Најекономично греење (затоплување)

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.014
Поени од реакции
7.614
Демек дојдов тука да прашам шо клима е ок да зеам ама според 50тина пролистани страници мислам дека само граѓанска војна ќе почнам... :)
Али ајде да си прашам. Ми треба клима инвертер за греење/ладење 40тина квадрата. Зграда, ќе е поставена на јужна страна (ако мења нешто).
Буџет, релативно флексибилен али би било пожелно да не е (многу) над 1000 евра. Нејќам конзолна неам кај да ја ставам. Фирма небитно.

Совет?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.976
Поени од реакции
2.787
Демек дојдов тука да прашам шо клима е ок да зеам ама според 50тина пролистани страници мислам дека само граѓанска војна ќе почнам... :)
Али ајде да си прашам. Ми треба клима инвертер за греење/ладење 40тина квадрата. Зграда, ќе е поставена на јужна страна (ако мења нешто).
Буџет, релативно флексибилен али би било пожелно да не е (многу) над 1000 евра. Нејќам конзолна неам кај да ја ставам. Фирма небитно.

Совет?
So i da kupis sozdravje da si ja koristis....se razbira se dodeka ima 220v.
Автоматски споено мислење:

Бислимовски изјавил дека секое физичко лице ќе може да инсталира до 6кв наместо 4 како што беше до сега, со тоа што сега ќе може да се врши откуп на вишокот од страна на ЕВН. Е сега уште да ја знаеме и цената за откуп на вишокот па да почнеме со инсталации, или тука ќе ја е_ат работатта :)
Автоматски споено мислење:Стигна, не сум го пробал но е исто како и кинеските кои ги имам, не сум знаел дека има и македонски браво за ЕМО Охрид,
Evn ke ni ja izvadi dusickata nisto ne ocekuvam od niv...
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
879
Поени од реакции
2.268
Бислимовски изјавил дека секое физичко лице ќе може да инсталира до 6кв наместо 4 како што беше до сега, со тоа што сега ќе може да се врши откуп на вишокот од страна на ЕВН. Е сега уште да ја знаеме и цената за откуп на вишокот па да почнеме со инсталации, или тука ќе ја е_ат работатта :)
Автоматски споено мислење:

Стигна, не сум го пробал но е исто како и кинеските кои ги имам, не сум знаел дека има и македонски браво за ЕМО Охрид,
Сеа сите ќе удрат на ставање фотоволтаици и ќе им рипне цената укурац.
Лани беше моментот... имаше субвенции од државава кои како што видов на крајот кога извадоа резултати не беа доискористени предвидените средства.... а 1/3 враќаа од инвестицијата. Ќе видиме годинава дал ќе има пак....

Ова кутикулево пак е кинеско де.... ваљда не го произвеле Охриѓани баш исто такво.
Апликација може направиле Македонска....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.014
Поени од реакции
7.614
So i da kupis sozdravje da si ja koristis....se razbira se dodeka ima 220v.
Што би значело тоа? Дека нема утка у ниедна у тој ценовен ранг или не ти се даваат препораки?
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Демек дојдов тука да прашам шо клима е ок да зеам ама според 50тина пролистани страници мислам дека само граѓанска војна ќе почнам... :)
Али ајде да си прашам. Ми треба клима инвертер за греење/ладење 40тина квадрата. Зграда, ќе е поставена на јужна страна (ако мења нешто).
Буџет, релативно флексибилен али би било пожелно да не е (многу) над 1000 евра. Нејќам конзолна неам кај да ја ставам. Фирма небитно.

Совет?
Daikin ftxf50a, ако имаш добра изолација, за тие 40 м² ќе ти е супер
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Бислимовски изјавил дека секое физичко лице ќе може да инсталира до 6кв наместо 4 како што беше до сега, со тоа што сега ќе може да се врши откуп на вишокот од страна на ЕВН. Е сега уште да ја знаеме и цената за откуп на вишокот па да почнеме со инсталации, или тука ќе ја е_ат работатта :)
Автоматски споено мислење:Стигна, не сум го пробал но е исто како и кинеските кои ги имам, не сум знаел дека има и македонски браво за ЕМО Охрид,
Овие сеа почнаа да ги прават јас до сеа не сум користел кинески,а највероватно доцнат со нивната апликација на Емо,па затоа се користи било која
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
40
Jas od koga imam vivaks inverter 5,5kw 2011godina ti i vo 2013 so on off si greel stan i ne si ni videl inverter togas ,i da toj vivaks ima se sto treba od togas do intelegenten defrost pa natamu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Druze imam dva gtech i nikad ne mi praele on of dvata se postaveni u sobi od 16m2 so 2,70 m visina ama doma.mi e sve otvoreno, i si great odlicno i ne praat on off, ti
Минимална потрошувачка или ако сакате Еко Т-Мод кај Грее климите се активира со далечинското на следниов начин:
Mode:Heating (греење)
Set Temperature = 27c (зададена температура 27степени целзиусови)
5xLight Button (5 пати се притиска(брзо) копчето за светло означено со "Light")

На дисплејот од внатрешната единица ке испише "P0" за потврда.
Фанот ке се вклучи на најаката брзина.

Хинт: за да го намалите фанот, првин подесете го далечинското на било која Фан брзина-црта или Quiet, и двапати стиснете го Light копчето.

За средна потрошувачка e истата процедура како горе, само зададена температура треба да е 28c и ке испише информација P3.
Стрелец си пробал ова како функционира односно мерел?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
879
Поени од реакции
2.268
Стрелец си пробал ова како функционира односно мерел?
Уште побитно прашање... дали гарантира дека е безбедно за уредот ако се користи така продолжен период... пример преку цела година...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Демек дојдов тука да прашам шо клима е ок да зеам ама според 50тина пролистани страници мислам дека само граѓанска војна ќе почнам... :)
Али ајде да си прашам. Ми треба клима инвертер за греење/ладење 40тина квадрата. Зграда, ќе е поставена на јужна страна (ако мења нешто).
Буџет, релативно флексибилен али би било пожелно да не е (многу) над 1000 евра. Нејќам конзолна неам кај да ја ставам. Фирма небитно.

Совет?
Мислам дека е паметен избор. Јас купив пред две недели, уште не ми е донесена. Ако ја нема на залиха јави им се на телефон, ќе ја донесат. Јас од Панасоник , одлична клима, се решив на оваа. Нема многу шминкерски работи, најбитно е да топли и лади. Со еден збор без скриени трошоци работи. Плус е со бесплатна монтажа.
 
Член од
3 март 2022
Мислења
2
Поени од реакции
7
Здраво , јас користам Тошиба 3.5kW во стан со фасада со 5ка стиропор и пвц прозори, дневната е 40 м2 цел стан ми е 70 м2 , уредот го немам исклучено од почетокот на зимскава сезона, даљинското ми е подесено на 24 степени на втора брзина и искрено да Ви кажам многу сум задоволен со тоа како работи уредот, многу моќно работеше и во најстудените периодиоди зимово, со новото поскапување месечната сметка ми е 3500 денари во послените два месеци пред поскапувањето не ми стигнала сметка над 2600 денари.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
231
Поени од реакции
627
Дечки едно прашање за монтажа. Ќе се селам па климата што ја имам во стан моментално (3.5kw) треба да се демонтира и да се монтира на друга адреса. Локацијата за монтажа на другата адреса е попристаплива од моменталната локација каде што е монтирана сега.
Монтерот тогаш ми зеде 5к за монтажа, па кога го прашав колку ќе кошта монтажа на другата локација, истата цена ми ја кажа. Па се закаравме малце дека нема да има потрошен материјал више. Цревата се истите, држачите за надворешна се истите, али тој упорен таа е цената и тоа е.
Па реков да прашам дали обично во ваква ситуација се наплаќа иста цена за втора монтажа или пониска треба да е? (П.С. цената ми беше кажана пред 4 месеци, значи пред се ова со поскапувањево да почне)
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
Дечки едно прашање за монтажа. Ќе се селам па климата што ја имам во стан моментално (3.5kw) треба да се демонтира и да се монтира на друга адреса. Локацијата за монтажа на другата адреса е попристаплива од моменталната локација каде што е монтирана сега.
Монтерот тогаш ми зеде 5к за монтажа, па кога го прашав колку ќе кошта монтажа на другата локација, истата цена ми ја кажа. Па се закаравме малце дека нема да има потрошен материјал више. Цревата се истите, држачите за надворешна се истите, али тој упорен таа е цената и тоа е.
Па реков да прашам дали обично во ваква ситуација се наплаќа иста цена за втора монтажа или пониска треба да е? (П.С. цената ми беше кажана пред 4 месеци, значи пред се ова со поскапувањево да почне)
Kaj mene za premestuvanje proletoska mi naplatija 2000den za vadenje od starata lokacija komplet so bakarni cevki ,kabel i drzaci i premestuvanje na nova lokacija na prizemje kade ni skala nemase potreba za nadvoresnata edinica se na se 2sati rabota vadenje premontiranje vakumiranje .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
19 март 2021
Мислења
194
Поени од реакции
470
Javio mi brat da ovaj eko mod kod njega nema pojma, izduv ne moze da se smanji. Klima duva prohladan vazduh a duva kao tornado. GTech je u pitanju koji uskoro treba da mu demontiraju. Ovaj monter iz Gree mi je javio (a i njemu) da se na taj nacin testiraju neki parametri kompresora i da je to samo za servisera namenjeno.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.976
Поени од реакции
2.787
Javio mi brat da ovaj eko mod kod njega nema pojma, izduv ne moze da se smanji. Klima duva prohladan vazduh a duva kao tornado. GTech je u pitanju koji uskoro treba da mu demontiraju. Ovaj monter iz Gree mi je javio (a i njemu) da se na taj nacin testiraju neki parametri kompresora i da je to samo za servisera namenjeno.
Radee keep dreaming!
kazimu na bratot pojma nema....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom