Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 септември 2009
Мислења
240
Поени од реакции
315
Ič da ne tie krivo, sakaš da se kladime deka ne se vakumirani?
Ubavo ti kaža pred nekoj post, jas preku 45 godini imam vozački staž, na nitu edno vozilo nemam smeneto glicerin, tečnost za ladenje ili ulje u menjač, a proizvoditelot gi preporačuva na odredeni periodi.

Ušte od školski denovi ubavo se sećavam deka na Zemjata ne e možno postiganje na vakuum od -760mmHg ili poinaku 0mmHg, od isti pričini i vadenje voda od dlabočina pogolema od 10,4m (na usis normalno, na potis može da se izgura i na Mont Everest), no ete japoncive tuka ja zasrale.
Što misliš ako se raboti za nekoj sistem za centralno greenje ili ladenje koj košta milioni evra i tamu pišuva deka se bara apsoluten vakuum deka toa taka će pomine? Ova i najobičen advokat go obara na sud.
Mene me zainteresira ova so apsolutniov vakum i pred nekoj den šarav po internet, gleam vika deka apsoluten vakuum teško da se najde i vo
vselenata bidejći po definicija vakuum e prostor vo koj nema apsolutno ništo, a takvo mesto ednostavno so novive soznanija i ne postoi.
Da da, energija na nultata tocka, spored najnovite istrazuvanja. Ama druga tema e toa.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
40
Imam dva gree gtech primetuvam pravat suvi defrosti godinava minatata ne sum zabelezal toa...Nadvoresnata ic ne e zamrznata gasi 3 do 5 min i pali gree.Od prilika na saat vreme.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.724
Kompresorot na 45 bari vo split sistemot on-of na R-22 ne raboti,tuku na maksimum 20 bari paboti .I istisnuvanjeto se vrsi vo pocetokot ili startot koga pritisokot e pomal.Tak da i toa paga vo voda deka ke ja primi seta vlaga freonot,zasto golem del ke se istisne od vozduhot,vo koj ima i vlaga.
A sisemot na R-410 i R-32 raboti do 45 bara,i za nego e potrebno obavezno vakumiranje ,kolku sto mojs da se spasis(rizik jak mila dusa).
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
117
Мислам ја изжвакавме убаво оваа тема со вакуумирањето. И што би рекле овие од ТВ, да поентирам (погрешно, мислејќи на давање заклучок или крај) треба вакуумирање, какво такво, другото сушачот ќе доврши, барем во некоја задоволителна/прифатлива мерка.
Туку пред 3-4 страни некој праша, а никој не му одговори, дали е неопходно надворешниот дел да биде пониско од внатрешниот, како што бараат некои инсталатери. Ми се чини дека и тоа е остаток од минатото, на пр. со R22 кои работеле на помал притисок. Во инстал. упатства на Тошиба и Мицубуши наоѓам +/- 10 метри, што ми изгледа голем пресврт во однос на досегашната пракса. И макс. должина на цевки од 15м. кај 2,8 и 3,5-ки, а дури до 20м. кај 5-ки и појаки , со додавање фреон. Што мислите за оваа работа?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.780
Поени од реакции
3.926
Мислам ја изжвакавме убаво оваа тема со вакуумирањето. И што би рекле овие од ТВ, да поентирам (погрешно, мислејќи на давање заклучок или крај) треба вакуумирање, какво такво, другото сушачот ќе доврши, барем во некоја задоволителна/прифатлива мерка.
Туку пред 3-4 страни некој праша, а никој не му одговори, дали е неопходно надворешниот дел да биде пониско од внатрешниот, како што бараат некои инсталатери. Ми се чини дека и тоа е остаток од минатото, на пр. со R22 кои работеле на помал притисок. Во инстал. упатства на Тошиба и Мицубуши наоѓам +/- 10 метри, што ми изгледа голем пресврт во однос на досегашната пракса. И макс. должина на цевки од 15м. кај 2,8 и 3,5-ки, а дури до 20м. кај 5-ки и појаки , со додавање фреон. Што мислите за оваа работа?
Нема потреба надворешната да е пониско од внатрешната (барем на новиве)
А за должината на цевки бркајќи по проспекти ќе да сретнав на Тошиба дека е минимално растојание 2м (ова за Даисекаи 9.5 моделот) се под тоа нечини. Еден период тука се вртеше повеќе е подобро, ама па и со 15м мислам дека би имало послаб резултат одколку со 5м (без разлика на до дадениот фреон.

ова е само мое мислење не викам дека е точно
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
117
Нема потреба надворешната да е пониско од внатрешната (барем на новиве)
А за должината на цевки бркајќи по проспекти ќе да сретнав на Тошиба дека е минимално растојание 2м (ова за Даисекаи 9.5 моделот) се под тоа нечини. Еден период тука се вртеше повеќе е подобро, ама па и со 15м мислам дека би имало послаб резултат одколку со 5м (без разлика на до дадениот фреон.

ова е само мое мислење не викам дека е точно
Za minimalna dolzina se preporacuva ne pod 3m, optimum okolu 5m, a sekako nad toa ke ima pogolemi optovaruvanja i zagubi, no sepak se dozvoluva 15 odn. 20m. A so dozvolena visinska razlika +/- 10m prakticno veke nema ogranicuvanje kade e koja po visina.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
41
Поени од реакции
24
Споредба пример на овие два модела за греење на Gree и двата модела се до 40м2,цената е далеку поголема на Amberot, прашањето е како ќе одберат купувачите што тоа значи дека amberot ќе ја затопли просторијата побрзо,помалку ќе троши-30 на спрема -15 и.тн.
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP) битна работа секако но колку веродостојна колкав е издувот на amberot или fairy ,конкретно ги земав овие два модела на Gree исто и за другите марки значи и тн.


FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A++ (7.1/4.1)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4400.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4700.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3510/3810 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:962 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:953 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:700.00 m3
ОД -25 ℃ ДО 50
35.990ден


AMBER NORDIC GWH12YD-S6DBA2A
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A+++ (8.5/5.1)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:5000.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:7200.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3530/4200 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:840 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:950 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:800.00 m3
ОД -30 ℃ ДО 52
59.990ден


МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4700.00 W

МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ: 7200.00 W
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.724
Споредба пример на овие два модела за греење на Gree и двата модела се до 40м2,цената е далеку поголема на Amberot, прашањето е како ќе одберат купувачите што тоа значи дека amberot ќе ја затопли просторијата побрзо,помалку ќе троши-30 на спрема -15 и.тн.
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP) битна работа секако но колку веродостојна колкав е издувот на amberot или fairy ,конкретно ги земав овие два модела на Gree исто и за другите марки значи и тн.


FAIRY PREMIUM GWH12ACC-K6DNA1F
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A++ (7.1/4.1)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4400.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4700.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3510/3810 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:962 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:953 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:700.00 m3
ОД -25 ℃ ДО 50
35.990ден


AMBER NORDIC GWH12YD-S6DBA2A
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A+++ (8.5/5.1)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:5000.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:7200.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3530/4200 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:840 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:950 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:800.00 m3
ОД -30 ℃ ДО 52
59.990ден


МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4700.00 W

МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ: 7200.00 W
Fariy12btu ako ja postavam vo mojot prostor od 40 m2 i plus ostanati dopolnitelni prostorii,vo Bitola ke me topli do nekade 2c, se dodeka ne pocnat defrostite,za da imam udobni 23-24c vo domot.posle toa ne ke mozam ponatamu da se grejam.
Toa se dve razlicni 12btu klimi,kade sto ladenjeto e deklarirano kako 12btu.
Amberot 12 Nordic ke mozam slobodno da se grejam i na -10 postojani vo mojot prostor so vnatresna 23-24c.
Taa e fakticki dobra 18btu optimizirana za greenje ,za nasava klimatska zona,a Fary12btu e 12btu za nasava klimatska zona za greenje .

Fary 12btu ,kako reklama e dadeno deka ke gree 40m2 na -25c.Gracot vo nea ne pomaga da go gree toj prostor.Samata montaza na grejac ne ja pravi klimata da gree poveke.
Taa mozi da zagree na -25c prostor do max 15 m2 vo kuka , zatoa sto na -25c prasanje e dali ke mozi da ispusti poveke od 2kw toplina.
Zatoa treba podlaboko da se zapoznaat rabotite.
A ako se misli za ladenje na tie 40m2,togas i dvete mozat da ja zavrsat rabotata,zatoa sto se deklarirani 12btu na ladenje.
So tekot na vremeto postepeno ke se informiras i ke naucis.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
240
Поени од реакции
315
Fariy12btu ako ja postavam vo mojot prostor od 40 m2 i plus ostanati dopolnitelni prostorii,vo Bitola ke me topli do nekade 2c, se dodeka ne pocnat defrostite,za da imam udobni 23-24c vo domot.posle toa ne ke mozam ponatamu da se grejam.
Toa se dve razlicni 12btu klimi,kade sto ladenjeto e deklarirano kako 12btu.
Amberot 12 Nordic ke mozam slobodno da se grejam i na -10 postojani vo mojot prostor so vnatresna 23-24c.
Taa e fakticki dobra 18btu optimizirana za greenje ,za nasava klimatska zona,a Fary12btu e 12btu za nasava klimatska zona za greenje .

Fary 12btu ,kako reklama e dadeno deka ke gree 40m2 na -25c.Gracot vo nea ne pomaga da go gree toj prostor.Samata montaza na grejac ne ja pravi klimata da gree poveke.
Taa mozi da zagree na -25c prostor do max 15 m2 vo kuka , zatoa sto na -25c prasanje e dali ke mozi da ispusti poveke od 2kw toplina.
Zatoa treba podlaboko da se zapoznaat rabotite.
A ako se misli za ladenje na tie 40m2,togas i dvete mozat da ja zavrsat rabotata,zatoa sto se deklarirani 12btu na ladenje.
So tekot na vremeto postepeno ke se informiras i ke naucis.
So potocno ti znaci toa dobra 18ka optimizirana za greenje za nasata klimatska zona?
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2022
Мислења
41
Поени од реакции
24
Fariy12btu ako ja postavam vo mojot prostor od 40 m2 i plus ostanati dopolnitelni prostorii,vo Bitola ke me topli do nekade 2c, se dodeka ne pocnat defrostite,za da imam udobni 23-24c vo domot.posle toa ne ke mozam ponatamu da se grejam.
Toa se dve razlicni 12btu klimi,kade sto ladenjeto e deklarirano kako 12btu.
Amberot 12 Nordic ke mozam slobodno da se grejam i na -10 postojani vo mojot prostor so vnatresna 23-24c.
Taa e fakticki dobra 18btu optimizirana za greenje ,za nasava klimatska zona,a Fary12btu e 12btu za nasava klimatska zona za greenje .

Fary 12btu ,kako reklama e dadeno deka ke gree 40m2 na -25c.Gracot vo nea ne pomaga da go gree toj prostor.Samata montaza na grejac ne ja pravi klimata da gree poveke.
Taa mozi da zagree na -25c prostor do max 15 m2 vo kuka , zatoa sto na -25c prasanje e dali ke mozi da ispusti poveke od 2kw toplina.
Zatoa treba podlaboko da se zapoznaat rabotite.
A ako se misli za ladenje na tie 40m2,togas i dvete mozat da ja zavrsat rabotata,zatoa sto se deklarirani 12btu na ladenje.
So tekot na vremeto postepeno ke se informiras i ke naucis.
Ајде да погледнеме сега на јапан на пр.

Mitsubishi Heavy Premium SRK35ZS-W
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A++ (3.93/4.26)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4000.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:5000.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3500/4000 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:890 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:940 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:730.00 m3
КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:0.00 l/h
НИВО НА БУЧАВА:61.00 dB
РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА:ОД -15 ℃ ДО 46 ℃
МАСА ВНАТРЕШНА ЕДИНИЦА:9.50 kg
МАСА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА:34.50 kg
ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА:до 35 м2

Amberot пр.е поефтин а перформанси на хартија далку подобри од Mitsubishi, тука имаме со многу послаб SEER/SCOP на Mitsubishi а поскап е од Amberot,најобично ние оваа го гледаме по спецификација што тоа кажува како да одлучиме сега несфатливо е за обичниот купувач.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
240
Поени од реакции
315
Ајде да погледнеме сега на јапан на пр.

Mitsubishi Heavy Premium SRK35ZS-W
ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A++ (3.93/4.26)
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4000.00 W
МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:5000.00 W
ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3500/4000 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:890 W
ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:940 W
ПРОТОК НА ВОЗДУХ:730.00 m3
КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:0.00 l/h
НИВО НА БУЧАВА:61.00 dB
РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА:ОД -15 ℃ ДО 46 ℃
МАСА ВНАТРЕШНА ЕДИНИЦА:9.50 kg
МАСА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА:34.50 kg
ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА:до 35 м2

Amberot пр.е поефтин а перформанси на хартија далку подобри од Mitsubishi, тука имаме со многу послаб SEER/SCOP на Mitsubishi а поскап е од Amberot,најобично ние оваа го гледаме по спецификација што тоа кажува како да одлучиме сега несфатливо е за обичниот купувач.
Eve jas ke ti pomognam. Ne sum nitu majstor za klimi nitu prodavac. Od licno iskustvo ke ti kazam. Dodusa nemav mitsu ama imav hitachi. Mitsubishivo ke ti simne modulacija na 200-250w i ako sobata ti e pogolema od15-20m2 i nema dobra izolacija ke ti ispadnat klinduri na jajcata. Klindur = mrazulec po veleski. Ete kaj mene hitachito taka me macese. Staviv mesto nego amber i sega so 15% pogolema potrosuvacka na struja od hitachito prethodno (mereno), se e toplo vo prostorijata, i mebelot i podot i zidovite... ako si se greel na drva.. e toj e filingot sega. Samo gi nema drvata
E sega i amberot si ima maani. Na nego autofan podobro e da zaboravis osven ako ne grees nekoja prostorija od barem 35-40m2. Ama manual settings brzina 3 da dostigne, brzina 2 na odrzuvanje i problemot e resen.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2022
Мислења
41
Поени од реакции
24
Eve jas ke ti pomognam. Ne sum nitu majstor za klimi nitu prodavac. Od licno iskustvo ke ti kazam. Dodusa nemav mitsu ama imav hitachi. Mitsubishivo ke ti simne modulacija na 200-250w i ako sobata ti e pogolema od15-20m2 i nema dobra izolacija ke ti ispadnat klinduri na jajcata. Klindur = mrazulec po veleski. Ete kaj mene hitachito taka me macese. Staviv mesto nego amber i sega so 15% pogolema potrosuvacka na struja od hitachito prethodno (mereno), se e toplo vo prostorijata, i mebelot i podot i zidovite... ako si se greel na drva.. e toj e filingot sega. Samo gi nema drvata
E sega i amberot si ima maani. Na nego autofan podobro e da zaboravis osven ako ne grees nekoja prostorija od barem 35-40m2. Ama manual settings brzina 3 da dostigne, brzina 2 na odrzuvanje i problemot e resen.
Ти кој модел го користиш?
 

Attachments

Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.254
Најголемата лага која успеаа да ви ја продадат е да ставите клими во куќи градени пред/по 1980 година со прозори кои дишат како Кошава кога поминува, никаква изолација на кров и на ѕидови, за темели не ни спомнувам.

Се улетавте сите како прлиња пред магаре, нормално 97% од луѓето во Македонија појма немаат ни од брендови ни од начин на работа на клима ниту пак ги интересира, највеќе што ги интересира е да е најефтино што може и нормално да нема дрва да се мачи да цепи и слично малце модерно да се живее, гаси пали на даљинско.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
240
Поени од реакции
315
Најголемата лага која успеаа да ви ја продадат е да ставите клими во куќи градени пред/по 1980 година со прозори кои дишат како Кошава кога поминува, никаква изолација на кров и на ѕидови, за темели не ни спомнувам.

Се улетавте сите како прлиња пред магаре, нормално 97% од луѓето во Македонија појма немаат ни од брендови ни од начин на работа на клима ниту пак ги интересира, највеќе што ги интересира е да е најефтино што може и нормално да нема дрва да се мачи да цепи и слично малце модерно да се живее, гаси пали на даљинско.
E taka de, istoto go kazav. Ako nema top izolacija, znaci ne proswcna tuku top izolacija tie niski modulacii se poveke belja otkolku benefit
Jas licno ne bi sakal da ziveam vo takva kutija. Imam izolacija od stiropor i pvc stolarija, ama daleku od perfektno zatvoren prostor. Pasivnite kukji se druga prikazna.
Автоматски споено мислење:

Ти кој модел го користиш?
Prviot, amber nordik.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.299
Tatko mi, bog da go prosti, beše neuk i nebrazovan čovek, zanaetčija, vrhunski,
kako sega da go slušam, tamu nekade 80- desetite god. od prošliot vek, veleše se e isto dali se greeš na drva, jaglen, nafta ili struja, se e preračunato.
Gledam deka e isto i sega so pomali ili pogolemi variacii. Sega ima plus peleti, plin i KLIMI. Od site nabroeni greenje so klimi e 2-3 pati poeftino bez razlika na stepenot na izolacija na prostorot, se razbira so pravilen izbor i dimenzioniranje na uredot.
Vo neizoliran prostor i drug tip na greenje normalno bara poveće energija, zgolemenite gubitoci mora izvorot da gi nadoknadi, ako ne e vo sostojba znači pogrešen izbor na snaga a ne tip na greenje.
Kaj klimive, členot pogore e vo pravo, za site 12- ki stoi 35m2 nitu tretira orientacija, grad, visina, izolacija, stakleni površini, namena, komšii, zgrada ili kuća itn... toj što će se osloni samo na m2 će go jade i toa debelo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom