Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ne bi da se mesam, ama se gleda deka fizika ic ne razbiras...
NISKOMONTAZNA vs VISKOMONTAZNA VNATRESNA EDINICA!
Dosta se vodese debata kineski vs japonski vs korejski inverteri dojde i debata na gorenavedenito naslov.
Slusam i povremeno citam,po razni forum, i sum sretnal,deka niskomontaznite uredi poveke greele od visokomontaznite,i se dvoumev za moj vtor inverter sto da kupam.Si velam aj ke kupam niskomontazna i si pocnav da razmisluvam poznavajki ja moeto nekoe si osnovno poznavanje od fizikata(zavrseno osnovno vecerno uciliste).
Dali navistina nisko montaznite uredi ,poveke greele od vioko montaznite.MIT ili VISTINA.
E filipinec,pa istata visokomontazna ke si ja stavis dolu,pod prozorot i poveke ke te gree.E dali e navistina mislis deka navistina poveke ke te topli be filipinec.Hm.......!
More ke si kupam poskapa ama orginal neka e niskomontazna,poke ke ja lici sobava.HM......!
I naednas mi svetna vo glavata,da ako ja montiram gore.
Visokomontaznata ima 5c povisok usis a izduvot ke i bide povisok pri isti input,vo soodnos ako ja namestam pod prozorec.

I si pravam sledna matematika.
Za mojata prostorija.
-Prosek 700m3/h
-delta T potopol usis za 5c selzis
700 x 1,2 x 5 : 3600=1,17 kw ke dobijam pogolema toplina,na sekoj h ili za cel mese po 720 casa ke dobijam 840 kw pogolem toplina.Pa taka si ja montirav gore na 10cm od tavanot.
E pa sega jas tolku znam od fizika,za tolku me naucile,ako znajs ti poveke napisi i prosfetlime-ne ,ne samo mene tuku i drugive citateli.
Za ova mozi da debatirame do beskonecnost,ama na koj kolku mu vajca glavceto toa ke go svati.
Ova bese eden prost primer za malce da gi razmrdame mozocinata,a ne samo vleci laden vozduh i poke gree.HMMMMMM...........!?
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
NISKOMONTAZNA vs VISKOMONTAZNA VNATRESNA EDINICA!
Dosta se vodese debata kineski vs japonski vs korejski inverteri dojde i debata na gorenavedenito naslov.
Slusam i povremeno citam,po razni forum, i sum sretnal,deka niskomontaznite uredi poveke greele od visokomontaznite,i se dvoumev za moj vtor inverter sto da kupam.Si velam aj ke kupam niskomontazna i si pocnav da razmisluvam poznavajki ja moeto nekoe si osnovno poznavanje od fizikata(zavrseno osnovno vecerno uciliste).
Dali navistina nisko montaznite uredi ,poveke greele od vioko montaznite.MIT ili VISTINA.
E filipinec,pa istata visokomontazna ke si ja stavis dolu,pod prozorot i poveke ke te gree.E dali e navistina mislis deka navistina poveke ke te topli be filipinec.Hm.......!
More ke si kupam poskapa ama orginal neka e niskomontazna,poke ke ja lici sobava.HM......!
I naednas mi svetna vo glavata,da ako ja montiram gore.
Visokomontaznata ima 5c povisok usis a izduvot ke i bide povisok pri isti input,vo soodnos ako ja namestam pod prozorec.

I si pravam sledna matematika.
Za mojata prostorija.
-Prosek 700m3/h
-delta T potopol usis za 5c selzis
700 x 1,2 x 5 : 3600=1,17 kw ke dobijam pogolema toplina,na sekoj h ili za cel mese po 720 casa ke dobijam 840 kw pogolem toplina.Pa taka si ja montirav gore na 10cm od tavanot.
E pa sega jas tolku znam od fizika,za tolku me naucile,ako znajs ti poveke napisi i prosfetlime-ne ,ne samo mene tuku i drugive citateli.
Za ova mozi da debatirame do beskonecnost,ama na koj kolku mu vajca glavceto toa ke go svati.
Ova bese eden prost primer za malce da gi razmrdame mozocinata,a ne samo vleci laden vozduh i poke gree.HMMMMMM...........!?
Eve ti uste eden predlog sto ke ja dopolni tvojata teorija, zemi si nogarki za trpezariska masa i stolici so min visina od 1.5m, za garniturata isto taka.
Taka ke si sedis na 10cm od plafonot i ke ti bide super toplo….hahahaha
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Eve ti uste eden predlog sto ke ja dopolni tvojata teorija, zemi si nogarki za trpezariska masa i stolici so min visina od 1.5m, za garniturata isto taka.
Taka ke si sedis na 10cm od plafonot i ke ti bide super toplo….hahahaha
Najdi care so ke mu prajs na zarobenata toplina 1,5m nad kaucot ka j so sedis.Adios mare,ke go topis snegot so greenjeto na tavanot ili pak komsijata (komsifkata).Barem da bese so mala akomulacija,kako termp pecka , da mozese i zadnikot da go toplis.
1,5i poveke kade sto e akomulirana 80% od toplinata vo prostoret nikogas nema da ja iskoristis,ke ja jadi buba mara.:)
Toa ona sto sakav interesentite da bidat zapoznaeni so niskomontaznite edinici.
Zatoa i velam deka se dobri samo vo kombinacja so visokomontazna vo ist prostor,inace, pa-pa,as od ekonomicnosta.
Temata e najekonomicno greenje .
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Да влезам сега со друга тема..
Мојава клима Фијутсу на стенбај троши 4.5w па сега како трошат другите клими и не ли е оваа многу, не во однос на финансиски средства, туку ..во однос на одредени норми и регулативи за намалување на со2 и како една ваква фирма од овој ранг може да си дозволи вакво нешто..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.196
Поени од реакции
3.579
Да влезам сега со друга тема..
Мојава клима Фијутсу на стенбај троши 4.5w па сега како трошат другите клими и не ли е оваа многу, не во однос на финансиски средства, туку ..во однос на одредени норми и регулативи за намалување на со2 и како една ваква фирма од овој ранг може да си дозволи вакво нешто..
Amber i Lclh isto 4.5w(so vklucen wi-fi) ama ako isklucam wi-fi =1w
Mislam deka globala site se od 1do5w standBy
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Зошто да не се грееш..кога предадената и потрошената се порамнува на секои 6 месеци
Пр. јас годишно трошам 5900kw a фотопанеливе 6kw произведуваат годишно 5700kw што значи ќе плаќам само 200киловати а тоа се 1400денари годишно.
Цена на фотоволтаици 6кв 600евра +1000-1200е други дозволи и нов двосмерен САТ..=
7200е..
Проблемот е што со моите 600е годишно потрошена ел.енергија ќе ми бидат потребни 12години да си ја вратам инвестицијата..а за 12год цената на дневната тарифа ќе биде поефтина од ноќната

.
А од каде знаеш по која цена ќе ги плаќа ЕСМ, чинам, киловатите шо ќе ги произведеш? Кога цената ќе се одредува по пазарни услови, односно ќе се плаќа спрема произведени киловати во текот на сезона. Шо значи, поефтина цена во текот на сончеви, односно летни периоди, кога сите што наместиле фотоволтаици ќе произведуваат, под предпоставка дека тоа ќе бидат голем број производители, шо физички шо правни лица. А во текот на денови кога има слабо производство, зимски период на пр., цената на KW ќе биде висока, ама киловати ќе бидат малку. И тука ќе биде заебот, за нас како физички лица, како и за се друго, како за инвертори, како за печки за пелети, ќе фрлиш 10тина илјади евра инвестиција, на крај ќе кукаш и плачеш од цената. Башка шо во тој бизнис има интерес од правни лица, односно големи инвеститори, на кои не можеш да им парираш. А кај нив, како инвестицијата, така и цената на KW е субвенционирана од државата. А кај физичките лица не. Значи, нелојална конкуренција. По мене неисплатливо. Можеби во моментов, но во догледно време, на пример во период кога се надеваш за поврат на инвестицијата, а тоа се години, ќе се сменат условите и ќе стане неисплатливо, и ќе стојат како украс на покривите.
Автоматски споено мислење:

Планирам да купам клима од телеком. Додека планирав, не ја гледам веќе понудата на два модели кои ги имав предвид за земање : Daikin FTXF 50, или Vivax 18 CX 50 AERI.Сега гледам нови понуди, или тоа што останало, оти очигледно побарувачката е голема. Од Телеком не верувам да ми дадат совети, па ве прашувам овде за совет,меѓу овие модели : Toshiba RAS-18J2KVG-Е / RAS-18J2AVG-E Seiya
Carrier 42QHG018D8SE /38QHG018D8SE Extreme 2
Daikin Sensira FTXF42D/RXF42D
Vivax ACP-18CH50AEМI R32 + WiFi модул

Фактор е се разбира и цената, ама и ефикасноста. Инаку опција е и некоја AUX. Фала ви.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, треба да греам стан од 40 квадрати, од кои 25 квадрати е дневна кујна и 10тина спална.Станот е Добро изолиран. Имам буџет од 30 илјади за инвертер клима за дневната. Кои брендови, модели да барам да купам за клима. Исто што би предложиле за спалната дали некаква греалка би била доста.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Здраво, треба да греам стан од 40 квадрати, од кои 25 квадрати е дневна кујна и 10тина спална.Станот е Добро изолиран. Имам буџет од 30 илјади за инвертер клима за дневната. Кои брендови, модели да барам да купам за клима. Исто што би предложиле за спалната дали некаква греалка би била доста.
Ако е стварно "Добро изолиран" и добра 2.5ка би ги греела сите 40м2... ако не ти пречи да спиеш со отворена врата кон спална и неколку степени пониска темепратура споредено со дневниот простор.

Е сеа тие добрите 2.5ка ти се вон буџет.... па можеш да пробаш со 3.5ка од кинеските.... ако не успева ќе бараш некое греалче да припомага во спална.
Види од Хаиер моделот тундра 3.5kw ти е во буџет, гледам на попуст као 29.990 HAIER TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CLC/1U35MEEFRA
Ако сакаш подобар бренд ќе треба да крениш буџет, најевтината 3.5ка од Мицубиши, моделот HR35... ама таа е веќе накај 42-3к....

Дополнително ќе треба монтажа па планирај буџет и за тоа....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Ако е стварно "Добро изолиран" и добра 2.5ка би ги греела сите 40м2... ако не ти пречи да спиеш со отворена врата кон спална и неколку степени пониска темепратура споредено со дневниот простор.

Е сеа тие добрите 2.5ка ти се вон буџет.... па можеш да пробаш со 3.5ка од кинеските.... ако не успева ќе бараш некое греалче да припомага во спална.
Види од Хаиер моделот тундра 3.5kw ти е во буџет, гледам на попуст као 29.990 HAIER TUNDRA GREEN AS35TADHRA-CLC/1U35MEEFRA
Ако сакаш подобар бренд ќе треба да крениш буџет, најевтината 3.5ка од Мицубиши, моделот HR35... ама таа е веќе накај 42-3к....

Дополнително ќе треба монтажа па планирај буџет и за тоа....
Moze da ni objasnis sto bi dobil za dopolnitelnite 13.000 kaj HR35 od 43 namesto Tundrata od 30k ?
IMG_20220928_223800.jpg

IMG_20220928_223852.jpg
Ok HR vadi pogolem COP na testot na -7 i trosi okolu 300w pomalce od Tundrata, ama i dava 600w pomalku toplina od Tundrata (2.2 vs 2.8) koga pomalce topli pomalce i trosi logicno....isto i na -10 Tol nisto spektakularno nema razlika, za cenata Tundrata go sije Mitsu HR uzduz i popreku ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Moze da ni objasnis sto bi dobil za dopolnitelnite 13.000 kaj HR35 od 43 namesto Tundrata od 30k ?
Прегледај го приврзокот 346450

Прегледај го приврзокот 346451
Ok HR vadi pogolem COP na testot na -7 i trosi okolu 300w pomalce od Tundrata, ama i dava 600w pomalku toplina od Tundrata (2.2 vs 2.8) koga pomalce topli pomalce i trosi logicno....isto i na -10 Tol nisto spektakularno nema razlika, za cenata Tundrata go sije Mitsu HR uzduz i popreku ;)
Не се гледаат разликите... се осеќаат... тој што не искусил не знае... ти знаеш ама се праиш на трипол.

Не дека е нешо појак конкретниот модел Мицу HR35 од Хаиер Тундра 3.5.... ама си е јапански модел и знае да си модулира ниско и да си греулка економично.... особено во добро изолирани простории... имаше ривјуа од корисникот Скоти на it.mk форумот.... иако ентри модел спушта Мицуто до 200w при греење.


Шо би се рекло.... Мицуто е КокаКола за Трундрата...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Не се гледаат разликите... се осеќаат... тој што не искусил не знае... ти знаеш ама се праиш на трипол.

Не дека е нешо појак конкретниот модел Мицу HR35 од Хаиер Тундра 3.5.... ама си е јапански модел и знае да си модулира ниско и да си греулка економично.... особено во добро изолирани простории... имаше ривјуа од корисникот Скоти на it.mk форумот.... иако ентри модел спушта Мицуто до 200w при греење.


Шо би се рекло.... Мицуто е КокаКола за Трундрата...
Ја толкувам што на Еуровент пишува ти на некој Xтаму нубец што сте му шитнале со попуст и снимил 30сек видео бегаш од факти и одговор.
Скоти што го спомнуваш и вчера ви се пожали на Митсу HR или и ова ке го прикажеш како врвна јапонцка технологија што АутоФанот е таков каков е....слаб. Сеа слаб аутофан, слабеуровент, вероватно и за вифи треба да се доплати(и касни 2-3минути) и оправдај ја цената ако можеш на Митсуто
IMG_20220929_003418.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom