Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Pomos okolu izbor na klima za prostor od 45m2
Gree Amber Nordic 12 ili Vivax AEYI 12?
Koja dava podobra toplina i e poekonomicna
Poznato mi e deka Amber na izduv dostignuva i do 57°C, a za Vivax AEYI ni Youtube nemoze da mi pomogne
Не сакам да зазема став но чисто овде нема што да се размислува,само погледни го издувот(фанот)
Вивакс 590м3
Грее Амбер 800м3
Разликата е очигледна оти виваксот со 590м е играчка во однос на Амберов а и во ефикасност оти со мал издув нема добра ефикасност Scop и мислам дека за 45м2 тешко со овој фан ако немаш добра изолација.. и во многу ладни денови..
Додека соо 800м тоа е како да имаш 5.5клима
Оваа е мое видување ништо повеќе..
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Не сакам да зазема став но чисто овде нема што да се размислува,само погледни го издувот(фанот)
Вивакс 590м3
Грее Амбер 800м3
Разликата е очигледна оти виваксот со 590м е играчка во однос на Амберов а и во ефикасност оти со мал издув нема добра ефикасност Scop и мислам дека за 45м2 тешко со овој фан ако немаш добра изолација.. и во многу ладни денови..
Додека соо 800м тоа е како да имаш 5.5клима
Оваа е мое видување ништо повеќе..
Амберот е фејкувана 5.5 со лажна налепница од 3.5 за да може да се шитка и да се лажи народ полесно.
Модулација под 500W не постои, а му ја лупаат на луѓе во 20м2.
COP 2.5 а ја продаваат со а+++.
Тоа е кога има нерегулиран пазар па си измислуваат глупости.
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
199
Поени од реакции
275
Druze dzidnite inverteri na AUX se odlicni cena vs kvalitet za parite top se za greenje ( za samostoeckite neznam sum nemal prilika da se uveram dali se solidni ) no dzidnite AUX inverteri top great imav prilika da se uveram kako topli ovoj model na AUX J Series
i mnogu dobro ja greese prostorijata.
За 500€ нема подобра
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Амберот е фејкувана 5.5 со лажна налепница од 3.5 за да може да се шитка и да се лажи народ полесно.
Модулација под 500W не постои, а му ја лупаат на луѓе во 20м2.
COP 2.5 а ја продаваат со а+++.
Тоа е кога има нерегулиран пазар па си измислуваат глупости.
Sto ke kaze hejterce…hahaha
Idi na drugion forum i guskajte se. Tamo ti se “toplite drugarcinja”.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Амберот е фејкувана 5.5 со лажна налепница од 3.5 за да може да се шитка и да се лажи народ полесно.
Модулација под 500W не постои, а му ја лупаат на луѓе во 20м2.
COP 2.5 а ја продаваат со а+++.
Тоа е кога има нерегулиран пазар па си измислуваат глупости.
Добро а Виваксот што е..Нема скоро никаква техничка документација,мизерија невидена во параметри..И еве дај пратими или најди техничка документација за моделот или било кој друг вивакс
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Добро а Виваксот што е..Нема скоро никаква техничка документација,мизерија невидена во параметри..И еве дај пратими или најди техничка документација за моделот или било кој друг вивакс
Амберот гледам стасала 60000 + 6000 монтажа + 10год * 800 гаранција.
74000 за три сликички од фински форум и он офф работа во 95% од грејна сезона.
Жива превара.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Амберот гледам стасала 60000 + 6000 монтажа + 10год * 800 гаранција.
74000 за три сликички од фински форум и он офф работа во 95% од грејна сезона.
Жива превара.
Tocno taka, Amberot go ima i u Finska ....znaci toa ti se vika Dokazana Klima za greenje stom u Finska.... ;) A ne tuka Lepiot mora da fali nit videni nit probani klimi bitno da sitne nesto :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Tocno taka, Amberot go ima i u Finska ....znaci toa ti se vika Dokazana Klima za greenje stom u Finska.... ;) A ne tuka Lepiot mora da fali nit videni nit probani klimi bitno da sitne nesto :)
Како што знае да троши по 2.7 киловати, сега со рестрикцииве на струја пола комшилук во мрак ќе остани.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Како што знае да троши по 2.7 киловати, сега со рестрикцииве на струја пола комшилук во мрак ќе остани.
Па све троши и кола да возиш троши, едино ако стои паркирана нетроши.
А на твојот вицкаст коментар да ти појаснам, кога нешто троши мора и да Дава, а Амберот дава 7.2 киловати кога троши 2.7 и тоа на -8....фала богу и грее бабачко....3,5ката со 7,2kw 50м2 без проблем ги покрива.
Видеото да ти го пуштам ли дасе увериш;)
Ти со што ке се пофалиш, твојата нетроши а дава а, перпетумобиле измисливте :facepalm:
И по некое кебе ке си нагрнете со климата и ни струја не ви треба :lolzz:
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
а Амберот дава 7.2 киловати кога троши 2.7 и тоа на -8..
Со 15 секунди видео и притоа COP е 2.6 што воопшто не е за пофалба.
Башка такви температури лани имаше еднаш на 17 јануари и еднаш на 2 февруари.
Шо прајме септември, октомври, ноември, март, април, мај?
Вклучи, дувај 5 мин, исклучи на 800W, чекај 15 мин до наредно вклучување.
Некако лош мод на работа ко за 74000
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Otvoriv da vidam sto kako se pisuva i pak isti lagi gresni modulacii odnosno nesoodvetna rabota na odredeni brendovi modeli ,edno se nudi na katalog drugo na delo .
Komsija moj razgleduvase nedelava inverter gledal gree ,pa dojde da vidi gree kako raboti kaj mene pa po sporedba na ceni so minimalna razlika toshiba bese so povisoka cena , a gree ne mu fati oko modulacija ic .... .
Zatoa samo ovaa nedela eden GREE parkiran i zemeno Toshiba 16ka.
I pak ke kazam deka nekogas podobro da se smeni ponudata prema toa sto se isporacuva za da nema losa reklama koja ke trae dolgo ili uste popametno da se zameni neispravniot ured za ispraven.
A ne situacija kade servisot potvrduva deka uredot ne go ispolnuva baranoto od ponudata vo flaerot katalogot za toj model a prodavacot ti veli i na servis da se prati djabe e ,taka raboti ,izvini ama taka mi pecatat od skopje a jas samo prodavam.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Ajde plackovci, pozivi prijatelja, hahaha.
Kako i da e , sepak Gree No.1
Pozdrav do hejtercinjata, i cisto za info, redici se cekaat za da se zeme Gree klima.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
За мене најдобра клима со најдобар комфорт во топлењето е подна клима се друго е ветер и магла..
А за марка,може и понатака очи да си вадите..за мене сите се добри...особено доколку имаат добар и сериозен сервис и резервни делови ..и секогаш важи правилото
Колку плаќаш толку добиваш..
Автоматски споено мислење:

Ама знаете Македончево секогаш мисли оти може помалку да плати а повеќе да добие..
Za mene e malce diskutabilno deka podnata klima e podobra za greenje od zidnata.
Zosto?
Mozebi podnata klima duva od ozdola,no se slucuva obraten efek od zidnata.Topliot vozduh pri greenje so podna klima ostanuva zaroben vo 1/4 od visinata na prostorot za geenje i smo pumpame naprazno toplina.
Dodeka kaj zidnata klima imame povolnost sto istiot toj topol vozduh go koristime preku cirkulacija so dogrevanje i povtorno go spustame na podot.Zatoa i poefikasno e greenjeto so zidna klima.
Podnata klima e pred se nameneta(prema mene) za onamu kade sto nema uslov da se stavi zidmna klima,kako na primer nisko potkrovje ili pomala prostorija kade sto nema uslov da se stavi zidna.
Jas si kupiv uste edna klima no sepak iako mozev i imav uslov da stavam podna,sepak se odluciv za zidna pokvalitetna.
Ako e prostorot golem i da ima uslovi da se stavat dve klimi,togas bi prifatil edna zidna so kombinacija za podna,taka da zidnata ke i pomaga na podnata da se mesa i gorniot topol vozduh,a vo nikoj slucaj ne bi stavil podna bez kombinacija na zidna,za da go toplm tavanot,kako so termo pecka,vklucena na izduv.
Sepak toa e moe razmisluvanje,a ostanatite kako sto sakat neka si pravat.
Mozebi vo tbojot otvoren prostor,od 70m2,posto imas zidna Fujitisu 18KMTA,i ne ti e udobno mozies da i stavis dopolnitelno i edna podna,taka konforot bi ti se zgolemil.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom