Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
877
Поени од реакции
2.265
1w li e potrosuvackata? 1.0336w e toa 1watt.
Klimata e ugasena vo toj slucaj, za kakva modulacija togas zboris?
Прегледај го приврзокот 322881
Или еден или илјада.... пошо на почетокот беше нешо као 1.300 па намали....
После па 4 цифри се појавија после точката и..... абе кинеска работа една бројка не знаат да форматираат па за колку е точна да не прајме муабет ;(

1или1000.png
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
1w li e potrosuvackata? 1.0336w e toa 1watt.
Klimata e ugasena vo toj slucaj, za kakva modulacija togas zboris?
Прегледај го приврзокот 322881
Во вати 10.0000 е киловат. Ова му доаѓа 103 вати. Дува климата , работи. Колку топлина вади и дали е точна апликацијата , не гарантирам, незнам. Можам да потврдам дека климата не се исклучи ниеднаш од 6 до 10.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.339
Поени од реакции
6.924
Или еден или илјада.... пошо на почетокот беше нешо као 1.300 па намали....
После па 4 цифри се појавија после точката и..... абе кинеска работа една бројка не знаат да форматираат па за колку е точна да не прајме муабет ;(

Прегледај го приврзокот 322882
Imas ti nekoj problem? Sto se mesas u stipki
Автоматски споено мислење:

Во вати 10.0000 е киловат. Ова му доаѓа 103 вати. Дува климата , работи. Колку топлина вади и дали е точна апликацијата , не гарантирам, незнам. Можам да потврдам дека климата не се исклучи ниеднаш од 6 до 10.
Greska imas, u Wati meri gore i pisuva 1.0, u Kw dijagramot e dole na nula, izgasena ti e klimata...a ti snimi ja na izduv kolku dava pa da ja vidime....eve zlate ke ti gi pozajmi meracite ako nemas posto ste od isto maalo.Gjabe vi e sve ova, moze da lazete uste malce, Gree e zakon klima moze da se slikate.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
877
Поени од реакции
2.265
Imas ti nekoj problem? Sto se mesas u stipki
Автоматски споено мислење:


Greska imas, u Wati meri gore i pisuva 1.0, u Kw dijagramot e dole na nula, izgasena ti e klimata...a ti snimi ja na izduv kolku dava pa da ja vidime....eve zlate ke ti gi pozajmi meracite ako nemas posto ste od isto maalo
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Или еден или илјада.... пошо на почетокот беше нешо као 1.300 па намали....
После па 4 цифри се појавија после точката и..... абе кинеска работа една бројка не знаат да форматираат па за колку е точна да не прајме муабет ;(

Прегледај го приврзокот 322882
1.3000 ти се 130 вати. И при стартување на апликацијата ти ја дава офф климата, и после 5-6 секунди се стабилизира. Кинеска направија.
4 саата работеше. Има дневна потрошувачка во киловати ја дава. Баш утре ќе видам.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.339
Поени од реакции
6.924
1.3000 ти се 130 вати. И при стартување на апликацијата ти ја дава офф климата, и после 5-6 секунди се стабилизира. Кинеска направија.
4 саата работеше. Има дневна потрошувачка во киловати ја дава. Баш утре ќе видам.
1.3000 у W se 1.3w нe se 130w....ти што сакаш да манипулираш тоа е башка муабет.
Дневната потрошувачка не е модулација а ти за модулација ти беше муабетот или за што?
може у шифоњер си ја ставил климата и што тогаш има врска колку дневно или месечно потрошила....вакви финти не ти проаѓаат...
Џабе се палите нема да ви помине и многу ке се изненадите !!!
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Imas ti nekoj problem? Sto se mesas u stipki
Автоматски споено мислење:


Greska imas, u Wati meri gore i pisuva 1.0, u Kw dijagramot e dole na nula, izgasena ti e klimata...a ti snimi ja na izduv kolku dava pa da ja vidime....eve zlate ke ti gi pozajmi meracite ako nemas posto ste od isto maalo.Gjabe vi e sve ova, moze da lazete uste malce, Gree e zakon klima moze da se slikate.
Дијаграмот е за дневна потрошувачка на месечна табела. Неможе мидеа трииполка да повлече 2.5 или 5.00 киловати или 10 киловати .
Значи климата не се изгасна 4 саати, нон стоп дуваше. Неможе 5 минути изградена да троши ниту киловат ниту 100 вати. Еве исклучи ти било која марка клима 5 минути и мери потрошувачка.
Најверојатно апликацијата не е во ред, ехх да беше на ЕВН ваква.
Автоматски споено мислење:

1.3000 у W se 1.3w нe se 130w....ти што сакаш да манипулираш тоа е башка муабет.
Дневната потрошувачка не е модулација а ти за модулација ти беше муабетот или за што?
може у шифоњер си ја ставил климата и што тогаш има врска колку дневно или месечно потрошила....вакви финти не ти проаѓаат...
Џабе се палите нема да ви помине и многу ке се изненадите !!!
Не е моја климата, па да манипулиран. Јас Панасоник имам, сега од Техномаркет земав Даикин . Со попуст и монтажа е. Ако има уште залихи, добра прилика е.
И уште еднаш не гарантирам, од апликација е , а за работа си работеше.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
229
Да се вклучам и јас малку, еве модулација и од Тошиба Даисеикаи 9 на ова ваљда пролетно време?
1645486020625.png

Поставена на 24 степени ауто, работи 24/7 и забораваш дека имаш клима...
Е сега поскапа е секако не е 30К, колку ќе трае ќе видиме, сега за сега сум презадоволен од истата.
НоемвриПросек дневно (kwh)Просек на час (w)Вкупно kwh
Просек E-control
6,23​
259,76​
187,03​
Просек BroadLink
6,26​
261,01​
187,93​

ДекемвриПросек дневно (kwh)Просек на час (w)Вкупно kwh
Просек E-control
10,24​
426,55​
317,35​
Просек BroadLink
10,22​
425,90​
316,87​
Просек Grafana
10,22​
425,75​
316,76​

ЈануариПросек дневно (kwh)Просек на час (w)Вкупно kwh
Просек E-control
10,61​
441,88​
328,76​
Просек BroadLink
10,61​
442,00​
328,85​
Просек Grafana
10,62​
442,50​
329,22​

Февруари (до 21.02.2022)Просек дневно (kwh)Просек на час (w)Вкупно kwh
Просек E-control
8,28​
344,88​
165,54​
Просек BroadLink
8,20​
341,81​
164,07​
Просек Grafana
8,22​
342,44​
164,37​
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Прегледај го приврзокот 322888Прегледај го приврзокот 322889vo Vo W e momentalnata potrosuvacka a ako e 1W togas e isklucena vo dr slucaj ne mozi da e 1W, eve momentalno od midea 5.5kw Mission 2
Не е истата апликација.
Msmarthome е апликацијата . Во декември е инсталирана, неможе да се најави на Midea a/c апликацијата.
Твојата 5,5 била. Оваа е 3,5. И климата работеше, апликацијата изгледа не функционира баш добро.
Автоматски споено мислење:

1.3000 у W se 1.3w нe se 130w....ти што сакаш да манипулираш тоа е башка муабет.
Дневната потрошувачка не е модулација а ти за модулација ти беше муабетот или за што?
може у шифоњер си ја ставил климата и што тогаш има врска колку дневно или месечно потрошила....вакви финти не ти проаѓаат...
Џабе се палите нема да ви помине и многу ке се изненадите !!!
Стрелец да ти објаснам пошто смешно ти е нешто, а не ти е јасно.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://play.google.com/store/apps/details?id=com.midea.ai.overseas&hl=en&gl=US&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dmsmarthome+midea+google+play&pcampaignid=APPU_1_VS4UYtqfHsyLxc8PqtmhgAY&ved=2ahUKEwianoCAh5L2AhXMRfEDHapsCGAQ8oQBegQIBRAB&usg=AOvVaw35JA7Pn87HyqfHCki2pxOf.
Значи ова е официјална апликација на Мидеа , со една апликација да поврзеш клима, шпорет, фрижидер, фритеза. И немој да си креваш акции тука дека заради тебе го поставив видеото. Уште лани со Најубав правевме муабет, и сега Влатко што не му моделира климата. Ова на Тигар е ремек дело.
И те прашав за грее парапетна 5.5 уште не ми одговори. Сакам во викендица во Преспа , 45-50 квадрати. Таму е поладно. На есен здравје.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
796
И те прашав за грее парапетна 5.5 уште не ми одговори. Сакам во викендица во Преспа , 45-50 квадрати. Таму е поладно. На есен здравје.
Док се одлучиш, рипнале цениве уште нагоре

3.5kw - 50 000 ден
5kw - 70 000 ден

летово беа 40к со 50к
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
796
Ќе ги чекаме на попуст. Сигурно ќе имаат летово.
Искрено не верувам, јас треба да зимам уште една конзолна ама 3.5kw, до лето ќе рипне цената уште 10-15%, попуст АКО има ете 5%, на крај пак поскапо...
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
716
Поени од реакции
675
Искрено не верувам, јас треба да зимам уште една конзолна ама 3.5kw, до лето ќе рипне цената уште 10-15%, попуст АКО има ете 5%, на крај пак поскапо...
Како си задоволен од парапетната. Јапонските се многу скапи, пола цена излегува грее.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
796
Како си задоволен од парапетната. Јапонските се многу скапи, пола цена излегува грее.
Ѕвер е 5.5, презадоволен и со начин на работа и комфор и сметки, едино си збира малце повеќе прашина од ѕидниве, па треба почесто чистење, али ништо страшно...
затоа сакам да зеам уште една 3.5, верувам дека е добра и таа, иако никој не споделил искуство со неа...па со двете заедно да греам површина од 105-110м2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom