Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 април 2012
Мислења
3.692
Поени од реакции
3.785
Овие у Сетек имаат поинакви податоци и од Еуровент....кај нив Мидејкава шиба и до -30 ;)
Ова домаќинкиве ке има што да дискутираат колку плуса дали 3 дали 2 има на -30....или на -25 ? :pos:
Прегледај го приврзокот 356588
Ја мислам @mdeni прв треба да ја купи и да ни сподели искуство после прва зима, пошто самиот така кажува и он ете закључил дека е појака/подобра од неговата FH35VЕ.
Ја на времето пред 5/6год ја сменив FH35VE за AMBER NORDIC12, сеа нека биде јунак и членов @mdeni нека ја смени неговата FH35VE за Мидејкава (шијем ти га џуро Нордик) у Setek :tapp:
Нели Мицата за Хансол ја смени од кај сеа за Амбер?

2016 кога прв пат дојдов во темава може само мислеше да ја смениш. Имаше и видеа од тоа како работи Хансолот и анализи и слично ако не се лажам.

сега гледам истата за Амбер ја менуваш чудно што бидна со Хансолот? За некоја година да не биде дека за друг модел си ја сменил? Па да излезе дека покрај сите видеа и демонстрации и фалења ти уствари на Јапонец да си се греел
 
Член од
29 август 2019
Мислења
877
Поени од реакции
2.265
Па да излезе дека покрај сите видеа и демонстрации и фалења ти уствари на Јапонец да си се греел
Не би бил изненаден FH-то уште да му е главно грејно тело... а само да ја слика и промовира Амберката за платичка :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.339
Поени од реакции
6.924
Нели Мицата за Хансол ја смени од кај сеа за Амбер?

2016 кога прв пат дојдов во темава може само мислеше да ја смениш. Имаше и видеа од тоа како работи Хансолот и анализи и слично ако не се лажам.

сега гледам истата за Амбер ја менуваш чудно што бидна со Хансолот? За некоја година да не биде дека за друг модел си ја сменил? Па да излезе дека покрај сите видеа и демонстрации и фалења ти уствари на Јапонец да си се греел
Si me smesal so nekoj, ja Hansol ne sum imal
SAmo edna maka imav, a toa bese Mitsubishi ELECTRIC FH35VE DELUX MODEL poskapa i nemase 2015/2016ta....suvi defrosti pali/gasi na 15min, Fanot racno da si igras AutoFan neraboti....ova za fanot bese napisano po site mozni evropski forumi od korisnici koi ja imaa vo toa vreme, pred 10god po MK forumi tesko da najdese nekoj 1000evra da dade za klima a da napise negde nekoe iskustvo, ne deka nemase luge so takov buget da ne me svatat pogresno i Uruuru Sarara sum videl namontirani u komsi uste pred 20god, sto za mene e snobizam cueno nedocueno ama imale pari zemale....sea nesto za podno mi zborat toplinski...
Автоматски споено мислење:

Не би бил изненаден FH-то уште да му е главно грејно тело... а само да ја слика и промовира Амберката за платичка :)
За тој што му ја шитнав ли збориш ? Прашај го другарти @mdeni kolku mu zedov на докторот за половна FH35VE користена зима али две....и многу му зедов за користена ама толку разбираше му напраиле филм -15 -25 gree a ne trosi moze i da se bannjas na nea, доктор ебаго што разбират тој sto e COP/SCOP ali TOL/VOL
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
2.316
Не би бил изненаден FH-то уште да му е главно грејно тело... а само да ја слика и промовира Амберката за платичка :)
Ti da ne gi pravis tie raboti, Hansolot go snimas a pisuvas deka e LN. Ne bi me zacudilo.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.388
Поени од реакции
1.873
Овие у Сетек имаат поинакви податоци и од Еуровент....кај нив Мидејкава шиба и до -30 ;)
Ова домаќинкиве ке има што да дискутираат колку плуса дали 3 дали 2 има на -30....или на -25 ? :pos:
Прегледај го приврзокот 356588
Ја мислам @mdeni прв треба да ја купи и да ни сподели искуство после прва зима, пошто самиот така кажува и он ете закључил дека е појака/подобра од неговата FH35VЕ.
Ја на времето пред 5/6год ја сменив FH35VE за AMBER NORDIC12, сеа нека биде јунак и членов @mdeni нека ја смени неговата FH35VE за Мидејкава (шијем ти га џуро Нордик) у Setek :tapp:
Секако дека нема да менувам најдобра клима што постои за буџет модел. Ама ако затреба за друго место да се смени Елите или Фаворит, може да дојде предвид. Треба да ги споредам, до сега go to, ми беше Тундра 18ка, а може и оваа сега да се приклучи како 18ка. За места со помал буџет.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.656
Поени од реакции
2.140
Шетам по Нашиов град Велес,и цело време се пулам по зградиве и куќите да видам што клими користат луѓево највеќе се Vivax i Gree тоа што можев да видам има и др.нормално но тие две се најпопуларни посебно Vivax,чудно неможам да видам никаде Јапонец,во нашата фирма голема не ја откривам,сите клими преку 100 така речено се Vivax нема друга,и сеа си викам не видов ни еден јапанец како луѓево се грејат и ладат со кинезиве?чудно нели
Автоматски споено мислење:
Затоа што 90% од народот е дигитално неписмен , не знае да направи истражување и да процени. Клима се купува кај нас на слепо имал комшијата или роднината задоволен топ од тоа што не цепи дрва и не мкнме ќумци да чисти оџаци. Голем фактор е и цената немаат 10к за јапонец а за кафана се има.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
2.316
Затоа што 90% од народот е дигитално неписмен , не знае да направи истражување и да процени. Клима се купува кај нас на слепо имал комшијата или роднината задоволен топ од тоа што не цепи дрва и не мкнме ќумци да чисти оџаци. Голем фактор е и цената немаат 10к за јапонец а за кафана се има.
Nema budali veke da plakaat 10K za nalepnici japanki
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
1.216
Еве ви една информација за потрошени киловати од кога сум почнал да се греам на клима пред 3 години за месец Ноември, гледајќи според потрошувачката како се намалува, изгледа дека стварно имаме глобално затоплување :D

Ноември 2020 - 165 кв
Ноември 2021 - 133 кв
Ноември 2022 - 110 кв.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.739
Поени од реакции
5.773
Imam T.S.T ( oem Gree Lomo Eco ) i da uzas e ne bi mu preporacal na nikoj a od Servisot na Gree velaat se e vo Red A NE E

Mi zavrsi garancijata na T.S.T i sega za nisto ne ja biva kllimata.

Dokolku ti imas nekakov problem so Vivax obratise vo Pakom ako ne saka Pakom go resi problemot togas Prijavi Vo Drzaven Pazaren Inspektorat odkoga ke prijavis odma ke dojdat bidejki togas ke moraat i ke go resat problemot.
Pakom gomno od servis, jas preku internet prpcitav sto moze da e defek oni uporno negirat i tvrdat kaj njv klimata rabotela 3 dena. Jas im vikam klimata rabotila e 2 pati po 10 min vonka na dvor vo treva i mi izgasija telefon, koga im rekov da dojdat nemozele da pustat covek 3 dena jas im kazah da dojde za 5 min ke ja vidi greskata i za 30min ke ja popravi i mi izgasija.
 
Член од
4 ноември 2022
Мислења
21
Поени од реакции
12
Затоа што 90% од народот е дигитално неписмен , не знае да направи истражување и да процени. Клима се купува кај нас на слепо имал комшијата или роднината задоволен топ од тоа што не цепи дрва и не мкнме ќумци да чисти оџаци. Голем фактор е и цената немаат 10к за јапонец а за кафана се има.
А што по фирмиве користат vivax,gree midea,т.с кинезии и таму ли не им се исплати ем не грејат па згора на тоа не модулираат како треба,а таму струјата е индустриска не баш ефтина,сигурно и они не направиле калкулација чудно
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.656
Поени од реакции
2.140
А што по фирмиве користат vivax,gree midea,т.с кинезии и таму ли не им се исплати ем не грејат па згора на тоа не модулираат како треба,а таму струјата е индустриска не баш ефтина,сигурно и они не направиле калкулација чудно

Кои фирми?

Во сите поголеми ајти фирми е даикин или тожиба. Во сите трговски центри е Тошиба опрема.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.692
Поени од реакции
3.785
Pa ako imaat muda neka dadat i drugite 10 godini garancija, koj im brani, ama nemaat MUDA, zatoa sto ne se sigurni deka klimte ke im izdrzat 10 godini.
Druze jas da zemam da sklopam klima ke raboti 10 godini a ne pa nekoj proizvoditel sto toa mu e rabota.
Toa deka samo Gree rabotat 10 godini drugive po 2-3 nema da ti pomine ni da prapradedo mi pokojni da mu go prodades sto pocinal pred klima da izmislat.

Kako go napravi ova mislis Gree revolucioneren space ship napravile a oni ustvari imaat normalna inverter klima, od prvata klima do sega osven podobruvanjeto sto e napraveno so inverter tehnologijata drugoto nisto nema (ako isklucime promena na gasot koj go koristat), ova za site proizvoditeli.

Ova sto gree probuva da go prodade e nisto poveke od zimanje cista para, mislea lugjevo sekoja godina servis na kola pravat pa ajde i nie isto ke terame. Na kola barem ulje i menuvaat, znaes sto napravi ovlasteniot serviser na Gree koga dojde kaj mene poseda 15 min ja gledase klimata kako raboti (u juli mesec koga normalno deka e vklucena celo vreme) i rece cisti mi bile filtrite na vnatresnata (normalno koga gi cistev na nedela/dve) si lapna u toa vreme 800 denari i tolku bese. Nikad veke ne gi viknav eve ja klimata od 2016 uste raboti da ne ja urocam. Za vtorata najdov u prepiskite so clenovi od tuka koj mi sredija popust e FAMOZNATA GREE CHANGE 9ka (ili 2.5kw kako sakas) koja e podobra od Ururu Sarara ili kako i da se vika spored pretstavuvanjeto tuka na forumov (slobodno idi u 2016 letoto i vidi sto ste pisuvale so uste nekolku clenovi tuka koj pogolem del gledam ne se aktivni ili smenile nik, ili eden ist ste so shizofrenija). Nikad ne prorabote klimata kako sto treba nadmasuvase temperatura i uporno greese bez da namali ili iskluci i posle koristenje od 2-3 meseci (so poplaki deka ne raboti kako sto treba da dojdat da ja proverat, sto nikad ne se sluci i me ubeduvaa deka taka trebalo) e penzionirana i sedi pozicionirana na zid kako umetnicko delo.
Togas zemav Gree radi cenite koi gi imaa dosta faleni tuka na forumov, od Hansolot i den denes kazuvam deka mene mi vrsese super rabota i e dobra klima, za cena kako togas od 40k ili pomalku pak bi rizikuval da ja kupam, ama ne pod uslovite so segasnata garancija kade imas dopolnitelni 8000 (ako ne pokacile servis) frleni vo voda. Za nekoja od eftinite Gree kako sto me zaebaa so Change nikad veke ni na dusman ne bi mu preporacal.
A da ne zborime deka cenite se sega 50+k za klimata samo + parite za garancija koi gi zimate ne ste isplatlivi be drugar toa e realnosta.

Si me smesal so nekoj, ja Hansol ne sum imal
SAmo edna maka imav, a toa bese Mitsubishi ELECTRIC FH35VE DELUX MODEL poskapa i nemase 2015/2016ta....suvi defrosti pali/gasi na 15min, Fanot racno da si igras AutoFan neraboti....ova za fanot bese napisano po site mozni evropski forumi od korisnici koi ja imaa vo toa vreme, pred 10god po MK forumi tesko da najdese nekoj 1000evra da dade za klima a da napise negde nekoe iskustvo, ne deka nemase luge so takov buget da ne me svatat pogresno i Uruuru Sarara sum videl namontirani u komsi uste pred 20god, sto za mene e snobizam cueno nedocueno ama imale pari zemale....sea nesto za podno mi zborat toplinski...
Me mrzi da baram nazad i da vidam dali e taka ili ne. (kraj nemoze da se fati u periodot koga kupuvav klima i kratko posle toa koga ja sledev aktivno temava nemase slika od gree klima koja ja nemase slikano ili mereno so video pa moze toa da me navelo da imam mislenje deka si imal hansol)
I samo poradi toa sto nemam namera da brkam po stranite javno kazuvam deka sum te smesal i se izvinuvam sto lazno te obviniv.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.230
Pakom gomno od servis, jas preku internet prpcitav sto moze da e defek oni uporno negirat i tvrdat kaj njv klimata rabotela 3 dena. Jas im vikam klimata rabotila e 2 pati po 10 min vonka na dvor vo treva i mi izgasija telefon, koga im rekov da dojdat nemozele da pustat covek 3 dena jas im kazah da dojde za 5 min ke ja vidi greskata i za 30min ke ja popravi i mi izgasija.
Prijavi gi vo DPI

TEL : 02-3162-341
 

Kajgana Shop

На врв Bottom