Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Струјата морала да поскапе:
Тоа Птицо само како кај тебе и остали на кои им го испраа мозокот и го користат само за гуглање а не за промислување..
Се сомневам оти знаеш кој,како и зошто ја поскапна струјата на таканаречената светска берза(европска унија)
Не знам да ти кажам право! Не сум нешто по зелените агенди…

Ама знам зошто ние немаме струја. А за тоа подеднакво се криви и Курто и Мурто ;) и ние што истото паковање го гласавме во различна амбалажа!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Само да додадам со вакви цени на ел.енергија за индустријата јас како инвеститор би се пакувал од Мк и право онаму каде има ефтина Ел.енергија
Каде е тоа? Америка? Русија?
Другар што до лани копаше крипто на ситно со само 2 рига (12 графички) плаќаше 12000 сметка во летно а 20000 во зимно време... ама си вадеше една просечна платичка месечно.
Сеа е отселен во Германија.... тогаш планираше и за таму да стави некој РИГ ама сеа нешо се пишмани.... вика цената на струјата ми е 4x таму... не ќе се исплати од мрежа... ќе треба фотоволтаици да става прво па после РИГови.

И незнам кој здраворазумен прифаќа вакви глупости оти било оќ, скалестото плаќање на ек енергија..а всушност е поскапување на струјатаа..
Кога веќе мора да поскапи - а мора, не знам кој разумен би одбрал комплетно отколку скалесто?
Oкеј овие што копаат крипто не се неразумни :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.903
Поени од реакции
1.162
Кој би бил подобар избор од овие две клими ? Сакам да заменам една он/оф па овие две ми се изборот. Прозиведени се од Мидеа но незнам кој модели се.

https://jivi.mk/compare-products
 
Член од
2 август 2017
Мислења
250
Поени од реакции
342
Tie sto trosele najmnogu i si plajkat najmnogu a toa sigurno ne se famili so bazenti samo tuku i fabriki i tn. Da investira vo ovoj sektor mesto da kradat ke nemase da go prqvime sega mabeto. Ke vidime kako stoime so novoto pokacuvanje od 1 juli ako ne drvata se 2600 kubik.
На кој јазик ти е напишаново, изгледа ќе ни треба google translate за да го разбереме
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Каде е тоа? Америка? Русија?
Другар што до лани копаше крипто на ситно со само 2 рига (12 графички) плаќаше 12000 сметка во летно а 20000 во зимно време... ама си вадеше една просечна платичка месечно.
Сеа е отселен во Германија.... тогаш планираше и за таму да стави некој РИГ ама сеа нешо се пишмани.... вика цената на струјата ми е 4x таму... не ќе се исплати од мрежа... ќе треба фотоволтаици да става прво па после РИГови.


Кога веќе мора да поскапи - а мора, не знам кој разумен би одбрал комплетно отколку скалесто?
Oкеј овие што копаат крипто не се неразумни :)
Малку нешто плаќал другар ти!? 12 графички по 100w ти се 1.2kw/h константна потрошувачка! …да не зборам дека и преку 200w има графички што влечат!
Фактички он си вадел просечна плата од субвенционирана струја! Да плаќал пазарна цена ни 100€ нема да му останат!
И тоа мала риба е он. Да знаеш колку станови и куќи има “затворени” кој што трошат х10 ќе се зачудиш!

@ROBERT 11 сега појасно ли е зошто ќе ги воведуваат блоковите? Или докторите ќе бидат шиканирани што користат стерилизатори од 2.5-3kw, а вакви “поштени” рудари ќе цицаат од буџетот!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.604
Поени од реакции
5.635
Ја слушнавте изјавата денешна како ќе одат тарифите? Па тоа е срамно. Блок 1 до 200-250кв ,блок 2 од 250 до 300/350кв ,блок 3 од 300/350 до 500 и блок 4 од 500кв нагоре најскапа. И сега заклучуваме дека грењето на струја ќе стане луксуз.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Ја слушнавте изјавата денешна како ќе одат тарифите? Па тоа е срамно. Блок 1 до 200-250кв ,блок 2 од 250 до 300/350кв ,блок 3 од 300/350 до 500 и блок 4 од 500кв нагоре најскапа. И сега заклучуваме дека грењето на струја ќе стане луксуз.
Cirkuzijadata samo sto zapocna...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Абе јас реков и пак ќе речам се се со исперени мозоци освен оти 2+2=4 ништо друго не разбираат посожено тоа главата име само за шишање..
Копале крипто валути,грееле базени ,ако сакаат и хокеј игралишта нека прават во дворовите но нека ги казнат нив а не нас ...а овие празноглавциве па уште и примери наведуваат и радосни оти горе наведениве ќе ги казнеле ама накрајот на вас ќе ви ги соблечат гаките и ќе останете трудни...
Струјата морала да поскапи..па секако кога го испокрадоа Елем и уништија го запалија и третиот блок (трафото),
Нафтата во 70години со политичка одлука се поскапна од 3-4долари за барел на 15-20долари и тоа го направија со политичка одлука а празноглавците ги убедуваа како и денеска во зголемени трошоци и тие во тоа и поверуваа..
Исто е и со Ел.енергија али немам време сеа да пишувам кој и поради што ја поскапнаа ..
А за ефтина струја види Цена не во Еу(банана држава заснована на фашизам и празни демагогии) туку во други држави и може ќе разберете нешто,па ако сакате видете и во Србија и Русија..
За 2години ке се премине и кон дигитална валута но за празноглавците пак оваа ќе биде ок..оти ја изгубиле способноста да промислуваат..
Автоматски споено мислење:

А ако не од оваа зима ,од нареднава може и да зачадите дома со дрва или од инат не .
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
За овие Пазноглавциве што тврдат оти струјата морала да поскапи оти на европска берза била олку,онолку и тресат зелени нека проверат за Туркменистан држава во која имате бесплатен,гас,вода,и електричната енергија и тоа мислаам од 1993година и некој сеа ќе рече да но таа држава е богата со гас,нафта, така е но и другите држави се богати со нафта,вода па се оваа другово се наплаќа ..
Тоа е држава со 6-7милиони луѓе и GDP nominal од 40 милијарди а во споредба со Македонија со 2 милиони жители која има GDP 19милијарди и сеа едно прашање дали оваа држава е побогата од нашава или од една Германија со некои 4-5трилиони GDP или до некоја друга богата европска држава и зошто таму нема бесплатна :Вода,Е.енергија
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.051
Ја слушнавте изјавата денешна како ќе одат тарифите? Па тоа е срамно. Блок 1 до 200-250кв ,блок 2 од 250 до 300/350кв ,блок 3 од 300/350 до 500 и блок 4 од 500кв нагоре најскапа. И сега заклучуваме дека грењето на струја ќе стане луксуз.
WTF.... 50kw разлика од блок до блок е премалку...
Ова вака има смисла ако цената на блок 1 е малку поскапа од евтината тарифа.... рецимо 4денари/киловат... шо нема шанси да се случи xD
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
WTF.... 50kw разлика од блок до блок е премалку...
Ова вака има смисла ако цената на блок 1 е малку поскапа од евтината тарифа.... рецимо 4денари/киловат... шо нема шанси да се случи xD
Prilepski narodno kazano nazad ni e zimata ...
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.604
Поени од реакции
5.635
WTF.... 50kw разлика од блок до блок е премалку...
Ова вака има смисла ако цената на блок 1 е малку поскапа од евтината тарифа.... рецимо 4денари/киловат... шо нема шанси да се случи xD
Pa vakva izjava imase tipot ja procitav na kanal 5.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Како што претходно говорев се испадна такаа,
Сеа за кого е поскапувањето..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom