Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Eve i tebe ovde te fatija so spusteni gaki.
Tuka velis deka klimite gubat po 6% od pretvaraanje naAC voDC,a proizvoditelite go krijale toj podatok kako zmijata nozete.
Citaj si sto si pisuval,a neka citaat i dugite.
Posle baniranjeto,si se prekalemil i si stanal kalem.
Kaj ti se tie COPERITE so 1-2% zagubi.
Duri i samiot velis deka 0n-0f moze da e poekonomicna od inverter.
I ti mi izgledas kako nekoja vrtikapa,ne si mi stabilen.
Citaj si go postot, a i drugite neka go procitaat sto si pisuval pred 8 god.
Da znaeš samo kolku čest mi praviš što gi čitaš moite postovi ne bi gi čital siguren sum. Ako čitaj čitaj ima što i da naučiš tie se biblija za tebe....
I što lažam tuka? I što se mešaš ti vo sekoja čorba? Ti si zemaš uloga na nekakov sudija a za tehnikava i tehnologijava na klimive si težok invalid.
Ete tolku i so tebe završuvam so bespolezno dopišuvanje.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Da znaeš samo kolku čest mi praviš što gi čitaš moite postovi ne bi gi čital siguren sum. Ako čitaj čitaj ima što i da naučiš tie se biblija za tebe....
I što lažam tuka? I što se mešaš ti vo sekoja čorba? Ti si zemaš uloga na nekakov sudija a za tehnikava i tehnologijava na klimive si težok invalid.
Ete tolku i so tebe završuvam so bespolezno dopišuvanje.
Samo potvrduvam deka si ekspert na sekoe pole(univerzalen inzinjer).
 
Член од
16 ноември 2022
Мислења
8
Поени од реакции
9
Молам за помош! За некој ден ќе имам на располагање нов буџет за нов договор со Telekom MK некаде 40-50к. Бидејќи годинава не располагам со доволна количина на суви дрва за основно греење(котел на дрва), приморан сум да размислувам за климатизер од Телеком. Некако изборот ми е сиромашен а и пренадуени ми изгледаат цените. Долго време размислувам-в за Toshiba Sorai Edge RAS-B16JKVSG или RAS13(се потроши пред некоја ден) но чинам дека RAS-16 не вреди за тие пари, 75к. Еуровентот за неа ми се чини не е баш воодушевувачки и не знам каква модулација има па затоа и барам мислење за истата, ако има. Радо би зел и нешто поевтино ама да вреди за вложените пари а изборот е тој во Телеком. Би греел најмалку 35m² некогаш индиректно и до 55-60m² простор, куќа со надворешна изолација, зависно потрошувачката и претежно во ноќна тарифа(значи и на минусни температури) а денски кога има потреба(и дрва), претежно попладне би греел кратко со котелот. Малку комплицирано изгледа можеби ама и не е, се зависи од ресурсите и џепот се попразен! Благодарам!! Поздрав!!!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.230
Експерти, ми треба совет за купување нова инвертер клима.

Климата е за канцеларија од 15м2 со добра изолација и со загреани простории на спратот под неа. За оваа цел би сакал да дадам најмалку пари што може, но ми се чини дека за нешто бар блиску до добро 30,000МКД со монтажа би бил минимумот. Или грешам?

Ги разгледував следните модели:
- Midea FOREST Nordic + SMART MSAFBU-12HRDNX-QRD0FGW : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74980
- Hisense Expert Smart CF35YR1FG : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=75738
- TCL TAC-12CHSD/XAB1I-HB https://riversoft.mk/product/56926 ( со намаление за Black Friday, 26.500MKD цена, 5 год. гаранција).

Дали една од овие три е добар избор или би предложиле други алтернативи? Фала!
Za 15m2 eden od ovie modeli


 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
3
Za 15m2 eden od ovie modeli


Проблем ли е што сите овие клими се за до 35м2, а мојата просторија е 15? Т.е. дали има смисла да се бара помал клима уред, на пр. ако има од 2-2.5 kW или поефикасно е поголем уред?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Проблем ли е што сите овие клими се за до 35м2, а мојата просторија е 15? Т.е. дали има смисла да се бара помал клима уред, на пр. ако има од 2-2.5 kW или поефикасно е поголем уред?
Sekakov ured ke ti zavrsi raboti vklucuvajki i grealka.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.230
Проблем ли е што сите овие клими се за до 35м2, а мојата просторија е 15? Т.е. дали има смисла да се бара помал клима уред, на пр. ако има од 2-2.5 kW или поефикасно е поголем уред?
Ne e problem sto e 3.5kw ako e montirana vo 15m2 ke raboti na polam otpor nema da e opteretena do maksimum i podolgo ke trae klimata Sekako deka i 2.5 kw mozes da kupis NO 2.5kw ke raboti 90% na maksimum ( sepak se raboti za kancelarija poveke otvori zatvori vrata i iako e 15m2 sepak moj predlog e 3.5 kw ) i poopteretena ke bide 2.5 kw zatoa moj sovet ti e 3.5kw
 
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
Направив мало истражување за сите тие тестови и се обидов да најдам видео каде Gree добро модулира. Бидејќи тоа е најголемата полемика. Тоа беше мојата најдобра намера, а локалните продавачи немаат време да прават видео и некој тест. Сакав малку да им помогнам. И гледав премиум скапи модели кои треба да ги имаат точните спецификации.
И мислам дека за такви пари -200$, овој уред вреди.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Молам за помош! За некој ден ќе имам на располагање нов буџет за нов договор со Telekom MK некаде 40-50к. Бидејќи годинава не располагам со доволна количина на суви дрва за основно греење(котел на дрва), приморан сум да размислувам за климатизер од Телеком. Некако изборот ми е сиромашен а и пренадуени ми изгледаат цените. Долго време размислувам-в за Toshiba Sorai Edge RAS-B16JKVSG или RAS13(се потроши пред некоја ден) но чинам дека RAS-16 не вреди за тие пари, 75к. Еуровентот за неа ми се чини не е баш воодушевувачки и не знам каква модулација има па затоа и барам мислење за истата, ако има. Радо би зел и нешто поевтино ама да вреди за вложените пари а изборот е тој во Телеком. Би греел најмалку 35m² некогаш индиректно и до 55-60m² простор, куќа со надворешна изолација, зависно потрошувачката и претежно во ноќна тарифа(значи и на минусни температури) а денски кога има потреба(и дрва), претежно попладне би греел кратко со котелот. Малку комплицирано изгледа можеби ама и не е, се зависи од ресурсите и џепот се попразен! Благодарам!! Поздрав!!!
Цените се отидени у вис веќе одамна... назад враќање тешко...
Макар да споредувам понудава од Телеком со клими.мк за Тошибите исти се цените така да можеш од таму ако веќе имаш буџет за користење.
Се разбира ако плаќаш на рати поголема ќе е цената.... а ако имаш кешарац па може и да добиеш некои 5% попуст за плаќање во готово директно од кај увозникот - Енергија.
Види ја 18ката од Toshiba Shorai Edge, може е уште троа поскапа ама бар е со twin компресор... ако веќе планираш и цел простор 60м2 да го грееш понекогаш а може и да ти се заубави да не палиш котел додека може климата да затопли :)
Или пак види ја Daikin Sensira FTXF50D/RXF50D као поефтина а појака бар според еуровентот.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Хахаха
Кај тоа излажал Стрелец дека си продавал печки ?
Ти САМ САМЦАТ се имаш пофалено дека продаваш печки :facepalm:

Прегледај го приврзокот 355817
Прегледај го приврзокот 355819
Ова што го имаш напишано може да не го памтат 99% следачи на темава, ама тој 1% меѓу кои и Стрелецот ке те открие кој преварант си.
Лажов ти на некој друг што си мислиш бе ке не дриблаш сите тука? ....иди копај таму у нивата
Амити Упланд и Франклин се печки, кого бре мислиш дека дриблаш ти тука и не правиш сите будали?
Тоа значи оти јас сум работел во маркет за бела техника пред 20години во кој имало и такви печки..
Но не значи оти јас имам интерес од печки..или како што велиш јас продавам печки или камини или било што ..
Значи ти и уште неколку за жалење овде ја извршувате вистината ..
Автоматски споено мислење:

Bravo, aferim..... pred nekoj den si dobi prva opmena od tebe deka nešto mati, no toj ne te svati ozbilno.
Treba sega da se pokrie i da ne skaka kako prle pred magare.
Eve da se kladime deka nema da priznae deka e faten so spušteni gaći do kolena i će prodolži so trolanje.
Ne ni svaća deka so sekoj post ovde se podlaboko tone.
Ponataka jas nema poveće da mu repliciram za da ne go davime forumov so nepotrebni gluposti.
Каде беа твоите гаќи,кога велеше оти топлиот воздух се навивач на плафонот и зголеми на поголем фан..
Автоматски споено мислење:

Направив мало истражување за сите тие тестови и се обидов да најдам видео каде Gree добро модулира. Бидејќи тоа е најголемата полемика. Тоа беше мојата најдобра намера, а локалните продавачи немаат време да прават видео и некој тест. Сакав малку да им помогнам. И гледав премиум скапи модели кои треба да ги имаат точните спецификации.
И мислам дека за такви пари -200$, овој уред вреди.
Е тоа се вика ќумбее.
.Ама и ќумбе не ќе да е оти и ќумбето има регулација од минимум до максимум моќност..
Ова се вика Кварцна греалка
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
Е тоа се вика ќумбее.
.Ама и ќумбе не ќе да е оти и ќумбето има регулација од минимум до максимум моќност..
Ова се вика Кварцна греалка
Боже жали за потрошениот материјал. Па ова е катастрофа. Но, за 200 долари, што друго можете да очекувате. Овој уред беше околу 1000e во Србија.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Боже жали за потрошениот материјал. Па ова е катастрофа. Но, за 200 долари, што друго можете да очекувате. Овој уред беше околу 1000e во Србија.
Толку пари беше и кај нас во Македонија, ги излажаа луѓето како врвен модел,најакиот во класата модел на грее,со три реда изменувачи и two stage компресори ..
Невидено губре со cop 3.7 и тоа не проверен..може да е помал..
И сега ако врвниот модел има cop 3.7
како Амберов има cop 4.5..
..
Автоматски споено мислење:

Само да додадам па за таа цена ќе земај некој јапонец со cop 5 или Toshiba deiseakai со cop 5.33 со скоро 40% помала потрошувачка
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
Затоа велам дека цената е преголема за тој бренд овде. За такви пари добивате 100x тестиран, проверен јапонски уред. Тоа е проблемот - цената, друго би било ако чинат како Vivax, Hisense, Haier.. итн итн. Иако не сум слушнал дека некој Vivax работи толку лошо, и овие другите исто така. Може ли некој да ми објасни која е идејата да се направи таков уред. За какви простории е наменет?

И после велат дека не треба Eurovent. Па како да верувам во нешто друго, кога ја лажираат и најопштата спецификација, power input 100-1700w ? :) Зошто го пишуваат тоа?
Колку што можам да видам, такви информации не се вклучени во спецификацијата дури и од многу многу посериозни производители.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom