Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 март 2021
Мислења
134
Поени од реакции
190
Super, a gore imas soba nad taa sto ja grees??
Da imam dve klimi ovaa vo 35m2 poveke mi trosi i e poladno (potkrovje) retko e na auto(posto e ladno ) momentalno 27c max speed i e super.. dodeka drugata e vo 50m2 juzno i klimata sekogas na auto momentalno 24c auto i skoro isto se topli prostoriite.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Gore imam spalni ama voopsto ne gi gream, na drugata strana od kukjata gream uste edna spalna tamu na radijator elektricen sum.
Klimava mi bese prvo setirana na 24.5 autofan posle na 26 ja staviv koga padnaa temperaturite poveke, ama i prethodno i sega sobnata temp mi e 26.3, ako stigne sobnata do 27 nemozam da disam od toplo, vaka e taman.
Ako ne gi otvaras vratite navecer kon hodnik nema da trosi tolku mislam
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
271
Поени од реакции
218
Gore imam spalni ama voopsto ne gi gream, na drugata strana od kukjata gream uste edna spalna tamu na radijator elektricen sum.
Klimava mi bese prvo setirana na 24.5 autofan posle na 26 ja staviv koga padnaa temperaturite poveke, ama i prethodno i sega sobnata temp mi e 26.3, ako stigne sobnata do 27 nemozam da disam od toplo, vaka e taman.
Ako ne gi otvaras vratite navecer kon hodnik nema da trosi tolku mislam
E sigurno e toa i eden zid neizoliran imam ja ostavam ovaa sezona da duva i preku nok 26 27 3-4 brzina. A za defrost do sega nemase ovie dva dena samo poladnive po ednas.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Gore imam spalni ama voopsto ne gi gream, na drugata strana od kukjata gream uste edna spalna tamu na radijator elektricen sum.
Klimava mi bese prvo setirana na 24.5 autofan posle na 26 ja staviv koga padnaa temperaturite poveke, ama i prethodno i sega sobnata temp mi e 26.3, ako stigne sobnata do 27 nemozam da disam od toplo, vaka e taman.
Ako ne gi otvaras vratite navecer kon hodnik nema da trosi tolku mislam
Bace kako dises i na 26 ne poimam. Vlaznosta na vozduhot ja reguliras?
Ja drzam 23 sobna, na 24 se alarmiram a na 25 patam vise :)
 
Член од
3 март 2021
Мислења
134
Поени од реакции
190
Bace kako dises i na 26 ne poimam. Vlaznosta na vozduhot ja reguliras?
Ja drzam 23 sobna, na 24 se alarmiram a na 25 patam vise :)
Ne znam sto da kazam, kukja e golem prostor podot e laden, edna vrata da otvoris od pretsobje dve minuti odma pagja temperaturata, a vo stanot imam parno i tamu temperaturata mi e 25-6 ama tamu se osekja mnogu zesko deka e.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
Bace kako dises i na 26 ne poimam. Vlaznosta na vozduhot ja reguliras?
Ja drzam 23 sobna, na 24 se alarmiram a na 25 patam vise :)
И јас се чудам кога читам такви коментари со релативно превисока собна температура, ама во ред ако е поголем простор и човек зиморлив, има смисла :)

Јас се држам на 22, максимум 23 степени.
Klimadzii dajte nekoja informacija kolku vi imaat klimite do sega potrosheno dosta se raspravate :) . Jas za sega imam 100dena ne iskluceno klima ured gream na 25 do 29 stepeni nikogas auto sekogas na 3-5 brzina ( ako vi znaci toa nesto) soba 35m2 preku den 55m2 preku nok(otvoreno vo hodnik i druga soba) i vkupno potroseno 1500kw.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Кај мене за сега:

Tosot Muse Eco: 329kw ( 15 квадрати изолирана соба, најмалку активно работи од трите клими )
Haier Tundra: 513kw ( 25 квадрати изолирана соба )
Gree Fairy: 965kw ( 20 квадрати неизолирана соба, најмногу активно работи од трите )

Вкупно 1807kw за 60 квадрати ( 40 изолирани + 20 неизолирани ) простор.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
И јас истата ја имам, па ај и мое мислење.
Gree Fairy 3.5kw
Наместена во стара куќа каде што живеат баба и дедо, собата е околу 23 квадрати, без изолација ( само еден прозор е ПВЦ, другиот е железен, и влезната врата е железна ) и климата одлично ја загрева собата ( наместена на 22-24C, на вечер на 20C ), за сега се е во ред.
Gree Fairy: 965kw ( 20 квадрати неизолирана соба, најмногу активно работи од трите )
Izgleda e do zeleznata vrata i prozor vo neizoliraniot prostor kaj baba/dedo
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
Izgleda e do zeleznata vrata i prozor vo neizoliraniot prostor kaj baba/dedo
И тоа игра улога дефинитивно, постара градба е таа куќа, климата е на 7-8cm од таванот монтирана и дува во пократкиот ѕид, така да мое мислење е дека се повеќе фактори и на крај и самата клима си е каква што е - за греење си грее нема мана и тогаш убаво сум пишал дека одлично ја загрева собата, но ете таква е климата што не може да спушти на пониска модулација, така е направена да грее јако.
Да беше собата изолирана ќе имаше многу повеќе пали-гаси циклуси, а пошто не е изолирана, климата си работи и во поладни денови пали-гаси е поретка појава, така да за соба во тие услови во ред е функционирањето на климата.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
4.035
Поени од реакции
2.819
И јас се чудам кога читам такви коментари со релативно превисока собна температура, ама во ред ако е поголем простор и човек зиморлив, има смисла :)

Јас се држам на 22, максимум 23 степени.

Кај мене за сега:

Tosot Muse Eco: 329kw ( 15 квадрати изолирана соба, најмалку активно работи од трите клими )
Haier Tundra: 513kw ( 25 квадрати изолирана соба )
Gree Fairy: 965kw ( 20 квадрати неизолирана соба, најмногу активно работи од трите )

Вкупно 1807kw за 60 квадрати ( 40 изолирани + 20 неизолирани ) простор.
Kaj mene za dekemvri e vaka 500kw amber 41m2 na sprat bez fasada i izolacii sever 3 nadvoresni zida,
Dolu tosot lclh 31m2 /320kw
2te podeseni 23° offset +/-1 fan medium povremeno med/hi,i 2te na Ifeel podobro rabotat... Pusteni se od oktomvri bez gasnejne(samo koga nemalo struja)
Zasega tolku see ok...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
И тоа игра улога дефинитивно, постара градба е таа куќа, климата е на 7-8cm од таванот монтирана и дува во пократкиот ѕид, така да мое мислење е дека се повеќе фактори и на крај и самата клима си е каква што е - за греење си грее нема мана и тогаш убаво сум пишал дека одлично ја загрева собата, но ете таква е климата што не може да спушти на пониска модулација, така е направена да грее јако.
Да беше собата изолирана ќе имаше многу повеќе пали-гаси циклуси, а пошто не е изолирана, климата си работи и во поладни денови пали-гаси е поретка појава, така да за соба во тие услови во ред е функционирањето на климата.
Ти си овде да тролаш контра Грее а и ке ти докажам дека е така.
А дека тролаш доказ e твоето видео од Тосотот кое според тебе наводно има модулација небаре јапанец....ама неможе бато да снимаш 2саата видео у кое у првите и последните секунди од видеот го снимаш часовникот на кој се гледа дека поминале 2сааата а видеото што си го ставил на јутјуб да ти трае само 1саат....значи дека од тие 2 саата 1 саат си го скратил:)
Твојата надеж била дека никој нема да ја примети измамата пошто ретко некој ке гледа статично видео со мерач и клима од сааат и 45 не ти упалиле овој пут ;)
A во твојот случај на видеото ти фалат барем 10мин, скратени се и и исечени монтирани....се прашувам зашто некој ко тебе наивен и искрен би се знимавал со видео едитинг ;)
Од 14:03 до 15:58 видиш има 1:55min, a tvoeto video trae samo 1:45min а не 1:55....ili potocno imas skrateni 10min od videoto....seceno krateno lepeno video imas sto realeno obicen korisnik ne bi go pravel...ne sum go pravel ni ja ama kaj vas od kaj zlatniot spic u PP mnogu itarpejovci ima izgleda ;)
Start.jpg Kraj.jpg
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ne mora da znači ova sobna od 26° kod kolege Trilogy da je pretoplo...Sve zavisi od temperature okoline tj ako je T zidova , podova , približna temperaturi zraka , ako stolarija , vrata dobro dihtaju , onda je pržiona a ako je temperatura okoline 3-4° manja onda je subjektivni osjećaj toplote dosta niži od temperature zraka..
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
Здраво искуства од вас сакам да ставам топлинска пумпа за 120 130м2 со подно и фенкољери споделете искуства и каква да барам топлинска пумпа некој ми нуди сплит и моноблок многу не сум запознаен во оваа работа фала однапред
 
Член од
3 март 2021
Мислења
134
Поени од реакции
190
Ne mora da znači ova sobna od 26° kod kolege Trilogy da je pretoplo...Sve zavisi od temperature okoline tj ako je T zidova , podova , približna temperaturi zraka , ako stolarija , vrata dobro dihtaju , onda je pržiona a ako je temperatura okoline 3-4° manja onda je subjektivni osjećaj toplote dosta niži od temperature zraka..
Da toa sakav da kazam, tuka ako padne pod 26 odma jas osekam malku ladno deka podot e laden dole podrumi ima i prozori da ne kazam otvoreni, a vo stan so 25 temperatura setam na kratki rakavi, podotvaram prozori ponekogas, hodnicite vo zgrada se prezeski, taka da ima razlika tie 26 so ovie 26
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
Графиков ти е басиму плешките.... само како за реклама на Грее Амбер.... фушерај до даске, визуелно растојание од -7 до -10 исто колку од -15 до -30.
А бе Стрелчо oд сајтот на енерго систем или од клими.мк го препиша моделон...
Беси плашки ти на куково лето
И ова графикониве некако многу праволиниски.... според податоците од енергетската налепница да не се цртани :P
Grafikot pokazuva deka tie 4,2kw nominalni gi odrzuva do -15 istoto sto e veke videno
Amber.jpg
Види праволиниски дијаграми имале и од Митубиши како да ги толкуваме????? у Прилеп има ли вакви Hyper Heating ili samo Standard onie so plavata linija :P
HH_FR.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
Ти си овде да тролаш контра Грее а и ке ти докажам дека е така.
А дека тролаш доказ e твоето видео од Тосотот кое според тебе наводно има модулација небаре јапанец....ама неможе бато да снимаш 2саата видео у кое у првите и последните секунди од видеот го снимаш часовникот на кој се гледа дека поминале 2сааата а видеото што си го ставил на јутјуб да ти трае само 1саат....значи дека од тие 2 саата 1 саат си го скратил:)
Твојата надеж била дека никој нема да ја примети измамата пошто ретко некој ке гледа статично видео со мерач и клима од сааат и 45 не ти упалиле овој пут ;)
A во твојот случај на видеото ти фалат барем 10мин, скратени се и и исечени монтирани....се прашувам зашто некој ко тебе наивен и искрен би се знимавал со видео едитинг ;)
Од 14:03 до 15:58 видиш има 1:55min, a tvoeto video trae samo 1:45min а не 1:55....ili potocno imas skrateni 10min od videoto....seceno krateno lepeno video imas sto realeno obicen korisnik ne bi go pravel...ne sum go pravel ni ja ama kaj vas od kaj zlatniot spic u PP mnogu itarpejovci ima izgleda ;)
Прегледај го приврзокот 319175Прегледај го приврзокот 319174
Нема поголем трол од тебе.

Што не ти е јасно, ги кажав сите реални услови во кои климата е монтирана, стара градба без изолација, блиску до таван монтирана, дува кон поблизок ѕид, за тоа не се Gree криви, јас не реков такво нешто туку ти сам си вадиш евтини празни муабети. А дека реков климата не знае да спушти на ниска модулација тоа е факт кој го потврдиле многу други корисници на Gree Fairy ( постариот модел, не тој новиот " premium " модел ). И не знам што се буниш кога јас убаво кажав дека за во тие услови океј си е климата, успешно ја исполнува примарната цел ( греење ), а поради тоа што не е изолирана просторија во ладни денови има помалку пали-гаси циклуси, тој режим на работа го има при повисоки дневни температури а во овие ниски зимски температури едноставно нема пали-гаси.

А за Тосот видеото, пак си вадиш ти муабети што не излегле од мене, туку само од тебе и никој друг. Не, клима од 18к ( сега 26к ) во никој случај нема модулација како јапонска клима од >80к, климата ( како секоја друга претпоставувам ) си има маани и не ми е срам објективно да ги споделам.

Јас овде сум обичен корисник кој сака да научи нешто плус и да сподели нешто од моето искуство, за разлика од тебе продавачу што мораш да шириш секакви дезинформации и да ги напаѓаш сите останати мислења за туѓи клими, сите конкуренти да ги оцрнуваш и да користиш максимална хипербола кога се работи за позитивни страни кај твојот бренд па и црните точки да би избелиш.

А за видеото дека било сечено лепено и фејкувано како за политички поени да е правено, еве повели прочитај ги првите 2 реченици од мојата објава за тоа видео, не е тајна уште тогаш кажав дека во 1 час и 45 минути снимање со телефон, имав еден телефонски повик при кој што снимањето автоматски се паузира и потоа снемување на доволно празен простор за да продолжи видеото со снимање.


Ок, еве го видеото, 1 час и 45 минути, снимено со два мали прекини - 00:21:47 ( 21ва минута и 47ма секунда ), телефонски повик кој траеше 5 минути, се гледа на екранот на мерачот за потрошена енергија и кај 00:46:01 ( 46та минута и 1ва секунда ) поради немање на доволно меморија на телефонот, ги префрлав двете снимени видеа и продолжив со снимање 5 минути подоцна.
Џабе ти се сите евтини муабети, се што кажуваш е веќе кажано, убаво и детално објаснето од мене а сега ти што пробуваш да спинуваш е типично за тебе, Strelec стил на постигнување на поени, те бива за политичар мора да признаам.

П.С. Зошто некој " наивен и искрен " ко мене би се занимавал со видео монтажа ? Епа стрелчо, за живот, за заработка, за опстанок. Како што ти продаваш клими, јас се занимавам со видеа и од тоа живеам, ете зошто :)

Биди поздравен и не ја продолжувај темава во ваков безвреден правец, остај ги корисниците да си дискутираат нешто попаметно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
П.С. Зошто некој " наивен и искрен " ко мене би се занимавал со видео монтажа ? Епа стрелчо, за живот, за заработка, за опстанок. Како што ти продаваш клими, јас се занимавам со видеа и од тоа живеам, ете зошто :)
Kлошар како што ме нарече па да ти вратам Клошарче...разликата е што овде ја стојам зад кажаното а ти лажеш луѓе со монтирани видеа а тоа има разлика.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom