Најекономично греење (затоплување)

Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Би купил и клима Made in North Korea, но дa работи во опсег од 200 до 1500 + w и да има точни и потврдени спецификации. Ако климата не модулира добро, тогаш не е за балканските зими и за станбени згради со солидна изолација.

Овде видов дека Tosot Muse работи подобро од Gree Muse. За мои потреби никогаш не би земал Gree Muse затоа што треба да се молам на Бога надворешната температура да биде -25 за да работи добро во мојот стан. И истата фабрика ги прави.

Каква е климата Амбер Nordic ако не ја спушти модулацијата под 600w и дува најмалку со , претпоставувам 50C? За какви потреби e тоа ? Само ако греете некои магацини или продавници,... големи простории каде што не е важно колку точно ќе работи, како ќе ја одржува температурата, колку точно. Калорифер има само полош COP, но е многу поевтин.

Како јапонските клими во тој опсег на цени функционираат совршено и на -25 и на +15? Fujitsu 12LTCA на пример... Тој може да работи и културно и силно во северна Канада, но и на Балканот, Медитеранот.. Секаде. Имав можност да видам 24h како функционира во 28м2 на надворешна температура од 5-6C. Ништо не е различно во споредба со мојот 9LMCE, кој е многу многу послаб и многу поевтин. Тоа е фантазија како функционира на мал простор.

Во мојот стан да купив 2 ком 12LTCA би работеле без проблеми со 5%-10%-15% капацитет и работеле би точно. Со многу многу мал капацитет.. Но, би фрлил пари затоа што би платил за нешто што не ми треба. А да купам 2 Амбера, веројатно ќе треба да ги држам прозорците и врата од терасата отворени 15/7 цела зима, затоа што не можат да го намалат капацитетот.

А Amber поскап 200e od LTCA, барем во Србија.
Автоматски споено мислење:

...
Незнам дали си експерт за Грее или за јапонец. 70% тука зборуваш за јапонски клими. Ти побарав еднаш совет за Грее конзола и немаше коментар. Зборот ми е не се прави глуп, кога си паметен.
Исто така, неколку пати искрено прашав за Gree, но не добив одговор. Скоро прашав како модулираат овие таканаречени нордиски модели, но повторно исто. Само некои полуинформации и дезинформации "на блиц" за Gree. Никаде го нема комплетниот тест како што го постави @zlatko_ti412 за феноменален ЛН. Претпоставувам дека не може да се рекламира поинаку, бидејќи колку е подлабока дискусијата, толку помалку има аргументи :)

Штета што целата перцепција на темата е ваква.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
види чудо. И на мицубиши климите им требало струја за да работат. ЦЦЦЦЦЦЦЦ..... безобразни јапонци
Ќе видиш ти едно друго чудо викано играње тетрис со дајлинско од Амберот... де да попуштиш.... де да намалиш (пошо сам тоа не знае во преодниве периоди)

Mnbogu stari smetki si ispostiral
Сум постирал да.... ќе постирам и од новите до година здрави живи само....

Сме гледале такви филмови со подновени на почеток на лето па на зима нигде ги нема...
Турска ли е климата на Злате ? Ете слика ставил си пишува на кутијата дека не е Јапан...што ти негледаш тука, какви заговори правам јас ???
Знаеш ти убаво дека не сум ја од тие што на зима ги нема....
Климата е произведена во Турска, викаат таму бил најмодерниот 95% роботизиран погон на Мицубиши Електрик...
Башка тоа... од турска поефтини биле испораките за во ЕУ...
Ем овие од Мицубиши убаи попупсти даваат за плаќање во готово... а не како Грее грош да не симињаат!

kompresorot e pokazan na Youtube....
Покажан е покажан компресорот.... истиот модел што го носи и LN25.... само во АP варијанта иди без филтри во внатрешна и со еднореден изменуваш во надворешна.... па кошта 300еур помалце.
Налет тоа... за во трпезарија ја зимав... грев ќе беше LN модел да мрсам со пареа од прасечко ;)

Плус Злате сигурно знае и има и изгуглано и изгледано се што може за таа клима! За тие пари било кој би се интересирал…
Барав исклучиво Мицу модел за од трпезарија да ја поткрепува LN35ката.
Ќе одев со уште поефтиниот HR35... ама за смешни 50-60 еур разлика беше овој иако 2.5ка е со дури подобри перформанси ем со вклучен wifi модул.

Башка тоа лани едни пријатели ја зедоа АP35ката и се презадоволни.
Не е лошо ко за мид-рејнџ модел.
AP25.png LN25-35.png

Знае Злате дека уште еднa LN35 ќе беше најдобро ама да не претерваме сеа :P
Автоматски споено мислење:

ke ti odgovoram na poslednoto za reklamata za AP od ~50k denari
Ова со "рекламава" не ти го спазив... еве екстра ќе ти одговорам дека на зимо ќе биди рекламата.
Ова сликчево денеска сметај го за најавна шпица :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ќе видиш ти едно друго чудо викано играње тетрис со дајлинско од Амберот... де да попуштиш.... де да намалиш (пошо сам тоа не знае во преодниве периоди)


Сум постирал да.... ќе постирам и од новите до година здрави живи само....


Знаеш ти убаво дека не сум ја од тие што на зима ги нема....
Климата е произведена во Турска, викаат таму бил најмодерниот 95% роботизиран погон на Мицубиши Електрик...
Башка тоа... од турска поефтини биле испораките за во ЕУ...
Ем овие од Мицубиши убаи попупсти даваат за плаќање во готово... а не како Грее грош да не симињаат!


Покажан е покажан компресорот.... истиот модел што го носи и LN25.... само во АP варијанта иди без филтри во внатрешна и со еднореден изменуваш во надворешна.... па кошта 300еур помалце.
Налет тоа... за во трпезарија ја зимав... грев ќе беше LN модел да мрсам со пареа од прасечко ;)


Барав исклучиво Мицу модел за од трпезарија да ја поткрепува LN35ката.
Ќе одев со уште поефтиниот HR35... ама за смешни 50-60 еур разлика беше овој иако 2.5ка е со дури подобри перформанси ем со вклучен wifi модул.

Башка тоа лани едни пријатели ја зедоа АP35ката и се презадоволни.
Не е лошо ко за мид-рејнџ модел.
Прегледај го приврзокот 330182 Прегледај го приврзокот 330181

Знае Злате дека уште еднa LN35 ќе беше најдобро ама да не претерваме сеа :P
Автоматски споено мислење:


Ова со "рекламава" не ти го спазив... еве екстра ќе ти одговорам дека на зимо ќе биди рекламата.
Ова сликчево денеска сметај го за најавна шпица :)
Ide leto, ke ima salcinja na popust, zemi si edna kutija i toa made in turkey…..hahaha
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Повторно се зборува само за јапонски клими :). Претпоставувам дека продавачите на брендот, ако брендот вреди, треба да пишуваат за предностите и добрите карактеристики на нивните уреди, но маркетингот на Gree се базира само на плукање по другите.

Многу луѓе конкретно напишаа што не е добро во некои клими на Gree, и побараа помош, но не добија никаков конкретен одговор. Најчестиот одговор е дека не знаат како се работи со климата и плукање по други марки.

Најголемиот бисер бил "инструкција" за "eco mode" :). Еко режим што не ја мери температурата ? На уред од 500+e , во 21 век ? Инкубаторите за јајца и кокошки кои се 50 евра во home-made варијанти имаат точни мерења на температурата. :) Циркус...
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Rekov da vidam ovde sto se pisuva i na elitemadzone.org za gree dali mozebi ostanav samo jas nezadovolen i ima sto da procitam nekoj skopljan4eto na elit bas parce go naprajle so glupostite za test modovite a 99% objavite se negativni i vo osnova so isti problemi kako i jas i kako sto napisal nekoj vo prevod podaleku od GREE.
Bitno toa deka skopljan4eto aka strelec isto kako i ovde koga ke se iznesat argumenti go snemuva nekoe vreme da se zaboraj muabetot i pak se pojavuva so gluposti i taka vo krug ama bar sega gledam nikoj ne go vrednuva poveke od nula ,pa i negovata druzina ...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Ajde plackovci…..napred
Автоматски споено мислење:

Cisto za info, najprodavana klima na Gree e Amber Nordic, pozdrav od GREE No.1
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Тоа воопшто не е точно. Viola е најпродаваниот модел, и климата беше одлична. Но, тогаш Daikin беше соработник :). Информации од прва рака
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Тоа воопшто не е точно. Viola е најпродаваниот модел, и климата беше одлична. Но, тогаш Daikin беше соработник :). Информации од прва рака
Hahahaha, kako te neko j.be nisi ni svestan.
Vazno je da ti je lepo, uzivaj.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Па само ако тоа му го направиле на овој другар кој работи во Gree, на семинарот во една позната бања во Србија :)
Веќе не се знае кој кога .. :)
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
Најсмешно беше како таму ги учеа да им објаснуваат на клиентите ниска модулација, ако некој случајно праша ;)
 
Член од
23 септември 2009
Мислења
316
Поени од реакции
410
Ќе видиш ти едно друго чудо викано играње тетрис со дајлинско од Амберот... де да попуштиш.... де да намалиш (пошо сам тоа не знае во преодниве периоди)
Еве ќе ти кажам. За преодниве периоди ја користам климата на еден од следниве два начини. Или ја ставам на quite mode, каде дува само на прва брзина со модулација од 450 вати, точно е дека не паѓа повеќе, ама ја одржува температурата во рамките на +- 1 од зададената. Вториот начин е функцијата i feel која кај Амбер функционира беспрекорно. Нагласувам дека Ова што го кажувам е за МОЈОТ ПРОСТОР. Не спорам дека оној мицубиши од 90000 денари е поекономичен но дека оние другине мицу клими од 45000 денари се подобри од амберов, тешка работа. Јас не сум некој стручњак за климатизација ама знам што ми одговара а што не. Имав претходно Хитачи кој модулираше до перфекција и поради кој ми замрзнаа јај..ва.
Без разлика на надворешната температура, сега во просторијата темп е прилично изедначена, а тоа дали и колку пати климата ќе направи он или офф, ама ич не ме интересира.
Претеравте со јапонскиве клими, уште малку па перпетуум мобиле ќе ги направите. Наместо компресор да не случајно имаат фузиски токамак реактор???
А да, да не заборавам. Да прашам, што е тоа дефрост? Хехехехехе
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Еве ќе ти кажам. За преодниве периоди ја користам климата на еден од следниве два начини. Или ја ставам на quite mode, каде дува само на прва брзина со модулација од 450 вати, точно е дека не паѓа повеќе, ама ја одржува температурата во рамките на +- 1 од зададената. Вториот начин е функцијата i feel која кај Амбер функционира беспрекорно. Нагласувам дека Ова што го кажувам е за МОЈОТ ПРОСТОР. Не спорам дека оној мицубиши од 90000 денари е поекономичен но дека оние другине мицу клими од 45000 денари се подобри од амберов, тешка работа. Јас не сум некој стручњак за климатизација ама знам што ми одговара а што не. Имав претходно Хитачи кој модулираше до перфекција и поради кој ми замрзнаа јај..ва.
Без разлика на надворешната температура, сега во просторијата темп е прилично изедначена, а тоа дали и колку пати климата ќе направи он или офф, ама ич не ме интересира.
Претеравте со јапонскиве клими, уште малку па перпетуум мобиле ќе ги направите. Наместо компресор да не случајно имаат фузиски токамак реактор???
А да, да не заборавам. Да прашам, што е тоа дефрост? Хехехехехе

Значи сам си кажал што грееш и како! Во друг пост си пишал и дека имаш 5ка стиропор и ПВЦ.
Со здравје служи си ја Амберот! Немам ништо против кинески клими…
Ама па баш и не е за фалење што клима од 1000€ практично 5.5ка само крстена 3.5ка успева да загрее 27м2 :rolleyes:
И стварно е срамота ако прашаш што е тоа дефрост. Хехехе ;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Вториот начин е функцијата i feel која кај Амбер функционира беспрекорно. Нагласувам дека Ова што го кажувам е за МОЈОТ ПРОСТОР
Дај боже друже... тешки нека ти работи беспрекорно...
Јас имам друго искуство... али ете ако се oсетиш дека нешто почесто имаш потреба да го чепнеш далечинското ќе се сетиш на муабетов :)


Значи сам си кажал што грееш и како! Во друг пост си пишал и дека имаш 5ка стиропор и ПВЦ.
Со здравје служи си ја Амберот! Немам ништо против кинески клими…
Ама па баш и не е за фалење што клима од 1000€ практично 5.5ка само крстена 3.5ка успева да загрее 27м2 :rolleyes:
И стварно е срамота ако прашаш што е тоа дефрост. Хехехе ;)
Абе ја знаеш онаа изреката сиромавиот два пати плаќа... некој и трипати...
Еднаш дал 500ки за јапонец ама не доволно јак за да му го грее просторот...
Сеа 1000ка за прејак кинез...
Во овој простор што го опишал гарант пак нема да е среќен до наредна сезона.... ама веќе отишла Мицуто од 1500 што му се чинела прескапа xD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom