Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.116
Поени од реакции
2.412
-Како прво јас не делам памет туку ти...
-Како второ јас не сум Бизнисме каде сум го кажал тоа..Како не ти е срам да лажеш и
-Јавно да посочиш каде сум кажал оти сум биснисмен Ако не ти си Мрсул од Човек за мене
-Да работиш во фирма за бела техника и да продаваш е едно,а она што ти го тврдиш е друго(Оти си лажго)
Во однос на тоа со температурата барав само да се изложат сите Параметри ,(големина на клима,квадратура,бисина или м3, стан или куќа,прв или втор спрат,и др)за да видам зошто кај мене и со голема изолација е ладно а кај некој друг не..
-Никаде не сим рекол оти јас сум во правоо
Се друго е манипулација лага,
-Инаку јас знам зошто е тоа така ама ти се сомневаам..
Автоматски споено мислење:

Еве пошто ти си паметенSv.B дај одговор за разликава во температурата на сетирање,и покрај тоа што имам изолација од 45сантима цидови,(сендвич ѕид со тервол и најлом мегу ѕидовите) а однадвор мачкана и плус 5см/20 килски стиропор и кошулица со (најлом и стиропор)
-приземје, 64м2/179м3простор,со 2.8 висина на јужна страна
Клима 6.3kw со 1030м3 издув
-Еве дај ти одговор зошто кај мене и 25-26 не може да седиш по кратки а кај некој 23 може.. и плус на сетирана 23 и на 0.5м од подот е 23с..
-И немој само да ми даваш Ступиден одговор оти тоа е индивидуално..
Се сомневам оти го знае одговорот..
Koga ke naucis da se obrakas kulturno togas ke ti odgovoram.
Do togas fali se so izilacijata, koja ne e nekoja izolacija.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
366
Поени од реакции
919
-Како прво јас не делам памет туку ти...
-Како второ јас не сум Бизнисме каде сум го кажал тоа..Како не ти е срам да лажеш и
-Јавно да посочиш каде сум кажал оти сум биснисмен Ако не ти си Мрсул од Човек за мене
-Да работиш во фирма за бела техника и да продаваш е едно,а она што ти го тврдиш е друго(Оти си лажго)
Во однос на тоа со температурата барав само да се изложат сите Параметри ,(големина на клима,квадратура,бисина или м3, стан или куќа,прв или втор спрат,и др)за да видам зошто кај мене и со голема изолација е ладно а кај некој друг не..
-Никаде не сим рекол оти јас сум во правоо
Се друго е манипулација лага,
-Инаку јас знам зошто е тоа така ама ти се сомневаам..
Автоматски споено мислење:

Еве пошто ти си паметенSv.B дај одговор за разликава во температурата на сетирање,и покрај тоа што имам изолација од 45сантима цидови,(сендвич ѕид со тервол и најлом мегу ѕидовите) а однадвор мачкана и плус 5см/20 килски стиропор и кошулица со (најлом и стиропор)
-приземје, 64м2/179м3простор,со 2.8 висина на јужна страна
Клима 6.3kw со 1030м3 издув
-Еве дај ти одговор зошто кај мене и 25-26 не може да седиш по кратки а кај некој 23 може.. и плус на сетирана 23 и на 0.5м од подот е 23с..
-И немој само да ми даваш Ступиден одговор оти тоа е индивидуално..
Се сомневам оти го знае одговорот..
Ova kaj tebe e malku za cudenje ama ako ovaa klimava so 6.3kw e vsusnost 3.5ka toa e edno pricina ,a druga smetam deka 2.8 e golema visina nee kako vo 2.5m ,tuka ima dosta zagubi i ako ja rabotis celo vreme na ovie 1000m3 pak e malku protok na vozduh za toj prostor i toa ako e eden otvoren prostor a ako se dve prostorii nevozmozno e da zagrees .
Po tvoevo kazuvanje ovie 6.3kw i so 1000m3 edvaj 5.5pati go vrti vozduhot a za efektivno treba najmalku 8pati i ako e taka kako sto velis ti za da dobies 6.3kw klimava treba da trosi fix 1800w na cas sto malku verojatno postojano taka da raboti, a ovaj podatok na 1000m3 ako e toa na turbo i toa sigurno ne e mozno celo vreme na tolku ,poverojatno na 900m3 sto ke dovedi do 5 pati protok na vozduh .
Kaj mene momentalno spalnata ja gream so gree gtech 3.5kw ,pod karavan dolu vizba koja e pola vo zemja pola nadzemja eden drven prozor zid polna cigla i obicna malter fasada ,pozicionirana na jug okolu 20m² ,gream od 21:00 do sabajle do 7:00 setirana na 22.5c na ifeel vo 4ta brzina ,na 1.2m visina imam 22c kaj dalecinskoto a dolu na spalna na 50cm visina 19tina stepeni ,i ovie nekolku dena na -8c trosi za toa vreme po 8-9 kw za 10 casa rabota i vozduhot go vrti 10pati na cas i e odlicno .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Ova kaj tebe e malku za cudenje ama ako ovaa klimava so 6.3kw e vsusnost 3.5ka toa e edno pricina ,a druga smetam deka 2.8 e golema visina nee kako vo 2.5m ,tuka ima dosta zagubi i ako ja rabotis celo vreme na ovie 1000m3 pak e malku protok na vozduh za toj prostor i toa ako e eden otvoren prostor a ako se dve prostorii nevozmozno e da zagrees .
Po tvoevo kazuvanje ovie 6.3kw i so 1000m3 edvaj 5.5pati go vrti vozduhot a za efektivno treba najmalku 8pati i ako e taka kako sto velis ti za da dobies 6.3kw klimava treba da trosi fix 1800w na cas sto malku verojatno postojano taka da raboti, a ovaj podatok na 1000m3 ako e toa na turbo i toa sigurno ne e mozno celo vreme na tolku ,poverojatno na 900m3 sto ke dovedi do 5 pati protok na vozduh .
Kaj mene momentalno spalnata ja gream so gree gtech 3.5kw ,pod karavan dolu vizba koja e pola vo zemja pola nadzemja eden drven prozor zid polna cigla i obicna malter fasada ,pozicionirana na jug okolu 20m² ,gream od 21:00 do sabajle do 7:00 setirana na 22.5c na ifeel vo 4ta brzina ,na 1.2m visina imam 22c kaj dalecinskoto a dolu na spalna na 50cm visina 19tina stepeni ,i ovie nekolku dena na -8c trosi za toa vreme po 8-9 kw za 10 casa rabota i vozduhot go vrti 10pati na cas i e odlicno .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Може и да е така,но кај мене повлекува 1300 w на сетинг 25-26степени и со коп4.04 дава некаде 5300и грее одлично,и притоа паѓа на 800w помал фан,а кога ја надминува за2степени оди цело време на 560w а кога беше потопло 300-460w никогаш не дува со полна брзина само кога ќе излувтирам,инаку потоа работи на минимум,и на зададена25 температурата е 26.4 до 26-9 а сеа кога е поладно на овие минусни температури на зададени 26 температурата е 26..
Значи не дека таа не грее,грее и тоа одлично,но туку зошто кај мене на 23 или24 е ладно додека на 26е ок.
Автоматски споено мислење:

Koga ke naucis da se obrakas kulturno togas ke ti odgovoram.
Do togas fali se so izilacijata, koja ne e nekoja izolacija.
Ти врска немаш од изолација,
Тоа докажува оти си Дилетант,и оти мојата не е изолација кажи што е Изолација..
Автоматски споено мислење:

Evo ako ja mogu da odgovorim. , za toplotne gubitke je bitna izolacija ili koeficijent U a za komfor je bitna akumulacija ili koeficijent W...
Da bi ima komfor temperatura okoline mora biti blizu T zraka a temperatura okoline se postize upravo akumulacijom koja zavisi od specifičnog toplotnog kapaciteta i mase zidova /plafona/ , što znači da če dva prostora sa istom izolacijom a različitom masom (koeficijent W) imati i različite potrebe za energijom...
Прегледај го приврзокот 319330

Sad ako imaš debele zidove njima treba puno više energije da se ugriju na temperaturu okoline i ako nisu ugrijani oni su pothladjeni pa će ti i subjektivni osjećaj toplote biti manji što se kompenzora s bišom teperaturom zraka da bi osjećaj ugodnosti bio kao kod prostora čiji zidovi i zrak su na približno jednakoj temperaturi...
Сендвич ѕид значи две цигли а помеѓу нив тервол и најлом,а од надвор е мачкана(затворена ) па 5см Стиропор 20килски..
Едната цигла работи внатрешната и таа е топла и на допир..
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
366
Поени од реакции
919
Може и да е така,но кај мене повлекува 1300 w на сетинг 25-26степени и со коп4.04 дава некаде 5300и грее одлично,и притоа паѓа на 800w помал фан,а кога ја надминува за2степени оди цело време на 560w а кога беше потопло 300-460w никогаш не дува со полна брзина само кога ќе излувтирам,инаку потоа работи на минимум,и на зададена25 температурата е 26.4 до 26-9 а сеа кога е поладно на овие минусни температури на зададени 26 температурата е 26..
Значи не дека таа не грее,грее и тоа одлично,но туку зошто кај мене на 23 или24 е ладно додека на 26е ок.
Автоматски споено мислење:


Ти врска немаш од изолација,
Тоа докажува оти си Дилетант,и оти мојата не е изолација кажи што е Изолација..
Автоматски споено мислење:


Сендвич ѕид значи две цигли а помеѓу нив тервол и најлом,а од надвор е мачкана(затворена ) па 5см Стиропор 20килски..
Едната цигла работи внатрешната и таа е топла и на допир..
Pred zaladuvanjevo za istite saati trosese 3kw dnevno ,a toa so cuvstvoto na toplina na ista temperatura naprimer 23c zadadeni go imam kaj mene na delo ,istata spalna ako ja gream 24/7 na 23c e zesko moram da namalam na 21.5 zaradi sto ima akumulirano zidot mebelot postelnina itn ,a dodeka koga ja rabotam vaka pagja temperaturata i na zadadena 22.5 ili 23c i po vklucuvanje vo 21casot vlece preku 1300w sat vreme za da nadomesti zagubena temperatura i pak go nemam toa cuvstvo na toplina bidejki ne zraci zidot bebelot toplina tuku naprotiv cuvstvuvas ladno kako doblizuvas do zid komoda .I na 24/7 klimata raboti so pomala potrosuvacka no sevkupno pak normalno poveke ke potrosi ama cuvstvoto na toplina e podobro.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.347
Batinja, nekoj da znajt dali mozit nekade vo drzavava da se najdit vnatreshna edinica od Haier 5,5ka na R410a freon?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Прво прочитај го постот,па потоа зборувај, 23степени оти ќе бидеш бос Мало сутра,Лажи некој друг
оти за да имаш 23треба климата да ти е сетирана минимум на 27-28степени,или доколку си во зграда може и те греат од долу,или си во шупичка со мала висина...или доколку климата постојано се вкључува да дува на максимален фан и врши промешување на воздухот но троши.. оти ти е слаба
Јас имам изолација за која ти може да сонуваш,па не можам да седам бос...
Инаку ти оваа што го зборуваш,се коси со физичките закони..
Автоматски споено мислење:

Инаку јас климата оваа година ја држам сетирана на 25 а само сеа кога е многу ладно е на 26 но сепак од подот иде ладно иако имаам изолации и други глупости,а висина 2.8м
А минатата година ми беше сетирана на 26.5-27степени,и сметките ми беа пивисоки за 30%
Така треба да бидеме само Реални,а не да Манипулираме и Лажеме
Автоматски споено мислење:


Тоа беше многу одамна пред 20 години,Но фирмата Plamen е со одличен квалитет,и се хрватски и никогаш немало проблеми со нив..
Прво прочитај го постот,па потоа зборувај, 23степени оти ќе бидеш бос Мало сутра,Лажи некој друг
оти за да имаш 23треба климата да ти е сетирана минимум на 27-28степени,или доколку си во зграда може и те греат од долу,или си во шупичка со мала висина...или доколку климата постојано се вкључува да дува на максимален фан и врши промешување на воздухот но троши.. оти ти е слаба
Јас имам изолација за која ти може да сонуваш,па не можам да седам бос...
Инаку ти оваа што го зборуваш,се коси со физичките закони..
Автоматски споено мислење:

Инаку јас климата оваа година ја држам сетирана на 25 а само сеа кога е многу ладно е на 26 но сепак од подот иде ладно иако имаам изолации и други глупости,а висина 2.8м
А минатата година ми беше сетирана на 26.5-27степени,и сметките ми беа пивисоки за 30%
Така треба да бидеме само Реални,а не да Манипулираме и Лажеме
Автоматски споено мислење:


Тоа беше многу одамна пред 20 години,Но фирмата Plamen е со одличен квалитет,и се хрватски и никогаш немало проблеми со нив..
Прво фала за одговорот за печката..
Понатаму, единствено што се коси со физичките закони во ситуацијава е твоето тупење! Упорно ти викам нема потреба да го шириме полето на параметри, а ти верглаш пак и пак таванот, климата колку е сетирана, шупа, вулкан грее под тебе, можело неможело и капак сум лажел...Сите тие работи на темава сме ги дискутирале сто пати и затоа ти викам не шири туку дај да конкретизираме, а ти уште малце ке ми кажеш дека има ладни 23С и топли 23С и се уствари различни Т. Сите ме разбраа само ти не!
Пошто тврдиш дека не е можно да седам по пижама и бос во Т на опкружување од 23С кажи ми дали
си слушнал за медицински израз терморегулација на човековото тело, вазодилатација итн? Дали знаеш дека по градинките по нордискиве земји држат 20С за да би ја развиле истата кај децата (зборено е на форумов на темава)?
Во подолг престој со опкружување на иста амбиентална Т од 23С мислиш дека исто облечени ќе седат некоја жена, некој рус, грк и еве еден нигериец и еским?
Последно, можно ли е да си ти позимурлив од мене, тоа не ти помина низ глава..?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.862
Dali ima posebna tema za termo izolacija na forumov ili ovaa tema e za se i sesto?
Па темава е со наслов "Најекономично греење (затоплување)"!
Изолацијата ти е основен ако не и најважен елемент за тоа, па и тука се дискутирало и ќе се дискутира за тоа.
Се дискутирало и за пелети, нафта, гас, дрва све и свашта.
Едно време темава беше киднапирана од продавачи и 99.9% од постовите беа за клими само(и наравно убедување во најдобриот бренд бр.1). Гледам последнава година е доста лабаво, и задржавме некаков континуитет.
Така да темава е таман за "се и сешто" поврзано со најекономично греење ;)
 
Член од
18 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
404
се надевам дека не грешам но од лично искуство можам да кажам дека и % на влажност на воздухот во просторијата влијае за чуството на топлина во одредена просторија. Од лично забележување можам да кажам дека чуството на топлина не е исто при 30% влажност на воздухо во просторијата и на пример 23 С и 60% влажност на воздхот при иста температура. Можеби грешам, но тоа е моето субјектино чуство. Некој постручен можеби тоа подетално ќе го потврди со соодветно аргументирано образложение или сето ова мое субјективно чуство ќе го демантира.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
134
Поени од реакции
190
се надевам дека не грешам но од лично искуство можам да кажам дека и % на влажност на воздухот во просторијата влијае за чуството на топлина во одредена просторија. Од лично забележување можам да кажам дека чуството на топлина не е исто при 30% влажност на воздухо во просторијата и на пример 23 С и 60% влажност на воздхот при иста температура. Можеби грешам, но тоа е моето субјектино чуство. Некој постручен можеби тоа подетално ќе го потврди со соодветно аргументирано образложение или сето ова мое субјективно чуство ќе го демантира.
Tocno e toa sosema suv stud i vlazen razlicno se podnesuvaat i toplina isto, mislam deka bese koga e zgolemena vlaznosta poveke se potencira toploto ili ladnoto.
Автоматски споено мислење:

Tocno e toa sosema suv stud i vlazen razlicno se podnesuvaat i toplina isto, mislam deka bese koga e zgolemena vlaznosta poveke se potencira toploto ili ladnoto.
Pri ladno dokolku e vlazen vozduhot pomalku se oddava vlaznost od telata znaci ke se custvuva covek potoplo otkolku na istata temperatura so pomala vlaznost.
A na toplo pri pogolema vlaznost povtorno telata ne ja oddavaat svojata vlaznost i istata temperatura potesko se podnesuva.
Covek potesko podnesuva visoka temperatura od niska temperatura.
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Гледам дека има голема дискусија и пишувам за консултација и искуства поврзани со GREE. Се работи за стан кој има добра изолација, источно позициониран. Просторот каде би се користела климата за греење/ладење е отворен, 36м2 со стандардна висина. Разгледував повеќе опции и бев до повеќе продавници и одлуката падна на GREE. Немаше некој посебен совет од продавачот само сподели дека и двата модели се добар избор за просторот.

Двоумицата е помеѓу овие два модели

https://mall.gree.com.mk/index.php/product/fairy-premium12/

https://mall.gree.com.mk/index.php/product/pular-premium-gwh12agc-k6dna1a/

Ве замолувам за мислење и доколку некој ги користи овие модели, какво е вашето искуство?

Фала ви!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
926
Поени од реакции
2.382
Може тоа... ама може и нејќе да го коментира вториот дел од постот кај што му го спомињам RW (нордик) моделот на Митцубиши :)

Modulator, so salce i kapce ste sega po doma….hahaha
Ти да ќутиш.... не знам шо се мешаш на темава кога веројатно сеуште на ќумбе се грееш... инаку ќе споделеше некое твое искуство до сега :P

Може и да е така,но кај мене повлекува 1300 w на сетинг 25-26степени и со коп4.04 дава некаде 5300и грее одлично
Ова вака не можеш баш да го сметаш КОП-от као константа според тоа што пишале во брошурата за моделот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.116
Поени од реакции
2.412
Da ti kazam me potsekas na “Manulac”, mamino detence so merac vo ruka, salce, kapce, rakavici….”pare su skupe, sad je oskudacija”….hahahahaaaa
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Прво фала за одговорот за печката..
Понатаму, единствено што се коси со физичките закони во ситуацијава е твоето тупење! Упорно ти викам нема потреба да го шириме полето на параметри, а ти верглаш пак и пак таванот, климата колку е сетирана, шупа, вулкан грее под тебе, можело неможело и капак сум лажел...Сите тие работи на темава сме ги дискутирале сто пати и затоа ти викам не шири туку дај да конкретизираме, а ти уште малце ке ми кажеш дека има ладни 23С и топли 23С и се уствари различни Т. Сите ме разбраа само ти не!
Пошто тврдиш дека не е можно да седам по пижама и бос во Т на опкружување од 23С кажи ми дали
си слушнал за медицински израз терморегулација на човековото тело, вазодилатација итн? Дали знаеш дека по градинките по нордискиве земји држат 20С за да би ја развиле истата кај децата (зборено е на форумов на темава)?
Во подолг престој со опкружување на иста амбиентална Т од 23С мислиш дека исто облечени ќе седат некоја жена, некој рус, грк и еве еден нигериец и еским?
Последно, можно ли е да си ти позимурлив од мене, тоа не ти помина низ глава..?
Не ме разбра ти може да седиш бос на 23с но само доколку на подот имаш 23 с што е надвор од секоја логика да како што ти тврдиш температурата на климата ти е 23с и температурата на 0.5 од климата ти е 23с,и повеќе сакам да дознам за параметрите за да видам кај е проблемот кај мене,што при температура од 25 разликата со подот е доста поголема од твојата,а со сета можна изолација,и во никој случај да навредам некој,а за тоа оти седеле у Норвешка деца на 20степени ок,Има секакви будалаштини по Светот
И последно во врска со Зимурливоста,не сум само јас туку и сите што биле кај мене,на помала од 25 се жалеле на ладно..
И Навистина незнам што е тупење тука..
Со Почит...
Автоматски споено мислење:

Може тоа... ама може и нејќе да го коментира вториот дел од постот кај што му го спомињам RW (нордик) моделот на Митцубиши :)


Ти да ќутиш.... не знам шо се мешаш на темава кога веројатно сеуште на ќумбе се грееш... инаку ќе споделеше некое твое искуство до сега :P


Ова вака не можеш баш да го сметаш КОП-от као константа според тоа што пишале во брошурата за моделот.
Како прво не го читаш постот..
Брат голташ букви,оти не беше поентата за копот и затоа не го елаборирав туку само онака го нафрлив,оти сметав дека нема потреба да се објаснуме околу копот оти тоа не беше ...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom