Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
404
Denes kupiv gree konzolni 18 i 12, koj ima iskustvo neka pise, kako funkcuonirat, kako se zadovolni od greenje i potrosuvacka?
Со здравје да се служиш. Каде ги купи и по која цена??? Во какви простории планираш да ги стави (квадратура исл.) И јас сум заинтересиран за една конзолна....... Би било корисно понатаму да споделиш твое искуство од користењето на истите.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
47
Поени од реакции
33
Со здравје да се служиш. Каде ги купи и по која цена??? Во какви простории планираш да ги стави (квадратура исл.) И јас сум заинтересиран за една конзолна....... Би било корисно понатаму да споделиш твое искуство од користењето на истите.
Elektromehanika Strumica, cenite na gree se isti nasekade, 63k 18-kata a 46k mislam bese 12-kata..ako ima nekoj drug konzolni neka spodeli iskustvo..
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
801
Denes kupiv gree konzolni 18 i 12, koj ima iskustvo neka pise, kako funkcuonirat, kako se zadovolni od greenje i potrosuvacka?
Jas ja koristam 18ka, top, prezadovolen, ja zemav za pomala kvadratura pa iskoci sea i vo najladnoto da gream so nea 75 kvadrati, za potrosnja kaj mene obicno si tera na 700w ( toa i e minimum na mal fan, na golem fan i e 600 w), na minusive koa bea po -8, znae i da povlece i do 1.5-7kw, a max i e 2.5kw, toa nz valjda treba 100 kvadrati prostor pa da gi povlece...
Denski na fan 1-2, navecer obavezno ja ostavam na fan 5, poso ne spie nikoj dnevna i taka, se na se, top e, jas letovo ja zemav 49, ama i 63 da ne ti e zal sto si ja platil.

Defrost, prai mn retko samo koga e vlazno vremevo, obicno ednas nautro ...

Jaka e klimava, ne e zaebancija, nemoj da ja stais u mal prostor, pogotovo ako si od Strumica...
 
Член од
2 август 2017
Мислења
250
Поени од реакции
342
Jas ja koristam 18ka, top, prezadovolen, ja zemav za pomala kvadratura pa iskoci sea i vo najladnoto da gream so nea 75 kvadrati, za potrosnja kaj mene obicno si tera na 700w ( toa i e minimum na mal fan, na golem fan i e 600 w), na minusive koa bea po -8, znae i da povlece i do 1.5-7kw, a max i e 2.5kw, toa nz valjda treba 100 kvadrati prostor pa da gi povlece...
Denski na fan 1-2, navecer obavezno ja ostavam na fan 5, poso ne spie nikoj dnevna i taka, se na se, top e, jas letovo ja zemav 49, ama i 63 da ne ti e zal sto si ja platil.

Defrost, prai mn retko samo koga e vlazno vremevo, obicno ednas nautro ...

Jaka e klimava, ne e zaebancija, nemoj da ja stais u mal prostor, pogotovo ako si od Strumica...
Која марка ти е конзолната?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.109
Поени од реакции
2.402
Elektromehanika Strumica, cenite na gree se isti nasekade, 63k 18-kata a 46k mislam bese 12-kata..ako ima nekoj drug konzolni neka spodeli iskustvo..
Super model si zemal, jas imam 18k vo dnevna okolu 80m2 i otvoreni skali. Klimata gi gree tie 80m2 bez nikakov problem, non stop ja rabotam na auto fan na 23C. Gi odrzuva bez problem, vnatresna temperatura se dvizi od 23-24C.
Sum ja probal i na 25 zadadena, bez problem ja postiga. Taka da znaes deka klimata nema problem da postigne bilo koja zadadena temperatura, na bilo kakva nadvoresna temp.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Super model si zemal, jas imam 18k vo dnevna okolu 80m2 i otvoreni skali. Klimata gi gree tie 80m2 bez nikakov problem, non stop ja rabotam na auto fan na 23C. Gi odrzuva bez problem, vnatresna temperatura se dvizi od 23-24C.
Sum ja probal i na 25 zadadena, bez problem ja postiga. Taka da znaes deka klimata nema problem da postigne bilo koja zadadena temperatura, na bilo kakva nadvoresna temp.
Ме интересира само како грее со тој фан 700м3 не ли е премалку за 80м2, не ми е јасно зошто сите ѕидни имаат повисок фан,
и како е со сметка оти сите конзоли имаат помал коп.
Те прашувам оти сакам и јас да ставам конзолна единица,а зошто да не е и грее..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
922
Поени од реакции
2.381
јас користам конзолна 5.5 грее, презадоволен , COP има вистина мал, споредено со табелите на @zlatko_ti412 небо - земја разлика, ама сметка за струја доаѓа како климава да има COP 10, а не 3, за комфор за поголема рамномерност на топлиот воздух тоа се подразбира, највеќе ми беше да потенцирам да не ги плаши луѓево малиот COP, кај конзолниве очигледно не игра некоа улога во однос на ѕидните.
Претходно гледам имаш пишувано дека имаш од мерачите за струја па претпоставувам дека мериш.
Ќе сакаш да споделиш податок колку имаш измерена потрошна на самата клима за минатиот месец да речеме?

Jas ja koristam 18ka, top, prezadovolen, ja zemav za pomala kvadratura pa iskoci sea i vo najladnoto da gream so nea 75 kvadrati, za potrosnja kaj mene obicno si tera na 700w ( toa i e minimum na mal fan, na golem fan i e 600 w), na minusive koa bea po -8, znae i da povlece i do 1.5-7kw, a max i e 2.5kw, toa nz valjda treba 100 kvadrati prostor pa da gi povlece...
Denski na fan 1-2, navecer obavezno ja ostavam na fan 5, poso ne spie nikoj dnevna i taka, se na se, top e, jas letovo ja zemav 49, ama i 63 da ne ti e zal sto si ja platil.
Ова што си опишал навистина звучи супер.
Ако може да опишеш и што простор е? Куќа или стан? Ако стан, дали и колку од комшиите лево десно горе долу те греат.
Да не испадне дека е стан во зграда со парно ама ти си го исклучил и се грееш за поефтино на клима.

Зашто навистина ми нема никаква логика да грееш 75м2... тоа се скоро 200м3 простор... со фан на подесување 1-2 (<500m3/h)
Тоа се едвај 2 извртувања на воздухот во еден час работа.

Super model si zemal, jas imam 18k vo dnevna okolu 80m2 i otvoreni skali. Klimata gi gree tie 80m2 bez nikakov problem, non stop ja rabotam na auto fan na 23C. Gi odrzuva bez problem, vnatresna temperatura se dvizi od 23-24C.
Sum ja probal i na 25 zadadena, bez problem ja postiga. Taka da znaes deka klimata nema problem da postigne bilo koja zadadena temperatura, na bilo kakva nadvoresna temp.
80м2 x 2.6 = 208m3
Максимален издув на конзолната Gree Cosole GEH18AA е 700m3/h
Внатрешна ЕдиницаGEH18AA-K6DNA1F/I
Проток на воздухm3/h700/650/580/520/460/410/320

700/208 = 3.36 извртувања на воздухот во еден час работа!

Ете и Манулач се греел со помалку од 3.5 извртувања на воздухот... иако е општо познато дека потребни се минумум 7.
Автоматски споено мислење:

Ме интересира само како грее со тој фан 700м3 не ли е премалку за 80м2, не ми е јасно зошто сите ѕидни имаат повисок фан,
и како е со сметка оти сите конзоли имаат помал коп.
Те прашувам оти сакам и јас да ставам конзолна единица,а зошто да не е и грее..
Ахаха мисли дан читаш бе брат... полсаат го пишувам постов и ти ме превари баш со истиот муабет
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.764
Поени од реакции
5.790
Dali moze na severniot dzid od kukata koj sto ne go pece sonce ama totalno nikogas da stavam 8cm stiropor na predna strana juzna koja ja pece sonce da stavam 5cm stiropor? Dali ke bide toa nekoj problem ili ne?
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
366
Поени од реакции
919
Dali moze na severniot dzid od kukata koj sto ne go pece sonce ama totalno nikogas da stavam 8cm stiropor na predna strana juzna koja ja pece sonce da stavam 5cm stiropor? Dali ke bide toa nekoj problem ili ne?
Jas mislam na cela kuka da ne e pomalku od 10cm ,bidejki razlikata vo cena na stiroporot e minimalna a se drugo cini isto ,materijal lepak mreza majtori zavrsni malteri ...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.373
Поени од реакции
6.971
Претходно гледам имаш пишувано дека имаш од мерачите за струја па претпоставувам дека мериш.
Ќе сакаш да споделиш податок колку имаш измерена потрошна на самата клима за минатиот месец да речеме?


Ова што си опишал навистина звучи супер.
Ако може да опишеш и што простор е? Куќа или стан? Ако стан, дали и колку од комшиите лево десно горе долу те греат.
Да не испадне дека е стан во зграда со парно ама ти си го исклучил и се грееш за поефтино на клима.

Зашто навистина ми нема никаква логика да грееш 75м2... тоа се скоро 200м3 простор... со фан на подесување 1-2 (<500m3/h)
Тоа се едвај 2 извртувања на воздухот во еден час работа.


80м2 x 2.6 = 208m3
Максимален издув на конзолната Gree Cosole GEH18AA е 700m3/h
Внатрешна ЕдиницаGEH18AA-K6DNA1F/I
Проток на воздухm3/h700/650/580/520/460/410/320

700/208 = 3.36 извртувања на воздухот во еден час работа!

Ете и Манулач се греел со помалку од 3.5 извртувања на воздухот... иако е општо познато дека потребни се минумум 7.
Автоматски споено мислење:


Ахаха мисли дан читаш бе брат... полсаат го пишувам постов и ти ме превари баш со истиот муабет
A sto bi zemale za proverka, tvoite konzolni sto gi reklamiras kostaat 133.000 den nasprem konzolnata na Gree od 63.000.. ;)
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
81
Поени од реакции
91
Дали во Македонија може да викнеш некој да ти направи термодинамичка пресметка на просторот кој ќе го грееш или ладиш? Прочитав дека Daikin во Хрватска нуди такви услуги.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.378
Поени од реакции
801
Претходно гледам имаш пишувано дека имаш од мерачите за струја па претпоставувам дека мериш.
Ќе сакаш да споделиш податок колку имаш измерена потрошна на самата клима за минатиот месец да речеме?


Ова што си опишал навистина звучи супер.
Ако може да опишеш и што простор е? Куќа или стан? Ако стан, дали и колку од комшиите лево десно горе долу те греат.
Да не испадне дека е стан во зграда со парно ама ти си го исклучил и се грееш за поефтино на клима.

Зашто навистина ми нема никаква логика да грееш 75м2... тоа се скоро 200м3 простор... со фан на подесување 1-2 (<500m3/h)
Тоа се едвај 2 извртувања на воздухот во еден час работа.


80м2 x 2.6 = 208m3
Максимален издув на конзолната Gree Cosole GEH18AA е 700m3/h
Внатрешна ЕдиницаGEH18AA-K6DNA1F/I
Проток на воздухm3/h700/650/580/520/460/410/320

700/208 = 3.36 извртувања на воздухот во еден час работа!

Ете и Манулач се греел со помалку од 3.5 извртувања на воздухот... иако е општо познато дека потребни се минумум 7.
Автоматски споено мислење:


Ахаха мисли дан читаш бе брат... полсаат го пишувам постов и ти ме превари баш со истиот муабет
Имам ѕидни неколку директно и индиректно, hansol, fairy , оваа конзолна како единечна ми е прва, иако од мулти иам една 2.5 конзолна, послаби се за греење ѕидниве према конзолниве.
Цоп на ѕидна и цоп на конзолна, мислам не треба да се споредуваат, само конзол со конзол и ѕидна со ѕидна.

Станува збор за куќа, Скопје, климата е поставена во дневна од околу 45м2, од кој 10 м2 се со кос таван, од 2.6м до 1.8м, но затоа пак имам 8-9 квадрати исцело стакло...
3цм стиродур на под, 5цм тервол на ѕидови, 15цм на таван

Јас првенствено ја земав за дневна, ми ја монтираше @kodus, и планот беше во есен - пролет со отворена врата да ги греам и 2 спални по 15м2 колку за спиење, па на смеа кажа не ја потценувај, и така испадна...

до сеа греам дневна 23 степена, една спална 21, друга спална 20 степена
повисока температура малце и потешко оди кај конзолниве, бидејќи многу топло се осеќа,околу 23 е најпријатно, додека кај ѕидниве на 24 ми е ок

За разлика од ѕидниве, многу потопло е со конзолнава, топлинава е доле , правилото за извртување на воздухот дали е меродавно за конзолнта не знам... ете кај мене небитно е, а ко што глеам и кај св.б

Мерач имам, ама не го користам константно, доле ми е штекерот на пола метро висина, на децава им е најдобра играчка, го чепкаат да светка и повеќе е изваден него наместен и го баталив, како и да е, еве сметка од струја евн за користење на 20 дена бидејќи не бев тука ноември, од 25ти ноември до 16ти декември активно е греено 24/7
евн.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom