Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.350
Поени од реакции
747
 • Во првата група, односно прв тарифен блок, ќе влезат домаќинствата што трошат до 250 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во вториот блок, најверојатно, ќе бидат домаќинствата што трошат од 250 до 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во третиот блок, ќе бидат оние домаќинства што трошат над 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа

 • Кога се во прашање цените, Бислимовски објасни дека за потрошувачка до границата од првиот блок, најверојатно, 250 киловатчасови, би се плаќала цена за киловатчас која е пониска од сегашната, односно помалку од 7,32 денари за киловатчас. Колку точно пониска, не кажа.

  Потрошувачката меѓу 250 и 500 киловатчасови ќе се наплаќа грубо по сегашната цена, а таа е 7,32 денари за киловатчас.

  А потрошувачката над 500 киловатчасови месечно ќе биде по пазарната цена – околу 15 денари за киловатчас.
 
Последно уредено:

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
982
Поени од реакции
496
Увозник/фирма/хангар во и околу Скопје за некоја пониска цена за пелети, а да се солиден квалитет?? Да се земе уште сега пошто цените многу се покачија...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
 • Во првата група, односно прв тарифен блок, ќе влезат домаќинствата што трошат до 250 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во вториот блок, најверојатно, ќе бидат домаќинствата што трошат од 250 до 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во третиот блок, ќе бидат оние домаќинства што трошат над 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа
Go papavme do max.... i naj naj naj ekonomicna da e klimata i na 20° da e i so 2 jambolii da sedime od 07do 22h toa se 15h,vo ladno vreme po 5/6/7kwh ke tera samo za ovie casovi x15hx30 denovi toa se od 150do200kwh, ami kade se ostanatite elementi.?taka da 50% ke, bideme vo blok 2 blok 3 za skapa...
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.350
Поени од реакции
747
Haos ke bide i so citanjeto, kako ke citat na 30 dena ramno za blok, prosek li ke vadat, ke se pogodat ladni/topli periodi...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
655
Поени од реакции
572
Go papavme do max.... i naj naj naj ekonomicna da e klimata i na 20° da e i so 2 jambolii da sedime od 07do 22h toa se 15h,vo ladno vreme po 5/6/7kwh ke tera samo za ovie casovi x15hx30 denovi toa se od 150do200kwh, ami kade se ostanatite elementi.?taka da 50% ke, bideme vo blok 2 blok 3 za skapa...
Термо печка ќе мора да се врати во мода. Друг спас нема. Пушташ на максимум, и нема отварање врата. Среќна нова 49. Во право си.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
 • Во првата група, односно прв тарифен блок, ќе влезат домаќинствата што трошат до 250 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во вториот блок, најверојатно, ќе бидат домаќинствата што трошат од 250 до 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа.
 • Во третиот блок, ќе бидат оние домаќинства што трошат над 500 киловатчасови месечно во скапа тарифа

 • Кога се во прашање цените, Бислимовски објасни дека за потрошувачка до границата од првиот блок, најверојатно, 250 киловатчасови, би се плаќала цена за киловатчас која е пониска од сегашната, односно помалку од 7,32 денари за киловатчас. Колку точно пониска, не кажа.

  Потрошувачката меѓу 250 и 500 киловатчасови ќе се наплаќа грубо по сегашната цена, а таа е 7,32 денари за киловатчас.

  А потрошувачката над 500 киловатчасови месечно ќе биде по пазарната цена – околу 15 денари за киловатчас.
Хмм ова звучи малку понормално од претходното објаснување...

Haos ke bide i so citanjeto, kako ke citat na 30 dena ramno za blok, prosek li ke vadat, ke se pogodat ladni/topli periodi...
Не би било коректно да го остават тоа на милост на инкасаторите...
На крај на година лани како ги поделија прецизно киловатите на потрошна по стара и нова цена?

Веројатно не е важно кога се чита струјомерот, уредот чува информација прецизно колку киловати имаш во месецот... па се надеавм ќе ги сменат сметките да бидат од 1ви до 31ви во месецот.

На крај ја има и опцијата сам да си прочиташ броило и да ги внесеш потрошените киловати на сајтот на евн... или да им ги јавиш телефонски.
Не дека го оправдувам начинот.... ама постои... еве ме тераат така да правам за боилото на викендица....за да не ми пишуваат паушал кој не сакам да го плаќам.

Сеа баш проверив како сум бил со потрошна на киловати според највисоката сметка зимово... за 34 дена сум потрошил 377 киловатчасови на скапа тарифа па според постот погоре и тие наведени цени.... ако така испадне во реалност јас би имал помала сметка... или грешам?
Имам испод 500 киловатчасови па нема да влезам во третиот блок и да плаќам по најскапата пазарна цена.
Доколку 250 од тие 377 би ги платил по нешто поефтина цена од моменталната а останатите 127 по моментална цена на висока тарифа вкупната сметка би се намалила?

evn.png
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
Eve ovde https://360stepeni.mk/simulatsija-kolku-poskapo-ke-plakaat-onie-shto-troshat-poveke-elektrichna-energija/ ima edna realna analiza na novite tarifni modeli, sekoja čest na novinarot za napisot, obično novinarive denešni se polovinata edvaj pismeni, ama ovoj sekoja čest....mnogu ubavo objasneto so primer.
Ispađa deka bev vo pravo koga napišav pogore deka nema da ima nekoja potnačajna razlika vo plaćanje za nas prosečnite potrošuvači i po merilata na eden člen ispadnav "kurton" .... a kurton, makar što ne znam što mu znači terminov i toa mnogu pogolem e samiot toj.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.350
Поени од реакции
747
Tie sto se vo stanovi ne gi zasega ova nesto mnogu, no vo kukja koj se gree na struja 500kw ne e nesto nedostizno vo januar mesec, jas gream 75m2 i januar gi nadminuam 500kw, taka da nekoa soba podobro da odi minus vo januar, nego pazarna cena koja vo zima koj znae i kolku ke bide...
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
Tie sto se vo stanovi ne gi zasega ova nesto mnogu, no vo kukja koj se gree na struja 500kw ne e nesto nedostizno vo januar mesec, jas gream 75m2 i januar gi nadminuam 500kw, taka da nekoa soba podobro da odi minus vo januar, nego pazarna cena koja vo zima koj znae i kolku ke bide...
Da ama pazarna cena će platiš za onie kw nad 500, a do 250 će ti e poeftina za nešto što za malce će gi kompenzira ovie nad 500.
Na esen ne ni bega poravnuvanje od 13% za namalenovo DDV od 5% i pokačuvanjevo sega ili togaš.
Najmalce ne očekuvaat povisoki smetki za 20% kako što e sega a so skalestovo nekoj će plaća slično a nekoj bogami i poveće od duplo.
Sepak najpravedno e vaka.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
364
Поени од реакции
908
Da ama pazarna cena će platiš za onie kw nad 500, a do 250 će ti e poeftina za nešto što za malce će gi kompenzira ovie nad 500.
Na esen ne ni bega poravnuvanje od 13% za namalenovo DDV od 5% i pokačuvanjevo sega ili togaš.
Najmalce ne očekuvaat povisoki smetki za 20% kako što e sega a so skalestovo nekoj će plaća slično a nekoj bogami i poveće od duplo.
Sepak najpravedno e vaka.
Se slozuvam da se plaka poveke za prekumerno optovaruvanje ,ama ovie raspredelbi po grupi se mali zaradi sto ova vaka predvideno ako e zemeno vo obzir i tie sto se great na inverter pa uste vo kuka najverojatno e presmetka za samo edna prostorija i vrakanje nazad 30-40godini.
Odnosno itoa kako ne e zemeno vo predvid deka imame doma tinejgjeri na koi im treba privatnost vo druga prostorija detska vo koja ziveat ucat se zabavuvaat.
Smetam deka vo grejna sezona treba da se zgolemuva granicata za najmalku +300kw po grupa pa da lici deka se zemeni vo opcii gragjanite i interesot a ne obezbeduvanje na dopolnitelna zarabotka za partiski vrabotuvanja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.350
Поени од реакции
747
Da ama pazarna cena će platiš za onie kw nad 500, a do 250 će ti e poeftina za nešto što za malce će gi kompenzira ovie nad 500.
Na esen ne ni bega poravnuvanje od 13% za namalenovo DDV od 5% i pokačuvanjevo sega ili togaš.
Najmalce ne očekuvaat povisoki smetki za 20% kako što e sega a so skalestovo nekoj će plaća slično a nekoj bogami i poveće od duplo.
Sepak najpravedno e vaka.
праведно е големите потрошувачи нека бидат на отворен пазар, ама не може домаќинства со 500кв да биде праведно, па не е само греење, има готвење, бојлери...

2021 година произведени се вкупно од страна на ЕЛЕМ 3,17 терават часови електрична енергија
2019 година произведени се 4,25 терават часови електрична енергија од страна на ЕЛЕМ


како тргнало, ние и на 2 терават часови електрична енергија ќе спаднеме, па и нови блок тарифи ќе скројат според тоа, на по 100кв...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Eve ovde https://360stepeni.mk/simulatsija-kolku-poskapo-ke-plakaat-onie-shto-troshat-poveke-elektrichna-energija/ ima edna realna analiza na novite tarifni modeli, sekoja čest na novinarot za napisot, obično novinarive denešni se polovinata edvaj pismeni, ama ovoj sekoja čest....mnogu ubavo objasneto so primer.
Ispađa deka bev vo pravo koga napišav pogore deka nema da ima nekoja potnačajna razlika vo plaćanje za nas prosečnite potrošuvači i po merilata na eden člen ispadnav "kurton" .... a kurton, makar što ne znam što mu znači terminov i toa mnogu pogolem e samiot toj.
Simulacijata e odlicno skockana, ama sumata ke ne dootepa na 10500 smetka 15 000 po novite tarifi..a 90% taka ke bidi...! Vo Prilep romite vikaat tesko za nas braatt...!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
праведно е големите потрошувачи нека бидат на отворен пазар, ама не може домаќинства со 500кв да биде праведно, па не е само греење, има готвење, бојлери...

2021 година произведени се вкупно од страна на ЕЛЕМ 3,17 терават часови електрична енергија
2019 година произведени се 4,25 терават часови електрична енергија од страна на ЕЛЕМ


како тргнало, ние и на 2 терават часови електрична енергија ќе спаднеме, па и нови блок тарифи ќе скројат според тоа, на по 100кв...
Aj sega kaži mi dali e pravedno da imam penzija od 16000 den so 37 god staž so visoka stručna sprema raboteno vo proizvodstvo, koe edinstveno producira novostvorena vrednost i go polni buđetot, prema nekoj koj celo vreme bil parazit vo administracija na teret na istiot i sega zema penzija od 25-40000 den pak na tovar na buđetot.
Ne e pavedno neli? Ama plaćal poveće. Da plaćal pak od buđetot i što toa što go plaćal ne e na negova smetka tuku glavninata za penzii e pak od kravata muzara- buđetot. Jas ne sum možel da plaćam poveće od minimalec bidejći sam sum plaćal od svoi lično zaraboteni pari.
Tragedijata e ušte pogolema koga nekoj administrativec odi vo penzia bidejći toj i ponataka e na tovar na buđetot, a na negovo mesto dovađa drug, a možebi i dvajca. E sega ako se napravi pravedna raspredelba barem za el energija vednaš reakcii. Pa ima 80000 penzioneri so 12500 den penzija što misliš tie great celi stanovi i katovi, će se stisnat vo edno sopče da preživeat nekako.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
364
Поени од реакции
908
Aj sega kaži mi dali e pravedno da imam penzija od 16000 den so 37 god staž so visoka stručna sprema raboteno vo proizvodstvo, koe edinstveno producira novostvorena vrednost i go polni buđetot, prema nekoj koj celo vreme bil parazit vo administracija na teret na istiot i sega zema penzija od 25-40000 den pak na tovar na buđetot.
Ne e pavedno neli? Ama plaćal poveće. Da plaćal pak od buđetot i što toa što go plaćal ne e na negova smetka tuku glavninata za penzii e pak od kravata muzara- buđetot. Jas ne sum možel da plaćam poveće od minimalec bidejći sam sum plaćal od svoi lično zaraboteni pari.
Tragedijata e ušte pogolema koga nekoj administrativec odi vo penzia bidejći toj i ponataka e na tovar na buđetot, a na negovo mesto dovađa drug, a možebi i dvajca. E sega ako se napravi pravedna raspredelba barem za el energija vednaš reakcii. Pa ima 80000 penzioneri so 12500 den penzija što misliš tie great celi stanovi i katovi, će se stisnat vo edno sopče da preživeat nekako.
Za penzijata gledano od iskustvo si mnogu vo pravo ,bidejki sam si plakam pridonesi i pak penziskiot del i nee tolkav problem kolku zdravstveniot ,bidejki plakam poveke i mozebi ke zemam pogolema penzija no sto dobivam so toa sto plakam 100% poveke za zdravstvo a dobivam ista usluga kako i toj so minimalec pa i socijalec pa i tehnoloski visok itn .
A vo odnos na pavednosta so raspredelbata na stujnite tarifi revoltot e toa sto na primer jas kako pogolem potrosuvac slicno na dadeniot primer sto go prilozi prethodno bi platil 4500den povisoka smetka po novata presmetka a prethodno imase pretstavena simulacija deka vakvi se 7% od vkupnata potrosuvacka i trosime nad 1600kw mesecno.E sega pisi sto mislis prema ovaj primer kolku e pravedno na 10 potrosuvaci kako sto rece penzioneri so 12500 kako i moite roditeli koi plakaat smetka od 1200den sega ke dobijat popust na smetka od 5% sto e 30denari na smetka i 10 takvi potrosuvaci popust vkupen 300-400den a od druga strana ke zemat od mene 4500denari ,znaci ostanuvaat 4000den dobivka ,zosto ne im se namali za 300den smetkata? Ili dobivkava ako se investira vo proizvodstveni kapaciteti bi platil so zadovolstvo no znaejki deka ke treba da ranam nekoj nov budjetar kako sto velis da zema za plata za nerabota pa i penzija enormno povisoka od visoko obrazovana osoba sto proizveduva inovira i dvizi ekonomija .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
2.908
Za penzijata gledano od iskustvo si mnogu vo pravo ,bidejki sam si plakam pridonesi i pak penziskiot del i nee tolkav problem kolku zdravstveniot ,bidejki plakam poveke i mozebi ke zemam pogolema penzija no sto dobivam so toa sto plakam 100% poveke za zdravstvo a dobivam ista usluga kako i toj so minimalec pa i socijalec pa i tehnoloski visok itn .
A vo odnos na pavednosta so raspredelbata na stujnite tarifi revoltot e toa sto na primer jas kako pogolem potrosuvac slicno na dadeniot primer sto go prilozi prethodno bi platil 4500den povisoka smetka po novata presmetka a prethodno imase pretstavena simulacija deka vakvi se 7% od vkupnata potrosuvacka i trosime nad 1600kw mesecno.E sega pisi sto mislis prema ovaj primer kolku e pravedno na 10 potrosuvaci kako sto rece penzioneri so 12500 kako i moite roditeli koi plakaat smetka od 1200den sega ke dobijat popust na smetka od 5% sto e 30denari na smetka i 10 takvi potrosuvaci popust vkupen 300-400den a od druga strana ke zemat od mene 4500denari ,znaci ostanuvaat 4000den dobivka ,zosto ne im se namali za 300den smetkata? Ili dobivkava ako se investira vo proizvodstveni kapaciteti bi platil so zadovolstvo no znaejki deka ke treba da ranam nekoj nov budjetar kako sto velis da zema za plata za nerabota pa i penzija enormno povisoka od visoko obrazovana osoba sto proizveduva inovira i dvizi ekonomija .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Vo pravo si, od ekonomska gledna točka onoj što troši bilo što poveće ili pak kupuva poveće, treba vo stvari da dobiva se pogolem popust na količina, no el energija e već vo socijalna kategorija, prema toa e i pravedno vaka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom