Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.931
...
Klimava ja ima vo setec za 27 iljadi i nesto, so gratis montaza. Kolku sto gledam ima i eurovent sertifikat. Ja ima nekoj da spodeli iskustvo?
Taa Samsung klima e proizvedena vo Fabrikata na Midea Samsung oem Midea za cenata so gratis montaza e odlicen model so GMCC Toshiba Kompresor

Midea dalecinsko



Samsung Dalecinsko

 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292

Сезоната на греење се ближи. Дали ги чистите внатрешните единици? Некој да приложи упатство за најлесно чистење на внатрешната единица? Типов од видеово е темелен, но иако сум прилично вешт со рацете, некако не ми фаќа око вака да ја растурам...
Ако ти е директно врзана на струја со жици како на видеово не чепкај ако не си електричар! (Принципиелно)
Кај мене и двете се со кабел што буквално виси… а претпоставувам и многу се такви.

Другото е мање-више лесно! Не треба да си вешт во рацете, доволно е да не си фанат :D
И да имаш живци…
Тој на видеото илјада клими отворил, ама верувај не е ништо комплицирано баш напротив! (Додуша ја и у старт арогантно тргнав со став дека можам и дека е просто, за среќа и така излезе).
Ипак ако некој сака сам да чисти, подобро да извежба на стара клима прво!

П.С. на десет чистења ништо не за*бав, на најобично вадење на филтерот(за да го исперам) го скршив :oops:
Нема правила…
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886

Сезоната на греење се ближи. Дали ги чистите внатрешните единици? Некој да приложи упатство за најлесно чистење на внатрешната единица? Типов од видеово е темелен, но иако сум прилично вешт со рацете, некако не ми фаќа око вака да ја растурам...
Да, да исчистени комплет со вадење на цилиндарот со се што може. Сепак зимава ќе се бара апсолутна ефикасност од нив.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
522
Ако ти е директно врзана на струја со жици како на видеово не чепкај ако не си електричар! (Принципиелно)
Кај мене и двете се со кабел што буквално виси… а претпоставувам и многу се такви.

Другото е мање-више лесно! Не треба да си вешт во рацете, доволно е да не си фанат :D
И да имаш живци…
Тој на видеото илјада клими отворил, ама верувај не е ништо комплицирано баш напротив! (Додуша ја и у старт арогантно тргнав со став дека можам и дека е просто, за среќа и така излезе).
Ипак ако некој сака сам да чисти, подобро да извежба на стара клима прво!

П.С. на десет чистења ништо не за*бав, на најобично вадење на филтерот(за да го исперам) го скршив :oops:
Нема правила…
[/QUO
Ако ти е директно врзана на струја со жици како на видеово не чепкај ако не си електричар! (Принципиелно)
Кај мене и двете се со кабел што буквално виси… а претпоставувам и многу се такви.

Другото е мање-више лесно! Не треба да си вешт во рацете, доволно е да не си фанат :D
И да имаш живци…
Тој на видеото илјада клими отворил, ама верувај не е ништо комплицирано баш напротив! (Додуша ја и у старт арогантно тргнав со став дека можам и дека е просто, за среќа и така излезе).
Ипак ако некој сака сам да чисти, подобро да извежба на стара клима прво!

П.С. на десет чистења ништо не за*бав, на најобично вадење на филтерот(за да го исперам) го скршив :oops:
Нема правила…
Фала на одговорот.
Струјата не ми е проблем, туку делот со кревање на изменувачот на топлина и извлекување на перката.
Бидејќи ми делуваше дека тука многу нешта можат да тргнат наопаку, ја чистев перката на лице место со прскалка. Не е идеално , но оваа сезона решив така да поминам
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Da prasam dali nekoj ima iskustvo so parapetnive klimi, kako se so potrosnja, mi treba za prostor od 35-40 kvadrati.
Sto mislite za ovie dva modeli:
Haier AF352S2SD1FA/1U35S2SM1FA
Gree Console GEH12AA-K6DNA1A
 
Член од
19 септември 2022
Мислења
210
Поени од реакции
284
Здраво,
Дали некој има искуство со VOX клима уред? Чие производство се ги бива или не?

3,5kW Vox IVA6-12JRPCW
Инвертер сплит клима уред
Автоматско чистење, aвтоматско рестартирање
Вграден Wi-Fi за контрола преку мобилен, anti-fungus функција, тајмер, I Feel функција, Deep Sleep режим
Anti-2.5pm филтер, LCD дисплеј, 5 нивоа на вентилација, само дијагностика, турбо режим, заштита од истекување на гас
Енергетска класа (SEER/SCOP): 6.12/4.14; А+++/A++
Kапацитет за ладење: 3700 W
Kапацитет за греење: 3900 W
Номинален капацитет: 12000 BTU
Потрошувачка на електрична енергија при ладење: 1,09 KW
Потрошувачка на електрична енергија при греење: 0,97 KW
Греење/Ладење: од -15 °C до 46 °C
Tестирано на -20 °C
Препорачана површина до 35 м2
Ниво на бучава: 54 dB
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.931
Здраво,
Дали некој има искуство со VOX клима уред? Чие производство се ги бива или не?

3,5kW Vox IVA6-12JRPCW
Инвертер сплит клима уред
Автоматско чистење, aвтоматско рестартирање
Вграден Wi-Fi за контрола преку мобилен, anti-fungus функција, тајмер, I Feel функција, Deep Sleep режим
Anti-2.5pm филтер, LCD дисплеј, 5 нивоа на вентилација, само дијагностика, турбо режим, заштита од истекување на гас
Енергетска класа (SEER/SCOP): 6.12/4.14; А+++/A++
Kапацитет за ладење: 3700 W
Kапацитет за греење: 3900 W
Номинален капацитет: 12000 BTU
Потрошувачка на електрична енергија при ладење: 1,09 KW
Потрошувачка на електрична енергија при греење: 0,97 KW
Греење/Ладење: од -15 °C до 46 °C
Tестирано на -20 °C
Препорачана површина до 35 м2
Ниво на бучава: 54 dB
VOX klimatizerite se oem AUX ( VOX se proizvedeni vo fabrikata za klimatizeri na AUX vo Kina ) odlicni se VOX/AUX so kvalitet za cena vs kvalitet
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
VOX klimatizerite se oem AUX ( VOX se proizvedeni vo fabrikata za klimatizeri na AUX vo Kina ) odlicni se VOX/AUX so kvalitet za cena vs kvalitet
Najubav, od kaj znaes deka se ubaj za soodnosot cena/kvalitet.?
Imam kolega vo dujcan ima 24ka Stoecka(kako stolb) 60m2,
voopsto nee zadovolen potrosuvac pred nejze tajfun prostorot mlak, i ne ja koristi...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
За мене најдобра клима со најдобар комфорт во топлењето е подна клима се друго е ветер и магла..
А за марка,може и понатака очи да си вадите..за мене сите се добри...особено доколку имаат добар и сериозен сервис и резервни делови ..и секогаш важи правилото
Колку плаќаш толку добиваш..
Автоматски споено мислење:

Ама знаете Македончево секогаш мисли оти може помалку да плати а повеќе да добие..
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.127
Поени од реакции
4.931
Najubav, od kaj znaes deka se ubaj za soodnosot cena/kvalitet.?
Imam kolega vo dujcan ima 24ka Stoecka(kako stolb) 60m2,
voopsto nee zadovolen potrosuvac pred nejze tajfun prostorot mlak, i ne ja koristi...
Druze dzidnite inverteri na AUX se odlicni cena vs kvalitet za parite top se za greenje ( za samostoeckite neznam sum nemal prilika da se uveram dali se solidni ) no dzidnite AUX inverteri top great imav prilika da se uveram kako topli ovoj model na AUX J Series
i mnogu dobro ja greese prostorijata.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
За мене најдобра клима со најдобар комфорт во топлењето е подна клима се друго е ветер и магла..
А за марка,може и понатака очи да си вадите..за мене сите се добри...особено доколку имаат добар и сериозен сервис и резервни делови ..и секогаш важи правилото
Колку плаќаш толку добиваш..
Автоматски споено мислење:

Ама знаете Македончево секогаш мисли оти може помалку да плати а повеќе да добие..
https://youtu.be/Z-oD4Dv2ptY.
Vo kontekst na tvojov muabet. Tipov se snasol, i dobil podna klima. Makar sto ne gledam tuka nesto loso dokolku ti treba prvenstveno za greenje.. E sega ne znam dali bi imala nesto problem vakva klima,vaka montirana...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom