Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Dechki, dali be nekoj moze da mi kaze, od lichno iskustvo, dali osetil nekakvo podobruvanje otkako zemal navlaznuvach na vozduh i dali imet vrska ovie navlaznuvachive na vozduh ili e frlanje pari samo???
Јас користам сигурно 10 год. и брка работа многу. Попријатно е во просторијата, подобро се дише итн. Имам користено повеќе уреди, моментално имам од Gree и Rowenta и си ја бркат работата. Треба да одбериш некој спрема просторијата пошто и тие имат некоја јачина.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
769
Поени од реакции
2.035
Како иде климаџии? Брмча климичките на ладново?
Прилеп -6С моментално, не ми се спие па ај малу метрики да споделам :vozbud:

20.01.2022_Power.png

20.01.2022_Metrics.png
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
56
Здраво друштво. Некој дали апдејтувал фримвеар на грее у краун 18-ка за да покажува на апликацијата колку е моментална постигната Т горе кај климата. Кога одам за апдејт, ми дава сегашна верзија дека е 3.2, и на сервер исто 3.2 вика дека е достапна само, а нели има 3.7 верзија излезена за апдејт баш за да покажува моментална Т.
Верзија на грее+ апликацијата 1.9.11.2, регион европа е ставено.
Некој да апдејтувал за овој модел, или пак нема за него апдејт? Инфо некое
 
Член од
16 април 2019
Мислења
261
Поени од реакции
328
Здраво друштво. Некој дали апдејтувал фримвеар на грее у краун 18-ка за да покажува на апликацијата колку е моментална постигната Т горе кај климата. Кога одам за апдејт, ми дава сегашна верзија дека е 3.2, и на сервер исто 3.2 вика дека е достапна само, а нели има 3.7 верзија излезена за апдејт баш за да покажува моментална Т.
Верзија на грее+ апликацијата 1.9.11.2, регион европа е ставено.
Некој да апдејтувал за овој модел, или пак нема за него апдејт? Инфо некое
Pa pred dva tri meseca bese apdejtot sega si pokazuva i na aplikacjtata kolku e temperatueata vo prostorot a zosto nesaka kaj tebe toa ne znam zemi izbrisi e aplikacijata i nanovo e instaliraj pa napravi apdejt na firmevarot mozebi ke uspees i kaj mene e staveno evropa i prethodno ovde imase pisuvano site si napravija apdejt
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
Здраво друштво. Некој дали апдејтувал фримвеар на грее у краун 18-ка за да покажува на апликацијата колку е моментална постигната Т горе кај климата. Кога одам за апдејт, ми дава сегашна верзија дека е 3.2, и на сервер исто 3.2 вика дека е достапна само, а нели има 3.7 верзија излезена за апдејт баш за да покажува моментална Т.
Верзија на грее+ апликацијата 1.9.11.2, регион европа е ставено.
Некој да апдејтувал за овој модел, или пак нема за него апдејт? Инфо некое
Кај мене нема сеуште, на ферито и виолата има
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали покажува кај Грее Амбер,кај мене не покажува или не знам да го апдејтувам
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
49
Поени од реакции
56
Дали покажува кај Грее Амбер,кај мене не покажува или не знам да го апдејтувам
Кога ќе влезеш во апликацијата и во климата за да ја командаш, горе кај името на климата има икона пенкалце(едит), влези таму и ќе видиш за апдејт.
 
Член од
21 јануари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
11
Ајде кој може да помогне со совет за да се подобри ефикасноста на системот. Топлинската пумпа е 12kW греење и 11kW ладење. Поставени се 5 фенкулери од 4kW. Проблемот се јавува во 10% од сезоната за греење кога надвор е постудено и топ.пумпа не може да постигне температура на водата повеќе од 45 степени целзиусови. Дали Бафер со ел.греач или ел.котел на струја како бекап за овој период или сосема друго решение Shematic.jpg ?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
703
Поени од реакции
1.886
Имам Hisense инвертер работеше нормално од еднаш престана да грее пуштам за греење ништо не испушта водух ни по 20 минути а надворешниот дел работи. Помош
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.954
Поени од реакции
2.188
Ајде кој може да помогне со совет за да се подобри ефикасноста на системот. Топлинската пумпа е 12kW греење и 11kW ладење. Поставени се 5 фенкулери од 4kW. Проблемот се јавува во 10% од сезоната за греење кога надвор е постудено и топ.пумпа не може да постигне температура на водата повеќе од 45 степени целзиусови. Дали Бафер со ел.греач или ел.котел на струја како бекап за овој период или сосема друго решениеПрегледај го приврзокот 319994?
Vi sekoj slucaj treba da imas bafer so el greac, neznam zosto ne ti e instaliran do sega.
Vo tvoj slucaj min 9kw el greac vo bafer.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.332
Поени од реакции
2.453
Имам Hisense инвертер работеше нормално од еднаш престана да грее пуштам за греење ништо не испушта водух ни по 20 минути а надворешниот дел работи. Помош
Isklucija od Steker 5 minuti potoa vklucija namestija na 25°C Fan 3-ta ili 5-ta brzina ( zavisi kolku Fan brzini ima ) i ke pocne da duva.
AKO POVTORNO NE DUVA VIKAJ SERVIS !
 
Член од
26 август 2017
Мислења
415
Поени од реакции
881
Имам Hisense инвертер работеше нормално од еднаш престана да грее пуштам за греење ништо не испушта водух ни по 20 минути а надворешниот дел работи. Помош
Kako izgleda izmenuvacot na zadnata strana na nadvoresnata, da ne ti e slucajno cel bel nafaten so mraz?
Dali redovno gi cistis filtrite na vnatresnata?
Dali klimata ti e nepravilno dimenzionirana odnosno moras da ja rabotis na max celo vreme vo poladniot del na zimata?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.706
Поени од реакции
3.349
Ајде кој може да помогне со совет за да се подобри ефикасноста на системот. Топлинската пумпа е 12kW греење и 11kW ладење. Поставени се 5 фенкулери од 4kW. Проблемот се јавува во 10% од сезоната за греење кога надвор е постудено и топ.пумпа не може да постигне температура на водата повеќе од 45 степени целзиусови. Дали Бафер со ел.греач или ел.котел на струја како бекап за овој период или сосема друго решениеПрегледај го приврзокот 319994?
Ефикасноста на системот не можеш никако да ја подобриш! Со ел.греач и коп1 може само да ја расипеш.
Сега ти гледаш да се стоплиш и тоа е тоа. Очигледно системот е "оптимизиран" да грее само до 0ц. Ова во наводници оти чисто сумњам дека некој нешто "оптимизирал" туку ти е продадено на тезга "зимај-носи и немаш гајле". Дали сум во право не знам ќе треба сам да кажеш, ама многу ме интересира каква ТП имаш? :)
Vi sekoj slucaj treba da imas bafer so el greac, neznam zosto ne ti e instaliran do sega.
Vo tvoj slucaj min 9kw el greac vo bafer.
Лепи од кај испадна сега новово правило дека мораш да имаш бафер? Па дури и ел.греач?
Машала, машала... ја мислев ова "Стар Трек" технологија беше?
П.С. нели вашиве со вграден греач идеа? Или уште еден треба за магијата да фати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom