Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
На која апликација работи ?
emo smart life
Tuya smart life
smart life
Автоматски споено мислење:

Dali ima ovde nekoj nadlezen od GREE ?
Posto na sekoja godina treba servisiranje za da se prodolzi garancijata uredno si prijaviv kaj majstorot Vlatko nadlezen za Prilep (na 28 oktomvri) za da stasa kaj mene do 8 januari (datum na montaza). Eve 1 mart dojde ni traga ni glas od majstorot da mi kazi kako mu e rasporedot, koga sum na red.
Ama zatoa pa so gordost gi reklamiraa svoite proizvodi deka se so 10 godini garancija.
izgleda ova ke bidat 10 godini molenje, krajno neseriozno.
Nekoj slicno iskustvo i nekoja preporaka da ima ili kaj da se obratam da vidam so se slucuva so firmava ?
А мислиш оти другите сервиси се подобри,се ти е собрано мој до моега,
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Здраво. Листав доста страни наназад и сега уште повеќе незнам што клима да земам за 25м2 простор. буџетот ми е макс 37000 со монтажа. дали аери или аери+ или нешто друго. Гледам добри зборови за haier tundra исто така. Ваљда е попаметно да земам со еуро вент со колку може повеќе годони гаранција незнам.. затоа прашувам. фала. инаку 2 вакви ми требаат за две исти соби во куќа.
Дали може некој што разбира и е волен да ми помогне при изборот, сепак не се , за мене , а верувам и за секој од вас, малку пари во прашање, да ме упати при избор на што да земам.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.942
Поени од реакции
6.117
Дали може некој што разбира и е волен да ми помогне при изборот, сепак не се , за мене , а верувам и за секој од вас, малку пари во прашање, да ме упати при избор на што да земам.
Sobata e vo stan , kuka ( so ili bez izolacija). Sto i da kupis 3.5ka za 2te sobi ke te stopli i vivaks i tundra. Inaku vivakso veke ima 5 god stand garancija bes nikakva doplata a za haier neznam a moze da razgledas i hisense se dobri klimi.
 
Член од
21 февруари 2011
Мислења
142
Поени од реакции
163
Dali ima ovde nekoj nadlezen od GREE ?
Posto na sekoja godina treba servisiranje za da se prodolzi garancijata uredno si prijaviv kaj majstorot Vlatko nadlezen za Prilep (na 28 oktomvri) za da stasa kaj mene do 8 januari (datum na montaza). Eve 1 mart dojde ni traga ni glas od majstorot da mi kazi kako mu e rasporedot, koga sum na red.
Ama zatoa pa so gordost gi reklamiraa svoite proizvodi deka se so 10 godini garancija.
izgleda ova ke bidat 10 godini molenje, krajno neseriozno.
Nekoj slicno iskustvo i nekoja preporaka da ima ili kaj da se obratam da vidam so se slucuva so firmava ?
Јас од мојот сервисер го споделив искуството неколку постови на назад, сега ќе треба да го барам ама ќе почекам да се затопли малку времето пошто има шанси без клима да ме остави па ке се бркаме на пролет, полека полека почнувам да се плашам за дадените 800 денари како ќе ми се одразат на некаква интервенција СЕГА ЗА СЕГА лошо без никакви проверки на уредот ПАРИЊАТА во ЏЕБ и потписот, @technoboy не се замарај со мејлови ЈАВИ СЕ ДИРЕКТ на телефон во Скопје па тие ке ти дадат дополнителни информации за понатаму и од кога ја сменаа фирмата за сервис се повеќе се хаотични!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Dali ima ovde nekoj nadlezen od GREE ?
Posto na sekoja godina treba servisiranje za da se prodolzi garancijata uredno si prijaviv kaj majstorot Vlatko nadlezen za Prilep (na 28 oktomvri) za da stasa kaj mene do 8 januari (datum na montaza). Eve 1 mart dojde ni traga ni glas od majstorot da mi kazi kako mu e rasporedot, koga sum na red.
Ama zatoa pa so gordost gi reklamiraa svoite proizvodi deka se so 10 godini garancija.
izgleda ova ke bidat 10 godini molenje, krajno neseriozno.
Nekoj slicno iskustvo i nekoja preporaka da ima ili kaj da se obratam da vidam so se slucuva so firmava ?
Јас од мојот сервисер го споделив искуството неколку постови на назад, сега ќе треба да го барам ама ќе почекам да се затопли малку времето пошто има шанси без клима да ме остави па ке се бркаме на пролет, полека полека почнувам да се плашам за дадените 800 денари како ќе ми се одразат на некаква интервенција СЕГА ЗА СЕГА лошо без никакви проверки на уредот ПАРИЊАТА во ЏЕБ и потписот, @technoboy не се замарај со мејлови ЈАВИ СЕ ДИРЕКТ на телефон во Скопје па тие ке ти дадат дополнителни информации за понатаму и од кога ја сменаа фирмата за сервис се повеќе се хаотични!
Од мое искуство Влатче е закон човек... и однос и професионалност. Види јави му се пак слушни го.... сепак човек е може те заборавил...
А може и не си дојден на ред... чинам да не е единствен тој задолжен за цел Прилеп за гаранциите.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Од мое искуство Влатче е закон човек... и однос и професионалност. Види јави му се пак слушни го.... сепак човек е може те заборавил...
А може и не си дојден на ред... чинам да не е единствен тој задолжен за цел Прилеп за гаранциите.
Veke mu se javil izgleda.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
ako ne taka, ke ja frlis i ti od terasa i tvojata ili tuka uste 2000 strani istiot muabet ke go vrtite ...???
ako vlatko se nafati naredna nedela da trosam saat/dva,(ako imam vreme bidejki rabotam 2 raboti od 08do16 i posle 16h do legnuvajne) i ke se uveri deka ke raboti gree vo mod greejne so stabilna modulacija povejke saati...togas sto ke pravis ti ? sto ke pravi toj ? a kaj ke se pikate i dvajcata ....?
Пиши како се постигнува тоа да грее, конкретно кај мене е у краун 5.5 кв, работи повеќе саати без да изгаси и со стабилна модулација во простор од 40 м2, куќа, изолиран. Пробано се и сешто, и моментално работи на 6-та брзина од 7 (без ај фил) и на 24 с°, и свингот да мавта горе доле. Ќе работи 45 минути +,-, ќе стигне Т 23,4 с° на собен термометар, и ќе изгаси на едно 30 минити +,- , и кога ќе паден Т на термометар собен на 22,6 с°, ќе се уклучи, и пак у круг се така и временски и температурно, горе доле. Циклусите на он- офф да се смалат на пола, или евентуално, стартувањето од офф во он временски да се намали, би бил презадоволен. Уште нешто да и додавам или одземам, за да постигнам тоа што викаш, или? Совет некој?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Пиши како се постигнува тоа да грее, конкретно кај мене е у краун 5.5 кв, работи повеќе саати без да изгаси и со стабилна модулација во простор од 40 м2, куќа, изолиран. Пробано се и сешто, и моментално работи на 6-та брзина од 7 (без ај фил) и на 24 с°, и свингот да мавта горе доле. Ќе работи 45 минути +,-, ќе стигне Т 23,4 с° на собен термометар, и ќе изгаси на едно 30 минити +,- , и кога ќе паден Т на термометар собен на 22,6 с°, ќе се уклучи, и пак у круг се така и временски и температурно, горе доле. Циклусите на он- офф да се смалат на пола, или евентуално, стартувањето од офф во он временски да се намали, би бил презадоволен. Уште нешто да и додавам или одземам, за да постигнам тоа што викаш, или? Совет некој?
Toa e taka raboti ,ne e ni priblizno do specifikacijata od salon ,kaj mene e 3.5kw i raboti so 480w najnisko i denovive gledam raboti so 38c izduv ima off ciklusi i zaradi sto po vklucuvanje namesto da startuva na primer so 800w prvo odi na 1300+ i zabelezav deka ima 2-3 kratki defrosti od po 2-3minuti preku nok. Bitno dali na ifeel ili ne ,na bilo koja nadvoresna temperatura provereno ne odi ponisko od toa ,aj barem ima 10godini uslovna garancija i teraj uzivaj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.198
Поени од реакции
3.580
Toa e taka raboti ,ne e ni priblizno do specifikacijata od salon ,kaj mene e 3.5kw i raboti so 480w najnisko i denovive gledam raboti so 38c izduv ima off ciklusi i zaradi sto po vklucuvanje namesto da startuva na primer so 800w prvo odi na 1300+ i zabelezav deka ima 2-3 kratki defrosti od po 2-3minuti preku nok. Bitno dali na ifeel ili ne ,na bilo koja nadvoresna temperatura provereno ne odi ponisko od toa ,aj barem ima 10godini uslovna garancija i teraj uzivaj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Koj veli deka ne moze po specifikacii..?
Za da raboti po specifikacii treba mnogu uslovi da se ispolnat sto nie toa ne mozeme da i go ovozmozime na klimata,pa taa ke kemka ke se maci ke si tera df,i taka vo krug....
Eve video od 07 sabajle sega e 12h,ima zastoj?ima on/off.???

Автоматски споено мислење:

Пиши како се постигнува тоа да грее, конкретно кај мене е у краун 5.5 кв, работи повеќе саати без да изгаси и со стабилна модулација во простор од 40 м2, куќа, изолиран. Пробано се и сешто, и моментално работи на 6-та брзина од 7 (без ај фил) и на 24 с°, и свингот да мавта горе доле. Ќе работи 45 минути +,-, ќе стигне Т 23,4 с° на собен термометар, и ќе изгаси на едно 30 минити +,- , и кога ќе паден Т на термометар собен на 22,6 с°, ќе се уклучи, и пак у круг се така и временски и температурно, горе доле. Циклусите на он- офф да се смалат на пола, или евентуално, стартувањето од офф во он временски да се намали, би бил презадоволен. Уште нешто да и додавам или одземам, за да постигнам тоа што викаш, или? Совет некој?
Jas ne sum merodaven za da seto toa ti go posocam /od 1do10 ima tuka decki odlicni poznavaci... sto se zanimavaat samo so toa,sto imaat procitano servisni za gree kolku nie nemame vlakna na glava...
A toa e najbitno zemame nekoj proizvod i upatstvoto se frla vo kanta ili vo nekoja fioka prasina fajka...ni videno ni procitano...
Koga oficijalno deckive tuka javno ke spodelat sto/kako posle toa nee problem da se doobjasnime...
Me stavivte vo sendvic... sega...ama koj mie kriv me isprovociraa izbrzav i sega toa e...
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Koj veli deka ne moze po specifikacii..?
Za da raboti po specifikacii treba mnogu uslovi da se ispolnat sto nie toa ne mozeme da i go ovozmozime na klimata,pa taa ke kemka ke se maci ke si tera df,i taka vo krug....
Eve video od 07 sabajle sega e 12h,ima zastoj?ima on/off.???

Bitno nema pod 480w i zgora na toa osnoven parametar e minimum 12m2 soba a e 18m2 taka da se e ispocituvano po specifikacija za montaza lagata e laga kako sakas reci i video i bez ,dojdi na delo i zemi gi dvete i razubedime ,plus kaj mene e gree g-tech 3.5 i raboti prosecno a masala bese ponuden za nadprosecen model inaku da znaev deka vaka raboti ke zemev najevtin model od bilo koj brend ,kako i da e bilo koj brend da se kupi edna od ogromnite garancii e EUROVENT .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.198
Поени од реакции
3.580
Bitno nema pod 480w i zgora na toa osnoven parametar e minimum 12m2 soba a e 18m2 taka da se e ispocituvano po specifikacija za montaza lagata e laga kako sakas reci i video i bez ,dojdi na delo i zemi gi dvete i razubedime ,plus kaj mene e gree g-tech 3.5 i raboti prosecno a masala bese ponuden za nadprosecen model inaku da znaev deka vaka raboti ke zemev najevtin model od bilo koj brend ,kako i da e bilo koj brend da se kupi edna od ogromnite garancii e EUROVENT .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ok,ke si ostanis i bez 2te 101%
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ok,ke si ostanis i bez 2te 101%
Aman, ako si podgotven i potkovan kako što zboriš odi i ćari gi dvete klimi. Ako si taka opasen i nabildan dokaži mu na čoekov koj taka pošteno samo dava i ne traži ništo ako ispadne deka ne e vo pravo, prosto mene mi e žal što e bukvalno izlažan pri kupuvanjeto. Ako ima pravda, sograđani ste možeš da pojdeš i falenjevo da si go dokažeš na delo..... a ne samo so zborovi, posle možeš da gi zemeš ili ostaviš klimite (što e i najpošteno), ama izgleda ne ti drži bardeto!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Aman, ako si podgotven i potkovan kako što zboriš odi i ćari gi dvete klimi. Ako si taka opasen i nabildan dokaži mu na čoekov koj taka pošteno samo dava i ne traži ništo ako ispadne deka ne e vo pravo, prosto mene mi e žal što e bukvalno izlažan pri kupuvanjeto. Ako ima pravda, sograđani ste možeš da pojdeš i falenjevo da si go dokažeš na delo..... a ne samo so zborovi, posle možeš da gi zemeš ili ostaviš klimite (što e i najpošteno), ama izgleda ne ti drži bardeto!
Me podsekas na starine vo bivsana drzava koga ke kupee Varburg i mislea deka vozat BMW.
Sedi si madro.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Пиши како се постигнува тоа да грее
Како се постигнува?
Легнуваш, силно замислуваш како треба да работи... затвораш очи.
Ако се свестиш дека е сон, стискаш очи и продолжуваш со силно замислување xD.

Koj veli deka ne moze po specifikacii..?
Za da raboti po specifikacii treba mnogu uslovi da se ispolnat sto nie toa ne mozeme da i go ovozmozime na klimata,pa taa ke kemka ke se maci ke si tera df,i taka vo krug....
Eve video od 07 sabajle sega e 12h,ima zastoj?ima on/off.???

Автоматски споено мислење:
Може како не може.... само никој не видел.

Со твоево видевце докажуваш дека денес климата ти работи на минимум, што значи Грее за да не работи он-офф надвор треба да е околу 0 степени како што е денес во Прилеп.
Во вакви услови при грееење е реална потребата да работи со 500w+ па и најевтиниот модел на пазаров ќе работи така...

Е ако имаш солидна изолација или малку надвор да подстопли па да се намали потребата од испорачана топлина, квалитетните инвертери ќе спуштат модулација и ќе си продолжат со континуирана работа, а ефтинките ќе си почнат со он-офф циклуси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom