Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Тоа што си циничен нерешава ништо башка недаваш твој предлог него се смееш на мој предлог ....а твојот предлог каде е?
А не сваќаш дека се смеам на вакви во 3Д архитектонски решенија што му исцртале и наплатиле све само греењето не му го решиле :facepalm:
Сеа и да прецртуваме веќе наплатени нацртани планови за џабе и да ми се потсмејава некој ко тебе нема ни да дискутирам повеќе, дај му ти предлог слободно, и бањата реши му ја што е директ од скалите у чело.
Прво за предлози на темава се знае кој е задолжен..!
Второ, постерот не побара “предлог” за клима туку конкретно праша дали со 5.5ка може да го грее и кецот и претсобјето и четворката! (Одговорено)
Трето… wtf :confused: ја се зафркавам со твоето решение за ѕидот,а ти уствари си му се смеел него(?)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прво за предлози на темава се знае кој е задолжен..!
Второ, постерот не побара “предлог” за клима туку конкретно праша дали со 5.5ка може да го грее и кецот и претсобјето и четворката! (Одговорено)
Трето… wtf :confused: ја се зафркавам со твоето решение за ѕидот,а ти уствари си му се смеел него(?)
Мало сутра дека ке може соба+ходник(и скали) и втора соба со една клима.
Овде сигурно Најубавиот ке се уфрли со понуда од Вивакс дека ке го реши...и тоа накрај и ке помине веруј
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
4
Тоа што си циничен нерешава ништо башка недаваш твој предлог него се смееш на мој предлог ....а твојот предлог каде е?
А не сваќаш дека се смеам на вакви во 3Д архитектонски решенија што му исцртале и наплатиле све само греењето не му го решиле :facepalm:
Сеа и да прецртуваме веќе наплатени нацртани планови за џабе и да ми се потсмејава некој ко тебе нема ни да дискутирам повеќе, дај му ти предлог слободно, и бањата реши му ја што е директ од скалите у чело.
Aj vaka sega...
Pred se, pochituvam sekakvo mislenje.
3D planot e napraven od mene na demo verzija najdena nekade na google, za od prilika da imam pretstava shto i kako bi mozhel i ne mozhel... :)
Kukjata e stara okolu 40g i e so takov raspored od koga e napravena, razmisluvani se site kombinacii na povrzuvanje, pregraduvanje i slicno,
sepak mora da ostane so ovoj raspored...
Kako i da e, se mislam dali e pametno reshenie br.1 (dnevna) 3.5kw, 2(spalna) i 4(kujna) 2.5kw... ponatamu kje mislime za br.3
Kolkava potrosnja bi imal mesecno greenje/ladenje ako bi mozel nekoj da kazhe od prilika bi bilo super.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Aj vaka sega...
Pred se, pochituvam sekakvo mislenje.
3D planot e napraven od mene na demo verzija najdena nekade na google, za od prilika da imam pretstava shto i kako bi mozhel i ne mozhel... :)
Kukjata e stara okolu 40g i e so takov raspored od koga e napravena, razmisluvani se site kombinacii na povrzuvanje, pregraduvanje i slicno,
sepak mora da ostane so ovoj raspored...
Kako i da e, se mislam dali e pametno reshenie br.1 (dnevna) 3.5kw, 2(spalna) i 4(kujna) 2.5kw... ponatamu kje mislime za br.3
Kolkava potrosnja bi imal mesecno greenje/ladenje ako bi mozel nekoj da kazhe od prilika bi bilo super.
Види… да не ти кршам филм…
Ама во кујна обично се става аспиратор,а не клима! Не за друго, туку филтрите и изменувачите некако не можеш да ги чистиш со Арис деграс!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Zdravo drushtvo, podoglgo vreme go chitam forumov i nikako da bidam siguren vo krajniot izbor za greenje doma, pa bi ve zamolil za sovet...
Se raboti za kukja na 2 sprat so PVC prozori no bez izolacija, sobite mi se po 16m2 a pretsobjeto okolu 10m2... so edna klima od 5.5kw postavena vo
soba br.1 bi sakal da gi gream i ladam 1,4 i pretsobjeto( ke bide pregradeno vo dolzina so sobite), no ne znam dali toa bi funkcioniralo poradi postavenosta na sobite i vratite...
Vo dugite sobi bi kupil pomali klimi no toa ponatamu, sega mi e vazno za ovie 2, sekoj sovet dobredojden :)

Прегледај го приврзокот 338457
Во никој случај нема да може да ги грееш/ладиш 2те соби доколку ти се отворени скалите, мора да ги затвориш, а и да ги затвориш и климата ја ставиш во бр1 таму ќе ти биде ладно/топло во ходникот ќе осејќаш ама многу тешко да стигне до 4. Доколку и двете соби ти се по 16м2 тогаш купи си две 2.5ќи и вратите затворени.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Супер за места кои се климатизирани, само се со мала влажност.
И за на отворено, на пример тераси на кафич.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.123
Поени од реакции
4.923


Во текот на екстремно топли денови да се остане повеќе во затворени простории (пред се климатизирани), а при неопходен престој на отворен простор во овој период, да се најде можност за почести одмори под сенка.

 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Оште да и се придотера добра модулација и на греење и ладење да не чекаш да намале за 3 степена за да уклуче да работе накаче плус 2 степена од зададената исклуче додека да оладе сензоро да намале степен од зададената во собата стане ладно.
Извадите го сензоро над изменувачот го ставите вака скриен слабо се ладе и грее сензорот и прикажува не реална температура.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Оште да и се придотера добра модулација и на греење и ладење да не чекаш да намале за 3 степена за да уклуче да работе накаче плус 2 степена од зададената исклуче додека да оладе сензоро да намале степен од зададената во собата стане ладно.
Извадите го сензоро над изменувачот го ставите вака скриен слабо се ладе и грее сензорот и прикажува не реална температура.
Јас би рекол само за греење им треба подобрување во модулацијата, во ладење супер си функционира откако ќе си постигне температура знае да намали и економично да работи, штета што истото не можеме да го кажеме и за греење.
Дизајн, хардвер, избор за 10 годишно осигурување, сето тоа е супер, само ете уште модулацијата за греење нека се среди и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom