Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
За некого дезинформации за некого не....
Јас само пишав дека може... ако се погоди ладен период и неизолиран простор доволно голем за 5kw клима да работи со 80%-100% капацитет цело време.
Кај мене во 30м2 неизолирана куќа во Прилеп.... што викаш бренд клима 3.5kw имаше денови кога ближеше 30kw потрошна.
Во јужно станче со добра изолација е друга приказна.... ако греат квалитетно комшиите можеш на свеќа да го поминиш зимото :)


Викаш до таму да отиде? Ќе гориме покуќнина така...
Taka si kazua Bislimovski, tie sto ke trosat nad 1 000kw mesecno, ke plakaat cena skoro ista so pazarnata, vo momentov na berza e od 200 do 240 evra za MWh, so ogled deka e leto nema nekoj golem pritisok na cena u momentov osven konfliktov, no od esen em grejna sezona, em Rusija poveke od sigurno ke dozatvori nekoj ventil za nekoa od zapadnive demokratii, i nas ke ni ostane tuka izborot da smalime na 20 stepena doma i site vo edna soba...
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.835
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Pred nekoj den vidov nova C&H klima, jas mislev deka istite ne fi prodavqt vo mk?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Kupuvanje drva ke mu e majkata ovaa leto zosto so ovie blok tarifi i toa kako pisuvase 35 dena 350 kw/h ke bide najeftinata blok 1 tarifa se dr nagore ke bide skapo. Zimno vreme osven nekoj stan vo gevgelija da istrosi struja do 350kw so se grenje ke bide dobro vo zima.
350kw,so tie kilovati ke ne jade meckata i volkot.! Pa samo 1tv po nekoja led plafonka, kompijuter, frizider, bojler, polnaci,ruteri,kameri ova/ona... ke zaminat tie 350...
Da se spremame so vreme za po 10tina paneli....
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
350kw,so tie kilovati ke ne jade meckata i volkot.! Pa samo 1tv po nekoja led plafonka, kompijuter, frizider, bojler, polnaci,ruteri,kameri ova/ona... ke zaminat tie 350...
Da se spremame so vreme za po 10tina paneli....
Da procitav na net za toa deka vo zavisnost na kolko vreme ti go citat strujomerot ako ti go citat na 25 dena znaci mesecno po normalna cena te sleduvat 250 kw sto znaci dnevno ke imas 10 kw (35dena = 350kw) posle toa sleduvat blok 2,3,4tarifi. Ajde ke pocekame oficijalno na 1 juli koga ke ja pokacat strujata i ke gi prezentirat tie tarifi.
Автоматски споено мислење:

Човекот кој ми ги демонтираше и монтираше климите многу ги фалеше овие C&H клими дури ги стави во ист ранг со Митсу климите, као климите се правени за скандинавските зњмји и истите многу добро работеле. Само јас никаде не сум приметил во МК да ги нудат истите се до пред некој ден кога видов една нова монтирана уште бојата и светеше.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.835
Не се тие од Gree ?
Porano da no sega C&H se oem Midea


Човекот кој ми ги демонтираше и монтираше климите многу ги фалеше овие C&H клими дури ги стави во ист ранг со Митсу климите, као климите се правени за скандинавските зњмји и истите многу добро работеле. Само јас никаде не сум приметил во МК да ги нудат истите се до пред некој ден кога видов една нова монтирана уште бојата и светеше.
C&H se amerikanski oem brend koj sega se proizveduva vo MIDEA

MIDEA Dalecinsko



C&H dalecinsko


 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Многу големи даљинскиве на Мидеа на @најубав , него имаат ли ЕКО модови за штедење на потрошувачла на греење како што беше покажано ги има кај ГРЕЕ климите ?
Еве и Вивакс да прашам, за пар иљадарки и да се продава поефтино има ли Еко модови кај овие клими или за поефтина цена нема ни WiFi :) ?
A ке биде покажано како да во мод Ладење се ладите за безоари....и тоа го има Грее ;)

Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки да ве прашам во врска со овие блок тарифиве што се спремаат.
Дали имате информации за тоа:
1. Која потрошувачка се зема за одредување на блок тарифата? Дали потрошувачката само од скапата тарифа или вкупната потрошувачка?
2. На кој начин ќе се пресметува цената и потрошувачката? На пример, ако најнискиот блок е до 400KW, а јас имам просечна потрошувачка од 800KW и сум во третиот блок, дали ова значи дека првите 400KW ќе се наплаќаат по цената за 1 блок, а останатите по повисоката цена?
3. Кога ќе може да се премине од еден блок во друг? Ако јас на пример ја намалам драстично потрошувачката која ќе може да се префрлам во понискиот блок? Ова ќе се одредува еднаш годишно или како?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Дечки да ве прашам во врска со овие блок тарифиве што се спремаат.
Дали имате информации за тоа:
1. Која потрошувачка се зема за одредување на блок тарифата? Дали потрошувачката само од скапата тарифа или вкупната потрошувачка?
2. На кој начин ќе се пресметува цената и потрошувачката? На пример, ако најнискиот блок е до 400KW, а јас имам просечна потрошувачка од 800KW и сум во третиот блок, дали ова значи дека првите 400KW ќе се наплаќаат по цената за 1 блок, а останатите по повисоката цена?
3. Кога ќе може да се премине од еден блок во друг? Ако јас на пример ја намалам драстично потрошувачката која ќе може да се префрлам во понискиот блок? Ова ќе се одредува еднаш годишно или како?
Prvite 400kw si gi plajkas(ova samo vo skapa tarifa) po reguliranata cena sega kolku e 7,3mkd.od 400do 800kw, znaci posle 401kw/h ke plajkas primer 10 mkd/kwh. Nad 800 12mkd a eftinata ke bide ista primer 5mkd.
Za da me svatis ovde sega vo smetkata ke imas povejke grafi... Swga se samo 2 visoka i niska
Posle 01.07 ke imas 3 grafi za visoka tarifa kwh
Ako si potrosil 1000kwh a 500 kw vo. Skapa
400kw ke odat na najniska cena od 400do500 /tie 100kw po povisoka cena...
Seto ova se primeri.... So kw i so cenite...
Infoo mi e od Evn
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.835
Многу големи даљинскиве на Мидеа на @најубав , него имаат ли ЕКО модови за штедење на потрошувачла на греење како што беше покажано ги има кај ГРЕЕ климите ?
Еве и Вивакс да прашам, за пар иљадарки и да се продава поефтино има ли Еко модови кај овие клими или за поефтина цена нема ни WiFi :) ?
A ке биде покажано како да во мод Ладење се ладите за безоари....и тоа го има Грее ;)
I Midea i Vivax imaat i ECO mod i odlicna modulacija na klimatizerte
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Prvite 400kw si gi plajkas(ova samo vo skapa tarifa) po reguliranata cena sega kolku e 7,3mkd.od 400do 800kw, znaci posle 401kw/h ke plajkas primer 10 mkd/kwh. Nad 800 12mkd a eftinata ke bide ista primer 5mkd.
Za da me svatis ovde sega vo smetkata ke imas povejke grafi... Swga se samo 2 visoka i niska
Posle 01.07 ke imas 3 grafi za visoka tarifa kwh
Ako si potrosil 1000kwh a 500 kw vo. Skapa
400kw ke odat na najniska cena od 400do500 /tie 100kw po povisoka cena...
Seto ova se primeri.... So kw i so cenite...
Infoo mi e od Evn
Ako blok tarifite se caka niski ovaa namerno e napraveno da plajkame poskapo, od 400 do 800 kw se trosat vo eden prosecen den na primer modelot na crna gora mislqm deka bese blok1 ti e do 400kw blok 2 ti e od 400 do 1500 kw i se nad 1500 spage vo blok 3 najskapa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom