Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Nema taka po saati kako e ama momentalnata ja ima se dodeka e otvorena i katastrofa raboti kompresorot kako so preskoknuvanje od 1ca do 8ca a ne kako sto imalo videa ovdeka kako tvoeto so nagolemuvanje so po 20w ili namaluvanje ,mojava skoka so 300w 500w kanacka gree .
Ako si ti spremen nema problem poveli pokazi deka mozi da modulira na greenje pod ovie 480w sto gi ima na 1minuta vo 3dena inaku na 540w pa off ,kako sto kazav ke gi dostavam jas do domasna adresa ne e problem,kladba si e kladba .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Pod 480.?? Ok ajde neka poraboti vaka po cas/dva ke ti pustam sliki....pa ke si vidis sam,osvem ako ne mu veruvas na svoite oci....
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.385
Поени од реакции
2.658
Vo red toa, greska na monterot e i lesno se dokazuva. I vo pravo si, treba da bidat min 3 metri, no drugo te prasuvam. Kolku kvadrati grees so kolku kw klima. Da ne ti se predimenzionirani za prostorot sto go grees.
Jas so 3.5 gream okolu 30 i nesto kvadrati. Po katalog bese povekje, okolu 40 i nesto, no batali tie muabeti za idealni uslovi i neznam sto.
Автоматски споено мислење:


Ako znaes pomozi mu da go resi problemot. Nikoj ne kupil klima kolku za na forum da ja kudi.
Nemozes da mu pomognes ne nekoj sto misli deka e najpameten i deka sekogas toj e vo pravo.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Pod 480.?? Ok ajde neka poraboti vaka po cas/dva ke ti pustam sliki....pa ke si vidis sam,osvem ako ne mu veruvas na svoite oci....
Nekaza za sto klima ama eve pak ke kazam deka moive kanti gtech ne rabotat taka i poveli razubedi me i gi dobivas gratis i ke platam i dnevnica ako treba ,ova vazi za bilo koj ke se resi da dojdi da testira i pokazi 280w potrosuvacka pa makar na 10minuti neka e .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.385
Поени од реакции
2.658
Nekaza za sto klima ama eve pak ke kazam deka moive kanti gtech ne rabotat taka i poveli razubedi me i gi dobivas gratis i ke platam i dnevnica ako treba ,ova vazi za bilo koj ke se resi da dojdi da testira i pokazi 280w potrosuvacka pa makar na 10minuti neka e .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ti izgleda imas sam so sebe problem.
Ne se inati ke izgubis kladba i ke places posle.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Ti izgleda imas sam so sebe problem.
Ne se inati ke izgubis kladba i ke places posle.
Ne e inaet i nikakov problem bilo koj da go dokazi sprotivnoto za kantava gree gtech ke gi dobie dvete klimi gratis i dnevnica i komplet so bakarni cevki drzaci i ke mu gi dostavam do domasna adresa . Nemam jas problem kolku bi izgubil ako ne sum vo pravo no sega itekako me boli sto mi prodale vo gree prodazen salon lagi i kanta gree gtech 3.5kw,kamo da me razubedi nekoj na delo i alal neka mu se klimite so zdravje da gi sluzi plus propratni trosoci za poseta montaza premontaza testovi sto i da e na moja smetka .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
Dva tri posta nazad pisav kolku kvadrati ,no i da otvoram i vo drugata soba sto bi dosle 50m2 isto e ama ovie od gree znaat sto gubre prodale i za gratis da gi zemat ne im se testira ili premontira pa da pokazat deka modulira bilo kade montirana i da gi ostavam gratis kaj sto ke gi namestat i da gi platam site trosoci nebitno kolkavi ke bidat i se soglasuvam so dogovor na notar ,cisto da dokazam kolkavo lazenje ima vo specifikacii .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Nema vrska toa sto ke otvoris vrata posto vratata ne ti e do tavanot visoka. Temperarurnata razmena ke se odnesuva samo do visinata na vratata a ne nad nea ili laicki kazano nikogas nema da postignis ista temperatura vo dvete sobi so vrata otvorena. Ednata sekogas ke bide poladna od drugata. Bilo kako bilo, ne e toa makata. Kolku sto sfativ imas problem so predimenzionirana klima i losa izolacija na tavan ako ne se lazam. Sondata na vnatresnata edinica koja registrira kolku e temp e blisku do tavanot koj brzo gubi toplina pa zatoa pocnuva so mnogu jako da duva, a posto e predimenzionirana brzo postignuva tem i se gasi, i taka celo vreme.
Imas dve, tri opcii tuka. Prvata e sondata od klimata da ja spustis podolu( ako e izvodlivo, toa ovie tehnicarite ke ti kazat kako i dali mozi), drugata e da go koristis dalecinskoto od klimata kako sonda( pisi vo upatstvoto kako, jas licno nemam probano) i tretata da go namalis protokot i da go nasocis nadolu i kon najdalecniot zid od klimata za da ima vreme vozduhot da se izmesa.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Nema vrska toa sto ke otvoris vrata posto vratata ne ti e do tavanot visoka. Temperarurnata razmena ke se odnesuva samo do visinata na vratata a ne nad nea ili laicki kazano nikogas nema da postignis ista temperatura vo dvete sobi so vrata otvorena. Ednata sekogas ke bide poladna od drugata. Bilo kako bilo, ne e toa makata. Kolku sto sfativ imas problem so predimenzionirana klima i losa izolacija na tavan ako ne se lazam. Sondata na vnatresnata edinica koja registrira kolku e temp e blisku do tavanot koj brzo gubi toplina pa zatoa pocnuva so mnogu jako da duva, a posto e predimenzionirana brzo postignuva tem i se gasi, i taka celo vreme.
Imas dve, tri opcii tuka. Prvata e sondata od klimata da ja spustis podolu( ako e izvodlivo, toa ovie tehnicarite ke ti kazat kako i dali mozi), drugata e da go koristis dalecinskoto od klimata kako sonda( pisi vo upatstvoto kako, jas licno nemam probano) i tretata da go namalis protokot i da go nasocis nadolu i kon najdalecniot zid od klimata za da ima vreme vozduhot da se izmesa.
I taa opcija e probana so ifeel i vo taa situacija nespusta pod 480w koe e kratko i pak vraka na 540 i gasi ama nema 6pati noke da izgasi tuku 2 pati ama do vklucuvanje molise da vkluci . Kako i da e koj saka kaj saka neka ja montira i ne na 180 tuku na 280w neka raboti 10minuti i ponudata za gratis i dr vazi. A situacija na -10 normalno ke vleci 850w i nema da isklucuva ama nad 0 stepeni kanta . Ako klimata rabotese po ponudata vo salon nemase da ima problem so odrzuvanje temperatura na niska modulacija bidejki klimata po upatstvoto e predvidena za povrsina minimum od 12m2 a jas vo ednata soba imam recisi dvojno od toa taka da klimata nema MMM od modulacija podaleku od gree ured so Landa kompersor .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Nekaza za sto klima ama eve pak ke kazam deka moive kanti gtech ne rabotat taka i poveli razubedi me i gi dobivas gratis i ke platam i dnevnica ako treba ,ova vazi za bilo koj ke se resi da dojdi da testira i pokazi 280w potrosuvacka pa makar na 10minuti neka e .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Gree amber,
Drugar ke ti pokazam i pod tvoite 280 sto gi baras na 10 min....
Ke bide na podolgo...i potoa sto ke gi vadime.?grevota e uste e grejjna sezona. A zavisi toa i kakva temperatura baras vnatre.... 22/23/24/25/izolacija postavenost na klimata od tavan,bakar,vakum, toj 1° mnogu menuva...
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Zimava prijatel moj sakase nekoj model od gree da zema pa odkako prasa dali se sredil problemot so klimata kaj mene se resi za vivax aeri 5.5kw i najnisko sto spusta e 537w i odi off no koga ke vkluci odi na nekoj 800-900w pa spusta na 650w pa posle na 537w podolg period pa odi off .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Gree amber,
Drugar ke ti pokazam i pod tvoite 280 sto gi baras na 10 min....
Ke bide na podolgo...i potoa sto ke gi vadime.?grevota e uste e grejjna sezona. A zavisi toa i kakva temperatura baras vnatre.... 22/23/24/25/izolacija postavenost na klimata od tavan,bakar,vakum, toj 1° mnogu menuva...
Da koga ke pokazis na moite klimi takva poteosuvacka ke gi izvadam i ke ti gi donesam ,preprocitaj vo postovite deka gi nudam gratis ako na moive pokazis kako jas neznam da gi koristam a ti znaes i mozis da pokazis pa poveli pokazi .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Gree amber,
Drugar ke ti pokazam i pod tvoite 280 sto gi baras na 10 min....
Ke bide na podolgo...i potoa sto ke gi vadime.?grevota e uste e grejjna sezona. A zavisi toa i kakva temperatura baras vnatre.... 22/23/24/25/izolacija postavenost na klimata od tavan,bakar,vakum, toj 1° mnogu menuva...
Da koga ke pokazis na moite klimi takva potrosuvacka ke gi izvadam i ke ti gi donesam ,preprocitaj vo postovite deka gi nudam gratis ako na moive pokazis kako jas neznam da gi koristam a ti znaes i mozis da pokazis pa poveli pokazi . мкд владе ke ti kazi sto ti ponudiv bidejki bese vo tek so razgovorot ,inaku poprvo ke treba na zlatko da mu gi dadam ako e toa cija klima najdobro modulira .gree kanta za modulacija

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.135
Поени од реакции
3.511
Da koga ke pokazis na moite klimi takva poteosuvacka ke gi izvadam i ke ti gi donesam ,preprocitaj vo postovite deka gi nudam gratis ako na moive pokazis kako jas neznam da gi koristam a ti znaes i mozis da pokazis pa poveli pokazi .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Cekaj sega ova nee politika da dokazuvame sds moze dpmne ne moze....
Eve dodeka pisuvavme 24° 65minuti raboti so 430w.?
Ajde sega ke namalime na 22/21° da vidime kolku ke se simni...nadvoresna +7 neli onaa idealna za prvo testirajne..po euvent razni.labaratorii taka..???
Ama keja ostavime podolgo.da raboti ok...??? 2/3 casa
 

Attachments

Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Cekaj sega ova nee politika da dokazuvame sds moze dpmne ne moze....
Eve dodeka pisuvavme 24° 65minuti raboti so 430w.?
Ajde sega ke namalime na 22/21° da vidime kolku ke se simni...nadvoresna +7 neli onaa idealna za prvo testirajne..po euvent razni.labaratorii taka..???
E pa drugarce jas se zaebav na nekoj nacin so toa sto vidov na delo kaj prijatel vo bitola nekoja stara gree inverter mislam lomo da bese i modulirase odlicno ,taa uste taka raboti ama taa imala sanyo compresor a ne lambda kako kaj mene ,koj ti znael deka gree taka prisobira i sostavuva i vo eden model edno vo drug drugo . A sega ne bi pomislil na gree so nivnive lambda kompresori i sum pisman 100pati sto ne zedov tundra so Eurovent pofalena deka sleguva na 300w i tera a bese i poevtina tundrata togas za 5000denari 3.5ka

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.655
Поени од реакции
20.840
I taa opcija e probana so ifeel i vo taa situacija nespusta pod 480w koe e kratko i pak vraka na 540 i gasi ama nema 6pati noke da izgasi tuku 2 pati ama do vklucuvanje molise da vkluci . Kako i da e koj saka kaj saka neka ja montira i ne na 180 tuku na 280w neka raboti 10minuti i ponudata za gratis i dr vazi. A situacija na -10 normalno ke vleci 850w i nema da isklucuva ama nad 0 stepeni kanta . Ako klimata rabotese po ponudata vo salon nemase da ima problem so odrzuvanje temperatura na niska modulacija bidejki klimata po upatstvoto e predvidena za povrsina minimum od 12m2 a jas vo ednata soba imam recisi dvojno od toa taka da klimata nema MMM od modulacija podaleku od gree ured so Landa kompersor .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Znaci batali modulacija, ne se zamaraj so toa mnogu. Dali bila 600, 500, 400 vo slucajot e nebitno. I 200 neka e ako ne ti e prijatno, djabe e. Cela finta e da ne prekini da duva ili da gree. Tuka skoncentriraj se da go resis problemot.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
492
Поени од реакции
1.123
Znaci batali modulacija, ne se zamaraj so toa mnogu. Dali bila 600, 500, 400 vo slucajot e nebitno. I 200 neka e ako ne ti e prijatno, djabe e. Cela finta e da ne prekini da duva ili da gree. Tuka skoncentriraj se da go resis problemot.
Tocno se slozuvam deka sakam da odzuva temperatura i da duva dolgo bez cesti off ciklusi pa nebitno kolku trosi ,ne e poentata kolku ke mi trosi no zaradi ukluci iskluci nema komfor pregreva gasi pa pali pa pregreva pa gasi ,i zatoa velam da spustase bar na 300w veruvam ako gasi 6pati taka bi gasela mozebi samo ednas ,kraj kraeva neka trosi i 600w neka neodi nadolu ama da duva dolg period bez gasenje i pregrevanje i odenje na max pa 0 i taka bez nikakov komfor .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom