Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Pošto me spomnuvaš vo pisanievo deka mi e otiden razumot, a jas se složuvam vo se što si napišal, makar što e konfuzno i zbrkano, no e od srce......ostaj go ti mojot razum na mira, ne go rčkaj nema potreba..... kaži si što imaš bez nepotrebni kvalifikacii.
Поентата е оти секогаш си имал издржани ставови,но по оваа прашање тотално си ја изгубил рационалноста и реалноста...
Па не се греат базени со 400kw и нека дојде само една поголема зима па тогаш ќе ги видиме сметките по овие пресметки..
Работата е зошто не е над 600 kw таа пресметка и што ќе се прави е со социјалата во Мк тоа ли е исправно..
Автоматски споено мислење:

Системското уништување не е од денес и не е од вчера!
Да не навлегувам во политика(има други теми за тоа), од 91’ наваму ниту една капитална инвестиција во енергетиката не е направена!
ХЕЦ Козјак не го рачунам затоа што е направен со друга примарна цел, а не производство на струја!
У овие 30 и една-две години веќе, само на избори слушавме:нуклеарки, Чебрени ,Галишта… и ред остали глупости!
Нормално дека народот(Ние) сме си сами криви! Ни американците, ни русите не ни се криви што стасавме до ова дереџе!
За криви ги сметам и моите наставници (посебно по географија) што 12г ме лажеа како државава ни е богата со водни ресурси! Сега знам и подобро… сам си научив!

РЕК Битола е посебна приказна ради која генерации и генерации на политичари/бизнисмени/директори и остали криминалци се збогатија за 10 генерации во иднина! Што и да кажам малку ќе биде.

Во целово ова ср@ње што ни се случува, @tzlatko е во право кога вели дека ова е една од ретките добри одлуки! И така е! Скроз е во право човекот!
Цената на струја од увоз е таа, и ние и на глава да застанеме не можеме ништо. А до сега и ја третираа како социјална помош во бедново државиче! Нема више! Брат за брат, сирење за пари.
На истата таа “социјална струја” до сега се шлепаа и милионери и копачи на крипто валути! Трошеа илјадници кв/х по броило!
Додека некој копаше и правеше пари, буџетот се празнеше, а тие пари се пак наши. Фактички ние ги субвенциониравме копачите како земја со најефтина струја во цела европа!
Кога може доктор во приватна ординација да плаќа изгор сметки зошто го рачунаат за комерцијална фирма?!? (А дава здравствени услуги!). Тогаш зошто да тој 1% од населението што се богати на ефтина струја да биде субвенциониран??
Мора ова да се направи!
П.С. отвори пазар3 или реклама5 да видиш само колку ригови има на продажба ;)
А тек ќе ги има!
Птицо донекаде се сложувам со тебе..
Но што нас не интересира цената на струјата надвор,што сме ние држава или село...
Сите имаат струја, и Србија,и Босна само ние немаме..
Дали ти е јас кој и зошто ја поскапна ел.енергија во Еу и што стои зад оваа играа..Дефинитивно не
Автоматски споено мислење:

Овде само плачковци и
само бендосани останаа,оти ако не се сложуваш со нивниот исказ тогаш веднаш те напаѓаат што има да ме коментираш глеј си своја работа,па шо излегуваш јавно на форум ако не сакаш да те коментариаат..тогаш молчи..
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
146
Поени од реакции
226
Така е @ROBERT 11 , ти се сложуваш дека некој што троши 1.6 милиони (1.600.000) киловати месечно треба да плаќа иста субвенционирана цена по kwh со некој што зема социјална помош и троши одвај 100 или 200 киловати.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Така е @ROBERT 11 , ти се сложуваш дека некој што троши 1.6 милиони (1.600.000) киловати месечно треба да плаќа иста субвенционирана цена по kwh со некој што зема социјална помош и троши одвај 100 или 200 киловати.
Пријателе доста со тие глупости,гледај само како ве манипулираат како мали деца..
Па за да ви поскапат струјата ги обвинија богаташиве 15фамилии и работата е оќ...
И сите Куртони наречени мислители и интелектуалци излегоа и го прифатија оваа,а не разбираат оти тие се оние 99.9% кои ќе плаќаат повеќе...
Ако беше за богатите зошто не е од 1000kw па нели тие трошат огромни количества,зошто ќе биде од 400kw
За да се голтне некоја лага мора да има и малку вистина...
А исто некои пресметуваа оти тие имале малку над 400kw и е оќ,оти не им влијаело на Буџетот..но колку се со една плата,и колку се социјални семејства,колку се платите во малите градови со врати ми ги парите на рака..Но најважно за нас е моето семејство да е Оќ се друго нека гори и пропадне
Ќе ве видам Зимово доколку има некоја голема зима,колку ќе трошат климиве,Изгледа оти ќе мора да се вратиме во 15век и да греме Шупички од 20м3 со по 10луѓе
А ти продолжиси со оваа ступидно размислување оти Богатите се виновни и тие ќе плаќале..
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Поентата е оти секогаш си имал издржани ставови,но по оваа прашање тотално си ја изгубил рационалноста и реалноста...
Па не се греат базени со 400kw и нека дојде само една поголема зима па тогаш ќе ги видиме сметките по овие пресметки..
Работата е зошто не е над 600 kw таа пресметка и што ќе се прави е со социјалата во Мк тоа ли е исправно..
Автоматски споено мислење:


Птицо донекаде се сложувам со тебе..
Но што нас не интересира цената на струјата надвор,што сме ние држава или село...
Сите имаат струја, и Србија,и Босна само ние немаме..
Дали ти е јас кој и зошто ја поскапна ел.енергија во Еу и што стои зад оваа играа..Дефинитивно не
Автоматски споено мислење:

Овде само плачковци и
само бендосани останаа,оти ако не се сложуваш со нивниот исказ тогаш веднаш те напаѓаат што има да ме коментираш глеј си своја работа,па шо излегуваш јавно на форум ако не сакаш да те коментариаат..тогаш молчи..
Роберт не сфатив дали мене или Златко го тангираш со “плачковци” и “самобендисани”?
Бар тука на темава си реплицираме, си враќаме и не преќутуваме…
Нејсе! Колку што разбрав од твојот пост, проблемот ти е што скалилото не почнува од 600kw туку од 500(или 350 беше, небитно)??
Ако за ова се ситничиме… никој никогаш нема да биде задоволен! Желботека нема! Исто како што и мене никој не ме праша дали ми е мило што плаќам најскапа вода, а притисок немам! Плус моите родители 30 години плаќале самодопринос од 3% за сега партиски легачи да седат по тројца на биро во Дервен и не им стасуваат пари за плата!

Да се вратам на темава, мада додека го пишувам ова, гледам и си реплицирал на Тигарче со доза на политичка коректност ;)
Има други теми за тоа…

Фактот што не ти се свиѓа, останува факт! Македонија нема струја, Европа без руски гас и не еколошки јаглен нема струја!
Струјата е роба, се купува и се продава! Ако нема цената и оди нагоре. Ако сакаме да имаме, мора да купиме! Поедноставно од ова здравје! Далеку е работава од теории на заговор…
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
So se prepirate... site ke go krkame nebitno kolku ke trosime...
So poslednoto pokacuvajne od 10%i isklucuvajne od famoznata 2h,evtina denska smetkite krenaa od 500~do 1000ka, taka ke bide i sega uste 10% +1000ka,i strujata najgolem luksuz ke bide za 2/3godini...ako i sega veke nee za brzo ke bide 10/5mkd kwh....
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.604
Поени од реакции
5.635
Tie sto trosele najmnogu i si plajkat najmnogu a toa sigurno ne se famili so bazenti samo tuku i fabriki i tn. Da investira vo ovoj sektor mesto da kradat ke nemase da go prqvime sega mabeto. Ke vidime kako stoime so novoto pokacuvanje od 1 juli ako ne drvata se 2600 kubik.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
Tie sto trosele najmnogu i si plajkat najmnogu a toa sigurno ne se famili so bazenti samo tuku i fabriki i tn. Da investira vo ovoj sektor mesto da kradat ke nemase da go prqvime sega mabeto. Ke vidime kako stoime so novoto pokacuvanje od 1 juli ako ne drvata se 2600 kubik.
Kolku 2600.??
Prilep 3600
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Роберт не сфатив дали мене или Златко го тангираш со “плачковци” и “самобендисани”?
Бар тука на темава си реплицираме, си враќаме и не преќутуваме…
Нејсе! Колку што разбрав од твојот пост, проблемот ти е што скалилото не почнува од 600kw туку од 500(или 350 беше, небитно)??
Ако за ова се ситничиме… никој никогаш нема да биде задоволен! Желботека нема! Исто како што и мене никој не ме праша дали ми е мило што плаќам најскапа вода, а притисок немам! Плус моите родители 30 години плаќале самодопринос од 3% за сега партиски легачи да седат по тројца на биро во Дервен и не им стасуваат пари за плата!

Да се вратам на темава, мада додека го пишувам ова, гледам и си реплицирал на Тигарче со доза на политичка коректност ;)
Има други теми за тоа…

Фактот што не ти се свиѓа, останува факт! Македонија нема струја, Европа без руски гас и не еколошки јаглен нема струја!
Струјата е роба, се купува и се продава! Ако нема цената и оди нагоре. Ако сакаме да имаме, мора да купиме! Поедноставно од ова здравје! Далеку е работава од теории на заговор…
Мислам на повеќето во Мк кои не го разбираат она што се случува..а не конкретно за некого
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Мислам на повеќето во Мк кои не го разбираат она што се случува..а не конкретно за некого
Разбираат сите не се секирај!
Исто како што ја разбраа и цената на лебот ;)
А жетвата уште не почната, пченицата 30ден на светските берзи! Треба да се глупи ако ја продаат за 20 нашиве земјоделци.
Владава уште се понаша како “ја нисам одавде”, мислат Вучиќ ќе ги спасува секој ден.
Од есен да видиш(ме) што ќе биде плачење и вриштење! Ич не треба зима ни да иде ;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
782
Поени од реакции
2.050
Kolku 2600.??
Prilep 3600
И не може да се најдат.... на 2-3 места прашано викаат нема сега за сега.... дур по месец-два... ако сакаш да те пишат на список...

На муабетот со скалестата цена на струјата во домаќинствата мислам дека одамна требаше да се спроведе....
Ама.... до 300kw да ја намалат цената за 50%.... па социјалецот да добие намалување.
Од 300 до 500kw како што е...
Скалесто покачување ако има над 500kw....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.547
Поени од реакции
2.438
И не може да се најдат.... на 2-3 места прашано викаат нема сега за сега.... дур по месец-два... ако сакаш да те пишат на список...

На муабетот со скалестата цена на струјата во домаќинствата мислам дека одамна требаше да се спроведе....
Ама.... до 300kw да ја намалат цената за 50%.... па социјалецот да добие намалување.
Од 300 до 500kw како што е...
Скалесто покачување ако има над 500kw....
Arno taka ama ovie samo za kradejne ja teraat rabotata a toa nad 500kw vo zimo so po nekoj panel so bojler nese nisto se tetaat vkupno i nad 1000kw.
Zatoa pisav ke go krkame od site strani...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
И не може да се најдат.... на 2-3 места прашано викаат нема сега за сега.... дур по месец-два... ако сакаш да те пишат на список...

На муабетот со скалестата цена на струјата во домаќинствата мислам дека одамна требаше да се спроведе....
Ама.... до 300kw да ја намалат цената за 50%.... па социјалецот да добие намалување.
Од 300 до 500kw како што е...
Скалесто покачување ако има над 500kw....
Ако не се лажам, на социјалците им признаваат(им ги плаќаат сметките) до 1500!
Не сум сигурен за сумата, ама дефинитивно државата им ја плаќа до негде.
Така да скалилава, блоковиве, или како и да е, се сосем коректни според мене.
И мислам дека сите тука ќе се сложиме дека ова требаше мнооогу одамна да го направат.

П.С. Во Велес е традиционално критично без дрва! 15 години уназад веќе. Пола луѓе тек на есен, а некои и после првиот снег ги добиваат, а уплатени од лани!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Ако не се лажам, на социјалците им признаваат(им ги плаќаат сметките) до 1500!
Не сум сигурен за сумата, ама дефинитивно државата им ја плаќа до негде.
Така да скалилава, блоковиве, или како и да е, се сосем коректни според мене.
И мислам дека сите тука ќе се сложиме дека ова требаше мнооогу одамна да го направат.

П.С. Во Велес е традиционално критично без дрва! 15 години уназад веќе. Пола луѓе тек на есен, а некои и после првиот снег ги добиваат, а уплатени од лани!
Кои скалила се коректни,што е коректно тука ..тоа што треба да поскапи струјата па ја извртуваат работата..и ти велиш па ок.
Велиш оти еден ординација плаќала по пазарни цени..(Да ама тоа е бизнис и носи пари- во мојата ординација има околу 7000 картони х 45 ден капитација секој месец од државата плус секој преглед па рачунај) А луѓето дома живеат од плата...
И незнам кој здраворазумен прифаќа вакви глупости оти било оќ, скалестото плаќање на ек енергија..а всушност е поскапување на струјатаа..
И сеа до пред десет години Велес беше град на социјалата мизерија невидена,е сеа грујо отвори некоја фабрика и брат мислиш станавте милионери..
Затоа пропадна и државата од вакви луѓе...
У норммални држави народот зема стап и цела влада на клоции
Автоматски споено мислење:

Само да додадам со вакви цени на ел.енергија за индустријата јас како инвеститор би се пакувал од Мк и право онаму каде има ефтина Ел.енергија
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.270
Поени од реакции
4.603
Кои скалила се коректни,што е коректно тука ..тоа што треба да поскапи струјата па ја извртуваат работата..и ти велиш па ок.
Не си ми јасен? Треба да поскапи струјата и ќе поскапи! Нас може да не ни свиѓа до утре сабајле, ама тоа е факт и не само кај нас!
Ако ти е полесно да ја префрлиш вината на сдсСм слободно. Ама не не убедувај нас тука што ги знаеме приликите и што гледаме што се случува дека се било локална политика!
Велиш оти еден ординација плаќала по пазарни цени..(Да ама тоа е бизнис и носи пари- во мојата ординација има околу 7000 картони х 45 ден капитација секој месец од државата плус секој преглед па рачунај) А луѓето дома живеат од плата...
Ако вака мислиш дека работи ординација како печатница на пари… слободно отвори една и штанцај!
Ја знам лекари кои ни за плата на сестрата не можеа да извадат!
И незнам кој здраворазумен прифаќа вакви глупости оти било оќ, скалестото плаќање на ек енергија..а всушност е поскапување на струјатаа..
Изгледа ти тек сега сфаќаш дека за поскапување правиме муабет?!
И сеа до пред десет години Велес беше град на социјалата мизерија невидена,е сеа грујо отвори некоја фабрика и брат мислиш станавте милионери..
Затоа пропадна и државата од вакви луѓе...
У норммални држави народот зема стап и цела влада на клоции
Ти кажав и на одговорот на тигарче! Не мешај политика! Има други теми за таквите со истетовиран лик на Пастирот, кој го чекаат како Исус да се врати и да ги избави од мизеријата!
Само да додадам со вакви цени на ел.енергија за индустријата јас како инвеститор би се пакувал од Мк и право онаму каде има ефтина Ел.енергија
Со среќа ако негде најдеш поефтина струја!
Или бар толку поефтина што ќе ги анулира другите поскапи ставки!
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
634
Не си ми јасен? Треба да поскапи струјата и ќе поскапи! Нас може да не ни свиѓа до утре сабајле, ама тоа е факт и не само кај нас!
Ако ти е полесно да ја префрлиш вината на сдсСм слободно. Ама не не убедувај нас тука што ги знаеме приликите и што гледаме што се случува дека се било локална политика!

Ако вака мислиш дека работи ординација како печатница на пари… слободно отвори една и штанцај!
Ја знам лекари кои ни за плата на сестрата не можеа да извадат!

Изгледа ти тек сега сфаќаш дека за поскапување правиме муабет?!

Ти кажав и на одговорот на тигарче! Не мешај политика! Има други теми за таквите со истетовиран лик на Пастирот, кој го чекаат како Исус да се врати и да ги избави од мизеријата!

Со среќа ако негде најдеш поефтина струја!
Или бар толку поефтина што ќе ги анулира другите поскапи ставки!
Струјата морала да поскапе:
Тоа Птицо само како кај тебе и остали на кои им го испраа мозокот и го користат само за гуглање а не за промислување..
Се сомневам оти знаеш кој,како и зошто ја поскапна струјата на таканаречената светска берза(европска унија)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom