Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2016
Мислења
397
Поени од реакции
550
Ima nekoj info kakva cena imaat foltaicite za postavuvanje ili nekoja firma!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Пазете тоа искомплексирано до максимум им било, морало еден куп одобренија од оштините пред да се инсталира системот.... во спротивно нема да добиете дозола за договор за откуп од ЕБН.

Башка тоа со инвертерите имало зезанција која никој не ја кажува совреме пред инсталација, т.е. ако е трофазен инвертерот на сите фази од фотоволтаичниот систем ќе се произведува само колку што има потрошна на најмалку оптеретената фаза, вишокот на другите 2 фази ќе се тргал од он-грид (ЕВН).
пример. На инсталиран 6kw фотоволтаичен систем да речеме имаш вклучено по еден потрошувач на 3те фази (рерна 2kw, бојлер 2kw и клима 500w).... од системот на 3те фази ќе добиваш само колку што троши климата односно на 3те фази по 500 вати.
3x500w = 1500w ќе се произведени наместо 4500w колку што трошиш вкупно. Преостанатите 3000w као се влечат од мрежа....

Ова инфо ми е од објаснување од колега кој малку избрза и инвестира во 10kw систем уште кога го најавија законот пролетоска...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.974
Поени од реакции
2.224
Пазете тоа искомплексирано до максимум им било, морало еден куп одобренија од оштините пред да се инсталира системот.... во спротивно нема да добиете дозола за договор за откуп од ЕБН.

Башка тоа со инвертерите имало зезанција која никој не ја кажува совреме пред инсталација, т.е. ако е трофазен инвертерот на сите фази од фотоволтаичниот систем ќе се произведува само колку што има потрошна на најмалку оптеретената фаза, вишокот на другите 2 фази ќе се тргал од он-грид (ЕВН).
пример. На инсталиран 6kw фотоволтаичен систем да речеме имаш вклучено по еден потрошувач на 3те фази (рерна 2kw, бојлер 2kw и клима 500w).... од системот на 3те фази ќе добиваш само колку што троши климата односно на 3те фази по 500 вати.
3x500w = 1500w ќе се произведени наместо 4500w колку што трошиш вкупно. Преостанатите 3000w као се влечат од мрежа....

Ова инфо ми е од објаснување од колега кој малку избрза и инвестира во 10kw систем уште кога го најавија законот пролетоска...
Tocno taka , zatoa ima hybrid inverteri kaj koi toa e reseno.
Автоматски споено мислење:

Без батерија се прашањата, по секоја логика.
Logikata e da imas i baterija, priklucokot vo mreza moze nikogas da ne se sluci. Baska priklucuvanjeto kosta bajagi.
Vaka so baterija si totalno nezavisen.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Процедурата е следната..
-Статика на кров..
-Имотен лист
-проект за електрика на фотоволтаичната централа
-Точка на прикључување од Евн
-Дозвола од општина
Само не ми е јасно каква е оваа точка на прикључување и од што зависи нејзината цена,оти таа ја крева цената..
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
Edna rabota e očigledna od sega: noćnata tarifa će odi se pogore i pogore kako što će se menuvaat vozilata od fosilni goriva na električni. Nema da bide čudno da e i 5 pati poskapa od dnevnata ako se omasovat fotovoltaicite, će ima golema ponuda na dnevni višoci taka da ne se nadevaat mnogu vo nekoja bliska idnina deka nekoj će ja kupuva taa struja i deka će može da se zarabotuva od sonceto....
Eden prosečen avtomobil so baterija od 50Kwh sega može bez problem da pomine 300km. Ako ja napolnite baterijata na noćna tarifa sega će ve košta 200 den, na fosilno gorivo po segašnive ceni vi treba od 1500 do 2500 den. Što mislite će ni se dozvoli vozenje po vakva bagatelna cena? Ni slučajno.
Ne e voopšto slučajno što e Rusija praktično naterana da ja napadne Ukraina. So ova se postigna celta fosilnite goriva da poskapat vo skokovi. Sekogaš vo minatoto ova se pravi so namera da se prinudat državite da kupuvaat atomski centrali od ponova generacija.... gazdite na petrohemiskite korporacii se istovremeno i sopstvenici na farmaceutskata industrija i proizvoditeli na atomski centrali.
Sonot na Evropskata Unija deka će se oslobodi od nečistata energija dobiena od jaglen i atomska energija i će se prefrli na gas, veter i fotovoltici e pri kraj, ogromnata potreba od el. energija za nepristignatite el. avtomobili kako što e sega situacijava gi vraća vo igra atomskite centrali na golema vrata.
Poradi sevo ova ima golema smisla baterijata na @Sv B.
Samo gospod i Nikola Tesla neka ni e napomoš.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Дечки, се враќам од одмор…
Кога тука начекувам:протести, пукање, фотоволтаици… и што ти уште не…
Да читнам малку поназад, па ќе пишам. Ама вака на прва топка, политикава е: Кој има ќе има уште повеќе! Кој нема ќе трпи…
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
320
Поени од реакции
728
Процедурата е следната..
-Статика на кров..
-Имотен лист
-проект за електрика на фотоволтаичната централа
-Точка на прикључување од Евн
-Дозвола од општина
Само не ми е јасно каква е оваа точка на прикључување и од што зависи нејзината цена,оти таа ја крева цената..
Ова процедура мислам дека не е за домаќинство, туку за поголемиве фотоволтаични централи до 1MW.

Точката на приклучок е местото каде се приклучуваш во мрежата на ЕВН. Во суштина ти не можеш да изградиш 10MW централа и да ја приклучиш во дел од мрежа кој има инфраструктура планирана за 1MW. Значи во ваков случај или треба да спроведеш приклучок односно кабел кој е исклучително скап до некој оддалечен дел, или ЕВН да ја надгради мрежата.

За домаќинство твојата приклучна точка е би требало да е твојот струјомер, а мислам дека секое домаќинство има барем 9KW приклучок така што овие 6KW не би требало да бидат проблем.

Ме интересира дали некој го има новиот правилник, баш би сакал да ја разгледам процедурата за фотоволтаична централа на кров, посебно на кој начин ќе се наплатува вишокот кој би се враќал во мрежата.

Иначе колку што гледав јас пред неколку месеци 6KW централа заедно со квалитетен инвертер кошташе околку 4000еур.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Ова процедура мислам дека не е за домаќинство, туку за поголемиве фотоволтаични централи до 1MW.

Точката на приклучок е местото каде се приклучуваш во мрежата на ЕВН. Во суштина ти не можеш да изградиш 10MW централа и да ја приклучиш во дел од мрежа кој има инфраструктура планирана за 1MW. Значи во ваков случај или треба да спроведеш приклучок односно кабел кој е исклучително скап до некој оддалечен дел, или ЕВН да ја надгради мрежата.

За домаќинство твојата приклучна точка е би требало да е твојот струјомер, а мислам дека секое домаќинство има барем 9KW приклучок така што овие 6KW не би требало да бидат проблем.

Ме интересира дали некој го има новиот правилник, баш би сакал да ја разгледам процедурата за фотоволтаична централа на кров, посебно на кој начин ќе се наплатува вишокот кој би се враќал во мрежата.

Иначе колку што гледав јас пред неколку месеци 6KW централа заедно со квалитетен инвертер кошташе околку 4000еур.
Прикључна точка важи и за домаќинствата,се јавив во Ебн и се поднесува барање и 7000 денари и доаѓаат и проверуваат и ти кажуваат отприлика колку ќе чини таа прикључна точка
Автоматски споено мислење:

А за 6кw систем оти е 4000е пиши каде си гледал оти испод 6000е нема зборам со квалитетен инвертер
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
320
Поени од реакции
728
А за 6кw систем оти е 4000е пиши каде си гледал оти испод 6000е нема зборам со квалитетен инвертер
Па имам слушнато од познаник кој местеше систем на произведствениот погон кај него. Околку 500-600 еур по KW била опрема заедно со работната рака. На тоа имало плус трошок колку една гарсониера за папирологија и дозволи.

Сумата од 6000еур за 6KW не е невозможна ако и домаќнствата треба да трчаат и плаќаат дозволи, одобренија и останати бирократски работи, но со измените очекував дека ова сето ќе биде анулирано, барем така најавуваа.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
12
Поени од реакции
17
Zdravo na site,

Dali nekoj ima zemeno grant od GEFF za energetska efikasnost (ama koj ima zemeno samo da mi ja kazi cela procedura vo bankata), znaci posle sredvanjeto na cela dokumentacija i apliciranjeto. Me interesira dali nekoj zel so depozit ili bez, kamatna stapka i obvrzuvacki period.

Jas kako so prasav preku ProCredit so depozit kamatnata stapka e 4%, bez depozit 6% i obvrzuvacki period od najmalce 1 godina. Dopolnitelno se plakjaat notarski trosoci okolu 10-12000 den i nekoja si provizija od 2% pri isplata. So znaci deka od tie 15-20% so gi subvencionirat tie idat ustvari na pola.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
121
Поени од реакции
155
6KW so Hybrid Inverter i LiFePO4 baterija 10KW okolu Eur 9500
Ова е цена за "клуч на рака", цел систем од панели преку кабли, разводни табли, инвертер, батерија, автоматика, работна рака за монтажа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom