Најекономично греење (затоплување)

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
76
Поени од реакции
67
Hi na svi nie cel zhivot se zatopluvame na drva! Ama kaj nas ima mn shuma vo sopstvenost na Република Македонија и затоа ни се исплаќа!
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Дали некој знае кое е најдобро и најекономично (нејевтино) решение за греење на простор од 15 m2?
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Еве за @Alex66 подетелно објаснето а и @nik1 да научи нешто не само да нафрла марки ;)
Две клими со соодветни енергетски како што налага регулативата 626/2011 означена на секоја Енергетска таму при дното на енергетската.
Прегледај го приврзокот 341920 Прегледај го приврзокот 341923

Ајде прво Митсу да го прочитаме.
Климата ке биде со А+ ефикасност до -10 надворешна температура и годишно за 4910 часа греење во Умерената климатска зона ке потроши 781Kwh.
Во топла климатска зона или ако климата е монтирана негде со слична клима како во Атина и Ефикасноста/класата пресметана за само 3590 часа работење или 55дена помалку од Умерената климатска зона со 4910часа нормално дека и помалку струја во грејна сезона ке потроши и ке биде А+++ :)
Ај сега колку Топллина ке произведе и како се пресметува тоа...па само треба да се помножи потрошеното со ефикасноста или:

4.3x781=3358kwh годишно топлинска енергија ке даде климава за таа цена и енергетска ефикасност 4.3/А+.
Истото се добива и ако се помножи PdesignH со 1400....или 2,4x1400=3360 (mali otstapki ima zaradi zaokruzuvannjata na energetskite)

Сеа втората клима на Грее да видиме колку Топлина дава:
4.4x1018=4479kwh годишно топлинска енергија ке даде климава за таа цена и енергетска ефикасност 4.4/А+.
И по вториот начин 3,2x1400=4480

Или да закључам разликата е 4479-3358=1121kwh т.е 1121kwh повеќе Топлинска енергија ке предаде Грее климата од овој Митсу модел. Или поинаку кажано, кога Митсу моделов би произвел топлина како другава клима тогаш енергетската класа би паднала на А класа или B што би било под минимумот од класата А+ за да може да се продава во Еу.

Затоа барајте си прво ергетска за климата што сте наумиле да ја купите, споредете ја со друга марка модел и ке ви стане појасно која е подобра ;)
Според регулативата на ЕУ 626/2011 секоја клима МОРА да има енергетска така да, да не ве лажат за колку м2 е некоја клима а не ја покажуваат енергетската и споредувате после квадрати што нема врска со испорачаните Kwh топлина ;)

Прегледај го приврзокот 341926
Tolku ne gi zemam za seriozen pokazatel energeskte nalepnici, zasto na nesertificirani klima uredi od EUROVENT me bunat i ne davaat toceni podatoci.
Prvo prosto prasanje odgovori mi pa posle ke postavuvas prassanja :)
Nemora do Helsinki da ideme, eve do Strazbur, sto e ova A++(6.1/4.0) moze da ni objasnis A++ sto prestavuva ?
I dali se slozuvas so edna vakva prezentacija na poimot "Energetska klasa" pa u zagradi (SEEER/SCOP) i napred samo edno A++ ?
Za nesto/kroz nesto valjda treba da ima A++/kroz nesto neli :)
Znaci nebitno e sto modelot e toj...za bilo koja e istoto
Прегледај го приврзокот 347423
Eve drugo modelce so opis deka e A++
Прегледај го приврзокот 347424
A na energetskata oficijalno dadena od Smsung ima dve klasi edna A++ i vtorata samo A. Sto e A++ a sto e A tuka ? Toa plaviot ventilator kaj koj pisuva SEER znaeme deka e klasa za ladenje (i po bojata e jasno nemora SEER da se znae) a crveniot e za greenje t.e klasata za Greenje.
Прегледај го приврзокот 347425

EVe i karta kako pomos :)
Прегледај го приврзокот 347426
odgovorot ti go dadov vo replikata pogore,i pak ke ti kazam .Ne kupuvam klima ured prema energetski nalepnici kade mozis da go steluvas SKOP.
Evo licno jas kupiv klima so A+ klasa,a mozev za parite da kupam A+++ i plusojte tolku ne me vlecat.
Tabiet mi e da kupuvam samo sertificirano.
Aj sega odgovori mi ti na prasanjeto.
1.Kako vlaznosta odlucuva vo performansite na klimauredite?
2.So koja vlaznost Eurovent gi testira uredite?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дали некој знае кое е најдобро и најекономично (нејевтино) решение за греење на простор од 15 m2?
Инвертер 2.5кв на пример, а може и 3.5 ако е за никаде изолацијата или прозорите.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Tolku ne gi zemam za seriozen pokazatel energeskte nalepnici, zasto na nesertificirani klima uredi od EUROVENT me bunat i ne davaat toceni podatoci.

odgovorot ti go dadov vo replikata pogore,i pak ke ti kazam .Ne kupuvam klima ured prema energetski nalepnici kade mozis da go steluvas SKOP.
Evo licno jas kupiv klima so A+ klasa,a mozev za parite da kupam A+++ i plusojte tolku ne me vlecat.
Tabiet mi e da kupuvam samo sertificirano.
Aj sega odgovori mi ti na prasanjeto.
1.Kako vlaznosta odlucuva vo performansite na klimauredite?
2.So koja vlaznost Eurovent gi testira uredite?
Otece so taa vlaznost, ama nekaza na koja vlaznost mislis, kaj sto e nadvoresnata ili vnatresnata edinica?
I vtoro, mnogu me interesira eve ja lupnam primer 40% nadvor a ti ke reces ne e tocno, ama bitno e kako ke go dokazes toa jer tie pravilnici kako se testira pod koi uslovi kostaa izmegju 100 i 300eura.
Da ne bide tvojot odgovor ti kazal komsijata :)
A Procedurite ne se besplatni kaj sto moze da se najde odgovorot koj bi bil validen...
EN 14511 kosta okolu 100eura
EN 12102 kosta okolu 200eu
i glavnoto Test Procedurata za SCOP
EN 14511 kosta okolu 300eura
Neveruvam deka gi imas ;)

Kolku sto gledam vo test reportite za SCOP sto e i edinstvenata cel na tie testovi...da se odredi Energetska klasa po klimatska zona... nikade ne se spomnuva vlaznost, se spomnuva vnatresna temperatura 20C, i nadvoresna temperatura na koja se pravi test +12 +7 +2 i -7, za vlaznost nema dadeno podatok...i sea ako za cela EU e nebitna vlaznosta Ti pisi im da ja navedat u reportite.
Kakva i da e vlaznpsta bitno e sto site klimi se testiraat na ista vlaznost sto nisto ne menuva vo prikaskata.
Toa e isto so izborot na vnatresnata Temperatura na koja se testirani od 20C, za sve nad 20C vnatresna temperatura nevazat tie klasi.
A toa se prasanja od tipot kolku ke platam struja za X kvadrati ako gream dnevna na 22C i da bide 22C nonstop 24/7.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo,bi gi zamolil poeduciranite clenovi za mislenje vo vrska so MITSUBISHI HEAVY klimite,pokonkretno modeli:SRK/SRC35-ZS-W I SRK/SRC25-ZSX-W,energetska efikasnost,performansi.
Kako brand se skapi,dali navistina vredat?
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Vivax AERI+



Fala ti.
Ovaa od 75k resiv da ja zeam sea ja nema nikade tek vonoemvri ke stigne ama za sigurno neznaat koga sto.
Автоматски споено мислење:

Јас користам Gree парапетна, греам 75 м2 презадоволен.
Кај сакаш да ја ставиш, кука , стан, изолација има-нема ?
Kuka, 2 sprat. Izolacija so stiropor nemam no fasada si ima od pred 20godini. PVC sea smeniv novo.
Sakav Gree da zemam ama sea taa sto ja odbrav GREE GEH18AA-K6DNA1F ja nema nikade.
Za Vivax se mislev https://klimi.mk/product/179 ama izduv ima samo od gore, dolu ne.
Se mislam sega dali da ja zemam Vivax ACP-18CT50AERI+R32 https://klimi.mk/product/583 65000 ama neznam uste sto da pravam.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Fala ti.
Ovaa od 75k resiv da ja zeam sea ja nema nikade tek vonoemvri ke stigne ama za sigurno neznaat koga sto.
Автоматски споено мислење:


Kuka, 2 sprat. Izolacija so stiropor nemam no fasada si ima od pred 20godini. PVC sea smeniv novo.
Sakav Gree da zemam ama sea taa sto ja odbrav GREE GEH18AA-K6DNA1F ja nema nikade.
Za Vivax se mislev https://klimi.mk/product/179 ama izduv ima samo od gore, dolu ne.
Se mislam sega dali da ja zemam Vivax ACP-18CT50AERI+R32 https://klimi.mk/product/583 65000 ama neznam uste sto da pravam.
Parapetnata Konzolna Vivax AERI+ e odlicna Duva i vo Gorna i vo Dolna zona ke bides zadovolen od klimata

 
Член од
18 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Parapetnata Konzolna Vivax AERI+ e odlicna Duva i vo Gorna i vo Dolna zona ke bides zadovolen od klimata

Ti blagodaram sto mi posveti vnimanie, use ova i ne dosaduvam, pomagaj da odlucam.
1. Vivax ACP-18CT50AERI+R32 - 65000den (mi ja davaat so ubav popust za 56000den)
2. Gree GEH18AA-K6DNA1F - 72000den

Greeto vo karakteristiki gledam pisuva podobar izduv, kap za greenje 6.8max i sl.
Dali vredi da dadam 16k poveke , dali ona so ke go dobijam so greeto ke bide tolku podobro od vivaxot.
Fala epten na vnimanie i mislenje.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Ti blagodaram sto mi posveti vnimanie, use ova i ne dosaduvam, pomagaj da odlucam.
1. Vivax ACP-18CT50AERI+R32 - 65000den (mi ja davaat so ubav popust za 56000den)
2. Gree GEH18AA-K6DNA1F - 72000den

Greeto vo karakteristiki gledam pisuva podobar izduv, kap za greenje 6.8max i sl.
Dali vredi da dadam 16k poveke , dali ona so ke go dobijam so greeto ke bide tolku podobro od vivaxot.
Fala epten na vnimanie i mislenje.
Moj sovet e da go odberes Vivax ( odlicen Konzolen/Parapeten model ) no sepak tvoja si e odlukata
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Moj sovet e da go odberes Vivax ( odlicen Konzolen/Parapeten model ) no sepak tvoja si e odlukata
Moze da objasnis zasto da go odbere modelot od vivax, vo sto e podobar od modelot od gree ?
poso jas go imam toj model na gree pa bas me zainteresira dali e nekoa objektivna pricina ili navivacka
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Otece so taa vlaznost, ama nekaza na koja vlaznost mislis, kaj sto e nadvoresnata ili vnatresnata edinica?
I vtoro, mnogu me interesira eve ja lupnam primer 40% nadvor a ti ke reces ne e tocno, ama bitno e kako ke go dokazes toa jer tie pravilnici kako se testira pod koi uslovi kostaa izmegju 100 i 300eura.
Da ne bide tvojot odgovor ti kazal komsijata :)
A Procedurite ne se besplatni kaj sto moze da se najde odgovorot koj bi bil validen...
EN 14511 kosta okolu 100eura
EN 12102 kosta okolu 200eu
i glavnoto Test Procedurata za SCOP
EN 14511 kosta okolu 300eura
Neveruvam deka gi imas ;)

Kolku sto gledam vo test reportite za SCOP sto e i edinstvenata cel na tie testovi...da se odredi Energetska klasa po klimatska zona... nikade ne se spomnuva vlaznost, se spomnuva vnatresna temperatura 20C, i nadvoresna temperatura na koja se pravi test +12 +7 +2 i -7, za vlaznost nema dadeno podatok...i sea ako za cela EU e nebitna vlaznosta Ti pisi im da ja navedat u reportite.
Kakva i da e vlaznpsta bitno e sto site klimi se testiraat na ista vlaznost sto nisto ne menuva vo prikaskata.
Toa e isto so izborot na vnatresnata Temperatura na koja se testirani od 20C, za sve nad 20C vnatresna temperatura nevazat tie klasi.
A toa se prasanja od tipot kolku ke platam struja za X kvadrati ako gream dnevna na 22C i da bide 22C nonstop 24/7.
Pa se razbira deka mislam na nadvororesnata vlaznost, za rabotata na nadvoresnata edinica na neiziniot usis,a vnatresnata na 20c ,i toa merena na usis,vlaznosta ne tolku bitna za vnatre(relativna vlaznost na sobna temperatura).
Kolku treba da bidi za da mozi da prdizvika defrosti i pri pzitivni temperaturi, sigurno ne e kako sto bi nagagal ti, od okolu 40%, zatoa sto taa vlaznost ne predizvikuva defrosti ,no sepak i taa e dovolna za da gi namaluva performansite pri odzemanje na toplinata.Najmalce za da predizvika defrost na uredot treba da bidi okolu 85% za da i koga e pozitivna temperaturata nadvor ,so neiziniot maksimalen Input.
Na site specifikacii sto gi objavuva Toshiba veke pri temperatura od 5c pocnuva da gi vkalkulira.
Toa i go prikazuva i graficki,ako pogledas vo neizinite servis manueli.
Toa se vkalkulirani defrosti i predizvikuvaat pad na toplotnite performansi, koja ne mala na t.od 7c do 5c,i iznesuva okolu 35%,a normalno i pad na COP vrdnosta, i ja sledi so dopolnitelen pad do -15c.Taka da uste pri sartot Toshiba od 24btu gubi (88oo-6591)2,2kw odreden pad na COP,dodeka gubitocite do t-15c ke izubi i do 4,6kw toplina.
No seto ova ne znaci deka toa i se neizinite vistinski performansi, koga bi rabotela so pomala vlaznost. Samo garantira da i vo najteski uslovi na rabota, deka na -15 ke dade 4200kw toplina so prosecna potrosuvacka od 1900w,no nekoj toa go tolkuvaat deka taa ne mozi na -15c da ima pogolem iput 1900w.Ne, taa ke povleci poveke i od neizinata nominalna vrednost od 2350w, a neiziniot maksimum imput e 12A.Ova smetam deka e taka zatoa sto i na starata RAS 16SKV2-E Toshiba suzumi isto Made i Japan DA111A1F-20F1 kompresor na R-410 , so nom od imput 1500w slobdno drzese imut od 1900 na t -12c i dvase mnogu poveke toplina od deklariranata po moja procenka preku 4,5kw,na vedro vreme.Takov i e algoritmot za rabotaKako sto paga temperaturata vleci poveke stuja.Kolku ke dade toplina 24Toshiba SHORAI EDGE so DX151A1T-30N, made in Japan kompresor,na-15c neznam ,ama sum siguren deka ke dade poveke od 4200W dokolku ne fati poznatiot Bitolski sinjak (smrt za klimite).
Ovie tabeli skoro vo potpolnost se slozuvaat so eurovent i im veruvam.
Toshiba ne ja prikazuva toplotnata mok bez vkalkulirani defrosti,od 5c i nadolu.E sega kokavi ke bidat neizinite maksimalni vrednosti toa ke zavisi od samata RELATIVNATA vlaznost nadvor na usis ,znaci mozat da bidat i pogolemi ako e pomala vlaznosta.
E nekoj proizvoditeli nemaad takov princip pa pokazuvaat vrednosti bez vkalkulirani vlaznosti,gi ima od site marki,i japonski i kineski,korejski,Pa na -15 stepeni posto ne podlezi na eurovent test go pokazuvaat nivniot maksim,ama dali e toa so vkalkulirani defrosti toa e znak?
Zata postoi EUROVENT.
Ubavo e sekoj proizvoditel da dava vakvi iskreni tabeli ,sekoj ke znae pravilno da si odberi vo soodnos so negovite toplotni zagubi,da ne bidi napamet.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Moze da objasnis zasto da go odbere modelot od vivax, vo sto e podobar od modelot od gree ?
poso jas go imam toj model na gree pa bas me zainteresira dali e nekoa objektivna pricina ili navivacka
Vivax e podobar vo modulacija nema suvi defrosti poekonomicen e od Gree dodeka pak Gree ima cesti on-off ciklusi visoka modulacija nepotrebni suvi defrosti taka da moj sovet e Vivax a clenot sam neka si odluci sto ke kupi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom