Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
zosto toj ist topol vozdux e na 2mn pred klimata pa topliot vozdux povtorno taa go zema i ke iskluci, ako ima ifeel pusti
Mojava non stop raboti taka so ifeel i koga duva nadole se siri po cel pod i nema nikakva maka, i koj majstor da prasam sekogas vika ako imas uslov pusti go leptirot skroz dole na greenje a na ladenje najgore da bide. Zatoa koga napisa vo komentar malce me zacudi pa te prasav. Ti kako go korisits tvojot?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.779
Mojava non stop raboti taka so ifeel i koga duva nadole se siri po cel pod i nema nikakva maka, i koj majstor da prasam sekogas vika ako imas uslov pusti go leptirot skroz dole na greenje a na ladenje najgore da bide. Zatoa koga napisa vo komentar malce me zacudi pa te prasav. Ti kako go korisits tvojot?
na sredina bidejki pred klimata ima dvosed poprecno, koj ne smeta ama ako sedis tuka a e najdolu ke smeta ...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Кажи му го тоа и на другарот Стрелец кој наместо да помага ..лаже
Јас сум продавал печки .
Ама ќе молчиш..
Второ и немора да се разбереме за секоја работа..секој си има слобода на размислување..
Па затоа е и форумот .
Хахаха
Кај тоа излажал Стрелец дека си продавал печки ?
Ти САМ САМЦАТ се имаш пофалено дека продаваш печки :facepalm:

Kjumbaro.jpg
Amiti.jpg
Ова што го имаш напишано може да не го памтат 99% следачи на темава, ама тој 1% меѓу кои и Стрелецот ке те открие кој преварант си.
Лажов ти на некој друг што си мислиш бе ке не дриблаш сите тука? ....иди копај таму у нивата
Амити Упланд и Франклин се печки, кого бре мислиш дека дриблаш ти тука и не правиш сите будали?
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Хмммм чудна работа. Како полека почнуваат да паѓаат температуриве така амберов се подобро работи.
Модулација под 400в а сеуште не се исклучил. Ако е тоа воопшто и важно :)
20221125_233503.jpg
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Еве вака да ти кажам стручњак. Како прво, не ја споредувам со 3.5ка затоа што не постои 3.5ка која е помоќна од неа а да не е со цена повеќе од 1000 евра. Не сум збунет, знам зошто работи како што работи и ЗАДОВОЛЕН сум така. Ако пак треба да купувам моќна клима а не сакам да дадам 100000 денари, пак ќе купам амбер бидејќи за тие пари нема подобра од неа. А ти можеш да мудруваш колку сакаш. Просторот кој го грее има термални губитоци: на +7 од 2.2кв, на 0 степени 2.97кв, на -7степени 3.68кв, на -14 степени 4.95кв. Мерењата ги правев преку ден и ноќе. Влажноста на воздухот преку ден беше околу 60% и +7 степени, оклу 22 часот на 0 со влажност околу 70% и -10 во 06 часот со влажност околу 30%, различни денови се разбира. Ако те интересира, ќе те научам како се пресметува. Максимумот на амберот е 7.2кв во лабораториски услови што значи дека има резерва од околу 30%., тоа важи за мојот простор. На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели? А дали исклучува или модулира на 150в ама воопшто не ме интересира. Инженерите кои ја дизајнирале завршиле добра работа користејќи поинаков пристап со цел да ја намалат цената. Овие јапонциве кои ги спомнувате а чинат под 1000 евра почнуваат да кашлаат веќе на -6, 7 ако не и порано. Тие од 100000 признавам дека се друга приказна. Како што реков оваа клима не е најдобра на пазарот но не постои 3.5 која е подобра од неа а има цена под 1000 евра. Вивакс, Хаиер, Самсунг, ЛГ, Панасоник, па и Тошиби и остали јапонци кои чинат под 1000 евра не можат да и припарат. Единствено можеби Даикин со некои модели ако веќе правиме муабет за однос цена - перформанси. Ако ти требаат часови за механика на флуиди и гасови и за термодинамика, отворен сум за соработка, ќе најдеме термин.
На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели?
Kako mozi na -10c da isljuci so modulacija od 600-do 900w,i daj kazi kolkav prostor grees,27m2 ili 50m2.
Ili jas ne razbrav ili ti pogresno se izrazi.
Znaci na - 10 ti modulira od 600-900w,e kako ke iskluci?
Konfuzno e napisano,ne mi e logicki.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Хмммм чудна работа. Како полека почнуваат да паѓаат температуриве така амберов се подобро работи.
Модулација под 400в а сеуште не се исклучил. Ако е тоа воопшто и важно :)
Прегледај го приврзокот 355835
Sto ti znaci momentot "seuste ne se isklucil"?
So slika toa "seuste" ne e vo vremetranje podolgo od edna sekunda, daj videoto da go vidime...bar 30min
Malce glupa situacija imas za mene a i vecinata ovde, smesen si
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Sto ti znaci momentot "seuste ne se isklucil"?
So slika toa "seuste" ne e vo vremetranje podolgo od edna sekunda, daj videoto da go vidime...bar 30min
Malce glupa situacija imas za mene a i vecinata ovde, smesen si
А ти си портпарол на "вечината" овде? Ако сум смешен смеј се а не да јадеш гурабии. И друг пат пред да истрчаш, размисли малку. Постот не е да се пофалам и да кажам еве амбер е врвна клима, бидејќи тоа не е. Грее одлично ама има уште мн муви да лапа за да биде врвен. Постот е заебанција која ти не ја разбираш.
Автоматски споено мислење:

На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели?
Kako mozi na -10c da isljuci so modulacija od 600-do 900w,i daj kazi kolkav prostor grees,27m2 ili 50m2.
Ili jas ne razbrav ili ti pogresno se izrazi.
Znaci na - 10 ti modulira od 600-900w,e kako ke iskluci?
Konfuzno e napisano,ne mi e logicki.
27м2. Амберов не модулира под 400в во најголем број ситуации. Кога се уклучува, ако брка повеќе степени повлекува бааѓи, а по неколку минути ја симнува модулацијата на 600 до 900в и така достигнува зададена Т. Непосредно пред да достигне, модулацијата дополнително паѓа помеѓу 400 и 500в и тука се исклучува. Само што постирав слика со модулација од 338в, верувај дека ова е прв пат да го начекам толку ниско. Ама беше бескорисно бидејќи воздухот беш ептен млак
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Еве вака да ти кажам стручњак. Како прво, не ја споредувам со 3.5ка затоа што не постои 3.5ка која е помоќна од неа а да не е со цена повеќе од 1000 евра. Не сум збунет, знам зошто работи како што работи и ЗАДОВОЛЕН сум така. Ако пак треба да купувам моќна клима а не сакам да дадам 100000 денари, пак ќе купам амбер бидејќи за тие пари нема подобра од неа. А ти можеш да мудруваш колку сакаш. Просторот кој го грее има термални губитоци: на +7 од 2.2кв, на 0 степени 2.97кв, на -7степени 3.68кв, на -14 степени 4.95кв. Мерењата ги правев преку ден и ноќе. Влажноста на воздухот преку ден беше околу 60% и +7 степени, оклу 22 часот на 0 со влажност околу 70% и -10 во 06 часот со влажност околу 30%, различни денови се разбира. Ако те интересира, ќе те научам како се пресметува. Максимумот на амберот е 7.2кв во лабораториски услови што значи дека има резерва од околу 30%., тоа важи за мојот простор. На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели? А дали исклучува или модулира на 150в ама воопшто не ме интересира. Инженерите кои ја дизајнирале завршиле добра работа користејќи поинаков пристап со цел да ја намалат цената. Овие јапонциве кои ги спомнувате а чинат под 1000 евра почнуваат да кашлаат веќе на -6, 7 ако не и порано. Тие од 100000 признавам дека се друга приказна. Како што реков оваа клима не е најдобра на пазарот но не постои 3.5 која е подобра од неа а има цена под 1000 евра. Вивакс, Хаиер, Самсунг, ЛГ, Панасоник, па и Тошиби и остали јапонци кои чинат под 1000 евра не можат да и припарат. Единствено можеби Даикин со некои модели ако веќе правиме муабет за однос цена - перформанси. Ако ти требаат часови за механика на флуиди и гасови и за термодинамика, отворен сум за соработка, ќе најдеме термин.
Jas ti repliciram na ovaj post.
Pisuvas deka si napravil analizi na prostorot deka:
na -7c imas 3,68kw
na -14 imas 4,95kw zagubi.
Znaci na -10c bi imal okolu 4,2kw i velis deka tie zagubi na -10c gi odrzuvas so 700w potrosuvacka.
Znaci ti imas COP od 6 na -10c.
Bravo za amberot.
Taka e, ili ne e taka.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Хахахах. Се разбира дека не е така. Очигледно дека во постот не сум објаснил убаво. Мислам дека имам напишано дека на уклучување повлекуваше околу 1800в Тој просек е за 24 часа, во период од 0000 до 2400 часот. Т во текот на ноќта падна на околу -10 а подоцна во текот на денот отиде и над 0. Просекот е за цело деноноќие. Ако добро се сеќавам, поѕроши некаде околу 16 кв, само Т беше наместена на 23. Значи загрева до 25, се исклучува, паѓа на 23, се уклучува. Офсет 0. А сегс мака мачам со i feel не можам да го натерам да работи. Наместени 22, додека нр падне под 19 не сака да уклучи. Дури и на ламинат го ставам даљинскоѕо.
Автоматски споено мислење:


Момак, не сакам ниту да знам дека постоиш. Непристоен си и безобразен па упте и мислиш дека си некој фактор. Еве да ти напишам на кирилица за да ме разбереш
Терај магарето, биди си раат и мене остви ме на мира. Ајде оди таму испокарај ср уште со некој
E sega te razbrav.
Mokna klima i so zdravje da si se toplis.
 
Член од
26 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
3
Експерти, ми треба совет за купување нова инвертер клима.

Климата е за канцеларија од 15м2 со добра изолација и со загреани простории на спратот под неа. За оваа цел би сакал да дадам најмалку пари што може, но ми се чини дека за нешто бар блиску до добро 30,000МКД со монтажа би бил минимумот. Или грешам?

Ги разгледував следните модели:
- Midea FOREST Nordic + SMART MSAFBU-12HRDNX-QRD0FGW : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74980
- Hisense Expert Smart CF35YR1FG : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=75738
- TCL TAC-12CHSD/XAB1I-HB https://riversoft.mk/product/56926 ( со намаление за Black Friday, 26.500MKD цена, 5 год. гаранција).

Дали една од овие три е добар избор или би предложиле други алтернативи? Фала!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Експерти, ми треба совет за купување нова инвертер клима.

Климата е за канцеларија од 15м2 со добра изолација и со загреани простории на спратот под неа. За оваа цел би сакал да дадам најмалку пари што може, но ми се чини дека за нешто бар блиску до добро 30,000МКД со монтажа би бил минимумот. Или грешам?

Ги разгледував следните модели:
- Midea FOREST Nordic + SMART MSAFBU-12HRDNX-QRD0FGW : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=74980
- Hisense Expert Smart CF35YR1FG : https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=75738
- TCL TAC-12CHSD/XAB1I-HB https://riversoft.mk/product/56926 ( со намаление за Black Friday, 26.500MKD цена, 5 год. гаранција).

Дали една од овие три е добар избор или би предложиле други алтернативи? Фала!
Si razgleduval 3 klimi, i do koj zakljucok dojde u sto e razlikata osim cenata?
@riker ti sto ke mu dades sovet ?
 
Последно уредено:
Член од
26 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
3
Si razgleduval 3 klimi, i do koj zakljucok dojde u sto e razlikata osim cenata?
Да знаев немаше да прашувам мислење по Форуми :) Бев во 2-3 продавници и овие 3 ми ги индицираа како добри за моите потреби. Па сега сакам да знам која е подобра марка/модел и да ја купам соодветно.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Хахаха
Кај тоа излажал Стрелец дека си продавал печки ?
Ти САМ САМЦАТ се имаш пофалено дека продаваш печки :facepalm:

Прегледај го приврзокот 355817
Прегледај го приврзокот 355819
Ова што го имаш напишано може да не го памтат 99% следачи на темава, ама тој 1% меѓу кои и Стрелецот ке те открие кој преварант си.
Лажов ти на некој друг што си мислиш бе ке не дриблаш сите тука? ....иди копај таму у нивата
Амити Упланд и Франклин се печки, кого бре мислиш дека дриблаш ти тука и не правиш сите будали?
Bravo, aferim..... pred nekoj den si dobi prva opmena od tebe deka nešto mati, no toj ne te svati ozbilno.
Treba sega da se pokrie i da ne skaka kako prle pred magare.
Eve da se kladime deka nema da priznae deka e faten so spušteni gaći do kolena i će prodolži so trolanje.
Ne ni svaća deka so sekoj post ovde se podlaboko tone.
Ponataka jas nema poveće da mu repliciram za da ne go davime forumov so nepotrebni gluposti.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
782
Поени од реакции
1.552
Samo da primetam deka se raboti za DC invertori- znaci istosmerna struja i istosmerni motori na kompresori kaj invertorskite klimi, dodeka Fix klimite imaat AC motori na normalno 50 Hz. Ovie Dc invertori SAMO ednas ja transformiraat naizmenicniot napon vo istosmeren (pri toa vednas imame gubitoci od 4-6% koi proizvoditelite gi krijat kako podatok kako zmija noze). AC invertorot uste ednas go pravi naponot naizmenicen, znaci od AC-DC-AC, uste edni zagubi od 4-6%, veće ne se stavaat vo modernite uredi. Kaj DC invertorite se pulsira strujata so tkn PWM modul od 0-140Hz a ne frekfrencija na naponot kako kaj naizmeničnite motori. Na ovoj nacin i dodatno so pokačuvnje na naponot na mislam 380V i zgolemena frefrencija na strujata može da se natera motorot na kompresorot i do 200% poveće od nominalnata (ova vo slučaevi na TURBO mod koga mora brzo greenje ili ladenje). Da napomenam deka ova e mozno samo kaj motori bez namotki so jaki magneti od stroncijum i neodimijum kakvi sto se ugraduvaat sega vo site podobri inverter klimi. Mnogu vazno e da se napomene deka so vakvata kontrola na broevite na vrtezi voopsto ne ''strada'' obrtniot moment na motorot, tuku toj i pri najmalite broevi na vrteži e celiot na raspolaganje.
@Sass Mislam deka elektromotorite se idealni motori i se razlikuvaat od motorite so vn. sogoruvanje (kaj koi maksimalna snaga i ne znaci maksimalen obrten moment - so sto i dokazuvaat deka voopsto ne se sovrseni) bas po toa sto imaat konstanten obrten moment. Stosot e toj da ostane maksimalen i posle promenata na br. na vrtezi.
Za toa zosto Inverter klimite mozat EFEKTIVNO da ladat vo odnos na Fix klimite po MENE najmalku e "vinoven" inverterot, tuku ima tuka drugi matematiki. Mislam deka moze i da se dokaze deka pri ladenje na primer pri nadvoresna temperatura od +30 C i vnatresna od +25 C Fix klimata nema da e inferiorna vo pogled na potrosuvacka na el. energija (lesno moze da se sluci deka e i malce poekonomicna) vo odnos na Inverter klimite, se razbira za konforot i zdravjeto ne stanuva zbor i sporedba.
Ako e toa taka doadjame do najvaznoto ZOSTO Inverter klimata e daleku podobra, poekonomicna i poefektivna od FIx klimata pri zagrevanje.
O tom potom.
Pozdrav.
Eve i tebe ovde te fatija so spusteni gaki.
Tuka velis deka klimite gubat po 6% od pretvaraanje naAC voDC,a proizvoditelite go krijale toj podatok kako zmijata nozete.
Citaj si sto si pisuval,a neka citaat i dugite.
Posle baniranjeto,si se prekalemil i si stanal kalem.
Kaj ti se tie COPERITE so 1-2% zagubi.
Duri i samiot velis deka 0n-0f moze da e poekonomicna od inverter.
I ti mi izgledas kako nekoja vrtikapa,ne si mi stabilen.
Citaj si go postot, a i drugite neka go procitaat sto si pisuval pred 8 god.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom