Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Дај боже друже... тешки нека ти работи беспрекорно...
Јас имам друго искуство... али ете ако се oсетиш дека нешто почесто имаш потреба да го чепнеш далечинското ќе се сетиш на муабетов :)


Абе ја знаеш онаа изреката сиромавиот два пати плаќа... некој и трипати...
Еднаш дал 500ки за јапонец ама не доволно јак за да му го грее просторот...
Сеа 1000ка за прејак кинез...
Во овој простор што го опишал гарант пак нема да е среќен до наредна сезона.... ама веќе отишла Мицуто од 1500 што му се чинела прескапа xD
Климата ја купив во јануари. ПРЕзадоволен сум од тоа како климата работеше оваа зима.
Хитачито кое го имав претходно беше 14ка. Па кажи ми ајде дали таа 14ка треба да е слаба за овој простор или климата била срање. Инаку таа клима беше купена 2016 год , од оваа перспектива за џабе фрлени евра
Автоматски споено мислење:

Климата ја купив во јануари. ПРЕзадоволен сум од тоа како работеше оваа зима.
Хитачито кое го имав претходно беше 14ка. Па кажи ми ајде дали таа 14ка треба да е слаба за овој простор или климата била срање. Инаку таа клима беше лупена 2016 год , од оваа перспектива за џабе фрлени евра
Па од јануари наваму сум заборавил, што е тука срамно :)
Автоматски споено мислење:

Климата ја купив во јануари. ПРЕзадоволен сум од тоа како климата работеше оваа зима.
Хитачито кое го имав претходно беше 14ка. Па кажи ми ајде дали таа 14ка треба да е слаба за овој простор или климата била срање. Инаку таа клима беше купена 2016 год , од оваа перспектива за џабе фрлени евра
Па од јануари наваму сум заборавил, што е тука срамно :)
Сигурно и сам знаеш, гарант и подобро од мене дека се зависи од просторот. Не сакам да живеам во перфектно изолиран простор т.е херметички затворен. Од аспект на изолација, овој простор е далеку од перфектен па можеби и затоа е се во ред. И една друга работа, веднаш ппсле монтажата го подесив офсетот на температурата, го симнав за 2 степени па сега разликата со поставената темп на далечинското е +-1 степен дури и во преодниов период. Ја користам на начин како што опишав погоре. И да, се согласувам дека ако се работи за перфектно изолиран простор, оваа клима не треба да биде монтирана во простор помал од 40-45 квадрати.
Многу е моќна и миже да прави проблем во помал простор

Да бидеме на чисто. Сигурно дека таа мицу од 1500 евра е технолошки посовршена, ама на крај секој треба да одбере според своите афинитети. Ама навистина ми дојде преку глава да ги гледам моите како седат под ќебе цела зима :). Сега со амберов они не се под ќебе а јас се шетам на кратки ракави, буквално.
Еве ваква е состојбата. Еден амбер, една пулар еко 3 простории, две соби плус претсобје, вкупна квадратура околу 55м2, се отвора плус спалната само саат два пред спиење. Демит фасада со 5см стиропор, таван трска со изолација од 15см тервол. На даљинските поставено 24, температурата на воздухот од 21 до 23. Да напоненам дека има кривини еден куп. Климите не дуваат праволиниски. Сметката за јануари беше 8200 денари. Ако одбијам 2500 денари колку пто вообичаено плаќам струја во мај на пример, излегува дека за греење сум платил 5700. Од тоа минус 1000 денари за термото на моите на долниот спрат, тоа е 4700 денари за 55 м2 со две клими во просторот кој ајо оценуваме од 1 до 10 има изолација за 4. За мене е прифатливо. Ако имав мицу клими, од старт ќе платев 2300 евра наместо сегашните 1450 за да добијам сметка која ќе биде пониска не повеќе од 1000 Тоа се 6000 денари помалку по сезона. Значи ми требаат повеќе од 8 години да го вратам вложеното. Неприфатливо во услови кога за помалку пари можам да добијам солиден квалитет.
Плус гаранција од 10 години. Чиста работа
Се надевам дека сум сега појасен :)
Ниту ги рекламирам некои брендови моту пак ме интересира. Мерев потрошувачка на амберот, и ако си заинтересиран во детаљи можам да ти напишам во кои услови како трпши и како модулира, пак ќе кажам, во услови и на начин како што јас ја користам. Можам да напишамкога повлекува максимум од 2640 вати, ако не се лажам тоа е повеќе и од многу 5.5 кв клими, ама тогаш издувот е околу 60 степени. Кога и како модулира и сл. Пак ќе кажам дека не модулира ниско, најниско кај мене е 450 вати.
Форумов го разбирам како место каде можеме да размениме мислења на обични корисници како мене и на стручни лица со цел оние кои не се рабираат во проблематикава да можат да добијат помош при избор на клима. Тоа е моето мислење
 
Последно уредено:
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
ЗДРАВО НА СИТЕ,

ИМАМ ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ САКААТ ДА УЖИВААТ ВО ЧИСТ И КВАЛИТЕТЕН АМБИЕНТАЛЕН ВОЗДУХ, А СЕ ТОПЛАТ/ЛАДАТ СО КЛИМА УРЕД!
ЧИСТЕЊЕ НА КЛИМА УРЕДИ СО ПРОФЕСИОНАЛНА МАШИНА КОЈА Е НАМЕНЕТА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА САЌЕТО СО СООДВЕТЕН ПРИТИСОК, КОЈ НЕМА ДА ОШТЕТИ, А ЌЕ ИСЧИСТИ. ИСТО ТАКА СЕ КОРИСТАТ СРЕДСТВА КОИ ГИ НЕМА ВО МАЛОПРОДАЖБА, А СЕ НАМЕНЕТИ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНА УПОТРЕБА, НАПРАВЕНИ ВО UK, И РЕГИСТРИРАНИ ВО ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ХЕМИКАЛИИ.

NEXXOL POWER - СИЛЕН АЛКАЛЕН ЧИСТАЧ!
NEXXOL PURE - УНИВЕРЗАЛНО АНТИ-БАКТЕРИСКО СРЕДСТВО СО Ph NEUTRAL, БЕЗ МИРИС (АНТИ - АЛЕРГЕН), НА БАЗА НА ЕТАНОЛ!

ПРОЦЕСОТ НА АНТИ-БАКТЕРИСКО ЧИСТЕЊЕ НА КЛИМА УРЕДОТ СЕ СОСТОИ ОД НЕКОЛКУ ЧЕКОРИ И ТОА:

1. ПРОВЕРКА НА ОДВОДНИОТ КАНАЛ НА КЛИМА УРЕДОТ ДАЛИ Е ЗАПУШЕН, ДОКОЛКУ Е, СЕ ПРОЧИСТУВА НАЈПРВО ТУКА!

2. НАНЕСУВАЊЕ НА ЧИСТАЧ NEXXOL POWER НА САЌЕТО И ТУРБИНАТА, ОСТАВАЊЕ ДА ДЕЛУВА 2-3 МИНУТИ, ПЛАКНЕЊЕ СО ЧИСТА ВОДА.

3. ПЛАКНЕЊЕ НА САЌЕТО И ТУРБИНАТА СО NEXXOL PURЕ ( УНИВЕРЗАЛНО АНТИ-БАКТЕРИСКО СРЕДСТВО СО Ph NEUTRAL, БЕЗ МИРИС (АНТИ - АЛЕРГЕН), НА БАЗА НА ЕТАНОЛ )

4. ЧИСТЕЊЕ НА ПЛАСТИЧНИТЕ ДЕЛОВИ ОД КЛИМА УРЕДОТ ВО ПОСЕБЕН САД СПЕЦИЈАЛЕН ЗА ТАА НАМЕНА!

НА ОВОЈ НАЧИН ДОБИВАТЕ ЧИСТ И БЕЗ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ КЛИМА УРЕД, ПОДГОТВЕН ЗА УПОТРЕБА!

"НЕКА ВАШИОТ ДОМ БИДЕ ЗДРАВО МЕСТО ЗА ВАС И ВАШИТЕ НАЈМИЛИ"
 

Attachments

Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Да ве замолам за совет. Постои ли на пазаров некаде да се купи јонизатор на воздухот? Дали оние прочистувачи што се продаваат се само некои филтратори или имаат можност да создаваат и ослободуваат негативни јони?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Да ве замолам за совет. Постои ли на пазаров некаде да се купи јонизатор на воздухот? Дали оние прочистувачи што се продаваат се само некои филтратори или имаат можност да создаваат и ослободуваат негативни јони?
20-30 страни уназад барај го одговорот! @Red Zurla го имаше истото прашање. Одговорено е!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Да ве замолам за совет. Постои ли на пазаров некаде да се купи јонизатор на воздухот? Дали оние прочистувачи што се продаваат се само некои филтратори или имаат можност да создаваат и ослободуваат негативни јони?
Кој ќе ти кажи што прават....
Амберот мислам треба да има вграден Јонизатор ако бараш баш јонизатор... а дали ослободува негативни јони или е само маркетингшки трик... тоа е башка муабет.

Мицу има нешто вакво.... Plasma Quad Connect

Во LN врвната серија е вградено... за на останатите еве достапно да се купи дополнително.

Ама бар сигурен сум дека уствари нешто прави зашто на секои 2-3 месеци си бара одржување/чистење во топла вода и четка...
Во спротивно се слуша шуштење и пецкање кога ќе го вклучиш Purifier копчето од далечинското...
Пецка како оние ламбите против инсекти што се користат во месарниците само не е толку гласно :P

Сосема сличен уред (бар на физички изглед) има вградено и во Хансолот... таму и по дефаулт се користи (автоматски вклучена елкичка на далечинското) ама еве 4 години од кои 3 активно беше користена климата... ни шушнало ни пецнало до сега.... па сумњам дека таму е само за украс...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
Кој ќе ти кажи што прават....
[QUOTE\]
Пет секунди гуглање ќе ти го даде одговорот на тоа прашање.
XYZ мислам треба да има вграден Јонизатор ако бараш баш јонизатор... а дали ослободува негативни јони или е само маркетингшки трик... тоа е башка муабет.
[QUOTE\]
Многу клими имаат вграден јонизатор, ама количината на ослободени негативни јони (најчесто)во вид на озон, е мала и се надевам не доволна за да биде штетна по човековото здравје(дискутабилно е ова)! …ама исто така и премала количина за ефективно да неутрализира било што со некаков мерлив ефект!

Ја сепак би играл на сигурно, и би ги исклучил сите извори на јонизација…
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Кој ќе ти кажи што прават....
Амберот мислам треба да има вграден Јонизатор ако бараш баш јонизатор... а дали ослободува негативни јони или е само маркетингшки трик... тоа е башка муабет.

Мицу има нешто вакво.... Plasma Quad Connect

Во LN врвната серија е вградено... за на останатите еве достапно да се купи дополнително.

Ама бар сигурен сум дека уствари нешто прави зашто на секои 2-3 месеци си бара одржување/чистење во топла вода и четка...
Во спротивно се слуша шуштење и пецкање кога ќе го вклучиш Purifier копчето од далечинското...
Пецка како оние ламбите против инсекти што се користат во месарниците само не е толку гласно :P

Сосема сличен уред (бар на физички изглед) има вградено и во Хансолот... таму и по дефаулт се користи (автоматски вклучена елкичка на далечинското) ама еве 4 години од кои 3 активно беше користена климата... ни шушнало ни пецнало до сега.... па сумњам дека таму е само за украс...
Da bese obratno ke vikase kako suska pecka kaj Hansolot , a na Mitsu ne se slusa….hahaha…ziva smeska si. Kako CNN si
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Гледам оти почнавте да свршувате на Митсу климите,немојте ќе им отворите работа на овие од ЛЏВТИ ќе треба да отворат уште една стапка.. Дркаџии на клими или Секс со клими):pipi::цицки:
50.000 бона за клима 2.5kw и за 25м2 за Митсу Ап 25 :yid::yid::yid: па да ставам Уљен радијатор 3000 денари ќе имам поголем комфор и удобност при греењето а со останативе 47.000 ќе плаќам наредни 10год електрична енергија.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Гледам оти почнавте да свршувате на Митсу климите,немојте ќе им отворите работа на овие од ЛЏВТИ ќе треба да отворат уште една стапка.. Дркаџии на клими или Секс со клими):pipi::цицки:
50.000 бона за клима 2.5kw и за 25м2 за Митсу Ап 25 :yid::yid::yid: па да ставам Уљен радијатор 3000 денари ќе имам поголем комфор и удобност при греењето а со останативе 47.000 ќе плаќам наредни 10год електрична енергија.
Ќе ставаш... или веќе имаш па споделуваш искуство?
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Razreden Aris edno 10min.pa posle perenje so topla voda so pumpa na trukanje i nekoj sjaj za sadovi vo nea,plaknenje so topla voda i na kraj za dezinfekcija hidrogen 3%,eve sedum godini taka ja odrzuvam,isto i nadvoresna samo bez hidrogen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom