Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
А ти со каква мериш?
Попрво едуцирај се Злате со што мери а за тоа имаше пост на темава ихаа таму лани негде имаше дискусија си ја пропуштил изгледа....линк ако ти треба да научиш дане се правиш наудрен ако ти треба пиши
Автоматски споено мислење:

Дај бе олади малку, намали тоа климата!
Какви црни лабаратории и тестови баеш кога на апла 5.5ка и лепите налепница од 3.5!?
Жито маркети се поконзистентни со лепенките отколку вие!

И @riker збунет што не му оди испод 400w!
Нека ѕирне и фанот колку му е макс! Упс, 800м3!
И многу јако греела во споредба со некоја 3.5ка! Па наравно кога не е 3.5ка!
И струја мкне како за 5.5ка! 2.5кв не е шала!
Донегде си у право...и добро што си ги укапирал моќностите на Амбер Нордик и која колку е јака.

А кој што сака да научи
Митсубиши LN35VG најскапиот модел на Митсубиши кај нас со цена од околу 100.000ден дали со вифи или без незнам...на Tbiv дава 3.2kw
Митсубиши LN35VGHZ Нордикот на Tbiv дава 4.0kw (значи 800w повеќе) ??
И за двата модела Bivaletna Т е -10....ама вторава Нордиков нели до -25 а бивалетна само -10 ....нејасно нели ? :)
Колку што пратев Нордикот низ ЕУ државиве има цена како обичната кај нас....ама таа бар појше дава.
Изволте документација од производителот (џаба на Еуровент ке барате истото е, прво у фабрика прават тест по исти терк)
Ај утре ке цртаме
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
И ти за што си сеа за Еуровент ли? Ти од Еуровент ли имаш клима?......дај сликај ја надворешната и внатрешната да видиме што пишува на нив , дали стои Еуровент, дали стои Made In Eurovent, Тајван, Turkey...сликај па јави се.
Стрелец, нема што да цртаме :). На моите клими пишува Made in Thailand, може да пишува и Made in China, тоа не е важно. Важно е моите модели да се на страницата Eurovent. Па јас како купувач погледнав прво тоа. И тоа ми беше доволно и во реалноста испадна вистина. И во Лос Анgелес и во Рим и во Берлин и во Белград моите клими секаде ја имаат истата ознака LMCE. Батали "ке цртаме" :)
Ако тој сертификат не е важен, зошто за некој модел Gree нагласуваш дека има Eurovent, и сеуште не си сигурен дека е истиот Amber
Od pred nekoj den nov model na Gree Amber se pojavi na Eurovent sto mislam deka e istiot sto se prodava i kaj nas i go preporacuvam na sekoj sto bara saglam klima za 35m2.Eurovent Ladenje PdesignC 3.5
SEER 8.5 A+++
Прегледај го приврзокот 335621

Eurovent na Greenje Pdesignh 3.2kw
SCOP 4.4
A+(Average) -vo Sredna klimatska zona t.e do -10 greenje

Прегледај го приврзокот 335620
Прегледај го приврзокот 335623
Average Bivalentna Temperatura Tbiv = -10c
3,2kw na -10 so Cop 2,35
(bez bekap dogrevanje tuku Full 3,2kw na -10)
Прегледај го приврзокот 335619

Amber Premium....super modelce, so EEV ventil, greenje do -22, vgraden grejac na tacna vgradeno WiFi !!!
Значи, кога клима Gree има Eurovent сертификат, тоа е важно, а кога Gree уред нема Eurovent сертификат, тогаш не е важно.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Moze i so Infrared da meris
AMA Ako sakas da se pofalis deka najshtedliva e TVOJATA klima i primer duva 50c so 600 a trosi edvaj 90w treba od Aliexpress da si poracas termometri kako tie na @zlatko_ti412 sto moze da gi setiras so +-5stepeni korekcija, pa da ti pokazuva primer na usis -5c poniska temperatura od realnata a na izduv +5 poveke od realnata/tocnata i da gi ponistis merenjata sto vo laboratorija gi imaat izmereno i proizvoditelite :lolzz:
И лани ми јајше лања за мерачите... па ти го снимив видевцево специјално за тебе... сеа пак?
Сеа ќе речиш магии му прам на термометаро дури снимам исто да покажуваа двете хуихихих

Автоматски споено мислење:

А кој што сака да научи
Митсубиши LN35VG најскапиот модел на Митсубиши кај нас со цена од околу 100.000ден дали со вифи или без незнам...на Tbiv дава 3.2kw
Митсубиши LN35VGHZ Нордикот на Tbiv дава 4.0kw (значи 800w повеќе) ??
И за двата модела Bivaletna Т е -10....ама вторава Нордиков нели до -25 а бивалетна само -10 ....нејасно нели ? :)
Колку што пратев Нордикот низ ЕУ државиве има цена како обичната кај нас....ама таа бар појше дава.
Изволте документација од производителот (џаба на Еуровент ке барате истото е, прво у фабрика прават тест по исти терк)
Тачноооо... докажано со светски признат сертификат каков што тоа твојата Амберка може да сонуваааа :kezec:
Затоа и Мицубишито ја има на Шведската листа како ДОБРА ПОНУДА споделена 10 страни уназад.... а Грее Амберката ја њјама!

Башка тоа... ај сеа ти кажи ако знаеш (и докажи де) при какви подесувања на уредот се резултатите од овие тестови?
Нормална (rated) употреба или пуштени до даске на MAX температура (31С) и MAX вентилатор од далечинско?
Автоматски споено мислење:

Можеби е глупа споредбата ама мислам дека држи. Хитачито колку лошо грееше толку пак екстремно добро ладеше. Од сите набројани убедливо најмоќно на ладење.
Убаво ќе беше да го споделеше и точниот модел од Хитачито....

Уште не сум успеал да сконтам дали е поеконмично климата да работи на аутофан или на фиксна брзина, на пр на 3 од 5. Поставена на фиксна брзина влече помалку струја ама пак ми изгледа како да има подолги циклуси на работа. Совет?
Го загрева просторот и на едниот и на другиот начин
Најекономично е на ауто... ако е добра климата де.... со добра модулација да одржува стабилна температура со најмала потрошна.
Следно економично е на максимален фан.... најголем COP ќе извади.... ама не е баш пријатно ако си дома...

за мојот простор ја обратно ја терам, навечер 24 - дење 21-22
И јас така некако.... како заладува надвор ги поткревам подесувањата.
До пред некој ден терав 21.5 преку ден со 22.5 навечер.
Од некни сменив на 22.5 преку ден..... навечер 23.5.
Коа ќе залади уште малку ќе прикренам уште по 1 степен... а веројатно ќе ја вклучам и втората клима во употреба :)
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Дај бе олади малку, намали тоа климата!
Какви црни лабаратории и тестови баеш кога на апла 5.5ка и лепите налепница од 3.5!?
Жито маркети се поконзистентни со лепенките отколку вие!

И @riker збунет што не му оди испод 400w!
Нека ѕирне и фанот колку му е макс! Упс, 800м3!
И многу јако греела во споредба со некоја 3.5ка! Па наравно кога не е 3.5ка!
И струја мкне како за 5.5ка! 2.5кв не е шала!
Еве вака да ти кажам стручњак. Како прво, не ја споредувам со 3.5ка затоа што не постои 3.5ка која е помоќна од неа а да не е со цена повеќе од 1000 евра. Не сум збунет, знам зошто работи како што работи и ЗАДОВОЛЕН сум така. Ако пак треба да купувам моќна клима а не сакам да дадам 100000 денари, пак ќе купам амбер бидејќи за тие пари нема подобра од неа. А ти можеш да мудруваш колку сакаш. Просторот кој го грее има термални губитоци: на +7 од 2.2кв, на 0 степени 2.97кв, на -7степени 3.68кв, на -14 степени 4.95кв. Мерењата ги правев преку ден и ноќе. Влажноста на воздухот преку ден беше околу 60% и +7 степени, оклу 22 часот на 0 со влажност околу 70% и -10 во 06 часот со влажност околу 30%, различни денови се разбира. Ако те интересира, ќе те научам како се пресметува. Максимумот на амберот е 7.2кв во лабораториски услови што значи дека има резерва од околу 30%., тоа важи за мојот простор. На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели? А дали исклучува или модулира на 150в ама воопшто не ме интересира. Инженерите кои ја дизајнирале завршиле добра работа користејќи поинаков пристап со цел да ја намалат цената. Овие јапонциве кои ги спомнувате а чинат под 1000 евра почнуваат да кашлаат веќе на -6, 7 ако не и порано. Тие од 100000 признавам дека се друга приказна. Како што реков оваа клима не е најдобра на пазарот но не постои 3.5 која е подобра од неа а има цена под 1000 евра. Вивакс, Хаиер, Самсунг, ЛГ, Панасоник, па и Тошиби и остали јапонци кои чинат под 1000 евра не можат да и припарат. Единствено можеби Даикин со некои модели ако веќе правиме муабет за однос цена - перформанси. Ако ти требаат часови за механика на флуиди и гасови и за термодинамика, отворен сум за соработка, ќе најдеме термин.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
И ти за што си сеа за Еуровент ли? Ти од Еуровент ли имаш клима?......дај сликај ја надворешната и внатрешната да видиме што пишува на нив , дали стои Еуровент, дали стои Made In Eurovent, Тајван, Turkey...сликај па јави се.
Само спин до спин.Ниедна паметна и реална работа од тебе..
Дар мар го направивте форумот..
Ама твоите приказни кај паметните не поминуваат..
Дај кажи зошто те избави ја од IT форумот .
Кога ти одговара тогаш еуровент кога не тогаш..плукате..
Секој што е малку писмен може да ги провери cop на вашите клими ..катастрофа се..
А за Амберот и останатото губре од железо немате ни сертификат ни бутур..од рака ги вадите cop и модулацијата..
Автоматски споено мислење:

Па било Кина,Тајван или каде сака. Произведено.Веќе со тие прикаски ни на мали деца не може да ги продаваш..
Автоматски споено мислење:

Еве вака да ти кажам "стручњак". Како прво, не ја споредувам со 3.5ка затоа што не постои 3.5ка која е помоќна од неа а да не е со цена повеќе од 1000 евра. Не сум збунет, знам зошто работи како што работи и ЗАДОВОЛЕН сум така. Ако пак треба да купувам моќна клима а не сакам да дадам 100000 денари, пак ќе купам амбер бидејќи за тие пари нема подобра од неа. А ти можеш да мудруваш колку сакаш. Просторот кој го грее има термални губитоци: на +7 од 2.2кв, на 0 степени 2.97кв, на -7степени 3.68кв, на -14 степени 4.95кв. Ако те интересира, ќе те научам како се пресметува. Максимумот на амберот е 7.2кв во лабораториски услови што значи дека има резерва од околу 30%. На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува некаде петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошубачка од некои 700в на час. Не е многу нели? А дали исклучува или модулира на 150в ама воопшто не ме интересира. Овие јапонциве лои ги спомнувате а чинат под 1000 евра почнуваат да кашлаат веќе на -6, 7. Тие од 100000 признавам дека се друга приказна. Како што реков оваа клима не е најдобра на пазарот но не постои 3.5 која е подобра од неа а има цена под 1000 евра. Вивакс, Хаиер, Самсунг, ЛГ, Панасоник, па и Тошиби и остали јапонци кои чинат под 1000 евра не можат да и припарат. Ефинствено можеби Даикин со некои модели ако веќе правиме муабет за однос цена - перформанси. Ако ти требаат часови за механика на флуиди и гасови и за термодинамика, отворен сум за соработка, ќе најдеме термин.
Пријателе за 60.000 -700000 денари има одлични клими...
-Во што не можат да и парираат други клими во 20-30 проценти поголема потрошувачка од другите клими..
-Во комфор на греење или модулација која со 400 вати е катастрофа од греење во 30м2
-Во снага ли која е лабараториски 7200w па мојата е 5,5 е појака и од амбер 12 и амбер 18000 нордикот и дава 10.200kw а во реални 9200kw и купена 65.0000
-Во лагите и манипулациите на греее ..
Што вели тука модулација на греење или потрошувачка од 150w кој сеа лаже
и како сеа може да браниш лаги и да застануваш на страна на лагата..
-А кога е прашање загубата на твојот простор таму требало да оди 5,5kw и секоја клима за 60000-70000 денари ке ти заврши подобро работа од Амберов
Секако го почитувам правото да бидеш задоволен..
Но биди искрен и кажи од што си задоволен..
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
796
И јас така некако.... како заладува надвор ги поткревам подесувањата.
До пред некој ден терав 21.5 преку ден со 22.5 навечер.
Од некни сменив на 22.5 преку ден..... навечер 23.5.
Коа ќе залади уште малку ќе прикренам уште по 1 степен... а веројатно ќе ја вклучам и втората клима во употреба :)
Јас навечер ја форсирам ради блоковите и бидејќи не спие никој во таа соба, математикава до сега е одлична,
односот е 4-5(ефтина струја) према 1 ( скапа струја).
Кој има можност нека проба, нека си истестира да даде некој степен повеќе навечер, поготово тие со изолација
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Само спин до спин.Ниедна паметна и реална работа од тебе..
Дар мар го направивте форумот..
Ама твоите приказни кај паметните не поминуваат..
Дај кажи зошто те избави ја од IT форумот .
Кога ти одговара тогаш еуровент кога не тогаш..плукате..
Секој што е малку писмен може да ги провери cop на вашите клими ..катастрофа се..
А за Амберот и останатото губре од железо немате ни сертификат ни бутур..од рака ги вадите cop и модулацијата..
Автоматски споено мислење:

Па било Кина,Тајван или каде сака. Произведено.Веќе со тие прикаски ни на мали деца не може да ги продаваш..
Автоматски споено мислење:


Пријателе за 60.000 -700000 денари има одлични клими...
-Во што не можат да и парираат други клими во 20-30 проценти поголема потрошувачка од другите клими..
-Во комфор на греење или модулација која со 400 вати е катастрофа од греење во 30м2
-Во снага ли која е лабараториски 7200w па мојата е 5,5 е појака и од амбер 12 и амбер 18000 нордикот и дава 10.200kw а во реални 9200kw и купена 65.0000
-Во лагите и манипулациите на греее ..
Што вели тука модулација на греење или потрошувачка од 150w кој сеа лаже
и како сеа може да браниш лаги и да застануваш на страна на лагата..
-А кога е прашање загубата на твојот простор таму требало да оди 5,5kw и секоја клима за 60000-70000 денари ке ти заврши подобро работа од Амберов
Секако го почитувам правото да бидеш задоволен..
Но биди искрен и кажи од што си задоволен..
Задоволен сум од топлината во просторијата а и потрошувачката е иста како претходно. Жена ми излезе од под ќебе а јас сум на кратки ракави и спремен :) . Кога видов дека со претходната клима не бива работава, седнав и пресметав шо ми треба. Ниту прашуавав некој, ништо. Ги погледнав карактеристиките на климите и ги намалив за 1/3, па така барав. Имаше и други клими ама оваа беше 57000 и нудеше најмногу, на хартија се разбира. Епа тоа - 1/3 и излезе најдобра понуда. Точно како што ми треба. Јас не викам дека возам мерцедес, само кажувам дека возам кола од средна класа. Верувај ми кога ќе ти кажам дека во јануари кога имаше две три моќи по -10, ефна ноќ не спиев и мерев како работи. Напишав погоре, не трепнува на толку ниска температура. Дали е добро оптимизирана? Не. Дали модулира ниско? Не. Ја користам на фан 2 и 3 освен кога сакам да мерам некој перформанс. Дали модулира воопшто? Да. Над тие фамозни околу 400в модулира по цел распон до 2670, (ако ми е точен мерачот) нагоре и надолу о најчесто е во зоната од 600 до 1200в па исклучува. Кај пријатели и познаници сум ги гледал и овие другиве клими од негова класа и оваа е звер за нив.
Амбер не е совршен производ има маани и недостатоци како и сите други. Во споредба со овие од 100000, разликата е мерцедес и ај да речеме некој голф или форд фокус. Ама едно е сигурно, грее страшно дури и премногу со пристојна потрошувачка. Максимум шо ми потрошила за едно деноноќие е 14 кв на -10 преку ноќ и 0 преку ден. Вообичаено во просек од 8 до 10 кв. За мене прифатливо
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
Еве вака да ти кажам стручњак. Како прво, не ја споредувам со 3.5ка затоа што не постои 3.5ка која е помоќна од неа а да не е со цена повеќе од 1000 евра. Не сум збунет, знам зошто работи како што работи и ЗАДОВОЛЕН сум така. Ако пак треба да купувам моќна клима а не сакам да дадам 100000 денари, пак ќе купам амбер бидејќи за тие пари нема подобра од неа. А ти можеш да мудруваш колку сакаш. Просторот кој го грее има термални губитоци: на +7 од 2.2кв, на 0 степени 2.97кв, на -7степени 3.68кв, на -14 степени 4.95кв. Мерењата ги правев преку ден и ноќе. Влажноста на воздухот преку ден беше околу 60% и +7 степени, оклу 22 часот на 0 со влажност околу 70% и -10 во 06 часот со влажност околу 30%, различни денови се разбира. Ако те интересира, ќе те научам како се пресметува. Максимумот на амберот е 7.2кв во лабораториски услови што значи дека има резерва од околу 30%., тоа важи за мојот простор. На -10 без никаков проблем одржува 22-23 во просторијата со потрошувачка од околу 1800в кога ќе се вклучи и за 5-6 минути ја симнува модулацијата на околу 600в. Дува дополнителни петнаесетина минути и МОДУЛИРА од 600 до 900в а потоа се исклучува. Значи на -10 одржува 23 степени со потрошувачка од просечно 700в на час. Не е многу нели? А дали исклучува или модулира на 150в ама воопшто не ме интересира. Инженерите кои ја дизајнирале завршиле добра работа користејќи поинаков пристап со цел да ја намалат цената. Овие јапонциве кои ги спомнувате а чинат под 1000 евра почнуваат да кашлаат веќе на -6, 7 ако не и порано. Тие од 100000 признавам дека се друга приказна. Како што реков оваа клима не е најдобра на пазарот но не постои 3.5 која е подобра од неа а има цена под 1000 евра. Вивакс, Хаиер, Самсунг, ЛГ, Панасоник, па и Тошиби и остали јапонци кои чинат под 1000 евра не можат да и припарат. Единствено можеби Даикин со некои модели ако веќе правиме муабет за однос цена - перформанси. Ако ти требаат часови за механика на флуиди и гасови и за термодинамика, отворен сум за соработка, ќе најдеме термин.
Часови по логика фалат тука, не по механика!
Пак мешаш 3.5ки, и некакви јапанци под 1000€! Освен ако беспари не ти ја дале климата… не си го за*бал системот!
Си купил 5.5ка и си ја лупнал во 30 квадрата!
Свака част!
Грее ли? Грее..! Терај магарето. Ногу е јака.
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Часови по логика фалат тука, не по механика!
Пак мешаш 3.5ки, и некакви јапанци под 1000€! Освен ако беспари не ти ја дале климата… не си го за*бал системот!
Си купил 5.5ка и си ја лупнал во 30 квадрата!
Свака част!
Грее ли? Грее..! Терај магарето. Ногу е јака.
Ногу ногу.
2+2=5 кога си ти во прашање
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Задоволен сум од топлината во просторијата а и потрошувачката е иста како претходно. Жена ми излезе од под ќебе а јас сум на кратки ракави и спремен :) . Кога видов дека со претходната клима не бива работава, седнав и пресметав шо ми треба. Ниту прашуавав некој, ништо. Ги погледнав карактеристиките на климите и ги намалив за 1/3, па така барав. Имаше и други клими ама оваа беше 57000 и нудеше најмногу, на хартија се разбира. Епа тоа - 1/3 и излезе најдобра понуда. Точно како што ми треба. Јас не викам дека возам мерцедес, само кажувам дека возам кола од средна класа. Верувај ми кога ќе ти кажам дека во јануари кога имаше две три моќи по -10, ефна ноќ не спиев и мерев како работи. Напишав погоре, не трепнува на толку ниска температура. Дали е добро оптимизирана? Не. Дали модулира ниско? Не. Ја користам на фан 2 и 3 освен кога сакам да мерам некој перформанс. Дали модулира воопшто? Да. Над тие фамозни околу 400в модулира по цел распон до 2670, (ако ми е точен мерачот) нагоре и надолу о најчесто е во зоната од 600 до 1200в па исклучува. Кај пријатели и познаници сум ги гледал и овие другиве клими од негова класа и оваа е звер за нив.
Амбер не е совршен производ има маани и недостатоци како и сите други. Во споредба со овие од 100000, разликата е мерцедес и ај да речеме некој голф или форд фокус. Ама едно е сигурно, грее страшно дури и премногу со пристојна потрошувачка. Максимум шо ми потрошила за едно деноноќие е 14 кв на -10 преку ноќ и 0 преку ден. Вообичаено во просек од 8 до 10 кв. За мене прифатливо
Се е ок..се сложувам ..
Но како сеа те грее кога не оди испод 400w ,значи во вакво време ја чекаш со часови да упали..А топлиот воздух оди на плафонот и веднаш се јавува голема разлика во температурата на подот и плафонот..и се мрзнеш..
Барем кај мене е така а тоа е закон на физиката
Освен ако не живееш во зграда,каде те греат од долната страна..
Пак овде не бранаме марки и модели..и не значи оти згрешив при купување,и сеа сум глуп,или мора да бидам задоволен..
Секој уред кој ќе го купиме,откако ќе го користиме и споредиме со други,можеме да дадеме мислење..
но на реална и рационална основа ослободени од предрасудите,диетата и гордоста..
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Се е ок..се сложувам ..
Но како сеа те грее кога не оди испод 400w ,значи во вакво време ја чекаш со часови да упали..А топлиот воздух оди на плафонот и веднаш се јавува голема разлика во температурата на подот и плафонот..и се мрзнеш..
Барем кај мене е така а тоа е закон на физиката
Освен ако не живееш во зграда,каде те греат од долната страна..
Пак овде не бранаме марки и модели..и не значи оти згрешив при купување,и сеа сум глуп,или мора да бидам задоволен..
Секој уред кој ќе го купиме,откако ќе го користиме и споредиме со други,можеме да дадеме мислење..
но на реална и рационална основа ослободени од предрасудите,диетата и гордоста..
Не бе друже, каво бранење бренд. Па и Грее. Се вклучува кога Т паѓа за 1-1.5 степен мерено горе кај него. Навистина е моќен во режим на греење, ѕидовиве се топли на допир, подот е ламинат а под него бродски под со 10см изолација, на земја. Бо куќа живеам. Значи се согласувам дека не е баш универзален климатизеров баш и затоа напишав дека седнав, пресметав, земав предвид се шо ми текна и не го жалам ниту еден денар шо го дадов за него. Инаку, да се разбереме, ако имам буџет од 100000 за клима, се знае шо се купува. Но верувај ми дека амбер не е промашување. Мислам дека во овие услови како кај мене, во просторија од 50 квадрати ќе право растур. И се мислам дека е намерно дизајниран така. Јас работам со техника и технологија, и верувај дека ако сум се заебал со некој апарат прв ќе признаам, нема тука шо да се објаснува многу.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Но како сеа те грее кога не оди испод 400w ,значи во вакво време ја чекаш со часови да упали..А топлиот воздух оди на плафонот и веднаш се јавува голема разлика во температурата на подот и плафонот..и се мрзнеш..
Барем кај мене е така а тоа е закон на физиката
Imaš nekoj fiks razmisluvanja i toa e toa.
Mene me naprae puzder, parafraziram: "kako moželo da ima uednačena T vo prostorijata ako klimata raboti on/off i ne modulira so 200W" i ušte "senzorot e glupost da se pomera so toa ne se dobivalo ništo".....
Eve kaj mene so mala igra so senzorot imam situacija sega koga e toplo klimata ne odi pod 400W, pali gasi no jas na zadadeno 22C imam baš 22C i baš me briga so kolku W raboti, vo prosek potrošila 325W/h vo 40 m2 , ova e četvrta zima, vo minatite 3 ne greeše i vo najladnoto (ne 40 tuku 30m2), nemavme potrebi od dodatno greenje, tivka, neprimetna, jas zadovolen.
Ama @ROBERT 11 vika izričito deka ne može toa e rezervirano samo za japonci, abe gluposti teški.
Što ako kinezov moj ima softverče koe zelo vo predvid deka gore e +2-3C od podot i deka klimata će odi vo režim on/off koga e potoplo pa se pali pobrzo i ne čeka po pola čas da padne T vo prostorijata?
Inače senzorot morav da go premestam bidejći klimata e blisku do lev bočen zid ( moraše tuka da bide) inače pak dobro bi rabotela.
Haierov vredi da se kaže koga isklučuva kompresorot duva ušte malce, gi podiga perkite i turbinata zapira so vrtenje, a pak dobro meri na usis da vkluči na vreme kompresorot, kako samo uspeale glupive kinezi ne znam.
Koga nadvor e pod 6-7C milina si modulira, ne gasi gree sve pet, odmrznuva na minusni T baš koga treba i kolku treba, jas pak zadovolen.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
316
Поени од реакции
655
Темава третира прашања/мислења/искуства за економичност на греењето, ама не најдов друга поконкретна тема, па ќе прашам овде:
Дали може некој да сподели искуство од користење wifi клима (класичен сплит или инвертер) во стан/куќа во која не живее? Конкретен модел и конкретен интернет провајдер.
Прашувам затоа што по други балкански форуми читам за проблеми при конекција кога климата и уредот од кој се пристапува (телефон на пример) не се во иста мрежа. Веројатно одредени портови на рутерот кој се добива од интернет провајдерот не се отворени (UPnP на пример) и истиот не дозволува пристап преку друга мрежа.
Идејата е јасна, палиш клима во викендичка и тргаш од дома, па за да се избегнат ситуации на натегање со интернет провајдери што и како да се овозможи преку портовите на рутерот, а пред купување на wifi клима, добро би дошло некое искуство околу ова.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Митсубиши LN35VG најскапиот модел на Митсубиши кај нас со цена од околу 100.000ден дали со вифи или без незнам...на Tbiv дава 3.2kw
Тачноооо...
Мала корекција на мој превид од погоре, LN35VG на Tbiv од -10С дава 3.6kw.... на -15С се тие 3.2kw

Screenshot 2022-11-24 at 14.09.24.png Screenshot 2022-11-24 at 14.08.30.png
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
99
Поени од реакции
145
Темава третира прашања/мислења/искуства за економичност на греењето, ама не најдов друга поконкретна тема, па ќе прашам овде:
Дали може некој да сподели искуство од користење wifi клима (класичен сплит или инвертер) во стан/куќа во која не живее? Конкретен модел и конкретен интернет провајдер.
Прашувам затоа што по други балкански форуми читам за проблеми при конекција кога климата и уредот од кој се пристапува (телефон на пример) не се во иста мрежа. Веројатно одредени портови на рутерот кој се добива од интернет провајдерот не се отворени (UPnP на пример) и истиот не дозволува пристап преку друга мрежа.
Идејата е јасна, палиш клима во викендичка и тргаш од дома, па за да се избегнат ситуации на натегање со интернет провајдери што и како да се овозможи преку портовите на рутерот, а пред купување на wifi клима, добро би дошло некое искуство околу ова.
На две клими имам wifi. Проблеми никакви. Интернет од а1, рутерот мој и без aktiven UPNP
 

Kajgana Shop

На врв Bottom