Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Cekaj sega ova nee politika da dokazuvame sds moze dpmne ne moze....
Eve dodeka pisuvavme 24° 65minuti raboti so 430w.?
Ajde sega ke namalime na 22/21° da vidime kolku ke se simni...nadvoresna +7 neli onaa idealna za prvo testirajne..po euvent razni.labaratorii taka..???
Ama keja ostavime podolgo.da raboti ok...??? 2/3 casa
И ова викаш амбер а? Оп од 0w na 400w? Ај важи. Да не е некое греалче на ефтина струја од 22ч?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Tocno se slozuvam deka sakam da odzuva temperatura i da duva dolgo bez cesti off ciklusi pa nebitno kolku trosi ,ne e poentata kolku ke mi trosi no zaradi ukluci iskluci nema komfor pregreva gasi pa pali pa pregreva pa gasi ,i zatoa velam da spustase bar na 300w veruvam ako gasi 6pati taka bi gasela mozebi samo ednas ,kraj kraeva neka trosi i 600w neka neodi nadolu ama da duva dolg period bez gasenje i pregrevanje i odenje na max pa 0 i taka bez nikakov komfor .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Sega namalivme od 430 na kolku sleguvame.....?
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Ako sakas idi ne e problem nagradava e vredna samo zemi si bar 100e ako ne e kako sto velis deka ke pokazis bar 280w na moive kanacki

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Druzee ke pokazeme i posle....? Borce gradonacalniko ke ti daj subvencii 1000€ za druga klima...?
Автоматски споено мислење:

I izgasna 2.5kava aj koga ke vluci ke kazis

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Druzee ke pokazeme i posle....? Borce gradonacalniko ke ti daj subvencii 1000€ za druga klima...?
Ti kamo pokazi poveli i sozdravje da gi sluzis i ferski bi go priznal porazot so sliki od dostavata na domasna adresa,a drugata parkirana ceka za montaza ama ne dosol red .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Ti kamo pokazi poveli i sozdravje da gi sluzis i ferski bi go priznal porazot so sliki od dostavata na domasna adresa,a drugata parkirana ceka za montaza ama ne dosol red .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Dzumerko se sluzese so mnogu narodni mudrosti i pogovorki i vikase dolga niva za orajne.....koga tolku te nervira klimata batalija frlija od terasa i resen problemot(veke koga odis vo krajnost) odi kaj capkun ke ti izmolkni od nekade mitsubusi opnimu 1500€ reseno(spored tebe reseno/koga ke ja opnis vo 15 kvadrati op i taa padni-stani)....
Ama dali si razmislil deka toa sto e mereno na euvent i na x drugi labaratorii e pod poseben rezim tocno odredeni temperaturi vnatre/nadvor,ogromen protok na vozdux vnatre/nadvor minimum 3m bakar 30min,vakum visok izduv vnatre i uste mnogu dr,raboti i ke ti izvadat tamu da kazeme nekoj minimum 200w/sredina 500 i maksimum 1500w....
Aj razmisli vaka
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Dzumerko se sluzese so mnogu narodni mudrosti i pogovorki i vikase dolga niva za orajne.....koga tolku te nervira klimata batalija frlija od terasa i resen problemot(veke koga odis vo krajnost) odi kaj capkun ke ti izmolkni od nekade mitsubusi opnimu 1500€ reseno(spored tebe reseno/koga ke ja opnis vo 15 kvadrati op i taa padni-stani)....
Ama dali si razmislil deka toa sto e mereno na euvent i na x drugi labaratorii e pod poseben rezim tocno odredeni temperaturi vnatre/nadvor,ogromen protok na vozdux vnatre/nadvor minimum 3m bakar 30min,vakum visok izduv vnatre i uste mnogu dr,raboti i ke ti izvadat tamu da kazeme nekoj minimum 200w/sredina 500 i maksimum 1500w....
Aj razmisli vaka
Predvideni se za bataluvanje naesen ako vo megjuvreme ne dojdi nekoj da testira pa da treba da mu gi odnesam do kaj nego gratis. A mitsibushi ln35 kaj drugarov grej ekstra ama vo ovoj period si raboti modulira ekstra bez gasenje a e veke mislam 4ta godina na klimata , togas platena 70tina iljadi mu gi nudam moive 2 kanti i da doplatam nesaka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Predvideni se za bataluvanje naesen ako vo megjuvreme ne dojdi nekoj da testira pa da treba da mu gi odnesam do kaj nego gratis. A mitsibushi ln35 kaj drugarov grej ekstra ama vo ovoj period si raboti modulira ekstra bez gasenje a e veke mislam 4ta godina na klimata , togas platena 70tina iljadi mu gi nudam moive 2 kanti i da doplatam nesaka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Me iznasmea na seta masaza vecervava....jas ne sakam da dojdam da ti gi zemam,zosto bidejki malce i od glavata si patime za taa mala kvadratura ti treba 07/09 klima ama..nie aaaa ko cee e -10 ako ne topli more daj da opnime 12ka/18ka, 4.5kw si dava na greejne sigurno si e sigurno ne mislis taka..?? I posle gasi/pali praela ami so da prajj vo 4x4 soba tolku se vo Prilep kujcite seto e od tito ostanato...
Автоматски споено мислење:

Predvideni se za bataluvanje naesen ako vo megjuvreme ne dojdi nekoj da testira pa da treba da mu gi odnesam do kaj nego gratis. A mitsibushi ln35 kaj drugarov grej ekstra ama vo ovoj period si raboti modulira ekstra bez gasenje a e veke mislam 4ta godina na klimata , togas platena 70tina iljadi mu gi nudam moive 2 kanti i da doplatam nesaka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Covek sto rabotese so mitsu,vika otkako e koronava ovie 2god, klimite od Turkey,idele dali site ili nekoj model samo ne se doizjasni...kolku e tocno ne znam
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
800
Поени од реакции
835
Predvideni se za bataluvanje naesen ako vo megjuvreme ne dojdi nekoj da testira pa da treba da mu gi odnesam do kaj nego gratis. A mitsibushi ln35 kaj drugarov grej ekstra ama vo ovoj period si raboti modulira ekstra bez gasenje a e veke mislam 4ta godina na klimata , togas platena 70tina iljadi mu gi nudam moive 2 kanti i da doplatam nesaka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
5ff6d905097387101e9c4bf3_Inverter-and-non-inverter.jpeg

Митцубишито е зелената линија, а твојата клима сивата.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Me iznasmea na seta masaza vecervava....jas ne sakam da dojdam da ti gi zemam,zosto bidejki malce i od glavata si patime za taa mala kvadratura ti treba 07/09 klima ama..nie aaaa ko cee e -10 ako ne topli more daj da opnime 12ka/18ka, 4.5kw si dava na greejne sigurno si e sigurno ne mislis taka..?? I posle gasi/pali praela ami so da prajj vo 4x4 soba tolku se vo Prilep kujcite seto e od tito ostanato...
Te razbiram no nee bas taka ,zosto?
Bidejki vo prodazen salon fino bese objasneto deka imam vivax 5.5kw vo 30m2 i deka ne me bendisuva zaradi sto ne spusta pod 570w i cesto pali gasi i nesakam pak istoto da mi se sluci ,objasniv kvadratura deka ednata e spalna drugata e detska sostojba na kuka i predlog na prodavacot bese gtech 3.5 i mi pokaza prospekt i flaer kade sto veli min 180w -1650w na greenje i veli nema sansi da raboti taka ne sporeduvaj vivax so ovaa ,kako ovaa ima 7brzini pa e najtivka za vo spalna i se nataka i toa ednata se montirase pa se vide drugata soba pa tamu se montirase drugata na mesto visina pozicija kako sto odluci monterot od negovo iskustvo i nakraj totalno razocaruvajne aerodrom podoma pali gasi . E toa e toa sto velam ne e nikako vina vo prostorot ili vo mene na se razdrobeno vo prodazen salon i nakraj da dobivam glupavi izgovori pa ako ima of lf ciklusi pak na kraj isto ke potrosi ,golemo mozebi no komforot sto go barav i neisklucuvanjeto traga mu nema raboti mnogu poloso i od vivaksot bidejki toj 5.5kw na 570w a ovaaa 3.5 na 540w isklucuva

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123

Kajgana Shop

На врв Bottom