Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.779
Momentalno Nadvoresna Temperatura 4°C T.S.T Lomo 3.5kw inverter ( oem Gree Lomo Eco ) vo 28m2 pustena na 22°C i Fan Ventilator 3 raboti on-off nikakva modulacija samo on-off ciklusi i suvi defrosti UZAS
abe aman , zemi izvadija i isfrlija od 5ti sprat spasise i sebe i nas ....
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Твојата Аери веројатно не "работела" ни 12 од вкупно 24 часа а потрошила дупло повеќе (под "работела" подразбирам всушност да дува топлина, а не да стои уклучена ама да дреми во тој познат он-офф мод на работа)
Мојата работела 24/24 со просек 200w и потрошила упола.... ништо импресивно што викаш...

Ама во право си.... имрепсивноста не е во разликата во тие 3-4 kw....
Pa mene mnogu ne me zanima taa matematika kako i sto rabotela bitno da mi e toplo, inaku Mitsu se br.1, samo koga ke uspete da mu dokazate na Strelec:P:D
Автоматски споено мислење:

Momentalno Nadvoresna Temperatura 4°C T.S.T Lomo 3.5kw inverter ( oem Gree Lomo Eco ) vo 28m2 pustena na 22°C i Fan Ventilator 3 raboti on-off nikakva modulacija samo on-off ciklusi i suvi defrosti UZAS
I aerito doma bez fallow me raboti on/off bes defrosti samo.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.576
Поени од реакции
3.230
I aerito doma bez fallow me raboti on/off bes defrosti samo.
Aeri vo sporedba so T.S.T e super bidejki T.S.T Lomo i so Vkluceno Follow me ( IFeel ) raboti on-off plus suvi defrosti i od Gree Servis velat normalno e seto toa a ne e normalno taka nitu eden klimatizer da raboti za sporedba Haier Tide 3.5kw odlicno raboti vo sporedba so T.S.T koe e UZAS Zatoa velam od kineskive klimatizeri Midea Haier Vivax se mnogu solidni vo sporedba so Gree i Tosot - T.S.T koj se Uzas so Visoki Modulacii on-off ciklusi i suvi defrosti.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
31
Поени од реакции
7
Haier 3.5 цело време уклучена, преку ден 24/25 степени на ауто фан, преку вечер 19/20 степени фан 1. Во просторија од 24-25кв.
На моменти како да не може да затопли доволно. Горе воздухот е топол, ама долу мн ладно. Дали нешто погрешно правам?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Haier 3.5 цело време уклучена, преку ден 24/25 степени на ауто фан, преку вечер 19/20 степени фан 1. Во просторија од 24-25кв.
На моменти како да не може да затопли доволно. Горе воздухот е топол, ама долу мн ладно. Дали нешто погрешно правам?
Da. Potpolno zaboravete na auto režim i prva brzina pri greenje.
Auto e skoro isto so prva brzina bidejći za kratko se prefrla vo najniskata brzina sto e nedovolno da go meša vozduhot vo prostorijata, topliot vozduh od klimata ne odi dovolno daleku od nea i se natrupuva gore kaj plafonot što mnogu brzo rezultira so off režim.
Dovolno e da izberete fiksna vtora brzina i se će se sredi duri i potrošuvačkata se namaluva, treta e ušte poefikasna, vozduhot će se meša mnogu podobro i će dobiete T vo prostorijata onolku kolku ste zadale.
Na ladenje e obratno, tamu e najdobro pak što pomal izduv, imate na daljinskoto tivok režim, togaš protokot e ušte pomal od prva brzina.
Znači moja preporaka na greenje vtora ili treta brzina (perkite ne gi čepkate gi ostavate kako što e pri puštanje na defolt), a na ladenje tivok režim i se će si bide OK.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Da. Potpolno zaboravete na auto režim i prva brzina pri greenje.
Auto e skoro isto so prva brzina bidejći za kratko se prefrla vo najniskata brzina sto e nedovolno da go meša vozduhot vo prostorijata, topliot vozduh od klimata ne odi dovolno daleku od nea i se natrupuva gore kaj plafonot što mnogu brzo rezultira so off režim.
Dovolno e da izberete fiksna vtora brzina i se će se sredi duri i potrošuvačkata se namaluva, treta e ušte poefikasna, vozduhot će se meša mnogu podobro i će dobiete T vo prostorijata onolku kolku ste zadale.
Na ladenje e obratno, tamu e najdobro pak što pomal izduv, imate na daljinskoto tivok režim, togaš protokot e ušte pomal od prva brzina.
Znači moja preporaka na greenje vtora ili treta brzina (perkite ne gi čepkate gi ostavate kako što e pri puštanje na defolt), a na ladenje tivok režim i se će si bide OK.
Така ли ..
Мал фанот топлиот воздух се набива во плафонот..
А каде се набива топлиот воздух кога ќе престане со работа климата..
Според тебе на подот..!!!
Немаш ни перде ни срам..
Самобендисан манипулатор..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Така ли ..
Мал фанот топлиот воздух се набива во плафонот..
А каде се набива топлиот воздух кога ќе престане со работа климата..
Според тебе на подот..!!!
Немаш ни перде ни срам..
Самобендисан манипулатор..
A da prestaneš da se raspravaš so mene, da ne učiš fizika i da navresuvaš, pa da počneš da pomagaš so korisni soveti na nekomu komu treba pomoš?
Tebe forumov ti služi za postojana raspravija. Ne e ubavo da se raspravame ovde i smetame. Mene samo mi dokažuvaš kolku si ograničen za tehnikava,a drugive sigurno ne gi inpresioniraš so tvoeto poznavanje na problematikava. Zatoa dopri se ne prodolžuvaj....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.779
Haier 3.5 цело време уклучена, преку ден 24/25 степени на ауто фан, преку вечер 19/20 степени фан 1. Во просторија од 24-25кв.
На моменти како да не може да затопли доволно. Горе воздухот е топол, ама долу мн ладно. Дали нешто погрешно правам?
Zgolemi fan ne na auto pr, 2 ako se 3 brzini+turbo...
I nasoci izduv kade sto ke duva vo najdalecna tocka ili nisko, samo ne direkt pod klima...
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Da. Potpolno zaboravete na auto režim i prva brzina pri greenje.
Auto e skoro isto so prva brzina bidejći za kratko se prefrla vo najniskata brzina sto e nedovolno da go meša vozduhot vo prostorijata, topliot vozduh od klimata ne odi dovolno daleku od nea i se natrupuva gore kaj plafonot što mnogu brzo rezultira so off režim.
Dovolno e da izberete fiksna vtora brzina i se će se sredi duri i potrošuvačkata se namaluva, treta e ušte poefikasna, vozduhot će se meša mnogu podobro i će dobiete T vo prostorijata onolku kolku ste zadale.
Na ladenje e obratno, tamu e najdobro pak što pomal izduv, imate na daljinskoto tivok režim, togaš protokot e ušte pomal od prva brzina.
Znači moja preporaka na greenje vtora ili treta brzina (perkite ne gi čepkate gi ostavate kako što e pri puštanje na defolt), a na ladenje tivok režim i se će si bide OK.
Апсолутно точно. Таа прва брзина е бескорисна кога станува збор за греење.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
A da prestaneš da se raspravaš so mene, da ne učiš fizika i da navresuvaš, pa da počneš da pomagaš so korisni soveti na nekomu komu treba pomoš?
Tebe forumov ti služi za postojana raspravija. Ne e ubavo da se raspravame ovde i smetame. Mene samo mi dokažuvaš kolku si ograničen za tehnikava,a drugive sigurno ne gi inpresioniraš so tvoeto poznavanje na problematikava. Zatoa dopri se ne prodolžuvaj....
Јас не дојдов да имресионирам никого..и немам потреба од тоа оти тоа е суета..Но секогаш ја зборувам вистината и не поднесувам извртување и лаги..
А за мојот стил на пишување и моите стилски фигури -едноставно тоа сум јас..
И прочитај па види кој ги извртува работите.
Автоматски споено мислење:

Кажи му го тоа и на другарот Стрелец кој наместо да помага ..лаже
Јас сум продавал печки .
Ама ќе молчиш..
Второ и немора да се разбереме за секоја работа..секој си има слобода на размислување..
Па затоа е и форумот .
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Zgolemi fan ne na auto pr, 2 ako se 3 brzini+turbo...
I nasoci izduv kade sto ke duva vo najdalecna tocka ili nisko, samo ne direkt pod klima...
Зишто не директ под клима кога лептирот е поставен на најдолна позиција, тоа нели е најдобро го дува долу на ппдот ладниот воздух? 20221125_165013.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.779

Kajgana Shop

На врв Bottom