Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Google e premnogu iznenaden sto od nasava zemja,kade majka rodila eksperti, sto se pojaki od inzinjerite na
Mitsubishi i Toshiba
Tie vo nivnite servis manueli nikade nemaat sponato susaci i deka vakumiranjeto ne e potrebno.
Eve eden primer ke vi dadm sto uloga ima susacot.
-Zemame edna kofa polna so voda ,da ja zamislime kako celiot cevovoden sistem vo klimata.
-Sunger i truleks ,da zamislime deka toj e susacot.
E sega dali ako go natopime sungerot i brisime so truleksot(krpa) ke bide dobolno da ja odzememe seta voda so eden zamav i prebriseme so truleksot, ke bide li vnatresnata povrsina suva.Sigurno deka nema.
-Znaci prvin trba da ja ispraznime kofata (ova svati go kako vakumiranje) kakvo i da e ,makar i na 200-300 mikroni.
-Zemame sungerot prebrisuvame,pa so truleksot,ili suva krpa pak prebrisuvame(e ova svatetego kako fuhkcija na susacot)
Znaci susacot e rezervna opcija za delot kade ne se postignal DLABOK VAKUM.
Kolku podlabok ,pojak vakum,tolku pomala rabota-ponezsiten suac.
Od ova poslikovit nacin da Vi kazam neznam.
Pa Vas pak neka ve ubeduvaat deka ne trebalo vakumiranje i deka ne e privilegija.
Vakumiranjeto e najvazniot faktor za dolgovecnost,i efikasnost,trajnost na compresorot.
Sekoj neka si ima sopstveno ubeduvanje.
Ne mora ako sakate i da vakumirate,pa prodozete slusajte gi ekspertive.
Parickite si se vasi.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Mitsubishi Electric prvo i osnovno u nieden servis manual za domasnive klimatizeri nedava edna bitna informacija.... potocno nedava informacija za potrosuvackata. Znaci nemaat podatok kolku e nominalna/minimalna/maximalna potrosuvacka,...informacija sto kaj site drugi proizvoditeli moze da se dobie, samo Mitsu nemora da ja napise, zasto?

Toshiba od druga strana ima mnogu podobri informacii, i za potrosuvacka, pa i i na razlicni nadvoresni temperaturi, mnogu pokvalitetno info u sekoj pogled.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Mitsubishi Electric prvo i osnovno u nieden servis manual za domasnive klimatizeri nedava edna bitna informacija.... potocno nedava informacija za potrosuvackata. Znaci nemaat podatok kolku e nominalna/minimalna/maximalna potrosuvacka,...informacija sto kaj site drugi proizvoditeli moze da se dobie, samo Mitsu nemora da ja napise.
Ovde se zboruva za podatok za koku da bide vakumot.
Bea izneseni serisni za vakumiranje,i toa od Toshiba i Mitsubishi Heavy ,i zatoa niv gi kazvam.ne spomnav za informacija za potrosuvacka.
Mitsu elektrik ,a i ostanatite klimi i tie baraat vakum,pa i Gree.
Samo Tundreto na Zlatko ne bara vakum,imala babacko susac.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Mitsubishi Electric prvo i osnovno u nieden servis manual za domasnive klimatizeri nedava edna bitna informacija.... potocno nedava informacija za potrosuvackata. Znaci nemaat podatok kolku e nominalna/minimalna/maximalna potrosuvacka,...informacija sto kaj site drugi proizvoditeli moze da se dobie, samo Mitsu nemora da ja napise, zasto?

Toshiba od druga strana ima mnogu podobri informacii, i za potrosuvacka, pa i i na razlicni nadvoresni temperaturi, mnogu pokvalitetno info u sekoj pogled.
Нешто вакво?
Инаку да се сложувам тошиба за даисекаи 9.5 имаат информација на повеќе мерни точки

прилог и од нив да не биде зборам на празно
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ovde se zboruva za podatok za koku da bide vakumot.
Bea izneseni serisni za vakumiranje,i toa od Toshiba i Mitsubishi Heavy ,i zatoa niv gi kazvam.ne spomnav za informacija za potrosuvacka.
Mitsu elektrik ,a i ostanatite klimi i tie baraat vakum,pa i Gree.
Samo Tundreto na Zlatko ne bara vakum,imala babacko susac.
Mitsubishi Electric недава информација колку им трошат климите, да ти одговорам у твој стил со болд и големи букви.... ти ја вртиш водата на твојата воденица околу монтажата а си лупнал толкави букви за марки.....монтажа се знае како треба да се изведе и важи за сите исто...у основно се учи дека еден гас (фреонот) измешан со друг гас(воздухот во цевките) ке направи некоја комбинација која баш нема да биде само фреон него нешто трето.
Автоматски споено мислење:

Нешто вакво?
Инаку да се сложувам тошиба за даисекаи 9.5 имаат информација на повеќе мерни точки

прилог и од нив да не биде зборам на празно
Тест репорт треба po EN 14511 да имаш за да оваа реклама-флаер или како и да го наречам за да ова маркетинг сликиче се потврди.
Да не си ги скрател сликите можеа и да бидат Ок, вака немаат логика за 3,2 Pdesign tie podatoci....fali celata slika sto ne e problem da se pronajde ako si mozel ti da ja najdes :)
И некако многу скапи клими и недоступни на нашиов пазар даваш инфо.
За домашна работа спореди ми LN35VE и LN35VGHZ нешто што го има и кај нас од овие двете па да видиме која колку дава на -15 ;)
Тој модел од сликата RW е прескап за наше поднебје, нема куповна моќ за такви клими и нема ни да се донесе овде така да џабе е да дискутираме за такви модели ала Уруру Сарара, али и тој модел е добар за анализа и потврда дека климичето на Zlate нема тест на -15 :D
LN35.jpg
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2023
Мислења
316
Поени од реакции
405
Добро, за тој фамозен сушач, го има ли кај нас, колку е ? Па човек за постара клима или за малку вакуумирана нова клима да повика мајстор и да му стават нов сушач?! По нетов ги гледам од 10-тина Е нагоре.
п.с. не барам објаснувања дека тоа не е доволно, мора вакуум, бројки и сл (тоа го има погоре доволно), туку едноставно дали ги има кај нас и цена, нов сушач секако ќе ја поправи работата макар малку.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
За домашна работа спореди ми LN35VE и LN35VGHZ нешто што го има и кај нас од овие двете па да видиме која колку дава на -15 ;)
Тој модел од сликата RW е прескап за наше поднебје, нема куповна моќ за такви клими и нема ни да се донесе овде така да џабе е да дискутираме за такви модели ала Уруру Сарара, али и тој модел е добар за анализа и потврда дека климичето на Zlate нема тест на -15 :D
Прегледај го приврзокот 365591
LN35VGHZ ја нема кај нас... тоа е нордик модел.... и таа на скандинавија ќе ја бараш.
RW како понов модел е некои 200-300 еур поскап од LN а сеуште и двата модела се продаваат... таму на скандинавија.
Како за беља не се многу многу поскапи од тоа што вие ја продавате Амберката... ама неа ја нема на флаерот со добра понуда.

Еве тука сум ти докажал веќе еднаш дека климичето на Злате имало тест дури на -35С :)




А еве го и тест репортот на Злате... шушууу....



btw. последниот пат кога пиша на форумов (пред неколку недели) рече не си ме заборавил... во мисла ме остави :)
Да не чекаше прогнозава да симни во минусни температури па да се појавиш на форумов нордик амберките да ги рекламираш?
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
47
Поени од реакции
31
Mitsubishi Electric prvo i osnovno u nieden servis manual za domasnive klimatizeri nedava edna bitna informacija.... potocno nedava informacija za potrosuvackata. Znaci nemaat podatok kolku e nominalna/minimalna/maximalna potrosuvacka,...informacija sto kaj site drugi proizvoditeli moze da se dobie, samo Mitsu nemora da ja napise, zasto?

Toshiba od druga strana ima mnogu podobri informacii, i za potrosuvacka, pa i i na razlicni nadvoresni temperaturi, mnogu pokvalitetno info u sekoj pogled.
Вашите сервисери т.с на Gree на новомонтираните инвертори прават ли вакум во целост како треба биди искрен
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
LN35VGHZ ја нема кај нас... тоа е нордик модел.... и таа на скандинавија ќе ја бараш.
RW како понов модел е некои 200-300 еур поскап од LN а сеуште и двата модела се продаваат... таму на скандинавија.
Како за беља не се многу многу поскапи од тоа што вие ја продавате Амберката... ама неа ја нема на флаерот со добра понуда.

Еве тука сум ти докажал веќе еднаш дека климичето на Злате имало тест дури на -35С :)




А еве го и тест репортот на Злате... шушууу....



btw. последниот пат кога пиша на форумов (пред неколку недели) рече не си ме заборавил... во мисла ме остави :)
Да не чекаше прогнозава да симни во минусни температури па да се појавиш на форумов нордик амберките да ги рекламираш?
Ti izgleda ja pratis prognozava jako, te razbiram, sega i kapa ke treba da si stavis….samo salce ke e malku.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Mitsubishi Electric недава информација колку им трошат климите, да ти одговорам у твој стил со болд и големи букви.... ти ја вртиш водата на твојата воденица околу монтажата а си лупнал толкави букви за марки.....монтажа се знае како треба да се изведе и важи за сите исто...у основно се учи дека еден гас (фреонот) измешан со друг гас(воздухот во цевките) ке направи некоја комбинација која баш нема да биде само фреон него нешто трето.
Автоматски споено мислење:


Тест репорт треба po EN 14511 да имаш за да оваа реклама-флаер или како и да го наречам за да ова маркетинг сликиче се потврди.
Да не си ги скрател сликите можеа и да бидат Ок, вака немаат логика за 3,2 Pdesign tie podatoci....fali celata slika sto ne e problem da se pronajde ako si mozel ti da ja najdes :)
И некако многу скапи клими и недоступни на нашиов пазар даваш инфо.
За домашна работа спореди ми LN35VE и LN35VGHZ нешто што го има и кај нас од овие двете па да видиме која колку дава на -15 ;)
Тој модел од сликата RW е прескап за наше поднебје, нема куповна моќ за такви клими и нема ни да се донесе овде така да џабе е да дискутираме за такви модели ала Уруру Сарара, али и тој модел е добар за анализа и потврда дека климичето на Zlate нема тест на -15 :D
Прегледај го приврзокот 365591
Nemam jas sto da krijam druze ne rabotam so klimive, samo prasav dali za tie podatoci zboris I potvrdiv sto kaza deka toshiba pretstavuva poveke.
Sumo ne moze da bide kako ururu sarara od prosta pricina sto daikinot spored eurovent e deklariran do -15, za razlika od tie sto gi postirav sto se do -30.
Dakin tuka go prodava Caldo Xrh II kako konkurent na RW i Daisekai 9.5

Podatocite sto gi postirav pogore se prevzemeni od tuka:
Mitsubishi: https://mitsubishielectric.se/produkter/all/privat/
za LN modelot KLIK TUKA
Toshiba: https://www.xn--toshiba-vrmepumpar-ttb.se/luft-luftvarmepumpar/
Daikin: https://www.daikin.se/sv_se/produktgrupp/luft-luft-värmepumpar.html

Sekoj moze da si klikne na eurovent i da vidi sto tamu vikaat za ovie klimicinja, a dali i kolku istite se merodavni ne sum jas strucen da komentiram.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
LN35VGHZ ја нема кај нас... тоа е нордик модел.... и таа на скандинавија ќе ја бараш.
RW како понов модел е некои 200-300 еур поскап од LN а сеуште и двата модела се продаваат... таму на скандинавија.
Како за беља не се многу многу поскапи од тоа што вие ја продавате Амберката... ама неа ја нема на флаерот со добра понуда.

Еве тука сум ти докажал веќе еднаш дека климичето на Злате имало тест дури на -35С :)




А еве го и тест репортот на Злате... шушууу....



btw. последниот пат кога пиша на форумов (пред неколку недели) рече не си ме заборавил... во мисла ме остави :)
Да не чекаше прогнозава да симни во минусни температури па да се појавиш на форумов нордик амберките да ги рекламираш?
A sto mislis deka e problem so amberot na poniskive temperaturi? Razlika vo komforot i toplinata nema. Gree bez problem. Edinstvena razlika od prethodno ima vo potrosuvackata, normalno
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
A sto mislis deka e problem so amberot na poniskive temperaturi? Razlika vo komforot i toplinata nema. Gree bez problem. Edinstvena razlika od prethodno ima vo potrosuvackata, normalno
Po ova sto go napisa nema nikakov problem.
Site klimi gubat na efikasnost kako se namaluva temperaturata nadvor, koj ti pisuva deka klimata mu trosi isto na pozitivni i negativni temperaturi te laze.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom