Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 јули 2017
Мислења
24
Поени од реакции
1
Za da duva toplo treba kompresorot da postiga povisok pritusok na freonot. Toa može da go pravi ako ima dovolno freon vo sistemot i preku pokačuvanje na brojot na vrteži.
I dvete pretpostavki ti se točni.
Ne navede model na klimata no i naeftinite imaat samodijagnostika preku kodovi na greški, istečen freon će ti reagira preku pipe senzorot na vn. izmenuvač koj ako e ispod nekoja granična T pali na displejot kod na greška za nedostatok na freon.
Obično freonot izdišuva kaj lošo napraveni spoevi na cevkite so izmejuvačite, proveri na holenderite dali ima masni fleki......
Inače dali kompresorot gi zgolemuva vrtežite stavi 30 C i najgolem izduv i slušaj nadvor dali ubrzuva kompresorot, ako ubrzuva i ne e istečen freonot togaš kompresorot nema poveće kompresija. Ako se e vo red MORA da porasne potrošuvačkata kako što raste pritisokot na freonot, normalno i temperaturata na vn. izmenuvač.
Edno e sigurno ako fali freon, a postoi ogromna možnost za ova, nikako nemoj da ja koristiš klimata, so premalku freon kompresorite se pregrevaat i za kratko vreme zaribuvaat kako motor na kola bez ladenje.
Moj sovet vednaš gasi i trk po poasalen serviser
Вчера ја земаа надворешната единица, за да ја однесат во сервис. Може да било електрониката или компресорот. Фреонот не бил издишан. Климата е Gree Fairy.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Се греете ли на топлово? Надвор позади надворешна единица вика 14С и 29% влажност.
Мицу LN си работи без гасење во 3 брзина со 426m3 проток.... потрошната варира од 200w до 400w - COPот од 7 до 8+ кога ќе спушти на 200w.
Прегледај го приврзокот 322142 Прегледај го приврзокот 322141 Прегледај го приврзокот 322143

Прегледај го приврзокот 322145
Протокот не ти е точен, 426m3 е максимален проток што го дал производителот во спец....ама важи при најотворени перки-жалузини или како и да се викаат пластиките што го управуваат протокот, но сигурно не е 426m3 како што ти ги местиш на
IMG_20220217_222132.jpg

пола клима затворени, плус тие додатните насочувачи кај LN од прозирна пластика дигнати да блокираат проток.
Screenshot_2022-02-17-22-24-00-374_com.google.android.youtube.jpg
Од 426м3 нема ништо овде, можда максимум од 300m3 или под тоа 250....онда и COPot ти е погрешен, okolu 4 mejbi какви осмици .
Има и втор момент, кога го блокираш протокот со подзатворање на отворите и температурата на издув се покачува зашто топлината ја враќа внатре кон мерачот што значи дупло манипулираш и за темп на издув и за проток или крајно и за COP. Имај убава вечер ;)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Протокот не ти е точен, 426m3 е максимален проток што го дал производителот во спец....ама важи при најотворени перки-жалузини или како и да се викаат пластиките што го управуваат протокот, но сигурно не е 426m3 како што ти ги местиш на
Прегледај го приврзокот 322441

пола клима затворени, плус тие додатните насочувачи кај LN од прозирна пластика дигнати да блокираат проток.
Прегледај го приврзокот 322442
Од 426м3 нема ништо овде, можда максимум од 300m3 или под тоа 250....онда и COPot ти е погрешен, okolu 4 mejbi какви осмици .
Има и втор момент, кога го блокираш протокот со подзатворање на отворите и температурата на издув се покачува зашто топлината ја враќа внатре кон мерачот што значи дупло манипулираш. Имај убава вечер ;)
@Strelec jas mozam drugo da mu kazam na zlatko,so 200w batica daleku si od greejne...podesena 20° izduv kolku ?28~30°??za taa potrosuvacka za ladejne mozi da se diskutira....
A toj mozi i po 12 saati da snima i tuka da nese izrazuvam po prilepski so od dzumerko zborovite* da misli deka ni prodava topla voda....
Btw bidejki podolgo ne sum konstantno pp,ponedelnik ke vi ispratam edna slika da vidite kako e montirana edna tosiba...pa posle ke pomuabetime do togas se najdobro na site...
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Протокот не ти е точен, 426m3 е максимален проток што го дал производителот во спец....ама важи при најотворени перки-жалузини или како и да се викаат пластиките што го управуваат протокот, но сигурно не е 426m3 како што ти ги местиш на
Прегледај го приврзокот 322441

пола клима затворени, плус тие додатните насочувачи кај LN од прозирна пластика дигнати да блокираат проток.
Прегледај го приврзокот 322442
Од 426м3 нема ништо овде, можда максимум од 300m3 или под тоа 250....онда и COPot ти е погрешен, okolu 4 mejbi какви осмици .
Има и втор момент, кога го блокираш протокот со подзатворање на отворите и температурата на издув се покачува зашто топлината ја враќа внатре кон мерачот што значи дупло манипулираш и за темп на издув и за проток или крајно и за COP. Имај убава вечер ;)
A ako se dodadat tuka rezultatite od dve godišno koristenje: natrupani naslagi na mrsnotii i nečostotii na perkite na turbinata i izmenuvačot, filterot poveće ne e propusten kako nov, ova ja pokačuva T na izduvot, a go namaluva protokot, za da seto ova na kraj rezultira so pogrešna presmetka. Sigurno deka nema da se dobivaat točni presmetki so stavanje na deklariraniot protok no ako ova ti pravi zadovolstvo vred, samo zimaj do so rezerva bidejći e epten proizvolno.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Протокот не ти е точен, 426m3 е максимален проток што го дал производителот во спец....ама важи при најотворени перки-жалузини или како и да се викаат пластиките што го управуваат протокот, но сигурно не е 426m3 како што ти ги местиш на
Прегледај го приврзокот 322441

пола клима затворени, плус тие додатните насочувачи кај LN од прозирна пластика дигнати да блокираат проток.
Прегледај го приврзокот 322442
Од 426м3 нема ништо овде, можда максимум од 300m3 или под тоа 250....онда и COPot ти е погрешен, okolu 4 mejbi какви осмици .
Има и втор момент, кога го блокираш протокот со подзатворање на отворите и температурата на издув се покачува зашто топлината ја враќа внатре кон мерачот што значи дупло манипулираш и за темп на издув и за проток или крајно и за COP. Имај убава вечер ;)
Абе 200м3 проток ебаго....
Ај логично ми е и можам да прифатам дека без целосно отворени лептири максималниот проток може се блокира до некое ниво.... ама МАКСИМАЛНИОТ!
Тука зборуваме за 3/5 брзина со 426м3 проток.... половинка од максималниот.

Туку кај најде слика да вадиш од мои првични најстари видеа кога сондата ми беше со лепенка на горниот панел?
Повеќе од година дена сондата ми е со штипка на лептир! И после ја сум манипулирал....
Еве лани 16ти Февруари.... и лептири на ауто и сонда кај шо треба, и клима стара нецели 6 месеци.


Ама еве ти снимив тазе видео специјално за тебе. COP 8+


Ти имај пријатен ден.


@Strelec jas mozam drugo da mu kazam na zlatko,so 200w batica daleku si od greejne...podesena 20° izduv kolku ?28~30°??za taa potrosuvacka za ladejne mozi da se diskutira....
A toj mozi i po 12 saati da snima i tuka da nese izrazuvam po prilepski so od dzumerko zborovite* da misli deka ni prodava topla voda....
Btw bidejki podolgo ne sum konstantno pp,ponedelnik ke vi ispratam edna slika da vidite kako e montirana edna tosiba...pa posle ke pomuabetime do togas se najdobro na site...
Подесена 24 или 24.5 со тајмерот.... проток 3та или 4та (426м3 или 510м3)..... и издув 35-40С
Ама ја се млачам со 200-400w 24/7!
А тебе батица можам да ти кажам дека ти си тој што е далеку од греење со тоа Aмберката шо ти дувнува 2 пати во денот, еднаш наутро и еднаш навечер.

A ako se dodadat tuka rezultatite od dve godišno koristenje: natrupani naslagi na mrsnotii i nečostotii na perkite na turbinata i izmenuvačot, filterot poveće ne e propusten kako nov, ova ja pokačuva T na izduvot, a go namaluva protokot, za da seto ova na kraj rezultira so pogrešna presmetka. Sigurno deka nema da se dobivaat točni presmetki so stavanje na deklariraniot protok no ako ova ti pravi zadovolstvo vred, samo zimaj do so rezerva bidejći e epten proizvolno.
Ни се готви ни се пуши во просторијата.
Филтрите се перат редовно 1-2 пати во месецот и верувам дека баш на филтрите протокот не им е намален ич пошо се обична пластична мрежа.
Е сеа во изменувачот има навлезено малку прашинка али не е толку страшно... добро не дека е како нова ама како што сте тргнале со Стрлчо вие 50% протокот и го намаливте после година ипол користење.
Автоматски споено мислење:

онда и COPot ти е погрешен, okolu 4 mejbi какви осмици .
Хах COPot 4 mejbi кај Амберката.... кај Митсубиши Финците нацртале дека бега нагоре онаа црвената xD
VTT GWH09YD.png VTT LN25VGHZ.png
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Ни се готви ни се пуши во просторијата.
Филтрите се перат редовно 1-2 пати во месецот и верувам дека баш на филтрите протокот не им е намален ич пошо се обична пластична мрежа.
Е сеа во изменувачот има навлезено малку прашинка али не е толку страшно... добро не дека е како нова ама како што сте тргнале со Стрлчо вие 50% протокот и го намаливте после година ипол користење.
Bogami ako videovo e od tvojava klima bidi siguren deka 50% e taman namalen protokot. Jas so klimi se gream točno 20 god. će se iznenadiš od kade i od kolku daleku može da povleče masnotii (10m ne e ništo) i da gi lepi na perkite od turbinata i izmenuvačot.
Ne ti go razbiram povodot za gornoto video: sakaš da ni pokažeš deka e čisto i prozračno ili deka e teptisano.
Aj sega dopri ja klimata i proveri kolku se zatesteni perkite na turbinata, ako ima samo 1 mm masni naslagi protokot će bide dosta namalen, a siguren sum deka ima ako ne e dosega čistena.
Moevo iskustvo so klimive veli deka na mali izduvi poveće se trupa naslagi na perkite, a pri pogolemite na lamelite na izmenuvačot! Ako edna polovina so usmeruvačite e usmerena pravo, a drugata levo ili desno, na nea će se sobere mnogu poveće naslagi od masnotii.
Gleam deka ne možam da ti dokažam deka imaš pogrešni matematiki, no ako tebe ti e toa zabavo pravi gi nemam ama baš ništo protiv se dodeka e diskusijava dostoinstvena i akademska.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Bogami ako videovo e od tvojava klima bidi siguren deka 50% e taman namalen protokot. Jas so klimi se gream točno 20 god. će se iznenadiš od kade i od kolku daleku može da povleče masnotii (10m ne e ništo) i da gi lepi na perkite od turbinata i izmenuvačot.
Ne ti go razbiram povodot za gornoto video: sakaš da ni pokažeš deka e čisto i prozračno ili deka e teptisano.
Aj sega dopri ja klimata i proveri kolku se zatesteni perkite na turbinata, ako ima samo 1 mm masni naslagi protokot će bide dosta namalen, a siguren sum deka ima ako ne e dosega čistena.
Moevo iskustvo so klimive veli deka na mali izduvi poveće se trupa naslagi na perkite, a pri pogolemite na lamelite na izmenuvačot! Ako edna polovina so usmeruvačite e usmerena pravo, a drugata levo ili desno, na nea će se sobere mnogu poveće naslagi od masnotii.
Gleam deka ne možam da ti dokažam deka imaš pogrešni matematiki, no ako tebe ti e toa zabavo pravi gi nemam ama baš ništo protiv se dodeka e diskusijava dostoinstvena i akademska.
Се шегуваш или се шегуваш? 50% намален протокот?
Нема што да се изненадам, освен ако не може од летната куња на долниот спрат да повлече маснотии...
Да видеото е да покажам дека не е како нова, ама не е ни затната како што сакаш да илустрираш со твоиве постови и 20 годишно искуство со клими.
Свашта.... масни наслаги на 1.5 години стара редовно одржувана клима која се користи во простор во кој никогаш се нема готвено нити пак се пуши.
Ни на крај памет не ми доаѓа да растурам клима и да ја чистам турбината пред 3 години користење.... 50% намален протокот :lolzz: според тебе до вгодина изгледа само со 10% проток ќе се греам.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Се шегуваш или се шегуваш? 50% намален протокот?
Нема што да се изненадам, освен ако не може од летната куња на долниот спрат да повлече маснотии...
Да видеото е да покажам дека не е како нова, ама не е ни затната како што сакаш да илустрираш со твоиве постови и 20 годишно искуство со клими.
Свашта.... масни наслаги на 1.5 години стара редовно одржувана клима која се користи во простор во кој никогаш се нема готвено нити пак се пуши.
Ни на крај памет не ми доаѓа да растурам клима и да ја чистам турбината пред 3 години користење.... 50% намален протокот :lolzz: според тебе до вгодина изгледа само со 10% проток ќе се греам.
Đabe zboriš zirni ja be turbinata će se začudiš.....
Vpročem ne ni mora da se vadi za da ja isčistiš ima i drugi metodi, no tebe toa ne te interesira.
Inace na tvoeto video ubavo se gleda kolku e zatestena, mojata stara so staž od 15-16 godini beše ogledalo, visok izduv za visok COP si go pravi svoeto.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Đabe zboriš zirni ja be turbinata će se začudiš.....
Vpročem ne ni mora da se vadi za da ja isčistiš ima i drugi metodi, no tebe toa ne te interesira.
Inace na tvoeto video ubavo se gleda kolku e zatestena, mojata stara so staž od 15-16 godini beše ogledalo, visok izduv za visok COP si go pravi svoeto.
Сум ја ѕирнал угасена кога чистам филтри... ништо не и е.... ронка нема залепено на неа!
И изменувачон е 98% чист.... на видевцено што го снимав со уклучен блиц се гледа секое ситно прашинче па може пострашно изгледа...

Ај баш сними го огледалово твое да го видиме.... ама со вклучен блиц ;)
И не... нема други методи.... не се чисти замастена турбина со пинцета.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Zlate jesi to promjenio stolariju ?
Делумно. Во 2 од 4 простории... пролетва ќе бидне и во останатите.
Ако бидне и изолацијата летово.... следно зимо ќе биде друга песна со сметките.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Сум ја ѕирнал угасена кога чистам филтри... ништо не и е.... ронка нема залепено на неа!
И изменувачон е 98% чист.... на видевцено што го снимав со уклучен блиц се гледа секое ситно прашинче па може пострашно изгледа...

Ај баш сними го огледалово твое да го видиме.... ама со вклучен блиц ;)
И не... нема други методи.... не се чисти замастена турбина со пинцета.
Ogledaloto vrti sega kaj eden prijatel eve treta godina. Blic ili fleš nema vrska so led dioda od mobilen.
Ah da, nemoj da te jade janza da vadiš turbina za čistenje koga po tvoe će i dojde vreme. Će ostaneš bez klima tolku falena i digana vo zvezdi.
Turbinata se vadi ako mora, obično mora izmenuvačot da se diga i celata da se rasklopi. Ima poednostavni načini za čistenje, ako bideš dobar možebi će gi podelam so tebe.
Kako što rekov meri si ne se zamaraj što trakoti eden dedo......
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Kako se meri pravilno temp na izduv?
ova go pokazhuva so obichen digitalen merach na 2ra brzina na - 9 nadvoreshna temp... i kaj mozham da najdam profesionalen? IMG_20211213_011308.jpg
 
Член од
21 април 2008
Мислења
260
Поени од реакции
127
Многу сложено ми делува ги неам тие ствари за мерење издуви, инаку ме интересира колку е.

Последниве дена ептен крчка на кец

4CBA651F-7B50-4E6C-95CA-44EDB80315B7.jpeg 4CBA651F-7B50-4E6C-95CA-44EDB80315B7.jpeg
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
......
Edinstvena negova vina e sto odbral GREE isto kako i jas i se zaebal ,senadevam nema nekoj drug pa posle da se kae .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
На долниот спрат од куќа, дневна и кујна, 40м2 греење со Gree AMBER -30 12ка. Вака од око (прв пат користење клима за греење) презадоволен и од температура и од потрошувачка.
Размислувам да ги заменам панелите од спалните (2х15м2) плус ходник со инвертер. Давај предлог шо би било соодветна замена за Gree како бренд а во сличен ценовен ранг.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom