Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Imaš nekoj fiks razmisluvanja i toa e toa.
Mene me naprae puzder, parafraziram: "kako moželo da ima uednačena T vo prostorijata ako klimata raboti on/off i ne modulira so 200W" i ušte "senzorot e glupost da se pomera so toa ne se dobivalo ništo".....
Eve kaj mene so mala igra so senzorot imam situacija sega koga e toplo klimata ne odi pod 400W, pali gasi no jas na zadadeno 22C imam baš 22C i baš me briga so kolku W raboti, vo prosek potrošila 325W/h vo 40 m2 , ova e četvrta zima, vo minatite 3 ne greeše i vo najladnoto (ne 40 tuku 30m2), nemavme potrebi od dodatno greenje, tivka, neprimetna, jas zadovolen.
Ama @ROBERT 11 vika izričito deka ne može toa e rezervirano samo za japonci, abe gluposti teški.
Što ako kinezov moj ima softverče koe zelo vo predvid deka gore e +2-3C od podot i deka klimata će odi vo režim on/off koga e potoplo pa se pali pobrzo i ne čeka po pola čas da padne T vo prostorijata?
Inače senzorot morav da go premestam bidejći klimata e blisku do lev bočen zid ( moraše tuka da bide) inače pak dobro bi rabotela.
Haierov vredi da se kaže koga isklučuva kompresorot duva ušte malce, gi podiga perkite i turbinata zapira so vrtenje, a pak dobro meri na usis da vkluči na vreme kompresorot, kako samo uspeale glupive kinezi ne znam.
Koga nadvor e pod 6-7C milina si modulira, ne gasi gree sve pet, odmrznuva na minusni T baš koga treba i kolku treba, jas pak zadovolen.
Пријателе немам фикс идеи..
Само споделувам мое искуство,
Бујрум повели на кафе кај мене и ќе видиш кога ќе ја изгаснам климата што се случува. Во 70м2 и 2.8м висина.ќе осетиш..и самиот,ќе ја мериме температурата на подот и плафонот за колку време ке опадне и колку степени и уште доколку имаш одлична изолација климата ќе се упали кога..ќе падне температурата на плафонот..мене ми доаѓа ладно од подот..
Во претходниот случај момчево имаше бродски под..со 10см изолација под ламинатот .. што јас го немам..
Ти сакаш да ги срушиш законите на физиката..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Пријателе немам фикс идеи..
Само споделувам мое искуство,
Бујрум повели на кафе кај мене и ќе видиш кога ќе ја изгаснам климата што се случува. Во 70м2 и 2.8м висина.ќе осетиш..и самиот,ќе ја мериме температурата на подот и плафонот за колку време ке опадне и колку степени и уште доколку имаш одлична изолација климата ќе се упали кога..ќе падне температурата на плафонот..мене ми доаѓа ладно од подот..
Во претходниот случај момчево имаше бродски под..со 10см изолација под ламинатот .. што јас го немам..
Ти сакаш да ги срушиш законите на физиката..
Pročita negde deka pišuvam za tvojot slučaj?
Ti se mešaš vo mojot slučaj i tvrdiš deka ne e točno? E toa e nedozvoleno, a ti za tebe pišuvaj što sakaš razbra?
 
Член од
19 ноември 2022
Мислења
22
Поени од реакции
35
Јас навечер ја форсирам ради блоковите и бидејќи не спие никој во таа соба, математикава до сега е одлична,
односот е 4-5(ефтина струја) према 1 ( скапа струја).
Кој има можност нека проба, нека си истестира да даде некој степен повеќе навечер, поготово тие со изолација
Повеќе вакви корисни информации за нас обичните смртници 1669301426896.png
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Pročita negde deka pišuvam za tvojot slučaj?
Ti se mešaš vo mojot slučaj i tvrdiš deka ne e točno? E toa e nedozvoleno, a ti za tebe pišuvaj što sakaš razbra?
Ти пиеше е нешто денеска или глумиш лудило..
Имаш здраво рацио или со сила глумиш
ај прочитај каде си ме коментирал..
Твојата дрскост и лажење нема граница а потоа обвинуваш други..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Imam 2-3 prasanja:
1. Sto pari ja kupi klimata
2. Dnevna potrosuvacka kolku ti e od 00 do 00
3. Dali klimata ti e zadskriena pod terasa ili e direktno izlozena na sneg/dozd?
1. 72 илјадарки (со вклучен wifi е моделот)
2. Изминатиов месец дена 2-3kw на ден, а од вчера дека залади и кремав +1С барана температура на далечинско па почна да крева над 4kw во 24h.... вчера утрото постирав и HomeAssistan Grafana графикони со модулација и скрин од Shelly1PM мерачот за последните 24ч (значи од 22.11.2022 9:30 утрото до 23.11.2022 9:30 утрото) со утрински температури од -1С според прогноза, поставена на 23.5 од 22-07часот па намалува со тајмер на 22.5. Ауто фан подесување и разотворени врати од цел спрат од куќа 65м2.
IMG_1981.PNG


Ноќеска малку покачила ама прогнозата беше за -1С во утринските часови.
Screenshot 2022-11-23 at 09.45.28.png
3. На отворено. И ја врни и ја дува.... ама е на јужна страна од куќата па преку ден и сонце ја грее од кај пладне до кај 5-6.

Еве и денешен скрин од Shelly мерачот.

IMG_1988.PNG
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Imaš nekoj fiks razmisluvanja i toa e toa.
Mene me naprae puzder, parafraziram: "kako moželo da ima uednačena T vo prostorijata ako klimata raboti on/off i ne modulira so 200W" i ušte "senzorot e glupost da se pomera so toa ne se dobivalo ništo".....
Eve kaj mene so mala igra so senzorot imam situacija sega koga e toplo klimata ne odi pod 400W, pali gasi no jas na zadadeno 22C imam baš 22C i baš me briga so kolku W raboti, vo prosek potrošila 325W/h vo 40 m2 , ova e četvrta zima, vo minatite 3 ne greeše i vo najladnoto (ne 40 tuku 30m2), nemavme potrebi od dodatno greenje, tivka, neprimetna, jas zadovolen.
Ama @ROBERT 11 vika izričito deka ne može toa e rezervirano samo za japonci, abe gluposti teški.
Što ako kinezov moj ima softverče koe zelo vo predvid deka gore e +2-3C od podot i deka klimata će odi vo režim on/off koga e potoplo pa se pali pobrzo i ne čeka po pola čas da padne T vo prostorijata?
Inače senzorot morav da go premestam bidejći klimata e blisku do lev bočen zid ( moraše tuka da bide) inače pak dobro bi rabotela.
Haierov vredi da se kaže koga isklučuva kompresorot duva ušte malce, gi podiga perkite i turbinata zapira so vrtenje, a pak dobro meri na usis da vkluči na vreme kompresorot, kako samo uspeale glupive kinezi ne znam.
Koga nadvor e pod 6-7C milina si modulira, ne gasi gree sve pet, odmrznuva na minusni T baš koga treba i kolku treba, jas pak zadovolen.
Кого спомнуваш овде
Автоматски споено мислење:

Не ти е срам да лажеш на тие години..
Дека не си ме коментирал..
Што човек си ти и ..
Не се менувала температурата..
Секој дома може да провери кога е поизедначена температурата кога климата работи или кога е исклучена..
И на мали деца им е јасно ама тебе не.
Доколку го извадиш сензорот кој се наоѓа под една пластика..од ладниот воздух кој се гребат климата се гасне при дефрост или при повторно вклучување..второ има одредена граница до кое може да се продолжува сензорот од зависност на отпорноста

И сеа јавно те повикувам..да кажеш дали ме коментираше или не ..ама ти немаш образ и не си личност..
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

Кого коментираш тука
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
A be nepismen, ti razlikuvaš slučaj tvoj so slučaj moj? Koj buzdovan si ti!!!!!!!!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
A be nepismen, ti razlikuvaš slučaj tvoj so slučaj moj? Koj buzdovan si ti!!!!!!!!
Тие прикаски продавај ги на син ти..не на мене.
И сам себе се девалвираш и понижуваш со твоите лаги и глупости не мене..
За жалење си ..искрено..
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
1. 72 илјадарки (со вклучен wifi е моделот)
2. Изминатиов месец дена 2-3kw на ден, а од вчера дека залади и кремав +1С барана температура на далечинско па почна да крева над 4kw во 24h.... вчера утрото постирав и HomeAssistan Grafana графикони со модулација и скрин од Shelly1PM мерачот за последните 24ч (значи од 22.11.2022 9:30 утрото до 23.11.2022 9:30 утрото) со утрински температури од -1С според прогноза, поставена на 23.5 од 22-07часот па намалува со тајмер на 22.5. Ауто фан подесување и разотворени врати од цел спрат од куќа 65м2.


3. На отворено. И ја врни и ја дува.... ама е на јужна страна од куќата па преку ден и сонце ја грее од кај пладне до кај 5-6.

Еве и денешен скрин од Shelly мерачот.

Прегледај го приврзокот 355654
Iskreno za Mitsu od 1200 evra i ne se nekoi impresivni brojki.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
Целиот проблем овде (на форумот сум повеќе од една година) е што од некои уреди знаете што да очекувате при купувањето, бидејќи имаат Eurovent сертификат. И во ред е што таквите уреди чинат малку повеќе. Останатите немаат сертификат и би требало да чинат помалку. Купувачот презема сопствен ризик и пожелно е да се читаат кориснички искуства за такви уреди, но, велам, уредот треба да чини помалку. Има и поевтини и одлични уреди без Eurovent.

Проблемот се јавува кога се обидувате да продадете такви уреди по цени како овие први, сертифицирани., + да се побара од клиентите сами да ги тестираат со различни режими на тестирање кои не се наменети за крајниот корисник. Секој автомобил има таканаречен сервисен режим (service mode). Па, не сум слушнал некој да вози така кола цел ден. И не сум слушнал никаде до сега, некој автосалон да советува така клиенти.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Iskreno za Mitsu od 1200 evra i ne se nekoi impresivni brojki.
Може... jас поимпресивни на форумов не сум видел до сега...
Ај некој со Daikin UruruSarara може ќе дојде да сподели искуство... ама тежок си бил за импресионирање ;)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Може... jас поимпресивни на форумов не сум видел до сега...
Ај некој со Daikin UruruSarara може ќе дојде да сподели искуство... ама тежок си бил за импресионирање ;)
Da ne me svatis pogreska, se ok e toa no eve primer mojava glupa Aeri klima do pred 2 dena dnevno trosase 6-7kw ama nikogas temp ne bese spustena pod 23stepeni poslednite 2dena zenata ja pusta i na 24/25 i dnevno trosi od 8/9kw sto znaci ti zasteduvas nekoi 500 den mesecno a mojava e postavena na sever sonce posleden pat e videla koga ja izvadija od pikapot da ja montirat. Mene toa sto me arese kaj Mitsu e sto se mnogu tivki.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Da ne me svatis pogreska, se ok e toa no eve primer mojava glupa Aeri klima do pred 2 dena dnevno trosase 6-7kw ama nikogas temp ne bese spustena pod 23stepeni poslednite 2dena zenata ja pusta i na 24/25 i dnevno trosi od 8/9kw sto znaci ti zasteduvas nekoi 500 den mesecno a mojava e postavena na sever sonce posleden pat e videla koga ja izvadija od pikapot da ja montirat. Mene toa sto me arese kaj Mitsu e sto se mnogu tivki.
Твојата Аери веројатно не "работела" ни 12 од вкупно 24 часа а потрошила дупло повеќе (под "работела" подразбирам всушност да дува топлина, а не да стои уклучена ама да дреми во тој познат он-офф мод на работа)
Мојата работела 24/24 со просек 200w и потрошила упола.... ништо импресивно што викаш...

Ама во право си.... имрепсивноста не е во разликата во тие 3-4 kw....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom