Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.234
Поени од реакции
6.718
Со 15 секунди видео и притоа COP е 2.6 што воопшто не е за пофалба.
Башка такви температури лани имаше еднаш на 17 јануари и еднаш на 2 февруари.
Шо прајме септември, октомври, ноември, март, април, мај?
Вклучи, дувај 5 мин, исклучи на 800W, чекај 15 мин до наредно вклучување.
Некако лош мод на работа ко за 74000
Sekogas gi izvrtuvas rabotite za da dokazes nesto sto ni samoot ne go razbiras i se vrtis u krug so tvoite dezinformacii.
Bas obratnoto, za Dadenite 7.2kw COP od 2.6 e mnogu dobar COP ako ne i odlicen.
Znaci da ti povtoram....ne ti drzi voda muabetot samo za COP a se pravis slep kolku dava toplina....toa ti e isto ko da sedis so kolata na parking i vikas ic ne trosi. Da netrosi ama i nemrdas nigde.

U kontekst na COP mozeme i tablica da napravime kolku COP imaat aktuelnive modeli za 2022 so sertifikati neli i kolku koja kosta.Eve ja ke navedam dve kako za pocetok a moze ti da prodolzis i ja dopunis tabelata so ljubeniot ti COP ama i cenite da gi vidime ;)
Modelite i markite zasega neka ostanat tajna.
Momentalno ovie dve se i na popust :lolzz:
Model br.1.
3.5kw model, na -7 COP=2.45 za isporacana toplina 1.98kw.....cena nad 45.000den
Model br.2
5.5kw model, na -7 COP=2.55 za isporacana toplina 3,45kw....cena nad 67.000
Vidis za tie pari slabo nekako i COP i toplina jer toa se vrzani sadovi edno bez drugo neide.
Za ovakvi ne bi go menjal Amberot, i naravoucenie za site deka od tebe sovet ne se bara ;)
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.411
Поени од реакции
2.811
Дечки овие ST климатизериве што ги има во сетек каде се произведуваат имате инфо ?
ST klimatizerite se oem TCL ( odnosno ST se proizveduva vo fabrikata za klimatizeri na TCL vo Kina ) Pokraj ST i Fuego i Tesla Klimatizerite se oem proizvedeni vo TCL
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.247
Поени од реакции
6.496
Sekogas gi izvrtuvas rabotite za da dokazes nesto sto ni samoot ne go razbiras i se vrtis u krug so tvoite dezinformacii.
Bas obratnoto, za Dadenite 7.2kw COP od 2.6 e mnogu dobar COP ako ne i odlicen.
Znaci da ti povtoram....ne ti drzi voda muabetot samo za COP a se pravis slep kolku dava toplina....toa ti e isto ko da sedis so kolata na parking i vikas ic ne trosi. Da netrosi ama i nemrdas nigde.

U kontekst na COP mozeme i tablica da napravime kolku COP imaat aktuelnive modeli za 2022 so sertifikati neli i kolku koja kosta.Eve ja ke navedam dve kako za pocetok a moze ti da prodolzis i ja dopunis tabelata so ljubeniot ti COP ama i cenite da gi vidime ;)
Modelite i markite zasega neka ostanat tajna.
Momentalno ovie dve se i na popust :lolzz:
Model br.1.
3.5kw model, na -7 COP=2.45 za isporacana toplina 1.98kw.....cena nad 45.000den
Model br.2
5.5kw model, na -7 COP=2.55 za isporacana toplina 3,45kw....cena nad 67.000
Vidis za tie pari slabo nekako i COP i toplina jer toa se vrzani sadovi edno bez drugo neide.
Za ovakvi ne bi go menjal Amberot, i naravoucenie za site deka od tebe sovet ne se bara ;)
Кажи му го тоа на домаќинствата кои со 2.7кв потрошувачка многу лесно оваа зима ќе влезат во третата и најскапа тарифа во ЕВН, па кога ќе платат огромни суми на сметки објаснувај му за COP и како во Финска се нацртани графите на -30.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
633
Za mene e malce diskutabilno deka podnata klima e podobra za greenje od zidnata.
Zosto?
Mozebi podnata klima duva od ozdola,no se slucuva obraten efek od zidnata.Topliot vozduh pri greenje so podna klima ostanuva zaroben vo 1/4 od visinata na prostorot za geenje i smo pumpame naprazno toplina.
Dodeka kaj zidnata klima imame povolnost sto istiot toj topol vozduh go koristime preku cirkulacija so dogrevanje i povtorno go spustame na podot.Zatoa i poefikasno e greenjeto so zidna klima.
Podnata klima e pred se nameneta(prema mene) za onamu kade sto nema uslov da se stavi zidmna klima,kako na primer nisko potkrovje ili pomala prostorija kade sto nema uslov da se stavi zidna.
Jas si kupiv uste edna klima no sepak iako mozev i imav uslov da stavam podna,sepak se odluciv za zidna pokvalitetna.
Ako e prostorot golem i da ima uslovi da se stavat dve klimi,togas bi prifatil edna zidna so kombinacija za podna,taka da zidnata ke i pomaga na podnata da se mesa i gorniot topol vozduh,a vo nikoj slucaj ne bi stavil podna bez kombinacija na zidna,za da go toplm tavanot,kako so termo pecka,vklucena na izduv.
Sepak toa e moe razmisluvanje,a ostanatite kako sto sakat neka si pravat.
Mozebi vo tbojot otvoren prostor,od 70m2,posto imas zidna Fujitisu 18KMTA,i ne ti e udobno mozies da i stavis dopolnitelno i edna podna,taka konforot bi ti se zgolemil.
Така е,но да не забораваме оти подната клима го зема воздухот од подот така да воздухот од горните слоеви постојано паѓа надолу и го загрева рамномерно целиот простор додека кај ѕидната воздухот процесот е обратен и целиот топол воздух е горе на таванот и за да постигнеме изедначена температура на подот и таванот потребен ни е поголем фан а со тоа и помал комфор..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.974
Поени од реакции
2.223
Za mene e malce diskutabilno deka podnata klima e podobra za greenje od zidnata.
Zosto?
Mozebi podnata klima duva od ozdola,no se slucuva obraten efek od zidnata.Topliot vozduh pri greenje so podna klima ostanuva zaroben vo 1/4 od visinata na prostorot za geenje i smo pumpame naprazno toplina.
Dodeka kaj zidnata klima imame povolnost sto istiot toj topol vozduh go koristime preku cirkulacija so dogrevanje i povtorno go spustame na podot.Zatoa i poefikasno e greenjeto so zidna klima.
Podnata klima e pred se nameneta(prema mene) za onamu kade sto nema uslov da se stavi zidmna klima,kako na primer nisko potkrovje ili pomala prostorija kade sto nema uslov da se stavi zidna.
Jas si kupiv uste edna klima no sepak iako mozev i imav uslov da stavam podna,sepak se odluciv za zidna pokvalitetna.
Ako e prostorot golem i da ima uslovi da se stavat dve klimi,togas bi prifatil edna zidna so kombinacija za podna,taka da zidnata ke i pomaga na podnata da se mesa i gorniot topol vozduh,a vo nikoj slucaj ne bi stavil podna bez kombinacija na zidna,za da go toplm tavanot,kako so termo pecka,vklucena na izduv.
Sepak toa e moe razmisluvanje,a ostanatite kako sto sakat neka si pravat.
Mozebi vo tbojot otvoren prostor,od 70m2,posto imas zidna Fujitisu 18KMTA,i ne ti e udobno mozies da i stavis dopolnitelno i edna podna,taka konforot bi ti se zgolemil.
Ne se soglasuvam so tebe, konzolnata klima ima izbor za izduv vo dve nasoki, dole i gore ili samo dole.
Topliot vozduh odi sekogas gore, taka da teorijata deka ke ostane samo na 1m visocina ne e tocno.
Zidna klima nemoze nikogas da go postigne toa sto moze konzolnata.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
5
Поени од реакции
5
Пред старт на новата грејна сезона, да го споделам со вас моето прво искуство на греење со клима за минатата сезона. Се работи за спрат од кука, во Струмица, за дневна соба од 38 квадрати (3.8 х 10 м), ориентација на малите страни (3.8м) југоисток-северозапад, и они се со прозори, а долгите страни (10м) се внатрешни зидови. Куката е со нови ПВС прозори, но не е изолирана (куката е стара и цела е со зидови (25-30 цм) од оние старите прости тули ...
Климата е Toshiba Shorai 16, земена лани. Користена е без прекин - 24 часа на ден од 18.10.2021 до 27.04.2022 год, без користење на додатно грејно тело.. Добиената температура во собата беше од 20 до 22.5 во зависност од денот и од надворешната температура. Работена претежно на Auto со сетирана темп. од 21 степен (навечер), нормално од 24-26 степени и до 27-28 степени, кога беше најладно...
Потрошувачката по месеци:
18.10 - 18.11 - 478 kW
18.11 - 20.12 - 604
20.12 - 18.01 - 651
18.01 - 16.02 - 754
16.02 - 16.03 - 587
16.03 - 27.04 - 502 kW
Значи вкупно 3576 kW за цела грејна сезона или отприлика 21500-22000 денари.
Незнам дали е многу или малку, јас сум задоволен од потрошувачката...
Бидејки цел живот предходно сум се греел на дрва и сега првпат се греам на клима, впечатоците се различни... Добро е што е чисто и не му ја мислиш, но друга е топлината и некако ми фали околу 1 степен повисока температура...
Мој впечаток е дека климата е премногу “нежна“ и премногу води сметка за потрошувачката на струја (барем јас како ја користев - АУТО) и незнам дали во неа има потенцијал да одговори ако недај боже стегне 10-тина дена на -10 степени???
Затоа сакам да прашам околу режимот на работа, ДАЛИ СО ДРУГ РЕЖИМ НА РАБОТА, СО ВКЛУЧЕНА БРЗИНА 3-4-5 и ПОВИСОКА ЗАДАДЕНА ТЕМПЕРАТУРА (28-30), МОЖАМ ДА ГО ДОБИЈАМ ТОЈ 1 СТЕПЕН ТОПЛИНА ШТО НЕКАКО МИ ФАЛИ ИЛИ ПРЕМА ОБЈЕКТОТ (СЕПАК КУКАТА Е ЛАДНА) ТОЛКУ СЕ МОЖНОСТИТЕ НА САМАТА КЛИМА. Благодарам...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.907
Пред старт на новата грејна сезона, да го споделам со вас моето прво искуство на греење со клима за минатата сезона. Се работи за спрат од кука, во Струмица, за дневна соба од 38 квадрати (3.8 х 10 м), ориентација на малите страни (3.8м) југоисток-северозапад, и они се со прозори, а долгите страни (10м) се внатрешни зидови. Куката е со нови ПВС прозори, но не е изолирана (куката е стара и цела е со зидови (25-30 цм) од оние старите прости тули ...
Климата е Toshiba Shorai 16, земена лани. Користена е без прекин - 24 часа на ден од 18.10.2021 до 27.04.2022 год, без користење на додатно грејно тело.. Добиената температура во собата беше од 20 до 22.5 во зависност од денот и од надворешната температура. Работена претежно на Auto со сетирана темп. од 21 степен (навечер), нормално од 24-26 степени и до 27-28 степени, кога беше најладно...
Потрошувачката по месеци:
18.10 - 18.11 - 478 kW
18.11 - 20.12 - 604
20.12 - 18.01 - 651
18.01 - 16.02 - 754
16.02 - 16.03 - 587
16.03 - 27.04 - 502 kW
Значи вкупно 3576 kW за цела грејна сезона или отприлика 21500-22000 денари.
Незнам дали е многу или малку, јас сум задоволен од потрошувачката...
Бидејки цел живот предходно сум се греел на дрва и сега првпат се греам на клима, впечатоците се различни... Добро е што е чисто и не му ја мислиш, но друга е топлината и некако ми фали околу 1 степен повисока температура...
Мој впечаток е дека климата е премногу “нежна“ и премногу води сметка за потрошувачката на струја (барем јас како ја користев - АУТО) и незнам дали во неа има потенцијал да одговори ако недај боже стегне 10-тина дена на -10 степени???
Затоа сакам да прашам околу режимот на работа, ДАЛИ СО ДРУГ РЕЖИМ НА РАБОТА, СО ВКЛУЧЕНА БРЗИНА 3-4-5 и ПОВИСОКА ЗАДАДЕНА ТЕМПЕРАТУРА (28-30), МОЖАМ ДА ГО ДОБИЈАМ ТОЈ 1 СТЕПЕН ТОПЛИНА ШТО НЕКАКО МИ ФАЛИ ИЛИ ПРЕМА ОБЈЕКТОТ (СЕПАК КУКАТА Е ЛАДНА) ТОЛКУ СЕ МОЖНОСТИТЕ НА САМАТА КЛИМА. Благодарам...
Pogrešno e setiranjeto na T od 21C na 26-27C. Klimata ne e el. grealka. Na ovoj način ušte so istovremeno zgolemuvanje na izduvot praktično i davaš komanda da raboti so maksimalna snaga, će počne sekoj pola čas da odi vo defrost i tuka nema poveće uspešno greenje.
Gledam deka si potrošil 30% poveće od mene za ista kvadratura i slična izolacija, poradi lošo setiranje, zemi vo obzir deka mojatata ne e japonska neli.
Znači odiš nagore so T po 1C i se dodeka ne ja dostigneš baranata T ne odiš na povisoka. Se razbira deka so pogolem izduv pobrzo i pouednačeno će ja dobivaš.
Eve kako e najpraktično, odberi T i izduv koi ti odgovaraat (paziš da ne odiš poveće od 1 C od momentalnata vo prostorot), ako klimata ja postigne baranata T i ja održuva izduvot e dovolen, ako odi preku toa i isklučuva namali go, ako ne postiga zgolemi go. Ova važi za site nadvorešni T. Se razbira kako što pađa nadv. T taka go zgolemuvaš izduvot. Ako so najgolemiot izduv ne postigaš barana T setirana suksesivno stepen po stepen će ti treba dodatno greenje vo vid na grealka, panel ili pak posilna klima.
Znači zapameti koga se minusni T i okolu OC nema gasenje na klimata i spuštanje na poniska T pa posle se jovonanovo brkanje povisoka T. Klimata ne funkcionira na toj način, toa e inerten sistem koj koga će postigne prijatna atmosfera može uspešno da go održuva so kontinuirana rabota bez igranki so T.
Ako vaka ja koristiš em pomalce če troši em će ti bide poprijatno.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Кога веќе зборуваме за конзолни клими, новата Daikin Perfera FVXM-A има многу интересни спецификации. Дали некој можеби има искуство со овој модел?

Имаш опција да го избереш надворешниот уред, сакаш стандардна верзија или сакаш верзија оптимизирана за ниски температури до -25. Компресорот бил некој Swing модел, многу тивок и економичен.

Внатрешниот уред овозможува dual air flow значи дува и од горе и од долу со што се добива подно греење, и тоа е овозможено само со една перка или турбина како се вика. Најверојатно на тој начин се добива поголема економичност. Перката не е како цилиндрична форма.

 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.411
Поени од реакции
2.811
Член од
12 септември 2008
Мислења
67
Поени од реакции
9
So Zdravje da se Sluzis :)

Dolgo da ja koristis klimata i Ekonomicno da Ladi i Topli

Nadvoresnata edinica e so LG kompresor imas li Fotografija od Nadvoresnata Edinica
Благодарам, не ја сликнав ќе пробам ако успеам од страна. Ако е со LG компресор се надевам дрка ќе нема мака. Гаранција има 5 год. и плус ја пробав на најсилно работењето не се слуша воопшто, сепак сега е и топло ќе видам зимово како ќе биде. Димензиите и на надворешната и внатрешната единица се големи не очекував.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Кога веќе зборуваме за конзолни клими, новата Daikin Perfera FVXM-A има многу интересни спецификации. Дали некој можеби има искуство со овој модел?

Имаш опција да го избереш надворешниот уред, сакаш стандардна верзија или сакаш верзија оптимизирана за ниски температури до -25. Компресорот бил некој Swing модел, многу тивок и економичен.

Внатрешниот уред овозможува dual air flow значи дува и од горе и од долу со што се добива подно греење, и тоа е овозможено само со една перка или турбина како се вика. Најверојатно на тој начин се добива поголема економичност. Перката не е како цилиндрична форма.

Да, све тоа супер…
Додека не ја видиш цената!
Инстантно свеедно ќе ти биде после тоа што и какви функции има!
Цел спрат од 100 квадрата можеш да го обезбедиш со греење за пари на една 3.5ка па каква сака нека биде.
И втора работа, со таква супер економичност од 0.3 коп наспрам све друго, ќе и ги извадиш парите после едно 38 години! Ваљда…
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.411
Поени од реакции
2.811
Благодарам, не ја сликнав ќе пробам ако успеам од страна. Ако е со LG компресор се надевам дрка ќе нема мака. Гаранција има 5 год. и плус ја пробав на најсилно работењето не се слуша воопшто, сепак сега е и топло ќе видам зимово како ќе биде. Димензиите и на надворешната и внатрешната единица се големи не очекував.
7kw inverter model e zatoa Vnatresnata i Nadvoresnata edinica se so golemi dimenzii LG e kompresorot LINK so zdravje da se sluzis dolgo da ja koristis klimata ( koga ke mozes stavi Fotografija od Nadvoresnata Edinica )
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
633
Кога веќе зборуваме за конзолни клими, новата Daikin Perfera FVXM-A има многу интересни спецификации. Дали некој можеби има искуство со овој модел?

Имаш опција да го избереш надворешниот уред, сакаш стандардна верзија или сакаш верзија оптимизирана за ниски температури до -25. Компресорот бил некој Swing модел, многу тивок и економичен.

Внатрешниот уред овозможува dual air flow значи дува и од горе и од долу со што се добива подно греење, и тоа е овозможено само со една перка или турбина како се вика. Најверојатно на тој начин се добива поголема економичност. Перката не е како цилиндрична форма.

И кога ќе ја видиш цената вратата нема да можеш да ја најдеш..
Мислиш злато породаваат,а внатрешната единица грее им ја правии
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
58
Поени од реакции
106
Za mene e malce diskutabilno deka podnata klima e podobra za greenje od zidnata.
Zosto?
Mozebi podnata klima duva od ozdola,no se slucuva obraten efek od zidnata.Topliot vozduh pri greenje so podna klima ostanuva zaroben vo 1/4 od visinata na prostorot za geenje i smo pumpame naprazno toplina.
Dodeka kaj zidnata klima imame povolnost sto istiot toj topol vozduh go koristime preku cirkulacija so dogrevanje i povtorno go spustame na podot.Zatoa i poefikasno e greenjeto so zidna klima.
Podnata klima e pred se nameneta(prema mene) za onamu kade sto nema uslov da se stavi zidmna klima,kako na primer nisko potkrovje ili pomala prostorija kade sto nema uslov da se stavi zidna.
Jas si kupiv uste edna klima no sepak iako mozev i imav uslov da stavam podna,sepak se odluciv za zidna pokvalitetna.
Ako e prostorot golem i da ima uslovi da se stavat dve klimi,togas bi prifatil edna zidna so kombinacija za podna,taka da zidnata ke i pomaga na podnata da se mesa i gorniot topol vozduh,a vo nikoj slucaj ne bi stavil podna bez kombinacija na zidna,za da go toplm tavanot,kako so termo pecka,vklucena na izduv.
Sepak toa e moe razmisluvanje,a ostanatite kako sto sakat neka si pravat.
Mozebi vo tbojot otvoren prostor,od 70m2,posto imas zidna Fujitisu 18KMTA,i ne ti e udobno mozies da i stavis dopolnitelno i edna podna,taka konforot bi ti se zgolemil.
Ne bi da se mesam, ama se gleda deka fizika ic ne razbiras...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom