Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
A sto mislis deka e problem so amberot na poniskive temperaturi? Razlika vo komforot i toplinata nema. Gree bez problem. Edinstvena razlika od prethodno ima vo potrosuvackata, normalno
Никаде не спомнав проблем, само да се подрапам малку дека е Нордик а до вчера немавме минусни температури :)
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
314
Поени од реакции
405
Добро, за тој фамозен сушач, го има ли кај нас, колку е ? Па човек за постара клима или за малку вакуумирана нова клима да повика мајстор и да му стават нов сушач?! По нетов ги гледам од 10-тина Е нагоре.
п.с. не барам објаснувања дека тоа не е доволно, мора вакуум, бројки и сл (тоа го има погоре доволно), туку едноставно дали ги има кај нас и цена, нов сушач секако ќе ја поправи работата макар малку.
Никој ништо нема за ова ??
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Никој ништо нема за ова ??

За тоа си требал да мислиш и да се распрашаш кога ти е местеле климата ако не е вакумирале си требал да ги напудеш и да не и платеш ама бидена работа е.
Та сега до прв на нова клима ке менеш сушачи чуда бесове фреон нов ќе треба ајде остави се и вака нека си работи не си ни прв ни последен што не им е вакумирана климата . Сигурно си работи перфектно си грее си одржува температура убаво.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Никој ништо нема за ова ??
Ne e toa nešto kako stavanje rezonator na auspuh.
Podrazbira:
-sobiranje na freonot vo nadv. edinica
-demontaža na n.e.
- nosenje vo servis
- odlemuvanje na stariot sušač
- lemenje nov so zaštita na argon
- vakumiranje
- polnenje so freon
- montaža i pak vakumiranje na cevkite i vn. edinica
Pri normalna eksploatacija, ako nema intervencii i defekti na cevovodite, bez ili so ova kobajagi vakumiranje sušačot e sosema dovolen da izdrži i edna ili dve selidbi na klimata.
Ne razbiram koja e tvojata potreba od promena na sušač.
Nema nikakva vrska deka samo inverter treba da se vakumira.
Se vakumiraat site klimi što koristat poliestersko maslo bidejći e hidroskopno.
Jas imav on/off klima so freon R407 koj odi so poliester maslo, dva pati e selena bez nitu edno vakumiranje, ušte raboti posle 18 godini.
Monterite ubavo se snašle, demek ima vakuum pumpa, ne go brkaš, taa vrti 5-6 minuti ti nešto gledaš po toa manometrite, toj vika gotovo i ti zadovolen, a toj znae deka i bez ovaa gimnastika se će bide isto, volkot sit i ovcite na broj.
Eve jas ti garantiram deka ona što go bara Toshiba - 760 mmHg ne e možno da se postigne, pobaraj literatura po fizika za sredno će se uveriš....zošto ova go stavile oni si znaat, dali e štamparska greška ne znam!
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
314
Поени од реакции
405
Ne e toa nešto kako stavanje rezonator na auspuh.
Podrazbira:
-sobiranje na freonot vo nadv. edinica
-demontaža na n.e.
- nosenje vo servis
- odlemuvanje na stariot sušač
- lemenje nov so zaštita na argon
- vakumiranje
- polnenje so freon
- montaža i pak vakumiranje na cevkite i vn. edinica
Pri normalna eksploatacija, ako nema intervencii i defekti na cevovodite, bez ili so ova kobajagi vakumiranje sušačot e sosema dovolen da izdrži i edna ili dve selidbi na klimata.
Ne razbiram koja e tvojata potreba od promena na sušač.
Nema nikakva vrska deka samo inverter treba da se vakumira.
Se vakumiraat site klimi što koristat poliestersko maslo bidejći e hidroskopno.
Jas imav on/off klima so freon R407 koj odi so poliester maslo, dva pati e selena bez nitu edno vakumiranje, ušte raboti posle 18 godini.
Monterite ubavo se snašle, demek ima vakuum pumpa, ne go brkaš, taa vrti 5-6 minuti ti nešto gledaš po toa manometrite, toj vika gotovo i ti zadovolen, a toj znae deka i bez ovaa gimnastika se će bide isto, volkot sit i ovcite na broj.
Eve jas ti garantiram deka ona što go bara Toshiba - 760 mmHg ne e možno da se postigne, pobaraj literatura po fizika za sredno će se uveriš....zošto ova go stavile oni si znaat, dali e štamparska greška ne znam!
ОК, се фино опишано. Не прашував конкретно за себе во овој момент туку гледам во дискусиите проблемот со вода во фреонот прави киселина и го разјадува компресорот, а паѓа и ефикасноста. Инаку, кај мене вртат 2 клими; Панасоник стара 15-тина години со едно селење и супер грее/лади и една Вирпул која заслужува медал, 22 години а работи барем 10 месеци во годината 24/7, лани прв пат дополнета со Р22, а пред еден месец мислев веке ке ја фрлам, ама за 50 Е и сменија кондензатор, двете внатрешни сонди и ел.плоча нешто ја поправаа и пак работи, просто ме нервира што не умре па да земев нешто поефикасно :) А криво ми е што не се сеќавам дали биле вакуумирани при монтажата.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Никаде не спомнав проблем, само да се подрапам малку дека е Нордик а до вчера немавме минусни температури :)
Te sfativ, te sfativ.. i jas za drapanje go napisav postot
Автоматски споено мислење:

Ne e toa nešto kako stavanje rezonator na auspuh.
Podrazbira:
-sobiranje na freonot vo nadv. edinica
-demontaža na n.e.
- nosenje vo servis
- odlemuvanje na stariot sušač
- lemenje nov so zaštita na argon
- vakumiranje
- polnenje so freon
- montaža i pak vakumiranje na cevkite i vn. edinica
Pri normalna eksploatacija, ako nema intervencii i defekti na cevovodite, bez ili so ova kobajagi vakumiranje sušačot e sosema dovolen da izdrži i edna ili dve selidbi na klimata.
Ne razbiram koja e tvojata potreba od promena na sušač.
Nema nikakva vrska deka samo inverter treba da se vakumira.
Se vakumiraat site klimi što koristat poliestersko maslo bidejći e hidroskopno.
Jas imav on/off klima so freon R407 koj odi so poliester maslo, dva pati e selena bez nitu edno vakumiranje, ušte raboti posle 18 godini.
Monterite ubavo se snašle, demek ima vakuum pumpa, ne go brkaš, taa vrti 5-6 minuti ti nešto gledaš po toa manometrite, toj vika gotovo i ti zadovolen, a toj znae deka i bez ovaa gimnastika se će bide isto, volkot sit i ovcite na broj.
Eve jas ti garantiram deka ona što go bara Toshiba - 760 mmHg ne e možno da se postigne, pobaraj literatura po fizika za sredno će se uveriš....zošto ova go stavile oni si znaat, dali e štamparska greška ne znam!
Ubavo napisa eden clen pogore, vo tie upatstva odat vo krajnosti so cel da se zastitat od eventualni tuzbi. Na pr koga nema da izvadi specifikacii kako napisanoto ( so e nevozmozno bidejki e testirano vo laboratoriski uslovi) ke rece deka e zaradi nedovolno vakumiranje. A ne kazuva kako da postignes apsoluten vakuum, nulta tocka.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
А криво ми е што не се сеќавам дали биле вакуумирани при монтажата.
Ič da ne tie krivo, sakaš da se kladime deka ne se vakumirani?
Ubavo ti kaža pred nekoj post, jas preku 45 godini imam vozački staž, na nitu edno vozilo nemam smeneto glicerin, tečnost za ladenje ili ulje u menjač, a proizvoditelot gi preporačuva na odredeni periodi.
A ne kazuva kako da postignes apsoluten vakuum, nulta tocka.
Ušte od školski denovi ubavo se sećavam deka na Zemjata ne e možno postiganje na vakuum od -760mmHg ili poinaku 0mmHg, od isti pričini i vadenje voda od dlabočina pogolema od 10,4m (na usis normalno, na potis može da se izgura i na Mont Everest), no ete japoncive tuka ja zasrale.
Što misliš ako se raboti za nekoj sistem za centralno greenje ili ladenje koj košta milioni evra i tamu pišuva deka se bara apsoluten vakuum deka toa taka će pomine? Ova i najobičen advokat go obara na sud.
Mene me zainteresira ova so apsolutniov vakum i pred nekoj den šarav po internet, gleam vika deka apsoluten vakuum teško da se najde i vo
vselenata bidejći po definicija vakuum e prostor vo koj nema apsolutno ništo, a takvo mesto ednostavno so novive soznanija i ne postoi.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Ok Amberkava bode oci na site tuka i zemav da bidam sto vika Eurovent za nea. Ovaa nordik modelov ne uspeav da go najdam ako nekoj saka da spodeli be my guest ama najdov za modelot Amber Premium GHW12YV-K6DNA2A (istiot ovoj e 40k u gree makedonija)
Cisto za sporedba go staviv so Tundra Plus sto ja prodavaat u mkd za 38k (sto ja pravi da bidat vo ist cenoven rang)
I LN modelot (obicen model ne toj namenet za skandinavija, svesen sum deka ova e veke nadvor od cenoven rang na 40k ama ete ja zemav kako sporedba), (ne i znam cena na istava vo mkd, ne mozam da ja sporedam so cenata tuka zasto tuka ja nema na prodazba obicnata samo nordic verzijata)
@filipinec da znaev koja e tvojata ke ja stavev i taa cisto za sporedba (mislam deka zlatko ja spomna nekade ama zaboraviv)

PAK DA POVTORAM OVA E SPORED STO NAPISALE OD EUROVENT

Na ladenje Amberot e podobar od Tundra Plus

Tundrata izvadila za nijansa povisoka moknost od Amberot na site merenja osven na +12
Na greenje vo pozitivni temperaturi Amberot pokazal podobar COP od Tundrata, dodeka na -7 i -10 tundrata imala minimalno podobar COP.

Znaci ne ja otkriv Amerika i ne izmisliv topla voda, ovie od Eurovent vikaat deka Amberot (taa pogore de sto e pisana) e sosem pristojna klima vo rangot do 40k denari

Sporedeno so mitsubishito, na site merenja dvete imaat znacitelno poslabi rezultati vo grubo 20-30% pa ete vo zavisnost od toa kolku trosite na godisno nivo za greenje i cenata na strujata ke si najdete posle kolku vreme istata bi vi bila isplatliva

* i sega cekame napad od site mozni strani pa najubavo ovaa da si ja pisam jas GG-I + GG-II bar kes u kladilnica da napravam
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Никој ништо нема за ова ??
Poranesnite klimi na stariot gas R-22 i R407, vo praksa majstorite ne vrseja vakumiranje,potocno kaj obicnite malite split sistemi.Bideki freonot e potezok od vozduhot ,tie istisnuvanjeto na voduhot go vrseja so ispistanje na mala kolicina na freon,istisnuvaki go vazduhot.No kaj pogolemite sistemi sekako vrseja vakumiranje.
Kaj novive sistemi so R-410 i R-32 poveke ne se vrsi istisnuvanje na vozduh so ispustanje,tuku so vakumiranje na sistemot.
Mozebi kaj tebe ne bilo vakumiran no bilo izvrseno istisnuvanje na vozduhot so ispusanje na freon,cim e na R-22.
Ok Amberkava bode oci na site tuka i zemav da bidam sto vika Eurovent za nea. Ovaa nordik modelov ne uspeav da go najdam ako nekoj saka da spodeli be my guest ama najdov za modelot Amber Premium GHW12YV-K6DNA2A (istiot ovoj e 40k u gree makedonija)
Cisto za sporedba go staviv so Tundra Plus sto ja prodavaat u mkd za 38k (sto ja pravi da bidat vo ist cenoven rang)
I LN modelot (obicen model ne toj namenet za skandinavija, svesen sum deka ova e veke nadvor od cenoven rang na 40k ama ete ja zemav kako sporedba), (ne i znam cena na istava vo mkd, ne mozam da ja sporedam so cenata tuka zasto tuka ja nema na prodazba obicnata samo nordic verzijata)
@filipinec da znaev koja e tvojata ke ja stavev i taa cisto za sporedba (mislam deka zlatko ja spomna nekade ama zaboraviv)

PAK DA POVTORAM OVA E SPORED STO NAPISALE OD EUROVENT

Na ladenje Amberot e podobar od Tundra Plus

Tundrata izvadila za nijansa povisoka moknost od Amberot na site merenja osven na +12
Na greenje vo pozitivni temperaturi Amberot pokazal podobar COP od Tundrata, dodeka na -7 i -10 tundrata imala minimalno podobar COP.

Znaci ne ja otkriv Amerika i ne izmisliv topla voda, ovie od Eurovent vikaat deka Amberot (taa pogore de sto e pisana) e sosem pristojna klima vo rangot do 40k denari

Sporedeno so mitsubishito, na site merenja dvete imaat znacitelno poslabi rezultati vo grubo 20-30% pa ete vo zavisnost od toa kolku trosite na godisno nivo za greenje i cenata na strujata ke si najdete posle kolku vreme istata bi vi bila isplatliva
Mojata e
TOSHIBA RAS-B24J2KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E EDGE
Nadvoresnata go ima istiot kompresor i golemina kako Toshiba 35Nordik Daisekai 9,5 compesor DX151A1T-30N so isti nadvoresen izmenuvac,samo se razlikuva vnatrsnata e Shoraj Edge.
Skoro isti perfomansi ima kako daiseikaj nordikot,samo izmenet softver i nema grjac na nadvoresna edinica.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Dali i klimatizerite so R-32 Freon se so Poliester Maslo ?
Da, samo stariot R22 koristeše mineralno maslo. Vo klima što e so R407 može da se stavi R22 ama obratno vo R22 nikako ne smee R407 radi masloto, mineralno ne odi vo novive od R407 pa navamu.
Ova so istisnuvanjevo go ima smisleno nekoj težok buzdovan, toa e majstorska kerefeka, nema šansi so gas da istisneš gas- tie vo istiot moment se mešaat, samo ja namaluvale efikasnosta na klimite so gubenje na točnata merka na koja se polni klimata i ništo drugo.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
314
Поени од реакции
405
Ič da ne tie krivo, sakaš da se kladime deka ne se vakumirani?
Ubavo ti kaža pred nekoj post, jas preku 45 godini imam vozački staž, na nitu edno vozilo nemam smeneto glicerin, tečnost za ladenje ili ulje u menjač, a proizvoditelot gi preporačuva na odredeni periodi.

Ušte od školski denovi ubavo se sećavam deka na Zemjata ne e možno postiganje na vakuum od -760mmHg ili poinaku 0mmHg, od isti pričini i vadenje voda od dlabočina pogolema od 10,4m (na usis normalno, na potis može da se izgura i na Mont Everest), no ete japoncive tuka ja zasrale.
Što misliš ako se raboti za nekoj sistem za centralno greenje ili ladenje koj košta milioni evra i tamu pišuva deka se bara apsoluten vakuum deka toa taka će pomine? Ova i najobičen advokat go obara na sud.
Mene me zainteresira ova so apsolutniov vakum i pred nekoj den šarav po internet, gleam vika deka apsoluten vakuum teško da se najde i vo
vselenata bidejći po definicija vakuum e prostor vo koj nema apsolutno ništo, a takvo mesto ednostavno so novive soznanija i ne postoi.
Да се допрецизирам за глицеринот (само малку офтопик), не сум на мислење дека не треба да се менува никогаш, исто антифризот, туку дека е претерување препораката 2 и 3 години. Антифризот со тек на време се прља, зголемува точка на вриење и намалена антикорозивна заштита, а со глицеринот е уште поопасно, упивајќи вода со тек на години, при загревање може да направи чеп од водена пара и целосно откажување на кочниците (тоа мене ми се случи само еднаш, пред 30-тина години при слегување од Шапка, за среќа на последната кривина, и по ладењето се „поправи“.) Оттогаш гледам да го менувам барем на 3-4 години.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ova so istisnuvanjevo go ima smisleno nekoj težok buzdovan, toa e majstorska kerefeka, nema šansi so gas da istisneš gas- tie vo istiot moment se mešaat, samo ja namaluvale efikasnosta na klimite so gubenje na točnata merka na koja se polni klimata i ništo drugo.
Работава, и да погиниш... колко мојш че се спасиш :)
Значи колку и да не можеш вселенски вакум да постигнеш со вакумирање на системот, сепак ќе истиснеш дел од воздухот и ќе задржиш поголем дел од ефикасноста.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Работава, и да погиниш... колко мојш че се спасиш :)
Значи колку и да не можеш вселенски вакум да постигнеш со вакумирање на системот, сепак ќе истиснеш дел од воздухот и ќе задржиш поголем дел од ефикасноста.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Работава, и да погиниш... колко мојш че се спасиш :)
Значи колку и да не можеш вселенски вакум да постигнеш со вакумирање на системот, сепак ќе истиснеш дел од воздухот и ќе задржиш поголем дел од ефикасноста.
Ste se fatile za vozduhot ko pijani za plot. Do vodata e, taa go pravi masloto ko mleko pa toa lošo go podmačkuva kompresorot koj poradi ova pobrzo će strada.
Vozduhot kako takov kompresorot na 45 bari će go stisne vo edno malo meurče koe će patuva vo sistemot i nema ništo da smeta. Zamisli samo kolku e 1 litar vtečnet freon koga će se raširi i će stane gas prema toa vozduče vo izmenuvačot i cevkite. Neka e nestisnat vozduhot eve 10 litri, komprimiran e kolku naprstok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom