загуби при преносот, а вака бакарните стануваат топли/ладни од фреонот, па за да не се изгуби таа топлина мора да ги изолираме од надворешната средина. За изменувачите се разбира дека треба да е бакар (попатно да спомнам кај поефтините клими па и дел од средната класа и таму е алуминиум офарбан во жолто), но зошто бакар и кај надворешните цевки ?
Еден збор! Корозија.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.434
Поени од реакции
3.549
Еден збор! Корозија.
Malku e eden zbor!
Cevkite za voda se čelični pa teraat i po 100 god, dobro tie se debelozidni, no po mene ne e pričinata baš poradi korozija.
Bakarot lesno se oblikuva, edno, drugo može mnogu ednostavno da se sostavuvaat cevkite bidejći mnogu lesno se lemi so kalaj i treto, možebi najbitno vo slučajov za visokiot pritisok od 45 bara holenderot na bakarna cevka mnogu lesno i kvalitetno se pravi, vo čelična mnogu poteško.
Dovolno e da propušta sostavot po 1 gram na den, za dva tri meseca klimata će počne lošo sa raboti .......
Da se potsetime sekade kade ima sostavi na cevovodi so visok pritisok ne se stavaat gumeni podloški tuku bakarni ili aluminiumski!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
998
Поени од реакции
2.507
и 20% поврат е само за кредит или и за кеш важи?
Само и само за кредит... со профактура од фирмата/изведувачот си аплицираш за кредитот....
Притоа мораш да се селиш и со плата во таа банка кај што ќе аплицираш.... ако не си веќе таму....
И не е 20% повратот, туку 15%.... ако си забележал по реклами викаат ДО 20% поврат....
За 20% да добиеш ќе мораш кредитот да го искомбинираш и со друга субвенционирана гранка (дограма, изолација...)

Башка за аплицирањето имаш пропратни трошоци... кои као не се многу ама сепак ги има и треба да ги вкалкулираш во математиката.
Мене ми рекоа дека вообичаено после 2-3 месеци добиваш одобрување на рефундот од 15-20% и штом легнат парите од европскиот фонт кај тебе на смекта после тоа можеш ако имаш доволно кеш веднаш да го затвориш кредитот... ама и тоа е матно дал ќе ја платиш цела камата или сепак нешто малку ќе спасиш.... пошо си ибале мајката банкиве во првите рати им исплаќаш голем дек од каматата..... па и да го затвориш порано веќе си им платил 70-80% од пресметаната камата :)
После тоа може и не вреди да им ги тупнеш сите пари назад... бар нека те чекаат неколку години кога веќе ти ја наплатиле скоро цела камата.
Ова инфо ми е од пред скоро 3 години од Шпаркасе банка.

Сепак најдобро прашај си во банка и прочитај тука најново инфо.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
179
Поени од реакции
244
Само и само за кредит... со профактура од фирмата/изведувачот си аплицираш за кредитот....
Притоа мораш да се селиш и со плата во таа банка кај што ќе аплицираш.... ако не си веќе таму....
И не е 20% повратот, туку 15%.... ако си забележал по реклами викаат ДО 20% поврат....
За 20% да добиеш ќе мораш кредитот да го искомбинираш и со друга субвенционирана гранка (дограма, изолација...)

Башка за аплицирањето имаш пропратни трошоци... кои као не се многу ама сепак ги има и треба да ги вкалкулираш во математиката.
Мене ми рекоа дека вообичаено после 2-3 месеци добиваш одобрување на рефундот од 15-20% и штом легнат парите од европскиот фонт кај тебе на смекта после тоа можеш ако имаш доволно кеш веднаш да го затвориш кредитот... ама и тоа е матно дал ќе ја платиш цела камата или сепак нешто малку ќе спасиш.... пошо си ибале мајката банкиве во првите рати им исплаќаш голем дек од каматата..... па и да го затвориш порано веќе си им платил 70-80% од пресметаната камата :)
После тоа може и не вреди да им ги тупнеш сите пари назад... бар нека те чекаат неколку години кога веќе ти ја наплатиле скоро цела камата.
Ова инфо ми е од пред скоро 3 години од Шпаркасе банка.

Сепак најдобро прашај си во банка и прочитај тука најново инфо.
So presmetka na kamatata kaj bankite ne e bas taka kako sto velis deka "...во првите рати им исплаќаш голем дел од каматата..." Inaku presmetkata e ispravna od aspekt na fer delovni odnosi.
Najdobro so eden primer: imas kredit od xxx na 50 rati po 5.000 den mesecna rata. Tocno e deka od prvata rata so tie 5.000 den. se otplaka (da receme) samo 500 den. od kreditniot dolg i 4.500 den kamata, so vtorata rata se otplaka 550 den. kredit i 4.450 kamata i tn. a vo poslednata rata e obratno, se otplaka 4.500 kredit i 500 den. kamata. Zosto e vakvata presmetka ispravna? Zatoa sto ti na pocetokot prviot mesec go dolzis celiot kredit za koj iznos kamatata e 4.500 den, nareniot mesec glavniot dolg se namalil za 500 den. i zatoa i kamatata e pomala za 50 den, i tn.
Poslediica na opisaniot nacin e deka ako nekoj zel 100.000 den kredit na 5 godini i po 2,5 god. smeta go otplatil 1/2 e vo zabluda, otplateno mu e cca 1/4.
Taka e vo site banki i vo cel svet (osven za del od muslimanskite banki, no toa e druga prikazna). I ako e za uteha ili kako sovet, sepak kreditite od bankite se mnogu popovolni od pozajmicite "na licna karta i bez kamata" od nasite stedilnici.
Автоматски споено мислење:

I uste edna korisna inf. za onie koi planiraat da zemat kredit (od bilo koj vid), do pred 1-2 god. voobicaeno bese bankite da naplakaat nekoj % za predvremena otplata na kreditot, a sega e obratna sostojbata, retki se bankite koi go naplakaat ovoj % i se naglasuva deka "predvremenata otplata e bez dopolnitelni trosoci", pa dobro e pri odbiranje na banka da se pripazi na ova.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
998
Поени од реакции
2.507
@kostatkb може батка, не сум многу во тек... ама треба убаво очи отварање....
Од пред некој ден видов дека ново кај Комерцијална Банка е да наплаќаат по 20 денари за проверка на состојбата од Web или од Мобилната апликација.
Денес бев да прашам на шалтер... ми викаат ако неќеш да ти наплаќа избриши ја апликацијата за да не се логираш по навика...
Море изгледа и штедната ќе ја избришам од кај вас им викам...

Па до толку претерување не треба.... еден web риквест да го наплаќаат 20 денари ептен нема смисла.... затоа на крај година најпрофитабилни биле банките.... нормално ќе бидат... народ плаќа не праша!
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
179
Поени од реакции
244
Една корекција. Не дека ја сакам многу Комерцијална банка, ама да наплаќаат 20 ден. по web риквест би било стварно страшна работа која брзо би се проширила и кај другите.
За среќа не е така, или не те разбрале што прашуваш или ти не си ги разбрал нив :) Се наплаќа 20 ден. месечно, тоа го проверив прво на нивната ВЕБ страна а потоа и со директен разговор.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Здраво дечки,

Ви пишувам во недостиг на знаење и идеи на темава, па се надевам вашите добредојдени мислења ќе ми помогнат во изнаоѓање на најоптималното решение.

На голема дилема сум за избор ма греење, прво бев убеден за класичен систем на парно и котел комбиниран на дрва/пелети за малце да се заштитам од непредвидливоста на цената на огревниве материјали, се додека не увидов по бројни мислења дека топлинскиве пумпи се веројатно и најрационално решение, иако иницијалниот влог е доста поголем.
Додуша, не дека и парното е евтина варијанта, али веројатно е 50% од топлинската инсталација.

После тоа малку се подзамислив за топлинска, но најбитен момент кој ме одвраќа е тоа што во моментов не ми се исплати да монтирам топлинска пумпа и да вложам 13,000 еур+ само за да греам дел од цела куќа, околу 1/3 можеби(два спрата се) и тоа не ни цела сезона.

И нормално има уште едно но, дилемава ќе ја одложував доколку не ми чекаше кошулица ради истата.

Затоа размислив дека можеби најдобра опција е да наместам само инсталација подно за топлинската, исто така и инсталација за парно, без фенкојлери и радијатори, којашто би ме коштала веројатно околу 3000 еур и да ставам инвертер во дневната/кујната (40м2) уште 1200 еур и проточен бојлер уште 400еур, па да сум спремен за во иднина и за двете опции топлинска или парно и плус да не потрошам дополнително уште 9-10,000 еур.

Ви ги изнесов дилемите, ако имате подобри предлози или мислења околу мојата прелимимарна одлука, стручни или помалку стручни, волен сум да ги прочитам.

Благодариме :)
Автоматски споено мислење:

Здраво дечки,

Ви пишувам во недостиг на знаење и идеи на темава, па се надевам вашите добредојдени мислења ќе ми помогнат во изнаоѓање на најоптималното решение.

На голема дилема сум за избор ма греење, прво бев убеден за класичен систем на парно и котел комбиниран на дрва/пелети за малце да се заштитам од непредвидливоста на цената на огревниве материјали, се додека не увидов по бројни мислења дека топлинскиве пумпи се веројатно и најрационално решение, иако иницијалниот влог е доста поголем.
Додуша, не дека и парното е евтина варијанта, али веројатно е 50% од топлинската инсталација.

После тоа малку се подзамислив за топлинска, но најбитен момент кој ме одвраќа е тоа што во моментов не ми се исплати да монтирам топлинска пумпа и да вложам 13,000 еур+ само за да греам дел од цела куќа, околу 1/3 можеби(два спрата се) и тоа не ни цела сезона.

И нормално има уште едно но, дилемава ќе ја одложував доколку не ми чекаше кошулица ради истата.

Затоа размислив дека можеби најдобра опција е да наместам само инсталација подно за топлинската, исто така и инсталација за парно, без фенкојлери и радијатори, којашто би ме коштала веројатно околу 3000 еур и да ставам инвертер во дневната/кујната (40м2) уште 1200 еур и проточен бојлер уште 400еур, па да сум спремен за во иднина и за двете опции топлинска или парно и плус да не потрошам дополнително уште 9-10,000 еур.

Ви ги изнесов дилемите, ако имате подобри предлози или мислења околу мојата прелимимарна одлука, стручни или помалку стручни, волен сум да ги прочитам.

Благодариме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom